Jump to content


Photo
- - - - -

Laptop 17" ili jak desktop ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
25 replies to this topic

#16 Mari

Mari
  • Members
  • 16 posts

Posted 17 October 2008 - 20:17

Sto se tice velicine fajloova.Oni mogu da budu i oko 10mb.Zadnji mi je ispao 7mb i nisam mogla da dodam detalje neke.Morala sam da ga uprostim da ga prebacim u 3ds format da se smanji i da ga kao takav kada ima 2-3 ubacim za render i islo je sporo katastrofa.
Sada,ja ne radim u maxu jos uvek i ne znam kakve fajlove on uvozi odnosno kako to ide oko prebacivanja autocad fajla u 3dmax tako da ne znam da li ce nesto da se smanji velicina ali ovi u autocadu su prilicno veliki.
Meni nije poenta laptopa provod.Nemogu ja to sebi da priustim.Meni bi laptop resio problem malog prostora odnosno sestri bi ostao ovaj moj stari a ja bih povremeno kacila ovaj veliki monitor za laptop i radila i mogla da ga stavim i na stolicu kada crtam.Sa druge strane mogla bih da ga nosim na fax i da tamo crtam jer mnogo vremena gubim cekajuci da mi pogledaju skice koje sam radila kuci.Ja sam se zbog ta da razloga zainteresovala za laptop a ne zbog zezanja.Nemam ja vremena za zezanje :ph34r:
Mislila sam da bi bio prakticniji ali ako ne mogu da obezbedim one preformanse koje mi zahteva 3dsmax kod zahtevnijih i obimnijih radova onda cu morati da smjislim kako da smestim jos jedan racunar u sobu :)

#17 lazyboy

lazyboy
  • Members
  • 324 posts

Posted 18 October 2008 - 09:45

Mari,

Uvek i pre svega ljudima koji traze savet od mene vezano za kupovinu racunara moje pitanje je... budzet? Znaci koliko parica ti planiras da potrosis...?

Druga stvar, a to si vec navela... kako planiras da koristis kompjuter...

Posto cifru nemam, a na osnovu stvari koje bi radila i zelje za mobilnoscu...

Savet sledeci, laptop ako imas nekoga u USA, ako ne... onda desktop. Obavezno kartica koja sluzi za renderovanje i CAD, a to je NVIDIA QUADRO (naravno postoji vise modela iste, opet u zavisnosti od budzeta).

Ako postoji neko u USA, onda opet ugradnja QUADRO... i to sto neki ljudi pricaju da laptop ne moze da se upgrade-uje nije istina... u zavisnosti od proizvodjaca i modela...

Problem sa Srbijom i laptop-ovima je u tome sto high-end ili ne moze uopste da se kupi ili to kosta 2x ili 3x vise. Malo pre citam clanak vezan za dell studio, hvale proizvod, a rezolucija 1280x800... to je odavno 20 vek...


ps. sad sam video i cifru 1200e... sa takvim budzetom desktop... malo je to parica za neki ozbiljniji laptop...

Edited by lazyboy, 18 October 2008 - 10:25.


#18 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 20 October 2008 - 04:02

Kako to mislis da se okame 3dmaxa???Pa u cemu mislis da renderujem???Koji je po tebi program bolji za materijalizaciju????


Maya, Lightwave, heck - cak i besplatni Blender (ako mozes da se naviknes na, na prvi pogled, nelogican interfejs)... E sad, nazalost kad je rec o miksu sa AutoCAD-om, mozda je Max i dobro resenje obzirom da je Autodesk davnih dana kupio 3ds Max (preko Kinetix-a) pa cenim da se bolje integrisu jedan sa drugim... Doduse OBJ i DXF modeli svuda sljakaju, a i FBX je lagao postao standard...

Dajem glas za desktop. Vi arhitekte ste posebno ugrožena sorta. Ne samo da zahtevate skup računar, nego ste i osuđeni na Windoze, upravo zbog dizajnerskog svetog trojstva: AutoCad + 3dsmax + Photoshop.


