Jump to content


Photo

Dobrica Ćosić: Istrpeti kosovski poraz


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
70 replies to this topic

#31 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 03 May 2008 - 00:20

Jesi li ikada cuo neki intervju sa Dobricom?Secam se dok je bio predsednika pa je davao neki intervju za Deutche welle.Bato kao da su intervjuisali nekog sa Zelenog venca ko prodaje zelenu salatu.

#32 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 03 May 2008 - 00:25

Jesi li ikada cuo neki intervju sa Dobricom?Secam se dok je bio predsednika pa je davao neki intervju za Deutche welle.Bato kao da su intervjuisali nekog sa Zelenog venca ko prodaje zelenu salatu.

Ja sam čuo u to vreme da je izjavio da se čitava civilizacija urotila protiv srpskog naroda (tokom NATO intervencije).
Elita, bato! :rolleyes:

#33 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 03 May 2008 - 00:27

Jesi li ikada cuo neki intervju sa Dobricom?Secam se dok je bio predsednika pa je davao neki intervju za Deutche welle.Bato kao da su intervjuisali nekog sa Zelenog venca ko prodaje zelenu salatu.


Nisam ga slusao. Ali citao jesam... do Gresnika, Otpadnika, Vernika... itd. Ako je "nepismen", onda mu je neko drugi napisao "Korene"?! :rolleyes:

#34 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 03 May 2008 - 00:28

Apsolutno tacno! Nazalost, ta prokleta klica, taj virus, stalno mutira. Vakcine nema. Dokaz su stranke na danasnjoj pozornici... Dokaz je recnik, stil, nacin obracanja, marketing, simboli...


Kada je ljudski život, ograničen čvrstim ekonomskim diktatom, sveden isključivo na radnu snagu, onda on vredi samo onoliko koliko može doneti profita. Kada se rad pretvara u robu, ljudi postaju predmeti


Ako polazimo od stajalishta da bi ovi danashnji "komunisti" u Titina doba kopali kanale ili u najmanju ruku izucili neke zanate u i na taj nacin bili korisni drushtvu umesto shto su nas u ratove odveli..onda nalazim da neshto nije u redu sa ovim recenicama gore ..obe postirane ot tebe Fjodore Mihajlovicu Dostojevski.

#35 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 03 May 2008 - 00:29

Nisam ga slusao. Ali citao jesam... do Gresnika, Otpadnika, Vernika... itd. Ako je "nepismen", onda mu je neko drugi napisao "Korene"?! :rolleyes:

Nisi na svu srecu citao original pre nego je prosao kroz ruke lektora.Otac nacije koji ima osnovnu skolu i par partijskih kurseva.Obrati paznju kada ga sledeci put budu intervjuisali uzivo.

#36 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 03 May 2008 - 01:16

Dobrica Ćosić: Istrpeti kosovski poraz


Ovaj topic je izgleda nadmašio sve druge stepenom istrolovanosti. Na tri stranice nema ni jednog posta koji se bavi temom iz njegovog naslova i uvodnog posta - stavom Dobrice Ćosića o najnovijim verzijama pošasti "Kosovo je Srbija". A taj njegov stav je nesumnjivo najbliži službenom stavu DS i Borisa Tadića i izričito se suprotstavlja talambasima tunjavizma i mahanju preambulom "Ustava Srbije". Zanimljivo je da na to nema nikakvih komentara, ali ima "genija" koji su otkrili da Ćosić ima samo osnovnu školu i da ne zna padeže ni maternji jezik. Nema u Srbiji profesionalnog političara koji o tom jeziku zna i 2 % onoga što o njemu zna Ćosić, ali to naprosto ovde nije tema. Tema je jedan jasno opredeljen politički stav uoči "izbora".

#37 Hadrian

Hadrian
  • Members
  • 1,011 posts

Posted 03 May 2008 - 01:59

:rolleyes:

Три странице расправе, и три странице ничега.

