Jump to content


Photo
- - - - -

Bol u zglobovima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
10 replies to this topic

#1 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 02 August 2008 - 10:45

Pozzz svima,
mene interesuje odgovor na jedno konkretno pitanje, ali moram da napravim malo duzi uvod, pa hvala unapred onima koji to procitaju i daju svoje misljenje. dakle:
ja vec nekoliko godina imam problem sa povremenim bolom u zglobovima, koji se pogorsava svaki put kad se javi. Prica ide otprilike ovako:
pocelo je pre mnogo godina sa bolom u desnom kolenu koji se javi, traje nekoliko nedelja onda nestane na par meseci. bol se u pocetku javljao samo kad je zglob duze vreme neaktivan, postaje jaci sto duze ostavim koleno u istom polozaju. smetalo je posebno pri spavanju ili duzoj voznji, bol je umeo da me probudi u toku noci ili ujutru. takodje, bol je nekako lociran u gornjem delu zgloba, na gornjem spoju.
vremenom je pocelo da boli i levo koleno, a bol je postajao jaci kad se povrati i na kraju je poceo da traje sve vreme, ne samo kad je zglob neaktivan, mada je tada mnogo jaci.
takodje, vremenom su poceli da bole i dasno rame i desni kuk (dakle i dalje po isotm principu - svi bolovi se jave na par nedelja, u isto vreme, pa ih onda nema neko vreme).
sada su se bolovi ponovo javili, prilicno jaki, ali ovog puta i zglob desne ruke i jak bol u oba palca (zglob sa sakom), sto mi vec otazava stvari jer mi smeta na poslu, pri pipetiranju npr. boli toliko da moram da prekinem pipetiranje povremeno.
e sad, ono sto me pomalo brine: pre tri meseca mi je dijagnostifikovana anemija, gvozdje mi je bilo undetectable, ja sam bila vec mesecima nonstop umorna, a zabrinula sam se kad je poceo bol u grudima, povremeni gubitak ravnoteze i slicno. uz totalnu promenu ishrane (nisam bas mesojed), tablete gvozdja i injekcije B12, za dva meseca, gvozdje je polako pocelo da se penje, ali je i dalje daleko od donje granice. trebalo bi da imam ponovo kontrolu za mesec ipo. bolovi u zglobovima su se javili ponovo pre jedno dve tri nedelje (mislim na ovako jake i opste prisutne, kolena su se stalno povremeno javljala). od tada se vratio jak umor, za koji sam ja mislila da je nestao jer mi se gvozdje, jelte, penje. takodje, u poslednje tri nedelje ja se svaki drugi dan osecam "kao da cu da se razbolim", kao da imam blagu temperaturu, sto ja pravdam time da je ovde sezona gripova, pa kao 'organizam mi se nonstop bori sa necim'. jos jedan simptom u istom vremenu je da su oci pocele jako da se suse (desavalo se i ranije da imam periode sa suvim ocima, ali ne mogu da se setim da li su bili u isto vreme kad i bolovi) i da nonstop osecam kao da su iritirane.
ako do sada vec niste shvatili da ciljam na reumatiodni artritis, evo sad vam kazem :ph34r: . RA mi je i jednom ranije pao na pamet, ali mi se mama (lekar) skoro smejala kad sam je u 1am zvala sa Novog Zelanda da joj kazem moju novu hipotezu o ovom problemu sa zglobovima. ono sto me je opet navelo na tu pomisao je sto sam upravo sada procitala da anemija, umor, suvoca ociju, low-grade fever, weakness, loss of apetite, paleness, numbness, tingling...sve mogu da budu simptomi RA. (a kunem se da nisam prvo znala za siptome pa ih onda uocila na sebi, vec upravo obrnuto, to je i razlog zabrinnutosti :) ).
dakle moje konkretno pitanje, posto sad vec ozbiljno razmisljam da odem i trazim da mi se uradi anti-CCP antibody test, je:
da li je to sto se bol ne javlja u svim zglobovima sa obe strane tela (rame i kuk) i sto nema drugih simptoma upale sem bola i 'toplo na dodir' (nema oticanja), dovoljno da se odbaci mogucnost da je u pitanju RA?
ako jeste, je l neko ima ideju sta bi moglo da bude problem sa mojim zglobovima, jer su razni lekari do sada imali razne ideje ali nista nije pomoglo...
btw, imam 26 godina i nesto mi se cini rano da su svi zglobovi poceli da mi otkazuju sami od sebe...danas sam otisla na plivanje i morala sam da prekinem jer su jednog trenutka poceli da bole svi zglobovi od vrha palca do ramena, bukvalno...kad sam otisla i sela u topli bazen, bilo je jos gore..

e tako, hvala zaista onima koji procitaju i odgovore na pitanje :D.

#2 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 02 August 2008 - 10:55

Ocigledno je da jos jako mnogo podataka nedostaje i da bi bilo profesionalno nekorektno davati dijagnozu na jednom internet forumu.
Medjutim, izvesno je da se radi o problemu, koji treba dovoljno ozbiljno shvatiti. Mislim da je problem sistemske prirode, dakle resenje ne treba traziti od ortopeda, nego od interniste (reumatolog, pre svega) i bilo bi nuzno u prvom trenutku iskljuciti postojanje nekog autoimunog obolenja.
Dakle: Ne na forum, nego pravac lekaru opste prakse, sa zahtevom za kompleksnim internistickim ispitivanjem.

Edited by vladan, 02 August 2008 - 10:55.


#3 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 02 August 2008 - 11:12

hvala vladane. kod lekara idem obavezno sledece nedelje i pomenucu ovu bojazan oko RA.
samo me je interesovalo da li one dve stvari mogu mozda da iskljuce tu mogucnost (posto je to bio mamin argument).

