Jump to content


Photo
- - - - -

Rat u Hrvatskoj i suđenje hrvatskim generalima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
69 replies to this topic

#1 susjed

susjed
  • Members
  • 96 posts

Posted 07 April 2008 - 18:18

Znam da je naivno očekivati konstruktivnu raspravu na ovu temu, ali kako sam nepopravljivi optimist morao sam postati ovaj topic.

p.s. Nadam se da netko prati suđenje...

#2 disperzija

disperzija
  • Members
  • 626 posts

Posted 07 April 2008 - 19:02

Mozes li ukratko opisati te teze?

#3 susjed

susjed
  • Members
  • 96 posts

Posted 07 April 2008 - 20:36

Mozes li ukratko opisati te teze?

Pa uglavnom su opće poznate, tužiteljstvo- zločinački pothvat smišljen s ciljem protjerivanja Srba, prekomjerno granatiranje Knina..., obrana- ''čista'' akcija (zločini su se dogodili naknadno, za što je odgovorna civilna vlast), osporavanje vjerodostojnosti svjedoka i dokaza optužbe. Uglavnom klasika.... Danas je svjedočio zaštićeni svjedok, prikazan je dokumentarni film snimljen 4.8.95' koji prikazuje granatiranje Knina (autor filma je pukovnik srpske vojske Jugoslavije, a čija je specijalnost bila ''kultura''), sutra je nastavak u 9,00. Kako je ovaj svjedok bio ''zaštićen'' dobar dio suđenja je bio zatvoren za javnost, što izaziva nezadovoljstvo obrane. Smatrate li da bi suđenje trebalo u potpunosti biti javno?
Zanimljivo bi bilo da pratimo suđenje online i komentiramo iskaze svjedoka, te argumentaciju optužbe i obrane.

www.index.hr

#4 disperzija

disperzija
  • Members
  • 626 posts

Posted 07 April 2008 - 20:44

Pa uglavnom su opće poznate, tužiteljstvo- zločinački pothvat smišljen s ciljem protjerivanja Srba, prekomjerno granatiranje Knina..., obrana- ''čista'' akcija (zločini su se dogodili naknadno, za što je odgovorna civilna vlast), osporavanje vjerodostojnosti svjedoka i dokaza optužbe. Uglavnom klasika.... Danas je svjedočio zaštićeni svjedok, prikazan je dokumentarni film snimljen 4.8.95' koji prikazuje granatiranje Knina (autor filma je pukovnik srpske vojske Jugoslavije, a čija je specijalnost bila ''kultura''), sutra je nastavak u 9,00. Kako je ovaj svjedok bio ''zaštićen'' dobar dio suđenja je bio zatvoren za javnost, što izaziva nezadovoljstvo obrane. Smatrate li da bi suđenje trebalo u potpunosti biti javno?
Zanimljivo bi bilo da pratimo suđenje online i komentiramo iskaze svjedoka, te argumentaciju optužbe i obrane.

www.index.hr


Samo prekomjerno granatiranje Knina?! Iskreno se nadam da imaju nesto vise na repertoaru jer na osnovu ovako relativne optuzbe tesko da ce biti uspjeha na ovom liberalnom sudu.
Takodje mi nije jasna ta teza odbrane o odgovornosti civilne vlasti. Tesko da se vecina zlocina desila tako kasno nakon operacije (moram priznati da ovdje nagadjam).

#5 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 07 April 2008 - 20:45

A sto bi se uopste nas ticalo sudjenje hrvatskim generalima?

#6 susjed

susjed
  • Members
  • 96 posts

Posted 07 April 2008 - 20:58

A sto bi se uopste nas ticalo sudjenje hrvatskim generalima?

A nemam pojma, mislio sam da bi moglo biti zanimljivo da malo analiziramo dnevno iznesene dokaze :huh: Da rasprava bude up-to-date
Al onda opet, možda je samo meni to zanimljivo :rolleyes:

#7 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 07 April 2008 - 21:43

A sto bi se uopste nas ticalo sudjenje hrvatskim generalima?


da nas ugrize savest sto nasi jos nisu na tom sudjenju. (ozbiljno)

#8 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 07 April 2008 - 22:10

pa vidi, meni je iskreno drago da niko nece da raspravlja o tome,...ako nista drugo mozda je to znak da smo resili da gledamo svako u svoje dvoriste...sto je u svakom slucaju ok.

#9 neander

neander
  • Members
  • 343 posts

Posted 28 May 2008 - 20:38

Predsednik i premijer Hrvatske, Stjepan Mesić i Ivo Sanader danas su osudili izjavu ministra inostranih poslova Srbije Vuka Jeremića da je Hrvatska odgovorna za etničko čišćenje Srba u akciji "Oluja".

