Jump to content


Photo
- - - - -

Ohrid


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
78 replies to this topic

#16 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 24 May 2010 - 08:42

Kolike su cene smestaja u gradu a kolike u Lagadinu i Peštanima?


Koliko sam primetio, u samom gradu (osim hotela) nisam naišao na nešto mnogo privatnih soba i apartmana, mada naravno da se može naći. Malo dalje od Ohrida (Konjsko) ima soba već od 5 Eur, a Lagadin i Peštani nude onoliko koliko ste spremni da platite, od 5-20.
Što se tiče hotela, najbolje je izgooglati, 2007. sam plaćao polu-pansion 26 Eur, a prošle godine sam u Peštanima imao fensi sobu s doručkom za 20 (i terasu s pogledom na jezero).



@grezilo

U principu, mislim da je reklamiranje zabranjeno, stoga ću ti poslepodne poslati na PM preporuke, a ako te zanima, napisaću i nešto o zanimljivim mestima na kojima sam bio, nešto o restoranima itd.

Sad žurim u Szabadku.

#17 grezilo

grezilo
  • Members
  • 10 posts

Posted 24 May 2010 - 22:14

chillix, hvala i biču hvaležen za informacije.
HVALA i "alberu.ascari"-ju! :ph34r: I tebi sam se htio zahvaliti ali sam nekako zaboravio napisat i tebe!!
Htio bi još pitati : Kakav je put, od Pojate do Kruševca. Na Google Earthu se ne vidi baš najbolje? po km je 25 km kad skreneš iz autoputa.

#18 Magico

Magico
  • Members
  • 14 posts

Posted 24 May 2010 - 22:29

chilix hvala na info i ako nije problem kad budes slao grezilu da i mene stavis u cc, i mene sve to intresuje :ph34r:

pozz i hvala!

#19 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 27 May 2010 - 16:36

Ne morate mi zahvaljivati :) , pleasure is all mine..

Prvo da pomenem svoj opšti utisak, tj. da je Makedonija prelepa zemlja, gostoljubivih ljudi, pa ukoliko je moguće, nemojte se ograničavati samo na Ohrid, jer ima mnogo odredišta koja su vredna posete.

Attached File  dojransko_jezero.JPG   964.8KB   16 downloads
(dojransko jezero)

Ohrid je svakako najveći mamac, a nije ni čudo, jer je hiljadugodišnja istorija grada ostavila pečat, pritom ne mislim samo na kulturno-istorijske spomenike, već i na duh, odnosno isprepletene različite uticaje koji su vidljivi na svakom koraku, pa i među ljudima. Zaista je uživanje šetati gradom koji, s jedne strane razvija modernu turističku infrastrukturu, a s druge, turistima nudi neokrnjen "istorijski doživljaj", ali i sve ostalo što jedna turistička metropola mora imati u ponudi. Uostalom, sve što je zanimljivo (Biljanini izvori, Samuilov grad, itd.) pronaći ćete vrlo lako, tako da ne bih previše o tome - dođite i pogledajte...

Attached File  2007_07140120.JPG   1.15MB   17 downloads
(Samuilov grad)

Ipak, ohridska rivijera je ono što je mene nateralo da ponovo dođem. Za sve one, koji na pomen "leto i more" pomisle na Mediteran (u koje i sam spadam), Ohridsko jezero će im, osim beskrajne pučine, ponuditi baš to - Mediteran - uz izvesne razlike... Plavetnilo vode, uz miris borovine i zvuk onih drekavaca (nikad im nisam znao ime) nude ugođaj kao na moru. Međutim, razlika je u tome što je jezerska voda kudikamo prijatnija (mekša) za kupanje, a klimatske prilike koje su uslovljene nadmorskom visinom (Ohridsko je na 690m), omogućavaju fantastičan san, jer temperature noćom budu oko 10 stepeni, a danju ne prelaze 32, 33...

Attached File  galicica_i_jezero.JPG   951.26KB   13 downloads
(Galičica)

Kada se krene iz Ohrida prema Sv.Naumu, prolazi se pored načičkanih hotela, od kojih su neki s pet zvezdica, svaki hotel ima sopstvenu plažu (otvorenog tipa) sa svim aktivnostima, od vožnje brodom ili iznajmljivanja pedalina, do noćnog života. U jednom od tih hotela opušteno sam proveo tri dana..