#4 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 02 August 2008 - 14:17

Neki artritis jeste, e sad koje je etiologije to je vec drugo pitanje i ne moze se reci bez baterije testova.
I ja mislim da je Vladan u pravu i da je reumatolog najbolji pocetak, i da se moraju prvo proveriti autoimuna oboljenja.

#5 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 03 August 2008 - 01:46

tnx, jos jedno pitanje: da li erythema nodosum moze da bude povezana sa autoimunim bolestima koje izazivaju ovakve simptome u zglobovima (RA, Hashimotov tiroiditis...)?

#6 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 12 August 2008 - 19:59

kod RA može, nodozni eritem je u nekim slučajevima karakterističan, ali nije specifičan znak. Drugim rečima, može da usmeri sumnju ka određenoj dijagnozi, ali nije dovoljno da se odmah donese zaključak.

S druge strane, pitanje je kako to zaista izgleda, netreniranom i zaplašenom oku i iritacija kože posle depilacije može tako da deluje, pa je bolje ne plašiti sebe unapred.

Vladan je dao najbolji savet - posetiti prvo reumatologa, pa će on ili potvrditi sumnju ili usmeriti dalje pretrage

Edited by Celt, 12 August 2008 - 20:01.


#7 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 13 August 2008 - 02:29

S druge strane, pitanje je kako to zaista izgleda, netreniranom i zaplašenom oku i iritacija kože posle depilacije može tako da deluje, pa je bolje ne plašiti sebe unapred.

veruj mi da nije bila iritacija :)
ustvari, ne sada, to sam imala pre tri godine, javljalo se i odlazilo u toku sedam meseci. uzrok, naravno, nije nadjen, i uglavnom su me lecili steroidima. od tada ga, hvalabogu, nema, ali me svaka neidentifikovana, crvena, svrbeca budzica na nozi uspanici, jer ono je bilo strasno, nisam mogla da hodam nekoliko dana...

Vladan je dao najbolji savet - posetiti prvo reumatologa, pa će on ili potvrditi sumnju ili usmeriti dalje pretrage

danas su stigli rezultati, samo sto ja ovde nikako nisam mogla prvo kod reumatologa, ali sada ce me moj GP poslati tamo. elem, odlicna vest je d anije ni lupus ni RA. ali nesto autoimuno jeste (visoke anca i nekakav inflamacioni faktor u krvi, mada sma ja otisla kad je ovaj flare vec odlazio). sada su se zadrzali bolovi samo u kolenima i clanak desne ruke, pa mije ona dalaPrednisone 20mg, pet dana, da vidi da li ce mozda on ubrzati oporavak. ona ne moze nista vis eda kaze iz rezultata, pa je sledeci korak reumatolog (sto ce ovde biti verovatno za nekih mesec dana :ph34r: )

#8 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 August 2008 - 14:26

Steroidi lece gotovo sve simptome, ali ni jednu bolest.
Reumatolog!

#9 Evi

Evi
  • Members
  • 135 posts

Posted 12 September 2008 - 16:19

Draga Estel,

Ajd da ti ispricam svoju pricu o bolovima u zglobovima. Ok, moj slucaj je malo drugaciji, ali.....

Imam 42 godine i u decembru 07. sam zavrsila sa hemo terapijom. Od 3 ciklusa poceli su mi konstantni bolovi u zglobovima koji su nastavili i po zavrsetku hemo. Ujutro bih se probudila totalno ukocena. Prste na rukama nisam mogla da savijem. Zglobovi u nogama su bili toliko kruti i bolni da bih prvih nekoliko minuta hodala ne savijajuci kolena. Elem, bolovi su poceli da popustaju, ali je moj onkolog trazio da se izvrši ispitivanje na Reumatoloskom institutu, odnosno da se utvrdi da hemo slucajno nije potencirala RA.
U maju o.g. prosla sam sva moguca bockanja (kompletna imunoserologija, hematologija.....), rtg saka i stopala, usput je uradjena i dezintometrija, kapilaroskopija, uz kukova i kolena (merenje debljine hrskavice) i sve je ok.
Cinjenica je da je potrebno 6 meseci da se citostatici totalno razgrade i izbace iz organizma (tih 6 meseci je proslo), ali eto ja i dalje imam problem (doduse manjeg intenziteta) sa ukocenoscu prstiju saka i tupim bolovima u zglobovima. Sve to maltene nestane nakon sto se razgibam.
E, sad onkolog, endokrinolog (imam i Hasimoto) kazu da je to verovatno zbog menopauze. Pa, ja se nadam da su u pravu. Od vise zla, ajd da poverujem u ono manje.

Kazi, dokle si ti stigla sa svojim obilascima lekara?

#10 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 26 September 2008 - 21:52

vasculitis, to be monitored...to je dijagnoza reumatologa, bila sam juce. pluca i bubrezi su u redu (za svaki slucaj, trazio je jos neke testove).
otprilike: "pozitivne anca ne moraju da znace i vasculitis, ali posto ja imam i taj artritis koji je odlicno reagovao na steroide + ovaj prethodni eritema nodosum i nonstop poneku crvenu, svrbecu, nateklu kvrzicu na kozi (koje izgledaju kao pocetak ovog en ali nikada kasnije nisu ponovo prerasle u isti), onda je najverovatnije to".

#11 vladimirn

vladimirn
  • Members
  • 8 posts

Posted 28 June 2009 - 18:12

Odnevno se pojavio na trzistu preparat koji sadrzi hijaluronsku kiselinu i djumbir , dodaj omega 3 i 9, glukozamin-hondroitini – msm- pij 3 meseca udarnu kolicinu i 3 meseca kolicinu za odrzavanje, jedi tresnje, vezbaj.