Jump to content


Photo
- - - - -

blokiran u vezi državljanstva srbije i nove lične karte


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
83 replies to this topic

#1 eulex

eulex
  • Banned
  • 142 posts

Posted 08 October 2008 - 01:56

nisam rodjen na teritoriji srbije,kad sam isao da vadim izvod iz drzavljanstva trazili su mi vazeci dokument,ja sam imao licnu kartu koja je istekla i zbog toga su odbili da mi izdaju taj dokument.s druge strane ne mogu produziti licnu kartu tj dobiti novu bez uverenja o drzavljanstvu.u skripcu sam i ne znam sta da radim.prvu licnu kartu sam dobio za vreme SRJ i to na osnovu prebivalista,tada nisam bio drzavljanin srbije.
cuo sam da se moze uverenje o drzavljanstvu dobiti i preko interneta,da li je to istina i kako je to moguce kad se ne moze ustanoviti identitet podnosioca?ili to samo vazi za one koji su rodjeni u srbiji?posto je u srbiji sve moguce,iznenadjenja nikad dosta da cujem vase misljenje o ovome i ima li neko resenje osim podmicivanja naravno.

#2 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 08 October 2008 - 13:05

Uverenje o državljanstvu ne može preko interneta da se dobije, može samo da se naruči (online) pa onda ideš u opštinu da ga preuzmeš.

Međutim, koliko ja znam, uverenje o državljanstvu možeš da dobiješ i bez važeće lične karte (svoje uverenje sam retko lično vadio).

#3 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 09 October 2008 - 04:34

nisam rodjen na teritoriji srbije,kad sam isao da vadim izvod iz drzavljanstva trazili su mi vazeci dokument,ja sam imao licnu kartu koja je istekla i zbog toga su odbili da mi izdaju taj dokument.s druge strane ne mogu produziti licnu kartu tj dobiti novu bez uverenja o drzavljanstvu.u skripcu sam i ne znam sta da radim.prvu licnu kartu sam dobio za vreme SRJ i to na osnovu prebivalista,tada nisam bio drzavljanin srbije.
cuo sam da se moze uverenje o drzavljanstvu dobiti i preko interneta,da li je to istina i kako je to moguce kad se ne moze ustanoviti identitet podnosioca?ili to samo vazi za one koji su rodjeni u srbiji?posto je u srbiji sve moguce,iznenadjenja nikad dosta da cujem vase misljenje o ovome i ima li neko resenje osim podmicivanja naravno.


ti nisi upoznat sa time da srbija ne priznaje eulex!? :ph34r:

#4 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 09 October 2008 - 08:00

Nisi na vreme produzio licnu kartu i izdavanje izvoda je blokirano narednih 88 godina. Osim ako ne pronadjes nekog cinovnika sa kojim se mozes dogovoriti. Sistem tako funkcionise.

#5 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 09 October 2008 - 08:38

nisam rodjen na teritoriji srbije,kad sam isao da vadim izvod iz drzavljanstva trazili su mi vazeci dokument,ja sam imao licnu kartu koja je istekla i zbog toga su odbili da mi izdaju taj dokument.s druge strane ne mogu produziti licnu kartu tj dobiti novu bez uverenja o drzavljanstvu.u skripcu sam i ne znam sta da radim.prvu licnu kartu sam dobio za vreme SRJ i to na osnovu prebivalista,tada nisam bio drzavljanin srbije.
cuo sam da se moze uverenje o drzavljanstvu dobiti i preko interneta,da li je to istina i kako je to moguce kad se ne moze ustanoviti identitet podnosioca?ili to samo vazi za one koji su rodjeni u srbiji?posto je u srbiji sve moguce,iznenadjenja nikad dosta da cujem vase misljenje o ovome i ima li neko resenje osim podmicivanja naravno.

Čekaj, nije mi jasno, jel imaš Srpsko državljanstvo ili ne? Pošto si rekao da kada si vadio prvu ličnu kartu nisi bio državljanin Srbije, što je malo čudno jel nisi mogao da dobiješ LK bez uverenja o državljanstvu. Tačno je da su neke opštine omogućile on-line narudžvanje, ali moraćeš ipak do opštine da uzmeš original, jel ne verujem da šalju poštom (u ovo zaista nisam siguran). E da, jel imaš, pasoš?

