Jump to content


Photo

Permakultura


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2 replies to this topic

#1 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 06 May 2008 - 13:07

Da li je neko probao da se bavi permakulturom. Radi se o novom poimanju proizvodnje hrane.

vidite:
http://en.wikipedia....ki/Permaculture

Ja sam probao, ali sa bednim rezultatima.

#2 amazonka

amazonka
  • Members
  • 35 posts

Posted 10 July 2011 - 14:44

Da li je neko probao da se bavi permakulturom. Radi se o novom poimanju proizvodnje hrane.

vidite:
http://en.wikipedia....ki/Permaculture

Ja sam probao, ali sa bednim rezultatima.


U Hrvatskoj prednjace u mnogo cemu, pa i u permakulturi.
Pogledajte izvore iznormacija na hrvatskom jeziku. Oni tamo imaju cak i Institut permakulture!

#3 ManufakturaMiletin

ManufakturaMiletin
  • Members
  • 1 posts

Posted 18 March 2012 - 07:57

Nije samo proizvodnja hrane, više je nešto kao način življenja
-"Izraz nastao spajanjem reči PERMAnentna agriKULTURA je način stvaranja uravnotežene ljudske okoline. Osim agrikulture, u sebe uključuje i kulturu stanovanja, infrastrukturu, životinje i sve druge elemente koji okružuju čoveka. Pokušava da stvori njihovu optimalnu kombinaciju, tako da svaki element ima višestruku funkciju i pomaže drugim (krov terase koji je projektovan da štiti kuću od letnjeg sunca, a zimi dopušta da zraci prođu i greju kuću, ili jezerce koje je izvor insekata za lokalni eko sistem, služi i kao rezervoar vode u sušnom periodu, dok zimi reflektuje zrake niskog sunca na biljke koje su osetljive na hladnoću). Ovakav pristup traži manje fizičkog rada, ali i više posmatranja prirodnog sistema i razmišljanja. Temelj promene je u shvataju da čovek nije vlasnik prirode, nego jedan njen mali (mada najkompleksniji) deo."link Zanimljivo je da permakulturni način proizvodnje ustvari daje uvek maksimum sa postojećim resursima, i to tako što ne "pozajmljuje" od budućnosti. Posted Image

Edited by ManufakturaMiletin, 18 March 2012 - 07:58.