Jump to content


Photo

Povratak KiM u sastav Srbije -šta onda?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
54 replies to this topic

#1 pegli

pegli
  • Members
  • 2 posts

Posted 10 March 2008 - 08:49

Na početku pozdrav svima na forumu, od novog ućesnika!

Več nekoliko dana čitam priloge u forumu ali nekako ne nađem odgovora, koji se mi nameće u vezi problematike KiM.
Predpostavimo:
- da se novo nastala republika Kosovo (i Metohija) vrati u granice Srbije
- kosovska vlada priznaje bezuspešnost projekta
- države sveta priznaju realnost jedinstvene Srbije
- sve to uz saglasnost večine stanovnika svih delova Srbije i KiM

Pitanja:
- kako si srbi zamišljate (zamišljaju) daljnje funkcionisanje države?
- znači trečina građana albanske nacionalnosti i trečinu poslanika u skupštini?
- kako bi izgledao školski sustav, jedinstveno ili po regijama?

Vjerovatno bi se moglo postaviti još koje sasvim tehničko pitanje, ali neka bude dovoljno za moje prvo javljanje.

Želim podvuči, da ovaj topic nije zamišljen kao provokacija, izključivo ga, molim vas, shvatite kao iskrenu znatiželju.
Verovatno bi i naišao odgovore nekde na forumu, da sam duže vreme prisutan ili pak da pročitam više sadržaja topica - ipak mozda moje pitanje doživi po koji odgovor.

Hvala!

#2 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 10 March 2008 - 10:19

Ma, zna se: za srpske političare jedina gora opcija od toga da Kosovo ode je da Kosovo ne ode!

Tek onda ne bi znali šta da rade i kako da se postave prema kosovskim Albancima. Lako je govoriti "više od autonomije, manje od nezavisnosti", ali garantovano nemaju ni najmanjeg pojma kako bi to to sproveli u praksi tako da budu zadovoljni i Albanci i Srbi.

Sad je bar lako: samo guslaš "nedamo Kosovo!" i što više galamiš, to si veći patriJota i Srbov i više ćeš takvih privući sebi. Dodatna prednost je da ne moraš da se baviš tričarijama tipa nezaposlenost, slaba produktivnost, prezaduženost, nekonkurentnost privrede i tako to. Ko god zucne nešto o tome, samo mu serviraš jedan "ti bi da živiš bolje, je li izdajniče?! I to baš sad kad nam otimaju Kosovo?!" i zabiješ as.

Ima li bolje situacije za političara od toga? Ima spoljni problem koji, naravno ne može da reši, ali koji fino usisava i upija sav bes i ozlojeđenost ljudi. I tako može godinama!

#3 nemanjabgd84

nemanjabgd84
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 10 March 2008 - 11:33

Na početku pozdrav svima na forumu, od novog ućesnika!

Več nekoliko dana čitam priloge u forumu ali nekako ne nađem odgovora, koji se mi nameće u vezi problematike KiM.
Predpostavimo:
- da se novo nastala republika Kosovo (i Metohija) vrati u granice Srbije
- kosovska vlada priznaje bezuspešnost projekta
- države sveta priznaju realnost jedinstvene Srbije
- sve to uz saglasnost večine stanovnika svih delova Srbije i KiM

Pitanja:
- kako si srbi zamišljate (zamišljaju) daljnje funkcionisanje države?
- znači trečina građana albanske nacionalnosti i trečinu poslanika u skupštini?
- kako bi izgledao školski sustav, jedinstveno ili po regijama?

Vjerovatno bi se moglo postaviti još koje sasvim tehničko pitanje, ali neka bude dovoljno za moje prvo javljanje.

Želim podvuči, da ovaj topic nije zamišljen kao provokacija, izključivo ga, molim vas, shvatite kao iskrenu znatiželju.
Verovatno bi i naišao odgovore nekde na forumu, da sam duže vreme prisutan ili pak da pročitam više sadržaja topica - ipak mozda moje pitanje doživi po koji odgovor.

Hvala!

