Jump to content


Photo
- - - - -

Gde ima da se kupi? (u Beogradu)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
107 replies to this topic

#91 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 31 December 2010 - 18:44

:D :lol+: :D :D :) :D :D

Jos jednom, zamolio bih ako mozes da mi pojasnis ovaj tvoj post. Ja pitao gde ima da se kupi biftek, a ti se meni obracas sa traktatom o tome gde volis da jedes lignje. Nema veze sa temom, nema veze sa mojim pitanjem, nema veze sa zivotom.

Ima knjiga jedna na tu temu zove se "Katane, lignja, bradavice", pa eto i mogao bih da je preporucim. Katane u mnozini, lignja u jedini zajedno sa bradavicama ima smisla vise nego ovo sto si ti napisao.



A pogledao sam i temu koju sam postavio pre nekoliko meseci, gde sam se raspitivao o tipovima mesa:

http://forum.b92.net...6...t=0&start=0

Svaki dan gledam dijagrame krave, i cudim se sta seradi sa 60% krave koju ne vidjam po mesarama i super marketima. Nije mi jasno zasto je but mesto 1. kategorije a ramstek mesto 2. kategorije (a verovatno ne znam ni sta te kategorije znace). U lokalnoj mesari nalazim "Шол ружа", "Розбратна", "Бут", "Врат", "Коленица", "Ребра". Nije mi jasno gde je taj mesnati deo rebra, a i nesto mi je mala ta rozbratna u odnosu na ceo ovaj deo sa dijagrama. A tenderloin (mislio sam da se to kod nas univerzalno zove biftek) nigde nema. I sto jes jes, moram da priznam, samo kod nas sam jeo biftek, svuda je to neki "steak" sa razlicitim prefixima, ili filet mignon.


nas biftek je filet mignon. svinjsko meso ne moze da ima biff, posto je biff krava, ali ono najmekse meso na svinjcetu ti je tenderloin. Ne znam kako se to na nasem jeziku kaze, ali znam da ga nadjem.

#92 dennis_moore

dennis_moore
  • Members
  • 255 posts

Posted 31 December 2010 - 21:26

beef je valjda krava, odnosno govedina? Biff je ja mislim neka vrsta udarca, ili kavge.

Jel moguce da je razlika izmedju file minjona i bifteka nacin na koji se sece?

Edited by dennis_moore, 31 December 2010 - 21:30.


#93 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 January 2011 - 15:40

...

beef je valjda krava, odnosno govedina? Biff je ja mislim neka vrsta udarca, ili kavge.
Jel moguce da je razlika izmedju file minjona i bifteka nacin na koji se sece?


...

Youtube Video ->Original Video


#94 dennis_moore

dennis_moore
  • Members
  • 255 posts

Posted 04 January 2011 - 15:32

Jos samo da neko napise gde ovo moze da se kupi...

#95 dennis_moore

dennis_moore
  • Members
  • 255 posts

Posted 04 February 2011 - 11:36

Ispostavilo se u stvari da zivim u sirotinjskom kraju. Tj. mesara vule ispred moje zgrade ne dobija bifteke tako cesto, dok mesara vule 300m niz ulicu dobija.

#96 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 11 May 2011 - 11:49

Ako nekoga zanima, najnoviji Vero u Vojvode Stepe ima odličnu ponudu začina, mahom uvoz iz Grčke.

#97 teezee

teezee
  • Members
  • 3 posts

Posted 22 May 2011 - 14:51

Jel zna neko gde u Beogradu ima da se kupi "Salad Spinner" ne znam koji je prevod na srpski. Centrifugalna cediljka za salatu, morebit' ? :blink:
Ovako izgleda otprilike, nebitan mi je dizajn, samo da završava posao.
Posted Image
Posted Image

#98 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 22 May 2011 - 22:48

beef je valjda krava, odnosno govedina? Biff je ja mislim neka vrsta udarca, ili kavge.

Jel moguce da je razlika izmedju file minjona i bifteka nacin na koji se sece?

Attached File  beefcuttenderloin.png   33.34KB   0 downloads

kod nas se, kad je biftek u pitanju, misli na onaj zelenkasti komat iliti tenderloin.

/ Trakasti mišićni dio prosječne težine od 1 do 2 kg kod goveda. Smješten je s unutrašnje strane slabina. /

Edited by muras, 22 May 2011 - 22:50.


#99 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 23 May 2011 - 07:53

Attached File  beefcuttenderloin.png   33.34KB   0 downloads

kod nas se, kad je biftek u pitanju, misli na onaj zelenkasti komat iliti tenderloin.

/ Trakasti mišićni dio prosječne težine od 1 do 2 kg kod goveda. Smješten je s unutrašnje strane slabina. /


Ovde je čovek do detalja objasnio sve o mesu (da ne bih sad nepotrebno kopirao):

Dedina mesara

Edit: nije uspeo attachment

Attached Files


Edited by Publius, 23 May 2011 - 08:01.


#100 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 27 May 2011 - 11:24

Ako nekoga zanima, najnoviji Vero u Vojvode Stepe ima odličnu ponudu začina, mahom uvoz iz Grčke.

E bas ti fala., ovaj Vero pod Konjarnikom se bas ofucao, nista vise nemaju.. :angry:

Edited by GoranBG, 27 May 2011 - 11:24.


#101 dennis_moore

dennis_moore
  • Members
  • 255 posts

Posted 02 June 2011 - 19:04

Silantro/korijander, svez?

#102 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 02 June 2011 - 22:23

Silantro/korijander, svez?


Bilo na Kaleniću, ali je bezobrazno skup. Deo koji ti ostane možeš eventualno da iseckaš pa da smrzeš.

Kupi lepo u zrnu pa posadi u saksiju da te glava ne boli. Bitno je samo redovno da ga bereš kako ne bi procvetao i kasnije izbacio plod.

#103 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 15 June 2011 - 13:09

Bilo na Kaleniću, ali je bezobrazno skup. Deo koji ti ostane možeš eventualno da iseckaš pa da smrzeš.


Sam' da dodam, najbolje se smrzava u kesicama za led, iseckas smuckas sa vodom i napunis kesice, posle po potrebi otkines koliko ti treba kockica..

Edited by GoranBG, 15 June 2011 - 13:10.


#104 NadjaM

NadjaM
  • Members
  • 1,023 posts

Posted 24 August 2011 - 08:17

Biftek (govedji) moze da se kupi u mesarama oko pijace na Novom Beogradu,70. blok,samo treba poraniti posto kasnije dodju restorandzije pa pokupe sve.Pazi,ne prodaju na meru,nego moras kupiti ceo.

Svinjski biftek je u stvari svinjski file.To je isti misic kao kod goveceta,samo naravno ima drugi naziv.Pa i u restoranima u jelovniku lepo pise,da bi se znala razlika,biftek ili stek(npr. jelo Pepper steak) i file(npr. file minjon)..

#105 wine.star

wine.star
  • Members
  • 8 posts

Posted 07 September 2011 - 13:15

Jel zna neko gde u Beogradu ima da se kupi "Salad Spinner" ne znam koji je prevod na srpski. Centrifugalna cediljka za salatu, morebit' ? :blink:
Ovako izgleda otprilike, nebitan mi je dizajn, samo da završava posao.
Posted Image
Posted Image

Nazalost...godinama sam je trazila, bez uspeha. I donela je iz Italije sa sve onolikom kutijom, uz zvocanje i ostalo od strane pather familiasa, koji ne razume cemu to sluzi a pritom i ne radiPosted Image