Jump to content


Photo
- - - - -

Strah od Evrope


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
41 replies to this topic

#31 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 03 June 2008 - 20:48

momo kapor je, bez obzira sto se ja sa njegovom politickom opcijom, ociglednim seksizmom, i neverovatno povampirenim nacionalizmom ne identifikujem no ih prezirem, pisac.

to je cinjenica.

pisac nije moralna kategorija. pisac je covek koji pise i objavljuje i koji ima svoju publiku i sve te kategorije momo kapor ispunjava,

dva romana koja se meni jesu dopala su provincijalac i od sedam do tri.

nisam citala nista sto je napisao u ratno i poratno vreme i ne zanima me. ali to sto mi se kao covek gadi ne brise istinu da je po profesiji i vokaciji pisac (i slikar ali o tome manje znam).



Poštujem, stvar ukusa. Slažem se i da ispunjava uslove da se nazove piscem.

Za mene je piskaralo a ne pisac, to shvataš, pisac ima drugi format.

Meni je to njegovo piskaranje uvek bilo gadno.

#32 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 03 June 2008 - 20:53

Inače, iako je kod nas poprilično komplikovano razlučiti šta je levica a šta desnica, kod nas su protiv "Evrope" uglavnom desničari, a i "lenji i neobrazovani" su više skloni desničarskim ideologijama i strankama...

#33 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 03 June 2008 - 22:04

Poštujem, stvar ukusa. Slažem se i da ispunjava uslove da se nazove piscem.

Za mene je piskaralo a ne pisac, to shvataš, pisac ima drugi format.

Meni je to njegovo piskaranje uvek bilo gadno.


ma ovo je veoma zanimljiva i sasvim druga tema.

covek jeste pisac (po nekoj listi kriterijuma), ili piskaralo (po nekoj drugoj listi koja, ako mene pitas podrazumeva da se sa piskaralom moramo ideoloski slagati da bi ga smatrali piscem itd...)

da li je ducic pesnik ili cetnik?

sta cemo sa ezrom paundom?

da li je Helene Bertha Amalie "Leni" Riefenstahl filmska umetnica ili nacistkinja? itd...(ako mene pitas, oboje.)

e sad, rekoh, dobra tema ali mozda bismo trebali da je odvojimo...

#34 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 03 June 2008 - 22:23

ma ovo je veoma zanimljiva i sasvim druga tema.

covek jeste pisac (po nekoj listi kriterijuma), ili piskaralo (po nekoj drugoj listi koja, ako mene pitas podrazumeva da se sa piskaralom moramo ideoloski slagati da bi ga smatrali piscem itd...)

da li je ducic pesnik ili cetnik?

sta cemo sa ezrom paundom?

da li je Helene Bertha Amalie "Leni" Riefenstahl filmska umetnica ili nacistkinja? itd...(ako mene pitas, oboje.)

e sad, rekoh, dobra tema ali mozda bismo trebali da je odvojimo...



može split, što da ne.

Ne radi se meni o MK u službi ideologije, nego o tome da su u Srbiji otišli svi kriterijumi u quratz, da neko sa takvim textom kao što je ovde prenet, važi za pisca, znači po definiciji je to nekakva kulturna avangarda naroda, to su oni najbolji medju nama. To mi je u svemu tome najgore.

Što se mene tiče, njegovom pisanju ne može da pomogne nikakva ideologija, uvek će mi to biti dno.

Lepo je napisala Cyberworld

#35 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 03 June 2008 - 22:56

može split, što da ne.

Ne radi se meni o MK u službi ideologije, nego o tome da su u Srbiji otišli svi kriterijumi u quratz, da neko sa takvim textom kao što je ovde prenet, važi za pisca, znači po definiciji je to nekakva kulturna avangarda naroda, to su oni najbolji medju nama. To mi je u svemu tome najgore.

Što se mene tiče, njegovom pisanju ne može da pomogne nikakva ideologija, uvek će mi to biti dno.