#6 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 09 October 2008 - 08:41

@Eulex
Možeš da budeš i malo kvaran i da odeš do SL. glasnika i da ličnu kartu odjvaiš kao ukradenu, oni ti lepo daju potvrdu da si izgubio lk, uzmeš neki dokument gde ima JMBG i sa tom potvrdom i tim dokumentom odeš da uzmeš potvrdu o državljanstvu.....:ph34r:

#7 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 09 October 2008 - 11:25

Hm..na sajtu grada Nisa postoji Virtuelni maticar. Evo sta se dobija kad se klikne na link:

Попуњавањем web формулара можете поднети захтев за издавање:

Захтев за издавање извода из матичне књиге рођених
Захтев за издавање извода из матичне књиге венчаних
Захтев за издавање извода из матичне књиге умрлих
Захтев за издавање уверења о држављанству


Ako se klikne na zahtev za izdavanje uverenja o drzavljanstvu, otvara se Zahtev za izdavanje.... Popunjavaju se uobicajeni podaci (nema broja l.k.; samo JMBG) i klikom na dugme salje nadleznoj sluzbi. Navedene su takse i racuni na koje se treba uplatiti odredjena suma, bla, bla...A sto se tice dostave, pise sledece:

Достава се врши пост-експресом, након пријема доказа о уплаћеним таксама, на адресу: Управа за грађанска стања и опште послове града Ниша, ул. Николе Пашића бр. 24.
Трошкове доставе плаћа наручилац.


Da li sve ovo funkcionise u praksi, ne znam (nisam probao), ali kako se ne trazi broj licne karte i nije navedeno da je neophodno da podnosilac zahteva ima vazecu licnu kartu, mozda za vadjenje uverenja o drzavljanstvu vazeca licna karta nije neophodna. Osim ako nije na snazi neka druga kvaka 22.

Edited by Nesh, 09 October 2008 - 11:29.


#8 eulex

eulex
  • Banned
  • 142 posts

Posted 09 October 2008 - 11:47

Čekaj, nije mi jasno, jel imaš Srpsko državljanstvo ili ne? Pošto si rekao da kada si vadio prvu ličnu kartu nisi bio državljanin Srbije, što je malo čudno jel nisi mogao da dobiješ LK bez uverenja o državljanstvu. Tačno je da su neke opštine omogućile on-line narudžvanje, ali moraćeš ipak do opštine da uzmeš original, jel ne verujem da šalju poštom (u ovo zaista nisam siguran). E da, jel imaš, pasoš?


u to vreme 98 99 .nije trebalo uverenje o drzavljanstvu vec potvrda da si podneo taj zahtev za drzavljanstvo.logicno je da se drzavljanin postaje tek kad se zahtev resi pozitivno a ne kad se preda isti zar ne?znaci nisam bio drzavljanin.ne,nemam pasos srj ni srbije jer nisam drzavljanin.zadnji pasos mije bio crveni sfrj istekao 2004 jer sam bio drzavljanin sfrj i licna karta mi pise sfrj,(ona stara sa buktinjama)
caka je u tome da je srbija izdavale crvene pasose svima bez obzira da li su drzavljani srbije ili ne,plave samo drzavljanima a i jedan i drugi su bili jednako tretirani kao vazeci putni dokumenti.2002 se to promenilo kad su crveni pasosi totalno izbaceni iz upotrebe i tada su poceli problemi.

a da se igram da sam"izgubio" licnu kartu,tek bih onda sebe doveo u tesku poziciju jer tek onda ne bih imao pravo na nikakav dokument i postao bih niko i nista.sad sam ni na nebu ni na zemlji.da stvar bude komplikovanija zahtev koji sam podneo nije resen kako treba.u lokalnom Supu se svi prave blesavi i salju me do saveznog supa.a u saveznom supu mi traze najnoviji izvod da bi uopste pokrenuli postupak.ja taj izvod ne mogu da dobijem jer ne mogu preci granicu,SFrj se raspala pa je moje rodno mesto ostalo u drugoj drzavi..