Oklen ti to da je to dizajnersko sveto trojstvo? Photoshop da, al' niti su svi dizajneri industrijskog tipa pa da im AutoCAD treba, a ako je sudeci po vecini koju znam, davno su napustili ljuljasku zvanu 3ds max i presli na nesto sto actually gets the job done... Ali nazalost, vecina u DTP biznisu je jos uvek osudjena na Windozu il' Mac gde se izbor svodi - ako ne platis na mostu, platices na cupriji... S druge strane, konacno su ponovo pocele ozbiljne indicije da Adobe ostvari svoje obecanje jos iz vremena Photoshop 4.0 - da ce izdati verziju za Linux. Vrlo je verovatno da ce CS5 paket biti cross-platform.

Ne razmišljaj o ACERu, FSCu, a kamoli ASUSu ili MSIu, itd...to su sve igračke. Samo HP ili IBM/Lenovo.


Au, gde poceti... Laptopi, svi, jesu vise igracke nego ozbiljne masine. I to ne zato sto ne mogu da se dobre kompnente dovoljno integrisu nego zato sto su ograniceni strujom. Moze se govoriti o manjim ili vecim igrackama, al' nikako o markama koje iste prave (mada se, sto se MSI-ja ticem, potpuno slazem, al' to je uostalom njihova filozofija). HP je isuvise neozbiljna firma na polju laptop-ova, dok je IBM teska konzerva (citati - nude malo za mnogo para, a mnogo ne nude uopste jer ne vole novotarije), tako da to sto im vecina laptop-ova puca na biznis/professional segment nikako ne znaci da su njihovi flagship produkti manje igracke od high-end produkata, recimo, ACER-a. ASUS ima najveci izbor od navedenih posto ljudi pokrivaju sve segmente laptop trzista, i pritom, za razliku od desktop komponenti, to rade iznenadjujuce kvalitetno. Sa liste nedostaju recimo Fujitsu-Siemens (izuzetno kvalitetni laptop racunari), Dell (nesto slicno ASUS-u, s tim sto je Dell jos uspesniji na laptop segmentu), Apple (mnogo lepote uz diskutabilne performanse), Alienware (opako mocni ali pre svega za igracku populaciju), Sony (jedan od najboljih odnosa dizajna i performansi) itd... No obrni, okreni - svi su igracke i u 95% slucajeva se baziraju na istim stvarima, tj. iznutra su uglavnom isti... Tako da ogranicavanje na HP/IBM nikako ne znaci dobijanje ozbiljnog, kvalitetnog i pouzdanog laptopa.

Procesor i grafička karta i ne igraju presudnu ulogu, jer ti ne treba renderovanje u realnom vremenu (ne igraš igrice), mašina to može da radi i preko noći ako treba.


Procesor itekako igra presudnu ulogu kad ti treba hi-res 2080p @ 320dpi rendering za poster - u takvim situacijama se razlike izmedju procesora mogu meriti u danima. Graficka itekako igra svoju ulogu pri sto komfornijem radu u 3D programima kad je rec o high-poly modelima i kompleksnim scenama - bez dobro podrzanog OpenGL-a ume itekako da major pain in the ass.

Konačno desktop možeš i upgrade-ovati (ako to više iko radi na svetu), a laptop ne.


Mozes i laptop, to some extent...

I odoli iskušenju da za desktop daješ veliki novac. Moj savet je: uzmi brutalan monitor za 400-500 jura (Oba-ve-zno PVA panel, jer je to jedini panel na kome možeš kalibrisati boje) i daj još max 400 jura na sve ostalo.


PVA NIJE jedini panel na kome mozes kalibrisati boje, tu su i MVA (vrlo slican PVA-u a ne boluje od boljke da je Samsungova `propietary technology` te da zbog gladi te kompanije isti kosta primetno skuplje) i narocito IPS koji svaki PVA panel po pitanju boja i ugla gledanja jede za dorucak. Sve dok nije TN Film - ok je... Ako se vec razmatraju tehnologije - najbolje je juriti monitore koji imaju LED backlight, nevezano da l' su MVA, PVA ili IPS - to ce doprineti vernosti boja (narocito tamnijih) i kontrastu vise nego suptilne razlike u MVA, PVA i IPS panelima.

Pa to je mala žrtva za jedno urbanističko remek-delo. Nekad su ljude žrtvovali za građevine, zar ne? Pazi nije poenta u dijagonali nego u rezoluciji. 17-ca sa WSXGA+ rezom košta ne manje od 1.8 soma. Na regularnoj 17-ci ti ćeš videti manje pixela nego na ovoj 15-ci. Zapravo ova 15-ca ima identičnu rezu kao tvoj 22" Asus. A košta manje od soma. 