Jednostavno je nemoguce da se Kosovo u celosti vise ikada vrati u sastav Srbije.Sami Albanci to kategoricki odbijaju,a imaju i pravo,izborili su se za to.Drugo,zapadne sile su rekle da od povratka Kosova u Srbiju nema nista.Dakle,jedino sto preostaje je da pokusamo da povratimo one delove,koji zele da ostanu u sastavu Srbije.Do toga bi jedino moglo diplomatskim putem i eventualnim dogovorom sa Albancima po sistemu-mi vas priznamo i omogucimo ulazak u svetske organizacije,a vi priznate delovima koji zele da ostanu u Srbiji

#4 Z-11

Z-11
  • Members
  • 60 posts

Posted 11 March 2008 - 09:09

Na početku pozdrav svima na forumu, od novog ućesnika!


Sta onda?
Pa nista!
Kosovo = Problemi
nema Kosova = nema problema

pa ti vidi ko kome sta dodje

#5 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 11 March 2008 - 10:37

Veliki broj, možda i većina, onih koji su žestoko za povratak Kosova nisu i za povratak Albanaca u Srbiju. Rat, delom pobiti, delom proterati i to je to.

Edit: zarez

Edited by eoten, 11 March 2008 - 21:43.


#6 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 11 March 2008 - 10:56

Veliki broj, možda i većina, onih koji su žestoko za povratak Kosova nisu i za povratak Albanaca u Srbiju. Rat delom pobiti, delom proterati i to je to.

Da. Kosovo vide kao jednu potpuno pustu teritoriju na kojoj su "naši stari" prvo sagradili gomilu crkava i manastira, a onda lepo umrli da bi to nama ostavili na polzu i uživanje. U međuvremenu, pošto smo prilično dugo bili odsutni odatle, tamo su se na kvarnjaka naselili nekakvi Albanci koju su, razume se, obični uzurpatori na tuđem posedu i koje ćemo, plemeniti i velikodušni kakvim nas je bog stvorio, lepo i prijateljski ispratiti u njihovu državu - Albaniju.

#7 nighty

nighty
  • Members
  • 1,793 posts

Posted 11 March 2008 - 11:10

Da. Kosovo vide kao jednu potpuno pustu teritoriju na kojoj su "naši stari" prvo sagradili gomilu crkava i manastira, a onda lepo umrli da bi to nama ostavili na polzu i uživanje. U međuvremenu, pošto smo prilično dugo bili odsutni odatle, tamo su se na kvarnjaka naselili nekakvi Albanci koju su, razume se, obični uzurpatori na tuđem posedu i koje ćemo, plemeniti i velikodušni kakvim nas je bog stvorio, lepo i prijateljski ispratiti u njihovu državu - Albaniju.

I usput malo streljati, silovati, kolko da nas ne zaborave.

#8 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 11 March 2008 - 11:16

Na početku pozdrav svima na forumu, od novog ućesnika!

Več nekoliko dana čitam priloge u forumu ali nekako ne nađem odgovora, koji se mi nameće u vezi problematike KiM.
Predpostavimo:
- da se novo nastala republika Kosovo (i Metohija) vrati u granice Srbije
- kosovska vlada priznaje bezuspešnost projekta
- države sveta priznaju realnost jedinstvene Srbije
- sve to uz saglasnost večine stanovnika svih delova Srbije i KiM

Pitanja:
- kako si srbi zamišljate (zamišljaju) daljnje funkcionisanje države?
- znači trečina građana albanske nacionalnosti i trečinu poslanika u skupštini?
- kako bi izgledao školski sustav, jedinstveno ili po regijama?

Vjerovatno bi se moglo postaviti još koje sasvim tehničko pitanje, ali neka bude dovoljno za moje prvo javljanje.

Želim podvuči, da ovaj topic nije zamišljen kao provokacija, izključivo ga, molim vas, shvatite kao iskrenu znatiželju.
Verovatno bi i naišao odgovore nekde na forumu, da sam duže vreme prisutan ili pak da pročitam više sadržaja topica - ipak mozda moje pitanje doživi po koji odgovor.

Hvala!