#9 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 09 October 2008 - 11:54

ne,nemam pasos srj ni srbije jer nisam drzavljanin.


Ako nisi drzavljanin Srbije, ne mozes dobiti uverenje o drzavljanstvu.

Edited by Nesh, 09 October 2008 - 11:54.


#10 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 09 October 2008 - 12:09

Ako nisi drzavljanin Srbije, ne mozes dobiti uverenje o drzavljanstvu.


On jeste gradjanin Srbije jer ocigeldno vec godinama zivi na teritoriji danasnje i sadashnje
Srbije. Jedino sto to nije ozvanichio. Moj predlog je da pod hitno da zahtev za drzavljanstvo
i dobice ga relativno brzo i bez problema jer su zakoni za dobijanje drzavljanstva pre nekoliko
godina jako pojednostavljeni.

#11 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 09 October 2008 - 12:37

On jeste gradjanin Srbije jer ocigeldno vec godinama zivi na teritoriji danasnje i sadashnje
Srbije. Jedino sto to nije ozvanichio. Moj predlog je da pod hitno da zahtev za drzavljanstvo
i dobice ga relativno brzo i bez problema jer su zakoni za dobijanje drzavljanstva pre nekoliko
godina jako pojednostavljeni.


Mozda zivi u Srbiji, ali da bi dobio uverenje o drzavljanstvu, mora da bude drzavljanin Srbije. Zvanicno! Dakle, kao sto i sama kazes, mora prvo da podnese zahtev za dobijanje drzavljanstva. E sad, kako ide procedura i koliko traje, to ne znam.

#12 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 09 October 2008 - 12:37

Ok...Procedura je sledeća. U državi u kojoj si se rodio, treba da ti izadju dokument da nisi upisan u hjihovu knjigu državljana, ako nisi, sa tim dokazom tražiš da ti se dodeli srpsko državljanstvo. U slučaju da jesi, treba da tražiš prvo da te izbrišu iz knjigae državljana te zemlje, pa tek onda da tražiš srpsko državljanstvo. Ja sam rodjen u Skoplju i tako je tada moralo da se radi. Ali to je bilo 1994, sada ne znam, možda je malo lakša prodcedura....
Dok to ne rešiš nećeš da dobiješ uverenje o državljanstvu

#13 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 09 October 2008 - 12:46

Ok...Procedura je sledeća. U državi u kojoj si se rodio, treba da ti izadju dokument da nisi upisan u hjihovu knjigu državljana, ako nisi, sa tim dokazom tražiš da ti se dodeli srpsko državljanstvo. U slučaju da jesi, treba da tražiš prvo da te izbrišu iz knjigae državljana te zemlje, pa tek onda da tražiš srpsko državljanstvo. Ja sam rodjen u Skoplju i tako je tada moralo da se radi. Ali to je bilo 1994, sada ne znam, možda je malo lakša prodcedura....
Dok to ne rešiš nećeš da dobiješ uverenje o državljanstvu


Ima sve tacno objasnjeno na sajtu MUPa Srbije..

Ovo sve izgleda uzasno (silna dokumentacija), ali se sve relativno brzo zavrshi.
(ovo govorim iz sopstvenog iskustva)

- Prijem stranca u državljanstvo Republike Srbije

Pitanje prijema stranca u državljanstvo Republike Srbije regulisano je


- članom 14. Zakona i glasi:

Stranac kome je shodno propisima o kretanju i boravku stranaca odobreno stalno nastanjenje u Republici Srbiji može biti, na svoj zahtev, primljen u državljanstvo Republike Srbije, pod uslovom:

1) da je navršio 18. godina života i da mu nije oduzeta poslovna sposobnost;
2) da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u državljanstvo Republike Srbije;3) da je do podnošenja zahteva najmanje tri godine neprekidno imao prijavljeno prebivalište na teritoriji Republike Srbije;
4) da podnese pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatra svojom državom.

