Jump to content


Photo
- - - - -

Instinkt i intuicija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#16 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 05 March 2008 - 18:56

Lepo si napisao Dragane, ja insistiram na instinkt jer je nesto neizbezno. Osetiti okolinu i ljude je zahvaljujuci njemu a reakcija je razlicita, od coveka do coveka. Recimo jedan primer - imam intervju za posao, svest mi kaze pripremi se dobro, optimizam i osmeh na licu, istresi sve sto znas u vezi posla sa poslodavcem... recimo stereotipno. Intuicija kaze - ne smisljaj nista unapred, najpre oseti coveka pa tek onda vidi sta ces reci, ako uopste nesto i treba da se kaze.

Ok, evo kako ja vidim primer koji si naveo (ne tvrdim da je ovo sto pisem ispravno, samo pricamo na temu).

To sto ti pises "svest mi kaze pripremi se dobro, optimizam i osmeh na licu..." nije svest o kojoj ja pisem.
To je delovanje razuma (na neki nacin si u pravu, jer vecina ljudi, posebno malo inteligentnijih, jeste centrirana i deluje kroz tu alatku). A razum ima osobinu da pokusava da prilagodi stvarnost sopstvenim informacijama. Osim toga on je, iako izgleda kreativan, zapravo cista mehanicka sprava. Motika takoreci. :rolleyes: I zato cesto nije u skladu sa zivotom i moze smetati u situacijama kao ta koju si opisao.

Intuitivno delovanje si dobro opisao, medjutim ona dolazi iz sfere iznad razuma. Moze se reci da se oslanja na prethodna zivotna iskustva (najcesce pozitivna) i na poverenje u zivot (to dvoje nam pruza dovoljni oslonac da stvarno, sto bi ti rekao "osetimo" drugoga i situaciju - kombinacija otvorenosti ka spolja i unutra).

U istoj situaciji, instikt ti govori - ako si jaci napadaj, ako si slabiji bezi.

Ti u sustini govoris o intuiciji, spontanom delovanju koje zaobilazi klasicno mozganje i dolazi iz dubine i to je ok.
Ono gde se ne slazemo je da ti to nazivas instiktom.
Osim toga treba biti svestan da je mnogo toga sto se naziva intuicijom, samo opravdanje za nesposobnost ili lenjost, da se razmislja, potreba za carobnim stapicem i nesvesnost uticaja odredjene zelje/potrebe (koja moze biti na nivou instikta), koja nam dosaptava "pravo resenje".
Prava intuicija zahteva rad. Iako dolazi "odozgo", ona ipak "ne pada s neba". :huh:

Zamislimo jednu drugaciju situaciju - istrcao si iz kuce koja gori, a u njoj je ostalo dete.
Sta ti kaze tvoj instikt, a sta tvoja intuicija ?

#17 Cool Hand Luke

Cool Hand Luke
  • Members
  • 10 posts

Posted 05 March 2008 - 19:28

Ne nazivam to instinktom nego ga povezujem s njime. Prethodno iskustvo i ne mora biti presudno za dobru intuiciju, recimo moze neko i bez prethodnog iskustva da bude spontaniji od mene i da uspe da dobije posao za koji nema blage veze. Ili sam ja isuvise filmova gledao? :rolleyes:

Zadnji primer - instinkt mi kaze - spasi dete odmah!., a intuicija - odeni neko cebe ili ogrtac na sebe, natopi ga vodom i onda spasavaj dete.
Mozda i - instinkt kaze - bezi i urlaj za pomoc, a intuicija - polako, nista se nije dogodilo, nisi nista kriv itd...

#18 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 05 March 2008 - 20:52

Ne nazivam to instinktom nego ga povezujem s njime. Prethodno iskustvo i ne mora biti presudno za dobru intuiciju, recimo moze neko i bez prethodnog iskustva da bude spontaniji od mene i da uspe da dobije posao za koji nema blage veze. ...

Mozda i postoji izvesna slicnost.
I instinkt i intuicija dolaze iz predela kojih nismo svesni (s tim da sam ubedjen da instinkt dolazi iz podsvesnog a intuicija iz nadsvesnog - u ovom slucaju, pod svesnoscu se podrazumeva dnevna, uobicajena svest).
I jedno i dugo mogu prouzrokovati neposrednu, spontanu akciju.