Sto se mene tice, KiM je nezavisno. Jedini nacin na koji ja zamisljam Srbiju sa KiM-om je neki koncept slican EU - odvojene drzave sa bliskim odnosima pod okriljem jednog pravnog imena - koje god to bilo, Srbo-Kos? :rolleyes: U svakom slucaju, i Kosovari i Srbi trenutno zive u 19. veku jer se opterecuju glupostima kao sto su teritorijalni integriteti, suvereniteti i slicne prevazidjene koncepcije.

#9 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 11 March 2008 - 11:19

Več nekoliko dana čitam priloge u forumu ali nekako ne nađem odgovora, koji se mi nameće u vezi problematike KiM.
Predpostavimo:
- da se novo nastala republika Kosovo (i Metohija) vrati u granice Srbije


Pošto je Kosovo proglasilo nezavisnost i već ga je kao takvog priznalo dosta zemalja postoji jedna opcija kojom bi možda bio i vuk sit a i ovce na broju.

Šta mislite o federaciji Kosova i Srbije tj. recimo nešto poput Državne zajednice SiCG što je jedno vreme postojala ?
Time bi Srbima na Kosovu bila osigurana sva prava i bezbednost i ne bi živeli u državi koja je "van Srbije" već koja je u tesnoj državnoj zajednici sa Srbijom.
S druge strane Albanci sa Kosova imali bi garant za svoju bezbednost u ravnopravnoj jedinici te zajednice - Kosovu.
U tom slučaju ulazak u EU bi bio jako brz za takvu zajednicu jer je to cilj i Srbiji a i Kosovu, činjenica je da ulaskom u EU granice ionako postaju nevažne.

#10 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 11 March 2008 - 11:22

Pošto je Kosovo proglasilo nezavisnost i već ga je kao takvog priznalo dosta zemalja postoji jedna opcija kojom bi možda bio i vuk sit a i ovce na broju.

Šta mislite o federaciji Kosova i Srbije tj. recimo nešto poput Državne zajednice SiCG što je jedno vreme postojala ?
Time bi Srbima na Kosovu bila osigurana sva prava i bezbednost i ne bi živeli u državi koja je "van Srbije" već koja je u tesnoj državnoj zajednici sa Srbijom.
S druge strane Albanci sa Kosova imali bi garant za svoju bezbednost u ravnopravnoj jedinici te zajednice - Kosovu.
U tom slučaju ulazak u EU bi bio jako brz za takvu zajednicu jer je to cilj i Srbiji a i Kosovu, činjenica je da ulaskom u EU granice ionako postaju nevažne.


S tim sto Samardzic ipak zeli Ministarstvo za KiM kako god okrenes :rolleyes:

#11 gnrkoncerti

gnrkoncerti
  • Members
  • 253 posts

Posted 11 March 2008 - 11:29

Fatmir Sejdiju novi predsednik Srbije

#12 gnrkoncerti

gnrkoncerti
  • Members
  • 253 posts

Posted 11 March 2008 - 11:31

Pošto je Kosovo proglasilo nezavisnost i već ga je kao takvog priznalo dosta zemalja postoji jedna opcija kojom bi možda bio i vuk sit a i ovce na broju.

Šta mislite o federaciji Kosova i Srbije tj. recimo nešto poput Državne zajednice SiCG što je jedno vreme postojala ?
Time bi Srbima na Kosovu bila osigurana sva prava i bezbednost i ne bi živeli u državi koja je "van Srbije" već koja je u tesnoj državnoj zajednici sa Srbijom.
S druge strane Albanci sa Kosova imali bi garant za svoju bezbednost u ravnopravnoj jedinici te zajednice - Kosovu.
U tom slučaju ulazak u EU bi bio jako brz za takvu zajednicu jer je to cilj i Srbiji a i Kosovu, činjenica je da ulaskom u EU granice ionako postaju nevažne.

Nemoguce.mi mozda i postignemo standarde Eu za ulazak,ali kosovu ce biti potrebne decenije za to.

#13 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 11 March 2008 - 11:31

Pošto je Kosovo proglasilo nezavisnost i već ga je kao takvog priznalo dosta zemalja postoji jedna opcija kojom bi možda bio i vuk sit a i ovce na broju.