Dobrica Ćosić:
Srbija [bi] trebalo da ne postavlja neostvarive ciljeve


Овде је Ћосић у праву. Што се КиМ тиче, политика Србије треба да буде усресређена на то да се на крају истера реална подела покрајине, подела по којој би север насељен Србима (територијални потез "Мост на Ибру - Панчићев Врх") остао у Србији а остатак јужно одатле добио од Србије неспутавану независност. Једини начин да се ово истера је кроз Србијино инсистирање на целој покрајини, на целокупном државном суверенитету и територијалном интегритету уз истовремено дипломатско кочење Косова на сваки могући начин, све док Срби и Албанци не седну за преговарачки сто. Наравно, има у Србији и оних који (нажалост) мешају описану тактику са крајњим циљем, а има и оних који у другој крајности заговарају дугорочно опасну политику резигнације.

#38 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 03 May 2008 - 06:03

Ovaj topic je izgleda nadmašio sve druge stepenom istrolovanosti. Na tri stranice nema ni jednog posta koji se bavi temom iz njegovog naslova i uvodnog posta - stavom Dobrice Ćosića o najnovijim verzijama pošasti "Kosovo je Srbija".
...

Pa upravo se o tome radi: kome je i zašto bitno šta taj apostol naknadne pameti ima da kaže o bilo čemu, a posebno o Kosovu? Čiji je to stav ili program? Udbe? Čime je ta budala zaslužila da nudi svoje rešenje problema čijem je nastanku i sam kumovao? Ima li jedne svinjarije koju smo preživeli da joj on nije kumovao, a potom kritikovao svoje zablude kao tuđe? Od te budale je veća još samo budala koja ima strpljenja da ga i dalje sluša. Ako ništa drugo, ima maštovitijih budala od njega; pa podelu Kosova je nudio još Bataković, ispljuvan od svih mudraca udbe, a nadasve od samoga Ćosića kada je bio predsednik one karikaturalne države.

Šta ti garantuje da ne laže i sad? Statistika?

#39 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 03 May 2008 - 09:09

Dokle vise o Kosovu? Da su se Srbi selili na jug umesto na sever sada bi KiM bilo Srbija a Vojvodina...
Dosli, bili, otisli... tako je vo vjeki vjekov. Citajte Crnjanskog umesto "Gresnika"!
Pogresna politika, visok natalitet... svasta je bilo. Bilo pa proslo.
Uostalom, da sam ja imao kucicu na Kosovu umesto u Banatu, i da mi je neki Rumun ponudio 200.000 maraka za ono sto vredi jedva 50.000 ja bih je prodao. Sada bi ceo Banat bio rumunski...
Baj d vej, kome treba kucica u "Barandi", ko daje 200.000 evra?
Vise bih cenio Cosica da je ostao kominista do kraja! Ili nacionalista - od pocetka! Ovako, ne cenim ga vise ni kao pisca. Iako su "Koreni" odlican roman.

#40 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 03 May 2008 - 12:13

Pa i meni je cudno da je ovaj topik postavljen u pfd-u Kosova. Koga bre boli uvo za ovu velikosrpsku svinju koja je uvek u stanju da opravda srpske zlocine sa sve patriJotskim laganjem? Ovaj topik treba da se premesti ili posalje u deponiju.

Edited by Gjergji, 03 May 2008 - 14:02.


#41 Meduzza

Meduzza
  • Members
  • 348 posts

Posted 03 May 2008 - 16:11

Pa i meni je cudno da je ovaj topik postavljen u pfd-u Kosova. Koga bre boli uvo za ovu velikosrpsku svinju koja je uvek u stanju da opravda srpske zlocine sa sve patriJotskim laganjem? Ovaj topik treba da se premesti ili posalje u deponiju.


Dobrica Ćosić 1968 upozoravao na mogućnost izbijanja teških sukoba na Kosovu. 1990 je predlagao podelu Kosova kada je 99% Srba držalo Slobinu sliku na zidu.
On govori ono što većina shvati sa 20-40 godina zakašnjenja.
Zbog toga sam postavio njegov intervju.

#42 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 03 May 2008 - 16:33

Dobrica Ćosić 1968 upozoravao na mogućnost izbijanja teških sukoba na Kosovu. 1990 je predlagao podelu Kosova kada je 99% Srba držalo Slobinu sliku na zidu.
On govori ono što većina shvati sa 20-40 godina zakašnjenja.
Zbog toga sam postavio njegov intervju.