Lepo je napisala Cyberworld


on nije pisac zbog tog teksta niti ga bilo ko ovde smatra piscem zbog tog teksta nego zbog bibliografije koja stoji iza njega, koja objektivno postoji, jeste stampana, jeste poznata, itd... i o kojoj necu kvalitativno da sudim, a ako hocemo kvalitativno da govorimo, onda su mu rani radovi - naravno- oni koji su vredniji pomena a kasniji su dosadni i bledi i nacionalisticki farbani - sto doduse ne menja fakt da je covek pisac - sigurno ne pisac velikog kalibra ali da su svi ljudi istovetnog kalibra, rechi visina i domet i dostignuce ne bi imale smisla....

ps. inace, psici "lakih" zanrova ili, kako ovde citam, "piskarala" zapravo vladaju svetom, od beograda do new yorka. to je zalosno za umetnost ali je cinjenica.

Edited by mango, 03 June 2008 - 22:59.


#36 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 04 June 2008 - 10:11

on nije pisac zbog tog teksta niti ga bilo ko ovde smatra piscem zbog tog teksta nego zbog bibliografije koja stoji iza njega, koja objektivno postoji, jeste stampana, jeste poznata, itd... i o kojoj necu kvalitativno da sudim, a ako hocemo kvalitativno da govorimo, onda su mu rani radovi - naravno- oni koji su vredniji pomena a kasniji su dosadni i bledi i nacionalisticki farbani - sto doduse ne menja fakt da je covek pisac - sigurno ne pisac velikog kalibra ali da su svi ljudi istovetnog kalibra, rechi visina i domet i dostignuce ne bi imale smisla....

ps. inace, psici "lakih" zanrova ili, kako ovde citam, "piskarala" zapravo vladaju svetom, od beograda do new yorka. to je zalosno za umetnost ali je cinjenica.


Sve to važi za ogromnu većinu pisaca u celom svetu, a naročito u Srbiji. Dobrica Ćosić, Brana Crnčević, Rajko Nogo, Gojko Đogo, Tanasije Mladenović, Antonije Isaković... sve su to pisci koji su se osramotili svojim političkim angažmanom. Čitam njihove knjige, ali ne bih sedeo ni u istoj kafani s njima, a kamoli za istim stolom. Pisac Ivan Ivanović je ostao časan čovek koji nezavisno i kritički misli o svetu u kome živi, ali to njegove knjige ne čini književno kvalitetnijim od knjiga onih "srbujućih i četnikujućih" nesrećnika.

edit: Najbolji primer je možda Dostojevski koji je bio težak smrad i gad i u političkom i u ličnom životu, a ipak je bio i ostao jedan od najvećih pisaca svetske književne istorije.

Edited by Kastor, 04 June 2008 - 11:29.


#37 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 05 June 2008 - 09:56

Narod se plaši Evrope jer mu još u glavi odzvanja propaganda koja je trajala 50 godina vladavine komunista i 10 godina vladavine nacionalista kako je sve što dolazi sa Zapada trulo i iskvareno, da to ne valja itd.
Uobičajne izlizane priče koje sve manje imaju prođu među pukom.



mozda treba nesto reci i o drugosj strani medalje, o bezuslovnoj i religioznoj fascinaciji Evropom. Praktocno srpska elita prebacuejs e iz antievropskoh u evrofiliju u delicu sekunde. POcinju da obozavaju red, dive se cistim klozetima u nadi da ce se drugi, oni koji nisu pripadnici pomenute elite da se bavi ciscenjem istih.

Izmedju nacionalisticke evrofobije i urbane, demokratske evrofilije u biti nema razlike.

#38 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 05 June 2008 - 10:07

mozda treba nesto reci i o drugosj strani medalje, o bezuslovnoj i religioznoj fascinaciji Evropom. Praktocno srpska elita prebacuejs e iz antievropskoh u evrofiliju u delicu sekunde. POcinju da obozavaju red, dive se cistim klozetima u nadi da ce se drugi, oni koji nisu pripadnici pomenute elite da se bavi ciscenjem istih.

Izmedju nacionalisticke evrofobije i urbane, demokratske evrofilije u biti nema razlike.