Nije sve u pikselima... Dzaba ti dot-pitch od 0.18mm kad moras da nosis sajdzijski monokl da bi video nesto na ekranu ili da glavu drzis na 20cm od istog sto ce napraviti mnogo veci problem od 'kugle u vratu'. WSXGA+ rezolucije nisu pogodne za 15" monitore - meni bi odgovarale posto volim sitniju sliku sa vise detalja, ali to je vise zato sto sam ja manijak nego zato sto je to prakticno i dobro. O problemima sa kontrastom, backlight bleeding-om i daleko vecim rizikom za izlivanje kristala (citati: mrtvim pikselima, i to u klasterima) kod monitora sa izuzetno malim dot-pitch-om - nekom drugom prilikom...

Imaj u vidu i da ako uzmeš lap, kući imaš 2 monitora na kojima možeš da radiš istovremeno. A kada se to jednom proba, povratka na staro nema  :ph34r:


Ziva istina, mada tek problem nastaje kad se naviknes na 3 - tad vise na jednom monitoru nisi u stanju da radis...

Savet sledeci, laptop ako imas nekoga u USA, ako ne... onda desktop. Obavezno kartica koja sluzi za renderovanje i CAD, a to je NVIDIA QUADRO (naravno postoji vise modela iste, opet u zavisnosti od budzeta).

Ako postoji neko u USA, onda opet ugradnja QUADRO... i to sto neki ljudi pricaju da laptop ne moze da se upgrade-uje nije istina... u zavisnosti od proizvodjaca i modela...


Ajd molim te objasni koj ce moj Nvidia Quadro studentu arhitekture? Sama graficka kartica nema apsolutno nikakve veze sa renderovanjem (radi se na tom polju da se neiskoriscena GPU snaga koristi za rendering al' to jos nije zazivelo propisno) a cisto sumnjam da ce ikada na sceni imati objekat od nekoliko desetina miliona poligona sa tonom 2048x2048 tekstura pa da pojacani OpenGL koji Quadro nudi dodje do izrazaja. U primenama koje koriste studenti arhitekture najobicnija 8800GT od 100€ je i vise nego dovoljna.

#19 Ajvoks

Ajvoks
  • Members
  • 666 posts

Posted 20 October 2008 - 08:25

Nemojte nikog od ovih "stručnjaka" da slušate, svi lupetaju.

#20 lazyboy

lazyboy
  • Members
  • 324 posts

Posted 20 October 2008 - 14:54

Ajd molim te objasni koj ce moj Nvidia Quadro studentu arhitekture? Sama graficka kartica nema apsolutno nikakve veze sa renderovanjem (radi se na tom polju da se neiskoriscena GPU snaga koristi za rendering al' to jos nije zazivelo propisno) a cisto sumnjam da ce ikada na sceni imati objekat od nekoliko desetina miliona poligona sa tonom 2048x2048 tekstura pa da pojacani OpenGL koji Quadro nudi dodje do izrazaja. U primenama koje koriste studenti arhitekture najobicnija 8800GT od 100€ je i vise nego dovoljna.



Quadro je standard za biznis korisnike iz oblasti dizajna, masinstva, arhitekture, modelinga... bla, bla, bla... mozes i sam da pogledas... Mislim da bi i studenti voleli da probaju prave masine, ako ne u svojoj reziji, a ono bar na fakultetu... Ipak se placaju neke, ne bas male, skolarine...

Evo kao primer Quadro fx 3700 m

The Quadro® FX 3700M high-end mobile workstation graphics solution with its revolutionary unified architecture, delivers 1 GB memory, excellent image quality, and optimized visual computing application performance pushing the limits of a 17" mobile workstation. The reference standard for OpenGL 2.1, DirectX 10, and Shader Model 4.0, Quadro FX 3700M enables next generation applications with new levels of interactivity to meet the demands of CAD engineers, graphics designers, and other technical design professionals.

Da, moze to da radi i na 8800GT ali to je srpski standard... improvizacija kao pravilo, a ne kao izuzetak...

Zakljucak. Biznis korisnici ili oni koji streme ka tome Nvidia Quadro ili ATI Fire. Kucni korisnici, gameri i ostali, 9600,9700,9800m gts/gt/gtx...

Na kraju se sve uvek vrti oko kinte, neko ko nema istu svog "zutaca" hvali kao da je najstrasnija zver...