Sasvim je OK da ti imas misljenje koje imas o Cosicu. I ja imam moje, vec navedeno povise. Moje je pitanje sta ce ovaj topik uopste ovde u pdf-u Kosova? I u ostalim topicima van ovog pdf-a se govori o Kosovu ali su ti topici ipak na svom mestu. Spominjanje Kosova ne treba da znaci da Cosic podpada u ovom pdf-u.

Over and out

#43 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 03 May 2008 - 19:07

Da li ste sigurni da Banat nije rumunski? Evo, moj grad u Banatu skoro do pola - rumunski, vec n -ta generacija odlazi u Ameriku po 6 meseci na arbajt pa kad skupi pare - kupi kucu u gradu pa odma stvlja lavove na ogradu od gipsa. Pitala ja d l" mogu da me vode da im cuvam staramajke za 1000 usd mesecno - rekli - nema veze sto znam engleski kad ne znam rumunski jer staramajke neznaju engleski iako tamo zive vec 100 godina. A o "izlivu Kosova na mozak" - u pravu ste, dosta vishe. Na Hate topicu sam kopirala zavrsnicu ovogodisnje Poslanice SPC, ako vam bude muka - nisam ja kriva.

#44 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 03 May 2008 - 19:48

Da li ste sigurni da Banat nije rumunski? Evo, moj grad u Banatu skoro do pola - rumunski, vec n -ta generacija odlazi u Ameriku po 6 meseci na arbajt pa kad skupi pare - kupi kucu u gradu pa odma stvlja lavove na ogradu od gipsa. Pitala ja d l" mogu da me vode da im cuvam staramajke za 1000 usd mesecno - rekli - nema veze sto znam engleski kad ne znam rumunski jer staramajke neznaju engleski iako tamo zive vec 100 godina. A o "izlivu Kosova na mozak" - u pravu ste, dosta vishe. Na Hate topicu sam kopirala zavrsnicu ovogodisnje Poslanice SPC, ako vam bude muka - nisam ja kriva.


Pa zar im staramajke ne cuvaju lavovi?! :rolleyes:
Znam sve gradove u Banatu, ali taj ne?! Osim ako, recimo, Alibunar ne smatrate gradom...
Jeste, ima po cisto rumunskim selima zive (pre)baba koje ne znaju srpski.
Ako nas Rumuni (prvi put u istoriji) ugroze Vi cete biti rame uz rame s Dobricom - on je jos 1968. upozorio na Albance, Vi 2008. na Rumune. :huh:
Salim se, Rumuni su nam zaista prijatelji! Moj jedini kum je Rumun.

#45 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 03 May 2008 - 20:05

Kada je ljudski život, ograničen čvrstim ekonomskim diktatom, sveden isključivo na radnu snagu, onda on vredi samo onoliko koliko može doneti profita. Kada se rad pretvara u robu, ljudi postaju predmeti


Ako polazimo od stajalishta da bi ovi danashnji "komunisti" u Titina doba kopali kanale ili u najmanju ruku izucili neke zanate u i na taj nacin bili korisni drushtvu umesto shto su nas u ratove odveli..onda nalazim da neshto nije u redu sa ovim recenicama gore ..obe postirane ot tebe Fjodore Mihajlovicu Dostojevski.


Sta tu nije jasno? Komunizam nikad nije ni postojao da bi ga iko kritikovao, ali komunisticki produkt - socijalizam - jeste! Pa ako volim coveka ("lisnjij celovek") ne znaci da sam komunista. Moze se covek postovati i na skandinavski nacin. Uostalom, ako se u komunizam ili socijalizam ulazi mirnim putem, slobodnim demokratskim izborima... prihvatam! Volje vecine za mene je zakon. Ali ne i diktatura!
Ovde je tema Kosovo. Eto, sad postoji "drzava" koja ima za prijatelja najvecu svetsku silu i jos je "najdemokratskija" nacija na planeti. Ubrzo cemo videti koliko bogatstvo je covek u takvoj "drzavi".
Probali smo "socijalizam s ljudskim likom" - raspao se; hajde da probamo "kapitalizam s ljudskim likom", a ne kapitalizam Dikensovog doba. Ako prezivimo "tranziciju" (tako neki nazivaju prvobitnu akumulaciju kapitala, tj. otimacinu) mozda i stignemo do - Svedske. Samo, prvo moramo da zakoracimo...