Šta mislite o federaciji Kosova i Srbije tj. recimo nešto poput Državne zajednice SiCG što je jedno vreme postojala ?
Time bi Srbima na Kosovu bila osigurana sva prava i bezbednost i ne bi živeli u državi koja je "van Srbije" već koja je u tesnoj državnoj zajednici sa Srbijom.
S druge strane Albanci sa Kosova imali bi garant za svoju bezbednost u ravnopravnoj jedinici te zajednice - Kosovu.
U tom slučaju ulazak u EU bi bio jako brz za takvu zajednicu jer je to cilj i Srbiji a i Kosovu, činjenica je da ulaskom u EU granice ionako postaju nevažne.


Ovo bi pretpostavljalo priznanje Kosova od strane Srbije što je inače nemoguća misija. Niko ne garantuje Srbiji da bi posle priznanja Kosova Albanci ušli u neku zajednicu. Srbija im nije potrebna kad imaju podršku EU i Amerike.
Drugo, labava zajednica je nuđena od strane srpske strane u pregovorima ali je ona glatko odbijena.

#14 inagadadavida

inagadadavida
  • Banned
  • 409 posts

Posted 11 March 2008 - 11:42

Kada prodje euforija oko Kosova, koja polako jenjava, s tim sto moramo racunati na podgrejavanje hladne vecere uoci izbora od strane narodnjacko - patriJotske koalicije, i kada narod provali, da je i dalje prirepak civilizovanog sveta, i da je , dok se kosovo branilo " svim demokratskim sredstvima" u srbiji zivot poskupeo duplo......mnogi ce shvatiti da je ovakav rasplet dogadjaja najbolji za srbiju....naravno , ako ovi izraubovani politicari budu znali da iskoriste okolnosti koje su nastale nakon samoproglasavanja KiM za nezavisnu drzavu.......

Jednim udarcem, ubili smo nekoliko dosadnih muva.....otklonili demografsku katastrofu , koja je realno pretila da bi za samo pedesetak godina, svela srbe na manjinu u sopstvenoj drzavi, napravila sanitarni otklon od najcrnje kriminalne tacke u evropi, gde bi mnogo ozbiljnije drzave od srbije bile bespomocne u suzbijanju trgovine drogom , trafikingom i ostalim posastima, koje su glavne privredne grane u albanaca, oduzele srpskim demagozima na politickoj sceni vecitu, a ispraznu temu , na kojoj su ni krivi ni duzni ubirali glasove isfrustriranih i neobavestenih glasaca.......i jos mnogo toga...........

Elem, smatram da ce srbija, ako je pameti, mnogo brze i bolje napredovati u svim segmentima privrede, kullture, standarda, bez KiM...samim tim, bi , logicno je, kao uvazena drzava EU, a ne parija zapadnog balkana, ili rupa na cipeli, kako bi mnogi voleli da je vide......mogla mnoooogo bolje i efikasnije da stite interese i egzistenciju onih srba koji zele da ostanu da zive tamo....jer,jedina konkretna pomoc koju mozes da nekome pruzis je lova, i dovoljno uticaja na one koji treba da ih fizicki zastite ( medjunarodne snage ) ......sve ostalo, kao sto su parole, performansi u severnoj mitrovici sa paljenjem slika Bote, pozorisnim predstavama Branka Kockice, i koncertima Nevernih beba, su smejurija i zabava miliona.........

#15 bachios

bachios
  • Members
  • 54 posts

Posted 11 March 2008 - 11:52

Ma, zna se: za srpske političare jedina gora opcija od toga da Kosovo ode je da Kosovo ne ode!

potpuno se slazem. Pitanje? Kako bi srbija gutala to da recimo 20-25 % od parlamentaraca budu albanci , sti bi reklo jedan dobar koaliciski partner koji normalno imace i svoje zahteve recimo potpredsednik vlade, parlamenta idr, kako to bi primili osobeno SRS ( 40-45 % su glasali za SRS). Mislim da to zasada je nemoguce, tako da je realno bolje kako sto je sada.