Jump to content


Photo
- - - - -

Psihoza


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
59 replies to this topic

#1 Mastif78

Mastif78
  • Members
  • 1 posts

Posted 10 April 2008 - 07:59

Moja sestra je nedavno imala psihoticni napad, a psihijatar je postavio dijagnozu akutna psihoza sifra f23.9. Uzima leponex. Svi smo u prorodici zabrinuti, iako je ona sada psihicki dobro i nema znakova onoga što se desilo. Zanima me ima li još nekog sa ovakvim iskustvom i koliko je ovo ozbiljno? Da li ovo može da se ponovi, da predje u hronicno? Da li ovakve osobe uz odredjenu prevenciju i terapiju mogu normalo da žive, da radjaju? Da li je bolest nasledna,odnosno prenosiva na decu?

#2 Takamatsu

Takamatsu
  • Members
  • 18 posts

Posted 10 April 2008 - 08:47

Moja sestra je nedavno imala psihoticni napad, a psihijatar je postavio dijagnozu akutna psihoza sifra f23.9.


Neko je ovde već rekao da, na žalost, šifra ne znači Bog zna šta, samo je (pogotovo u psihijatriji) vrlo okviran pokazatelj problema koje pacijent ima. Vrlo grubo rečeno, psihotični poremećaji su endogeni ili egzogeni (reaktivni), te - samim tim- od ove početne priče zavise i odgovori na sva vaša pitanja. Data terapija takođe ne govori Bog zna šta.
Bojim se da vam mi ne možemo pomoći online nešto posebno :rolleyes:. Da sam na vašem mestu, insistirala bih da razgovaram nadugačko sa ordinirajućim lekarem, ili bih tražila mišljenje još kojeg specijaliste odgovarajuće grane.

Edited by Takamatsu, 10 April 2008 - 08:48.


#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 April 2008 - 19:44

Kada sam ja bio student, ucili su nas da je razlika izmedju neuroze i psihoze u tome sto je neurotik cudak, a psihotik ludak. Takodje, ucili su nas da postoje samo 4 velike psihoze (S. Stojiljkovic: "Psihijatrija").
Danas su stavovi u psihijatriji uveliko izmenjeni.
Prvo, psihoza se procenjuje simptomatski, bez nuzne potrebe da se klasifikuje u jednu od cetiri velike psihoze.
Drugo, nema ni jednog jedinog odraslog coveka, koji bilo kada u zivotu nije imao bar jedan jedini psihoticni sub. Dovoljno je da kazem da je svako akutno pijanstvo zapravo akutna psihoza.
Dakle, postoje psihoze koje se samo jednom jave i nikada vise, a postoje i takve koje se javljaju u subovima.
U svakom slucaju, savremena psihijatrija ima odlicne mogucnosti da kontrolise psihoticni poremecaj, i da bolesnika odrzava socijalno punovrednim.
Na konkretno pitanje nije moguce odgovoriti, veliko je pitanje da li cak i onaj lekar - psihijatar, koji leci sestru, moze na to pitanje da da sasvim precizan i nedvosmislen odgovor.

#4 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 24 April 2008 - 10:43

Nema dovoljno podataka da bi ti se moglo odgovoriti na pitanje....
Pitanje je da li je psihoticni napad bio indukovan ( situaciono, droga, alkohol....) ili ne?
Takodje je pitanje da li postoji porodicno opterecenje? ( da li je jos ko u porodici imao slicne probleme )
Sto rece Vladan, nema coveka koji nije u zivotu imao bar po jedan ispad,...
Ukoliko se ne ponovi, onda ce se verovatno ici na smanjenje farmakoterapije do ukidanja, a ako se nakon toga ponovi onda ce biti indikovan povratak na tzv "dozu odrzavanja" lekovima uz redovne kontrole....
Sta bilo da bilo, ona moze sasvim normalno da funkcionise u svim sferama zivota, ( uz terapiju ili bez nje ). Jedino bi se u akutnim fazama trebala obratiti paznja na nju....
Ako se ispostavi da je psihoza hronicna, onda postoji odredjeni rizik da bude nasledna,...ali tu bas mora vise kockica da se poklope, plus, sto je najcesce to povezano i sa prethodnim ( a ne samo narednim ) generacijama, tj. da je vec postojao neko u porodici sa istim ili slicnim problemima ( u zadnja recimo tri kolena )..
Kazem, nema dovoljno podataka da bi se jasno moglo odgovoriti na tvoja pitanja....

Edited by steinsfild, 24 April 2008 - 10:46.


#5 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 24 April 2008 - 16:39

totalno sam nestruchna glede teme, al samo da napomenem da je jako bitno da se shto bolje obrazujete glede date problematike. ako ne sa tim lekarom, onda eventualno i sa psihologom, da znate shta mozete da ochekujete, kako da prepoznate znake, postavite se, reagujete i slichno.

