Jump to content


Photo
- - - - -

Pojam "kanonske teritorije"


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
7 replies to this topic

#1 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 09 August 2008 - 15:40

Ukratko, koliko sam ja skapirao pravoslavne crkve međusobno su izdelile zemlju na tzv. kanonske teritorije koje predstavljaju teritorije na kojima one imaju nadležnost uz obavezu drugih sestrinskih crkava da ne povređuju tu teritoriju. Te teritorije se ne poklapaju sa postojećim državama iz mnogo razloga (recimo kanonska teritorija grčke pravoslavne crkve ne pokriva ni celu Grčku).

Ono što me zanima, a nigde ne mogu da nađem, je gde se nalaze granice tih teritorija? Ima li neko mapu na kojoj je to prikazano?

#2 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 August 2008 - 16:02

Moje razumevanje principa kanonskih teritorija (uz mogucnost da gresim) je da se nacelno poklapaju sa drzavnim granicama i da je to pravoslavni princip.

#3 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 09 August 2008 - 16:12

Moje razumevanje principa kanonskih teritorija (uz mogucnost da gresim) je da se nacelno poklapaju sa drzavnim granicama i da je to pravoslavni princip.

The Church of Greece (Greek: Eκκλησία της Eλλάδος Ekklēsía tês Helládos, IPA: [ekliˈsia tis eˈlaðos]) is one of the fifteen autocephalous Eastern Orthodox churches which make up the Eastern Orthodox Communion. Today it is one of the most important autocephalous, or ecclesiastically independent, churches of the Eastern Orthodox communion. Its canonical territory encompasses the pre-1833 borders of Greece, approximately half of Greek territory (the rest of Greece is subject to the Ecumenical Patriarchate in Constantinople, however due to an arrangement agreed between the churches of Athens and Constantinople, most of those dioceses are de facto administered as part of the Church of Greece for practical reasons).
___

Sa druge strane imamo teritorije većinski katoličkih država - recimo Hrvatska, Mađarska... pa me zanima ko polaže kanonsko pravo na tu teritoriju?

Potpitanje: kolika je kanonska teritorija SPC?

#4 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 August 2008 - 17:15

Opet, moje razumevanje, sto ne znaci da je tacno, je da je grcki slucaj iz istorijskih razloga specifican. Zapravo, na celu crkve u Grckoj je mitropolit, ali je patrijarh konstantinopoliski.
Sto se SPC tice, dogadjaji su jos uvek previse svezi i turbulentni, pa se ne moze izvlaciti zakljucak.
Mitropolit Jovan pokriva i Italiju, kao sto i brojni episkopi pokrivaju vernike SPC sirom sveta.

Edited by vladan, 09 August 2008 - 17:15.


#5 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 09 August 2008 - 17:28

Opet, moje razumevanje, sto ne znaci da je tacno, je da je grcki slucaj iz istorijskih razloga specifican. Zapravo, na celu crkve u Grckoj je mitropolit, ali je patrijarh konstantinopoliski.
Sto se SPC tice, dogadjaji su jos uvek previse svezi i turbulentni, pa se ne moze izvlaciti zakljucak.
Mitropolit Jovan pokriva i Italiju, kao sto i brojni episkopi pokrivaju vernike SPC sirom sveta.

Da, ali imaš i milion drugih primera - na primer Ukrajina potpada pod jurisdikciju Ruske pravoslavne crkve, Makedonija i Crna Gora pod jurisdikciju SPC itd. Čitajući po vikipediji o Osetiji, Gruziji, Abhaziji... videh da je recimo Abhazija pod jurisdikcijom Gruzijske pravoslavne crkve ali da je faktički tamošnja crkva pod patronatom Ruske pravoslavne crkve... Takođe, pre godinu dve je bio konflikt kada su Vlasi tražili da u hramovima SPC obavljaju obrede na svom jeziku što im nije dato iz razloga što tu SPC ima nadležnost i nijedna druga pravoslavna crkva ne može postojati. A opet, otkud ruska crkva u sred Beograda?

E sad, Jovan pokriva Italiju u ime SPC ali da li to znači da u Italiji nijedna druga pravoslavna crkva nema jurisdikciju?

Edited by srdjann, 09 August 2008 - 17:29.


#6 Hadrian

Hadrian
  • Members
  • 1,011 posts

Posted 10 August 2008 - 01:47

Ukratko, koliko sam ja skapirao pravoslavne crkve međusobno su izdelile zemlju na tzv. kanonske teritorije koje predstavljaju teritorije na kojima one imaju nadležnost uz obavezu drugih sestrinskih crkava da ne povređuju tu teritoriju. Te teritorije se ne poklapaju sa postojećim državama iz mnogo razloga (recimo kanonska teritorija grčke pravoslavne crkve ne pokriva ni celu Grčku).

Ono što me zanima, a nigde ne mogu da nađem, je gde se nalaze granice tih teritorija? Ima li neko mapu na kojoj je to prikazano?


srdjann-e, већ сам написао пар ствари на ту тему овде и овде.

Иначе, у праву си у опажању да православне цркве имају јасно издефинисане територијалне опсеге изван којих (канонски) не би смеле да постоје, односно да на одређеној територији (канонски) сме да оперише само једна православна црква. То што нико ово не поштује је посебна прича.

Potpitanje: kolika je kanonska teritorija SPC?


Канонска територија СПЦ је простор бивше СФРЈ. Канонски, на том простору не би смеле да врше рад друге православне цркве, а СПЦ по истим правилима не би смела да врши рад изван тог простора.

Edited by Hadrian, 10 August 2008 - 01:55.


#7 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 10 August 2008 - 07:13

srdjann-e, већ сам написао пар ствари на ту тему овде и овде.

Tnx! :ph34r:

Dakle kako ja shvatam, svaka autokefalna pravoslavna crkva ima svoju kanonsku teritoriju koja se manje-više poklapa sa granicama države u kojoj deluje (ili je delovala u slučaju da se ta država kao SSSR ili Jugoslavija u međuvremenu raspadne) a da van tih granica jurisdikciju ima Vaseljenska patrijaršija.

U prevodu, sve što SPC radi van granica ex-yu je protivno dogovoru i nekanonski?

#8 Hadrian

Hadrian
  • Members
  • 1,011 posts

Posted 10 August 2008 - 07:55

sve što SPC radi van granica ex-yu je protivno dogovoru i nekanonski?


У суштини да, само што треба додати и то да све православне цркве раде исту ствар (организују парохије, епархије итд. по исељеничким и гастарбајтерским земљама), углавном на штету канонске јурисдикције Васељенске Патријаршије.