Ako se to divljenje "čistim klozetima" očitava i konkretnom akcijom u samoj Srbiji onda je to prava evrofilija. Za razliku od evrofila, evroskeptici (nisam još čuo za termin "evrofobi" pa koristim ovaj) kao i više vekova unazad ne žele dolazak civilizacije u Srbiju jer bi time njihove laži o "žrtvovanju nacije zarad opšteg dobra" koje se provlače jako dugo kroz istoriju bile potpuno ogoljene.
To je to, nema tu velike filozofije- namera evroskeptika je da dehumanizuju građane Srbije!

#39 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 05 June 2008 - 10:08

@Scubius
Skoro da se slažem (uz ogradu da svuda neko mora da čisti WC, ne čiste se sami od sebe).
Veliki problem kod nas jeste to što i pobornici i protivnici "Evrope" ne iznose neke jasne argumente, ne objašnjavaju ljudima prednosti i mane jedne ili druge opcije, nego se bave isključivo jeftinom propagandom (u oba smera).

Edited by namcor, 05 June 2008 - 10:09.


#40 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 05 June 2008 - 10:41

@Scubius
Skoro da se slažem (uz ogradu da svuda neko mora da čisti WC, ne čiste se sami od sebe).
Veliki problem kod nas jeste to što i pobornici i protivnici "Evrope" ne iznose neke jasne argumente, ne objašnjavaju ljudima prednosti i mane jedne ili druge opcije, nego se bave isključivo jeftinom propagandom (u oba smera).


potpisujem. obe strane bave se supljom propagandom. oba kraka srpske politicke elite, dakle nalaze se na niskom nivou poimanja stvarnosti i na jos nizem nivou delovanja. oni ne zele da se bave stvarnim problemima vec zive u fikcijama.
to guslarsko epsko shvatanje stvarnosi se nastavlja, cak i u evropskom kampu jer to je isti mentalni sklop, samo sto predmet obozavanja vise nije nacion vec evropa.

#41 paraglider

paraglider
  • Members
  • 228 posts

Posted 13 July 2008 - 22:38

Prica o strahu Srba od Evrope je aktuelna, viseslojna ali i stara.
Primer koji imam u vidu pokazuje da je ona postojala i pre vise od jednog veka!
Naime, pre 100 godina je Milan Rakic, dok je bio konzul Srbije u Pristini, napisao pesmu "Na Gazimestanu".
Necu je citirati celu, pesma se uci (valjda i danas) u osnovnoj skoli:
...
Данас нама кажу, деци овог века,
Да смо недостојни историје наше,
Да нас захватила западњачка река,
И да нам се душе опасности плаше.
...
Da nas zahvatila zapadnjacka reka...
Obrazovan covek, diplomata i pesnik, imao je potrebu da se brani od sumnjicenja primitivaca, potonjih (verovatno) dezetera, zabusanata, crnoberzijanaca...
Srecom, Rakic je bio kreativan covek sa velikim talentom, pa je tu svoju odbranu pretvorio u snazno i jedinstveno delo, koje traje do danas.

U ovom slucaju, mene ipak vise fascinira trajanje tog naseg primitivizma - i posle jednog veka, opstao je i zivi i danas u nama?!
Vreme prolazi, okolnosti se smenjuju, preko glava su nam (narodu) protutnjale razne nesrece i revolucije - ali se strah od Evrope zadrzao!
Kao da nam je postao oslonac u vremenu i prostoru.

#42 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 14 July 2008 - 02:41

mozda treba nesto reci i o drugosj strani medalje, o bezuslovnoj i religioznoj fascinaciji Evropom. Praktocno srpska elita prebacuejs e iz antievropskoh u evrofiliju u delicu sekunde. POcinju da obozavaju red, dive se cistim klozetima u nadi da ce se drugi, oni koji nisu pripadnici pomenute elite da se bavi ciscenjem istih.

Izmedju nacionalisticke evrofobije i urbane, demokratske evrofilije u biti nema razlike.



Scubi bilo bi lepo da definises tu srprsku elitu? I kako uopste definises elitizam? Sta je merodavno - obrazovanje, pare, polozaj, medijsko exponiranje, politicki angazman, all (none) of the above?