I da ne otvaramo raspravu bez potrebe, svako ima licni pogled na "stvar"

Edited by lazyboy, 20 October 2008 - 15:10.


#21 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 20 October 2008 - 15:37

Pa onda ti prvo procitaj uvodni post pre nego sto das komentar na isti... A iz uvodnog posta se sasvim jasno vidi da je rec o studentu, sa izuzetno tananim budzetom, kome predlog da dobavi Nvidia Quadro znaci k'o predlog nekom buducem vozacu da uci da vozi na Bugatti Veyron-u za koji em nema para, em nema nikakve potrebe, em ako i jednog dana postane profi vozac sponzori ce mu istog kupiti.

Hvala sto si nam objasnio sta je Nvidia Quadro, verujem da niko na ovoj temi ne zna da koristi Google i da svi slepo veruju samohvalama kompanija, ali to jednom pocetniku, studentu arhitekture u Beogradu, znaci koliko i da rekreativnom astronomu kazes da OBAVEZNO dobavi i lansira svoj Hubble posto bez toga nema ozbiljnog posmatranja zvezda.

Sta je srpski standard nema nikakve veze, i niko 'svog zutaca' ovde ne hvali (ako te bas interesuje, licno imam 2 x eVGA 8800GTX Superclocked SLI koje sam iz ciste tehnomanijakalnosti dobavio kad su se pojavile i potpuno neopravdano pukao debele pare, obzirom da za igrice i nemam vremena, u cenovnom rangu tadasnjih mid-high range Quadro kartica) vec je prosto naivno predlagati studentu arhitekture da OBAVEZNO nabavi Quadro karticu koja kosta 10 puta vise (a jedva nudi 50% bolje performanse koje se pritom mogu samo u odredjenim, usko specijaliziranim situacijama harvestovati) od onoga sto mu je i vise nego dovoljno za njegovu delatnost. I to studentu koji ima itekako limitirani budzet.

I nije rec o licnom pogledu, rec je o potpuno neprikladnim predlozima obzirom na tematiku ovog topic-a.

#22 100%Colombian

100%Colombian
  • Members
  • 13 posts

Posted 20 October 2008 - 15:57

@incognito:

Dobro, batice, kad tako veliš...

Samo dva komentara:
1. Naravno, da bi svako trebao da prvo pogleda u ekran koliko mu prija rezolucija, pa tek onda izvadi kintu iz džepa. Mada opet nailazimo na prepreku koja se zove srpski prodavac, koji će ti kiselog lica upaliti taj računar, ako će to uopšte i uraditi...

2. Adobe, cross platform !?!?! U tvojim najluđim snovima... Mislim, daj Bože...

@ajvoks:

Šefe, što si odma' tako digo' nos? Može neki argument za promenu? I ko se to ovde izdaje za stručnjaka?

#23 lazyboy

lazyboy
  • Members
  • 324 posts

Posted 20 October 2008 - 16:25

Pa onda ti prvo procitaj uvodni post pre nego sto das komentar na isti... A iz uvodnog posta se sasvim jasno vidi da je rec o studentu, sa izuzetno tananim budzetom, kome predlog da dobavi Nvidia Quadro znaci k'o predlog nekom buducem vozacu da uci da vozi na Bugatti Veyron-u za koji em nema para, em nema nikakve potrebe, em ako i jednog dana postane profi vozac sponzori ce mu istog kupiti.

Hvala sto si nam objasnio sta je Nvidia Quadro, verujem da niko na ovoj temi ne zna da koristi Google i da svi slepo veruju samohvalama kompanija, ali to jednom pocetniku, studentu arhitekture u Beogradu, znaci koliko i da rekreativnom astronomu kazes da OBAVEZNO dobavi i lansira svoj Hubble posto bez toga nema ozbiljnog posmatranja zvezda.

Sta je srpski standard nema nikakve veze, i niko 'svog zutaca' ovde ne hvali (ako te bas interesuje, licno imam 2 x eVGA 8800GTX Superclocked SLI koje sam iz ciste tehnomanijakalnosti dobavio kad su se pojavile i potpuno neopravdano pukao debele pare, obzirom da za igrice i nemam vremena, u cenovnom rangu tadasnjih mid-high range Quadro kartica) vec je prosto naivno predlagati studentu arhitekture da OBAVEZNO nabavi Quadro karticu koja kosta 10 puta vise (a jedva nudi 50% bolje performanse koje se pritom mogu samo u odredjenim, usko specijaliziranim situacijama harvestovati) od onoga sto mu je i vise nego dovoljno za njegovu delatnost. I to studentu koji ima itekako limitirani budzet.