#6 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 25 April 2008 - 00:00

F23.9 Akutno i prolazno duševno oboljenje, neoznačeno; Psychosis acuta et transitiva,non specificata

#7 snikola84

snikola84
  • Members
  • 13 posts

Posted 26 April 2008 - 17:06

Moja sestra je nedavno imala psihoticni napad, a psihijatar je postavio dijagnozu akutna psihoza sifra f23.9. Uzima leponex.



Jel si siguran da se tako zove lek?

#8 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 26 April 2008 - 19:41

Moja sestra je nedavno imala psihoticni napad, a psihijatar je postavio dijagnozu akutna psihoza sifra f23.9. Uzima leponex. Svi smo u prorodici zabrinuti, iako je ona sada psihicki dobro i nema znakova onoga što se desilo. Zanima me ima li još nekog sa ovakvim iskustvom i koliko je ovo ozbiljno? Da li ovo može da se ponovi, da predje u hronicno? Da li ovakve osobe uz odredjenu prevenciju i terapiju mogu normalo da žive, da radjaju? Da li je bolest nasledna,odnosno prenosiva na decu?

uopste ne znam zasto se o ovome informises na forumu, a ne na nekom strucnijem mestu...sve ovo sto si pitao mozes pitati i lekara psihijatra, on je duzan da ti odgovori

#9 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 28 April 2008 - 02:47

Nisam psihijatar pa ne bi ni da savetujem ni da komentarisem ali vise da primetim. Prosto je neverovatno kako se u zemlji Srbiji (da se upustim u generalizaciju) za najmanji psihicki problem ljudi stavljaju na medikament terapiju. U vecini slucajeva ti lekovi ne donse nikako resenje vec samo prolongiraju problem. Zar su svi u medincinskoj struci zaboravili na lekovitost ljudske komunikacije. Ponekad je dovoljno popricati 5 minuta sa nekim da bi se resili svi njegovi problemi ili se bar ukazao put ka resenju. Psihoze i neuroze su sastavni deo zivota svakog coveka - njohova svrha je da nas nauce kako da reagujemo na neke situacije u zivotu i kako da odrastemoi emotivno i psihicki kroz takve situacije. Jedino sto lekovi rade su sprecavanje procesa ucenja.

#10 John Keating

John Keating
  • Members
  • 988 posts

Posted 28 April 2008 - 06:19

Nisam psihijatar pa ne bi ni da savetujem ni da komentarisem ali vise da primetim. Prosto je neverovatno kako se u zemlji Srbiji (da se upustim u generalizaciju) za najmanji psihicki problem ljudi stavljaju na medikament terapiju. U vecini slucajeva ti lekovi ne donse nikako resenje vec samo prolongiraju problem. Zar su svi u medincinskoj struci zaboravili na lekovitost ljudske komunikacije. Ponekad je dovoljno popricati 5 minuta sa nekim da bi se resili svi njegovi problemi ili se bar ukazao put ka resenju. Psihoze i neuroze su sastavni deo zivota svakog coveka - njohova svrha je da nas nauce kako da reagujemo na neke situacije u zivotu i kako da odrastemoi emotivno i psihicki kroz takve situacije. Jedino sto lekovi rade su sprecavanje procesa ucenja.

psihoze se ne resavaju petominutnim razgovorima. ni petodnevnim, kad smo vec kod toga. niti su sastavni deo zivota svakog coveka. takva uproscavanja nikako ne mogu biti od koristi coveku koji je pokrenuo topic obracajuci se za pomoc.

mastif, ovo sto se desilo treba ozbiljno da shvatite, a ne da se ponasate po principu "bilo, ne ponovilo se". treba i da, kao sto su to ljudi ovde fino preporucili, razgovarate sa lekarom koji je dijagnostikovao problem i prepisao terapiju. ako on ne zeli ili ne moze to da radi, onda treba pronaci drugog terapeuta. kombinacija medikamenata i psihoterapije je cesto najbolja ali je sve to individualno i dobitna kombinacija se ne moze odrediti na osnovu savetovanja po forumima.

na kraju, jedino sto mogu da ti preporucim je da budes uz svoju sestru i da je bezrezervno podrzavas, pomazes i hrabris. sasvim je moguce i verovatno da ce, uz adekvatnu podrsku, ziveti kvalitetan zivot.

#11 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 28 April 2008 - 09:05

DA naravno zato su valijumi i prozac resenje za sve probleme covecanstva - samo treba slusati doktora i redovno gutati svoju dozu farmakologije koja ce nam vratiti izgubljenu stvarnost. Savrsen savet. Da nije malo slucaj da doktori ne mogu da izadju na kraj sa kvantitetom pacijenata pa ih obradjuju ko na traci - lakse je prepisati neke tabletice nego saslusati coveka i pokusati doci do korena njegovog problema.

#12 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 28 April 2008 - 11:08

mnogo lakshe. zamisli koja kolichina energije bi morala da se investira u saslushavanje problema ljudi chiji se broj izrazzava u hiljadama.