Attached File  metropol.JPG   598.4KB   11 downloads
(hotel *etropo* :ph34r: )

...idući dalje, prvo naselje je Lagadin koje, osim simpatičnog imena, nudi brojne sobe i apartmane, odlične plaže, auto-kamp, ali i zanimljive restorane i kafiće uz obalu (u nekima možete sedeti na barskim stolicama - u vodi). Kada padne noć, cela obala lagadinska se pretvori u jednu veliku žurku. Dalje od Lagadina, nalazi se mesto Peštani, slično Lagadinu. Tu takođe postoje mali hoteli (mahom noviji), ali i veliki hotel (verovatno državni) sa prelepom plažom, dok su sobe prilično "potrošene". Na kilometar-dva od Peštana, nalazi se auto-kamp Gradište. Svako ko dođe u Ohrid, a ne dođe na Gradište, mnogo je propustio (recimo, sirenje vo furna a la Bure). Sastoji se od četiri šljunkovite plaže, prva je najveća i tu se nalazi auto-kamp, dok su ostale tri odvojene, pretpostavljam nastale iz dinamita, svaka sa svojim barovima, restoranima, muzikom, tako da plažu možete izabrati na osnovu muzike. Moj favorit je bila Gradište 4, sa reggae zvukom...Nemam adekvatnu fotografiju Gradišta, pa stavljam jednu ohridsku...

Attached File  2007_07140104.JPG   1.24MB   12 downloads
(Ohrid)

...sledeće mesto je Trpejca, koje sam 'ladno prolazio, misleći da nema ništa zanimljivo. No, prošle godine su mi prijatelji Makedonci pokazali Trpejca koja se ne vide s puta. Trpejca sa brojnim strmim ulicama i stepeništima koja vode do prelepe, doduše poprilično uske i skučene plaže. Ko ne voli gužvu, može vijugavim kozjim stazama pronaći neku od brojnih divljih plaža. Sa brda iznad Trpejca pruža se predivan pogled na jezero i albanske planine (moram li napominjati da je sa svake uzvisine na koju naiđete pogled takav)...

Attached File  9520_1049748743533_1820178893_102420_4274696_n.jpg   43.97KB   14 downloads
(Trpejca)

...sledeće mesto je Ljubaništa, koje nije previše zanimljivo za turiste, što zbog blizine Sv.Nauma, što zbog slabe ponude. Postoji samo auto-kamp, restorana nema. Ali je selska plaža peskovita i prostrana, zato što su u zaleđu plaže - njive.
Sv.Naum me nije naročito dojmio, uglavnom zbog vašarske atmosfere koju je nametnula leskovačka skara i različite tezge s kojekakvim drangulijama, te gužve i glasne muzike. Kako li je "osoblju" manastira mogu da zamislim, ali budući da su od manastirskih konaka napravili hotel (luksuzni i skup), biće da su navikli. Ono što je meni privuklo pažnju, jesu izvori Crnog Drima (mislim da ih ima desetak). Voda je neverovatno čista i hladna... Kažu da, kada se Crni Drim ulije u jezero, u određenim trenucima severnog vetra, se jasno vidi rečna matica, te se navodno do izlaza u Strugi, rečna voda ne meša s jezerskom... Malo iznad izvora se nalazi obnovljeni ženski manastir sa zanimljivom ekonomijom...

Attached File  crni_drim.jpg   1.24MB   14 downloads
Attached File  __amac.jpg   1.27MB   14 downloads
Attached File  crni_drim1.jpg   1.25MB   13 downloads
(izvori Crnog Drima)

Kada sam obišao celu makedonsku obalu, uključujući i Strugu i sela na zapadnoj obali jezera, logično je bilo uputiti se ka Prespanskom. Postoje dva puta, jedan iz Ohrida prema Bitoli, pa preko Resena, a drugi je preko Galičice, kojim krećem i ja. Visinska razlika do prevoja je oko 500 metara, put obiluje serpentinama, ali kada stignete gore sačeka vas ovo...