I nije rec o licnom pogledu, rec je o potpuno neprikladnim predlozima obzirom na tematiku ovog topic-a.


Super je to sto si odmah poceo da pricas o svom 8800gtx super mega giga OC SLI... daj opusti se...

Taj isti Quadro ima svoje entry, mid, high level proizvode...

Srpski standard vrlo ima veze sa ovom pricom i btw nisi jedini koji zivi od IT-a... ima nas jos takvih...

#24 lazyboy

lazyboy
  • Members
  • 324 posts

Posted 20 October 2008 - 17:00

Evo nesto za nasu buducu arhitetkicu :)

Masinica :ph34r:

Edited by lazyboy, 20 October 2008 - 17:00.


#25 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 20 October 2008 - 20:19

1. Naravno, da bi svako trebao da prvo pogleda u ekran koliko mu prija rezolucija, pa tek onda izvadi kintu iz džepa. Mada opet nailazimo na prepreku koja se zove srpski prodavac, koji će ti kiselog lica upaliti taj računar, ako će to uopšte i uraditi...


Tu je vise fenomen 'srpski kupac' koji u 99% slucajeva niti zna sta kupuje, niti proverava to sto kupuje, niti ce se pobuniti ako mu dealer hohstapler-wanna-be uvali `kafu uz lustere`... Ja zaista ne mogu kriviti prodavce sto koriste situaciju da im ovce dolaze same na sisanje i jos izlaze sa osmehom, ja kad kupujem 'vala ima da proverim svaki delic koji sam kupio pa nek' se prodavac kiseli do sutra... Ako nece, ima ko ce mi dozvoliti da proverim ono sto kupujem (uostalom, nezakonito je da ti ne dozvoli da proveris robu koju kupujes, pa mu se moze i zapretiti) - ko ne zeli moje pare, nece ih ni dobiti...

2. Adobe, cross platform !?!?! U tvojim najluđim snovima... Mislim, daj Bože...


Let's just say da imam vrlo pouzdane insajderske informacije glede te firme... Pitanje je kad ce se desiti, a desice se sigurno... Poceli su sa Macromedia proizvodima posto je Macromedia vec radila na cross-platform resenjima, ali ce eventualno preci i na sopstvene originalne proizvode. Uostalom, dobar deo svog osnovnog code-base-a su preveli kad su preveli Acrobat Reader, tako da im to nece biti isuvise skupa avantura - vise je problem troskova tehnicke podrske za posebnu, neunificiranu platformu, nego sto je problem prevesti kod u cross-platform friendly. Da se tu ne lome koplja odavno bi imali njihove produkte na Linux i BSD platformama...

Super je to sto si odmah poceo da pricas o svom 8800gtx super mega giga OC SLI... daj opusti se...


To je bilo na konto tvoje insinuacije da svako brani svog zutaca - ja nemam 8800GT, te da se ovde kupuju samo jeftine stvari, nista high-end i sl... Potpuno sam opusten, samo prica o Quadro karticama nije primerena ovom topiku... Ono tvoje 'obavezno' je delovalo previse nadobudno da bi proslo bez reakcije...

Srpski standard vrlo ima veze sa ovom pricom i btw nisi jedini koji zivi od IT-a... ima nas jos takvih...


Nikad nisam ni tvrdio...

#26 scepa

scepa
  • Members
  • 480 posts

Posted 20 October 2008 - 22:30

U velikoj sam dilemi.Ne znam sta da kupim.Namena je 3d modelovanje u 3d maxu-u.Student sam arhitekture.Kod renderovanja je potrebna jaca masina da bi neke kvalitetne materijale sto bolje i sto brze aplicirala.
Htela sam da kupim neki laptop 17" ali imam utisak da za 1000-1200 eur ne mogu da kupim adekvatnu masinu pa sada polako odustajem i prelazim na varijantu da kupim jaci desktop.
Da li se ovde neko razume u to koliko jaka i kakva masina je potrebna za 3dmax???I sta mi preporucujete??




skupi jos kinte pa kupi MacBook Pro...