#13 John Keating

John Keating
  • Members
  • 988 posts

Posted 28 April 2008 - 12:08

DA naravno zato su valijumi i prozac resenje za sve probleme covecanstva - samo treba slusati doktora i redovno gutati svoju dozu farmakologije koja ce nam vratiti izgubljenu stvarnost. Savrsen savet. Da nije malo slucaj da doktori ne mogu da izadju na kraj sa kvantitetom pacijenata pa ih obradjuju ko na traci - lakse je prepisati neke tabletice nego saslusati coveka i pokusati doci do korena njegovog problema.

decky, pises o necemu o cemu cini se nemas pojma. jesi nekad u zivotu imao kontakt sa psihoticnom osobom? jesi li nekad radio sa njom?

cini se da nisi. ja jesam i znam kako to izgleda. ja nisam psihijatar i ne mogu da prepisujem lekove ali sam dovoljno odgovoran da prihvatim da postoje stanja koja se ne mogu u potpunosti tretirati bez upotrebe medikamenata. i jos nesto, ja nigde nisam napisao da sa psihoticnim pacijentom ne treba raditi psihoterapiju, naprotiv.

mastif, ovo sto se desilo treba ozbiljno da shvatite, a ne da se ponasate po principu "bilo, ne ponovilo se". treba i da, kao sto su to ljudi ovde fino preporucili, razgovarate sa lekarom koji je dijagnostikovao problem i prepisao terapiju. ako on ne zeli ili ne moze to da radi, onda treba pronaci drugog terapeuta. kombinacija medikamenata i psihoterapije je cesto najbolja ali je sve to individualno i dobitna kombinacija se ne moze odrediti na osnovu savetovanja po forumima.


dakle, pre nego sto sledeci put krenes da penish i menjas covecanstvo, za pocetak procitaj sta pise onaj sa kojim se raspravljas, a potom se i elementarno informisi o stvarima o kojima raspravljas. tvoja proizvoljna nagvazdanja, nazalost, mogu nekog ko ih cita odvesti u krivom smeru.

Edited by John Keating, 28 April 2008 - 12:10.


#14 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 29 April 2008 - 04:20

@Keating

MA svaka tebi cast na koriscenju omota Dinasour Jr :rolleyes: - a apropo iskustava imao sam ih i ja ali ne mogu da se zovem psihijatrom kao sto ni ti ne mozes - i slazem se da ima stanja koja je tesko tretirati bez medikamenata ali se ne slazem da ti medikamenti pomazu na bilo koji nacin. Pomaganjem smatram izlecenjem. Lekovi mogu da nekome olaksaju zivot i omoguce mu da pocne da radi na sebi ako to zeli i da shvati sta je to u njemu sto nije isto kao kod ostalih ljudi. Drugim recima medikamentima kupujes vreme i nista vishe od toga. Nema izlecenja ako se covek ne pozabavi sam sa sobom a jedini nacin da pocne je da pocne da prica sa nekim o sopstvenim iskustvima.

Medjutim poenta je da danasnji psihijatru jedino sto znaju je da prepisuju pilule za lilule. Tuzno ali istinito. A moja proizvoljna nagadjanja mogu samo nekoga dovesti u smeru da pokusa da pogleda u samog sebe i da se suoci sa bolom. Medikamenti mogu da doziraju kolicinu bola sa kojom se neko suocava ali je izlecenje samo u radu na sebi. Medjutim medikamenti (ako su pogresni prepisani) mogu nekoga da zakopaju u zombi mrtvilo iz koga je veoma tesko spoznati bilo sta.

NA kraju krajeva uvek stoji ono cuveno pitanje - sta je realnost? Da li ono sto psihoticar vidi u svojim halucinacijama ili ono sto ostatak sveta vidi. Razlika je samo u statistickoj tezini "normalnih" ljudi - sto znaci samo da "normalni" ljudi imaju nacin kako da ne vide ono sto mozda i postoji - ali nemaju pravu da svoje"ne-vidjenje" definisu kao realnost. Ovo je vise za filozofsku raspravu da bi se ti malo opustio jer si izgleda napet :huh:

A da dodam i recenicu iz Wikipedije - inace ceo tekst je odlican tako da ga treba procitati:

"Newer research into the effectiveness of cognitive behavioural therapy during the early pre-cursory stages of psychosis (also known as the "prodrome" or "at risk mental state") suggests that such input can prevent or delay the onset of psychosis. However further research in this area is needed. [99]"

Edited by decky999, 29 April 2008 - 04:50.


#15 shadowplay

shadowplay
  • Members
  • 353 posts

Posted 29 April 2008 - 10:41

Kada sam ja bio student, ucili su nas da je razlika izmedju neuroze i psihoze u tome sto je neurotik cudak, a psihotik ludak.


Zar nije glavna razlika izmedju neuroze i psihoze da je neurotik svestan svog problema i svog stanja i moze da ga koliko toliko kontrolise dok osoba s psihozom nije svesna da ima problem?