Attached File  2007_07140038.JPG   1.25MB   14 downloads
Attached File  2007_07140039.JPG   1.18MB   17 downloads
(Ohridsko jezero, pogled s Galičice)

...a malo dalje...
Attached File  2007_07140053.JPG   1.26MB   11 downloads
(Prespansko jezero, pogled s Galičice)

...spust do Prespanskog traje kraće, ne zbog toga što se ide nizbrdo, već zbog veće nadmorske visine (750m) na kojoj se nalazi. Podzemnim kanalima voda kroz Galičicu iz Prespanskog otiče u Ohridsko, te je do pre neku godinu jezeru pretio potpuni gubitak vode. Sada nije tako kritično, ali i dalje postoji opasnost. Iako po lepoti ni malo ne zaostaje za Ohridskim jezerom, Prespansko je sušta suprotnost, što se turizma tiče. Svega jedan hotel koji je u radu (?), predivan etno-kamp u kojem sam bio 2007., dve godine kasnije beše obična ruina, plaže obrasle u korov, dok o restoranu možete samo maštati. U samom naselju Prespa postoji velika peščana plaža, ali ljudi nema...

Attached File  2007_07140078.JPG   1.23MB   12 downloads
(etno-kamp, Prespansko)
Attached File  2007_07140056.JPG   1.27MB   12 downloads
(Prespa i Pelister)

...Šta je uzrok ovakvom propadanju, zaista ne znam, ali Prespansko (pored "živog i zdravog" Ohridskog) svakako ne zaslužuje takvu sudbinu. Okolina jezera je voćarski kraj, od breskvi, šljiva, jabuka, višanja, preko lubenica do raznog povrća. Šta posadiš, to nikne, you name it. U blizini je i varoš Resen u kojem živi brojna turska manjina, a suživot raznih nacionalnih zajednica je, na moje zadovoljstvo, vidljiv na svakom koraku.
Beskrajno se zabavljajući zanimljivim toponimima, kao što je Volino, Kuratica, Konjsko itd. završavam krug oko Galičice. Uz dobru mapu (koja je neophodna!) ove godine ću obići celo jezero i Pelister, jerbo sam se prethodne bio izgubio..

Attached File  2007_07140189.JPG   610.3KB   13 downloads
(Volkoderi)

O Bitoli, Dojranskom jezeru, Mavrovu i Skoplju, napisaću nešto neki drugi put...

Edited by chillix, 27 May 2010 - 16:40.


#20 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 27 May 2010 - 16:49

Chillix, hvala za informacije, naterao si me da razmisljam o Ohridu kao destinaciji... nego, jel' topla ta voda za kupanje, vodio bih decu? Jel' ko Jadran ili toplije?

#21 GordanaZ

GordanaZ
  • Members
  • 5,533 posts

Posted 27 May 2010 - 16:54

Moj skromni doprinos ovoj temi.
Zao mi je sto ne mogu da okacim jos slika, ali trenutno ih imam samo nekoliko u kompu.


Attached File  DSC02799.jpg   587.37KB   14 downloads

Attached Files


Edited by Gordana_64, 27 May 2010 - 17:11.


#22 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 27 May 2010 - 16:58

Chillix, hvala za informacije, naterao si me da razmisljam o Ohridu kao destinaciji... nego, jel' topla ta voda za kupanje, vodio bih decu? Jel' ko Jadran ili toplije?


Nemoj previše da razmišljaš... :ph34r:

Što se tiče vode, najtoplija je u avgustu, inače moja zimogrožljiva supruga se kupala bez problema. Na peskovitim plažama koje sam pominjao, voda je za nijansu toplija. Sve u svemu, čini mi se da je toplija od mora i bez nekih većih dnevno-noćnih oscilacija.

#23 GordanaZ

GordanaZ
  • Members
  • 5,533 posts

Posted 27 May 2010 - 17:04

Naime, ovo je Plaosnik, poznati religiozni lokalitet jos s pocetaka hriscanstva.
Pronadjeno je nekoliko velikih ranohriscanskih bazilika, kao i ostaci crkve Sv,Pantelejmon, koju je izgradio i u njoj radio Sv.Kliment Ohridski.
Novoizgradjeni hram je osvestan 11.08.2002 godine i naziva se Sveti Kliment i Pantelejmon. Tacna je replika Sv. Klimentove crkve i izgradjena je na njenim temeljima.U otomanskom periodu je bila srusena i na njenom mestu je bila izgradjena dzamija. Posle tacno 530 godina, mosti Sv.Klimenta su prenesene ovde.

P.S. Inace, Ohrid ima 365, sto crkava, sto manastira... kazu Ohridjani "za sekoj den vo godinata po edna".

Edited by Gordana_64, 27 May 2010 - 17:09.