"U Srbiji još ima mnogo ljudi koji se 'ne sećaju' šta se dogodilo i da su tenkovi iz Beograda, Novog Sada i iz cele Srbije dolazili u Hrvatsku da razaraju ne samo Vukovar, nego i druge gradove, te da su ispraćani često i s cvećem", rekao je Mesić prilikom polaganja venaca na spomenik poginulim braniteljima na zagrebačkom groblju Mirogoj povodom Dana oružanih snaga.


Sta se zapravo desilo, da li su Hrvati zeleli etnicki cistu Hrvatsku, ili su Srbi izvrsili agresiju nad Hrvatskom...
Ja licno mislim da se desilo i jedno i drugo, ali bilo bi interesantno sve to malo potkrepiti dokazima i sl., pa me interesuju i vasa misljenja...

#10 neander

neander
  • Members
  • 343 posts

Posted 28 May 2008 - 21:13

Posto mi je obrisana tema, da probam ovde...

Predsednik i premijer Hrvatske, Stjepan Mesić i Ivo Sanader danas su osudili izjavu ministra inostranih poslova Srbije Vuka Jeremića da je Hrvatska odgovorna za etničko čišćenje Srba u akciji "Oluja".

"U Srbiji još ima mnogo ljudi koji se 'ne sećaju' šta se dogodilo i da su tenkovi iz Beograda, Novog Sada i iz cele Srbije dolazili u Hrvatsku da razaraju ne samo Vukovar, nego i druge gradove, te da su ispraćani često i s cvećem", rekao je Mesić prilikom polaganja venaca na spomenik poginulim braniteljima na zagrebačkom groblju Mirogoj povodom Dana oružanih snaga.


Znaci, Srbi kazu da su Hrvati zeleli etnicki cistu Hrvatsku, a Hrvati kazu da su Srbi izvrsili agresiju nad Hrvatskom, sta je istina, ja bih rekao i jedno i drugo...

#11 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 28 May 2008 - 21:15

tema nije obrisana već je prebačena na pdf istorija i religija, kao što će biti i ova.

#12 neander

neander
  • Members
  • 343 posts

Posted 28 May 2008 - 21:19

ok...

#13 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 29 May 2008 - 08:43

da nas ugrize savest sto nasi jos nisu na tom sudjenju. (ozbiljno)

beatris, bez uvrede, one koje bi ugrizla savest, ta ista grize od '90-tih.
a one koje bi poredjenjima sa susedima hteli da obrazujete - samo dalje gurate ka radikalskoj glasackoj kutiji...

#14 Pedja307

Pedja307
  • Banned
  • 383 posts

Posted 29 May 2008 - 13:26

pa vidi, meni je iskreno drago da niko nece da raspravlja o tome,...ako nista drugo mozda je to znak da smo resili da gledamo svako u svoje dvoriste...sto je u svakom slucaju ok.


Da, i lijepo je uporediti se s komsijama i vidjeti da je kod nas postignut daleko veci napredak.

Na primjer, danas su u Srbiji u manjini oni koji negiraju zlocin u Srebrenici i koji to smatraju "oslobodjenjem", isl. Cak i vecina radikala (s kojima sam dolazio u kontakt) smatra da je Srebrenica sramota, sto je veliki korak naprijed.
S druge strane, u Hrvatskoj cak i umjerene opcije "Oluju" smatraju nekakvom oslobodilackom akcijom koju proslavljaju svake godine...

#15 neander

neander
  • Members
  • 343 posts

Posted 29 May 2008 - 20:05

Mada, koliko se ja secam, ovako je pocelo:

- Formirane su jedinice Zbora narodne garde (ZNG) posle pobede HDZ-a na izborima maja 1990. godine. Posle toga je uvoženo naoružanje iz Mađarske oktobra - decembra tg. (naravno, ilegalno) u vreme kada su JNA i republičke TO bile jedine legalne sile u SFRJ. Treba se setiti reči g. M. Špegelja, zapravo njegovih instrukcija iz tog vremena o tome kako blokirati kasarne JNA, kako im prekinuti snabdevanje vodom, strujom, hranom, prekinuti telefonske veze, kako noću odlaziti u stanove i zazvoniti na vrata, pa posle otvaranja vrata - pištoljem metak u stomak, i “gotov” (!) Ideju o tome je odbacio Tuđman, ali se S. Mesić setio toga i potisnutog Špegelja (čak je - mislim - bio i emigrirao) vratio na scenu predstojećih događaja.


http://www.nin.co.yu...1/07/25882.html