Uslov iz tačke 2. stava 1. ovog člana ispunjen je ako je zahtev podnelo lice bez državljanstva ili lice koje pruži dokaz da će po zakonu zemlje čiji je državljanin izgubiti državljanstvo prijemom u državljanstvo Republike Srbije.Ako strana država ne dozvoljava otpust iz državljanstva ili za otpust postavlja uslove koje stranac ne može ispuniti, ispunjenost uslova iz tačke 2. stava 1. ovog člana ne traži se ako podnosilac zahteva podnese izjavu da se odriče stranog državljanstva u slučaju sticanja državljanstva Republike Srbije.

Odricanje ili gubitak ranijeg državljanstva neće se zahtevati ako to nije moguće ili se ne može razumno očekivati.
Uz zahtev podnosilac prilaže:


Mislim da se ovo boldovano i odnosi na Eulexa, tako da ce proces biti josh jednostavniji.

#14 Thanatos

Thanatos
  • Banned
  • 949 posts

Posted 12 October 2008 - 15:46

u to vreme 98 99 .nije trebalo uverenje o drzavljanstvu vec potvrda da si podneo taj zahtev za drzavljanstvo.logicno je da se drzavljanin postaje tek kad se zahtev resi pozitivno a ne kad se preda isti zar ne?znaci nisam bio drzavljanin.ne,nemam pasos srj ni srbije jer nisam drzavljanin.zadnji pasos mije bio crveni sfrj istekao 2004 jer sam bio drzavljanin sfrj i licna karta mi pise sfrj,(ona stara sa buktinjama)
caka je u tome da je srbija izdavale crvene pasose svima bez obzira da li su drzavljani srbije ili ne,plave samo drzavljanima a i jedan i drugi su bili jednako tretirani kao vazeci putni dokumenti.2002 se to promenilo kad su crveni pasosi totalno izbaceni iz upotrebe i tada su poceli problemi.

a da se igram da sam"izgubio" licnu kartu,tek bih onda sebe doveo u tesku poziciju jer tek onda ne bih imao pravo na nikakav dokument i postao bih niko i nista.sad sam ni na nebu ni na zemlji.da stvar bude komplikovanija zahtev koji sam podneo nije resen kako treba.u lokalnom Supu se svi prave blesavi i salju me do saveznog supa.a u saveznom supu mi traze najnoviji izvod da bi uopste pokrenuli postupak.ja taj izvod ne mogu da dobijem jer ne mogu preci granicu,SFrj se raspala pa je moje rodno mesto ostalo u drugoj drzavi..


Hmmm. Sto u Srbiji treba uvjerenje o drzavljanstvu za 'produzenje' osobne iskaznice, oliti, licne karte ?!? Kod nas domovnicu vuces samo kada prvi puta vadis iskaznicu - tamo s 16 godina. Kasnije kod 'produzivanja' samo dodjes sa starom.Sto se ostaloga tice poprilicno si mi nejasan. Pa kontaktiraj drzavu gdje si rodjen i pokreni postupak za dobijanje dokumenata u toj drzavi. Valjda postojis upisan negdje u neku knjigu, a ako i ne postojis imas tu iskaznicu na kojoj sigurno pise. Onda laganini ides na ovaj dolje napisani nacin za dobijanje srpskog drzavljanstva.

Edited by Thanatos, 12 October 2008 - 16:32.


#15 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 12 October 2008 - 15:51

Hmmm. Sto u Srbiji treba uvjerenje o drzavljanstvu za 'produzenje' osobne iskaznice, oliti, licne karte ?!? Kod nas domovnicu vuces samo kada prvi puta vadis iskaznicu - tamo s 16 godina. Kasnije kod 'produzivanja' samo dodjes sa starom.
Sto se ostaloga tice poprilicno si mi nejasan. Pa kontaktiraj drzavu gdje si rodjen i pokreni postupak za dobijanje dokumenata u toj drzavi. Valjda postojis upisan negdje u neku knjigu, a ako i ne postojis imas tu iskaznicu na kojoj sigurno pise. Onda laganini ides na ovaj dolje napisani nacin za dobijanje srpskog drzavljanstva.


Nisi jedini. Meni je sve bilo samo dan kasnije razjasnjeno.
Mislila sam da coveku stvarno treba pomoc , ali je tu neka komplikovanija pricha .
Baci pogled na topik "nemacka ambasada" PDF drustvo pa sve shvatish.