#24 GordanaZ

GordanaZ
  • Members
  • 5,533 posts

Posted 27 May 2010 - 17:07

Chillix, hvala za informacije, naterao si me da razmisljam o Ohridu kao destinaciji... nego, jel' topla ta voda za kupanje, vodio bih decu? Jel' ko Jadran ili toplije?




Zao mi je, ali, ne mogu se sloziti s Chilixom.
Voda je hladnjikava poprilicno. Meni to nije smetalo, ali mom zimogrozljivom detetu jeste. S cime bih ti je uporedila... mozda sa severnim jadranom u junskom periodu, recimo.
Podvucu cu jedino da je zaista jako cista voda.

#25 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 27 May 2010 - 17:16

Zao mi je, ali, ne mogu se sloziti s Chilixom.
Voda je hladnjikava poprilicno. Meni to nije smetalo, ali mom zimogrozljivom detetu jeste. S cime bih ti je uporedila... mozda sa severnim jadranom u junskom periodu, recimo.
Podvucu cu jedino da je zaista jako cista voda.


Eh dođavola, taman sam ga navuk'o da dođe. Ne znam u kom periodu si bila, ali ja zaista nisam primetio hladnjikavost vode. Pamtim jedno leto u Sutomoru (mislim da je 2006.) kada sam se od deset dana, kupao svega dva puta. To na Ohridskom jezeru nijednom nisam doživeo. Ipak, svako ima svoj utisak. :ph34r:

#26 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 27 May 2010 - 17:22

Eh dođavola, taman sam ga navuk'o da dođe. Ne znam u kom periodu si bila, ali ja zaista nisam primetio hladnjikavost vode. Pamtim jedno leto u Sutomoru (mislim da je 2006.) kada sam se od deset dana, kupao svega dva puta. To na Ohridskom jezeru nijednom nisam doživeo. Ipak, svako ima svoj utisak. :ph34r:



Bili smo u Sutomoru prosle godine i mogu da ti kazem da smo se skocanili! Ohrid bi posetili ( ako se odlucimo ) u julu/avgustu.

#27 GordanaZ

GordanaZ
  • Members
  • 5,533 posts

Posted 27 May 2010 - 17:30

Ma, doci ce svakako :ph34r:
Uostalom, u Ohrid vredi doci, makar se i ne kupao.

#28 Magico

Magico
  • Members
  • 14 posts

Posted 27 May 2010 - 20:42

Chillix, hvala za ovaj foto-opis, mnogo je lepse nego sto sam zamisljao, a lepse je i od slika koje sam do sad nasao na netu. Sad mi se jos vise ide. Jesi kojim slucajem isao do Dojranskog jezera? Ja planiram usput da posetim i jednu vinariju u Demir Kapiji...

#29 grezilo

grezilo
  • Members
  • 10 posts

Posted 27 May 2010 - 20:56

chillix,eto da se i tu zahvalim za odgovorr.
Hvala i "Gordana_64" za izvješče. U vreme stare Yuge , sam bio na Ohridu ; maturantski izlet. V LJA sam bio na Prespanskom, itd; jeste, to mi je nostalgija i zato smo i odlučili iči u Ohrid. A in zbog promene mjesta dopustovanja.

Hvala za savjete/izvešče i za dalje poruke gdje, kamo, kako, kada, kuda ............... :ph34r:

#30 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 27 May 2010 - 21:14

Chillix, hvala za ovaj foto-opis, mnogo je lepse nego sto sam zamisljao, a lepse je i od slika koje sam do sad nasao na netu. Sad mi se jos vise ide. Jesi kojim slucajem isao do Dojranskog jezera? Ja planiram usput da posetim i jednu vinariju u Demir Kapiji...


S namerom, zapravo, ali na slepo.. Čitao sam davno da je Dojransko bilo raj za ribolovce, ali ga je u međuvremenu zadesila rđava sudbina gubitka vode... Kao Grci isisali za gašenje požara..
Opustelo sve. Neki poznati golman (zaboravih mu ime) ima hotelčić, tu sam noćio. Prethodno me neki lik startovo' na ulici i odveo me u "sobu" nekog zapuštenog hotela - bukvalno smo gazili **vna :ph34r: )

Inače, krajolik je lep, a o vinariji da obavestiš!

Attached File  DSCF7015_edited.JPG   1.72MB   15 downloads

edit: foto

Edited by chillix, 27 May 2010 - 21:45.