Medjutim, ako pogledas uobicajene definicije (wikipedija na pr.), uocavaju se i jasne razlike.
Za instiktivno delovanje ti doista i ne treba prethodno iskustvo, tj. ono je vec zapisano u genima.
Zivotinje su pod snaznim uticajem instinkata. To im daje odredjene prednosti, ali ih cini nefleksibilnim.

Sa druge strane, jedna od osnovnih karakteristika coveka je prilagodljivost, kreativni pristup situacijama, sto nas u prirodnim okolnostima moze kostati glave, ali zato su moguca i resenja do kojih nijedna zivotinja, uza sve razvijene instinkte ne bi nikada mogla doci.
Tesko da bi mogli reci da je Tesla pri "otkrivanju" naizmenicnog motora koristio instinkt ?!
Nakon sto je pokupio svo teorijsko znanje koje je tada bilo dostupno u toj oblasti (iskustvo), koncentrisao se na problem (rad), da bi mu onda tokom jedne setnje (opustenost) odjednom resenje "bljesnulo" u glavi (uticaj visih nivoa svesti).

Jednom drugom naucniku resenje problema (hemija) se pojavilo u snu.

To su pravi primeri intuicije.

Deca na primer, mogu biti veoma spontana, delovati bez razmisljanja, ali bez odgovarajuceg iskustva i znanja, nisu mudra (najcesce) vec samo naivna i detinjasta, cesto i bedasta.

PS
Vidim da ti je nesto zapelo oko tog posla ?! :rolleyes:
Ako ti je instikt (intuicija :huh:) dobar onda neces ni ici tamo gde neces dobiti posao.

Nekako mi se cini da mesas neke stvari (to sto je neko spontaniji, a nije kvalifikovan kao ti, pa ipak dobije posao moze biti pokazatelj da je isti razvio odredjene osobine koje spadaju pod domen "socijalne kompetentnosti" i ne mora uopste nista da ima veze niti sa instiktima, niti sa intuicijom, vec vise sa time sta se trazi na tom radnom mestu i koliko je sef strucan da odabere odgovarajuce saradnike).
Ili je to prijavljivanje za posao, kao kad stojis pred lavom, pa ti instikt/intuicija odlucuju o zivotu i smrti ?! :)

#19 Cool Hand Luke

Cool Hand Luke
  • Members
  • 10 posts

Posted 06 March 2008 - 01:52

Nadsvest... Lepa rec, nije bila spomenuta u knjizi Moc podsvesti od Dzozefa Marfija a verovatno je na to mislio dok je pisao o razlicitim autosugestijama za podsticanje pozitivnog rada podsvesnog uma. Zahvaljujuci toj knjizi doziveo sam jedno jako iskustvo koje bih mogao nazvati prosvetljenjem, ali izbrzanim tako da nije dugo trajalo, a bilo je rezultat autosugestije koju sam sebi davao oko 5-6 sati... Marfi je mnogo spominjao Boga kao ljudskog pokretaca i vecina tih autosugestija zvuci religiozno.
Sto se tice posla, dobro si primetio, intuitivno valjda:), da mi je mnogo bitan. Ne sam posao i radno mesto, nego sto je hiljade kilometara daleko odavde, namucice me pre nego sto me prime, ako me prime. Dva intervjua do sada i treba da bude jos jedan, konacni kako su rekli. Ako ostanem ovde poludecu...

#20 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 06 March 2008 - 11:19

Da dobar je Marfi, za pocetak.
Treba biti svestan granica autosugestije i pozitivnog misljenja.

Tokom jedne vizite.
Medicinska sestra: doktore, pacijent X kaze da se ne oseca dobro
Marfi (koriguje) : pacijent X misli da se ne oseca dobro

Sledeci dan ista scena.

Treci dan.
Sestra : doktore, pacijent X misli da je umro ! :rolleyes:

Hajde, neka ti je srecno to u vezi posla.

#21 Cool Hand Luke

Cool Hand Luke
  • Members
  • 10 posts

Posted 06 March 2008 - 13:20

Da, treba podrediti zelje i sugestije svojim realnim potrebama inace ne sto nece pomoci nego dovodi do suprotnog nocebo efekta, sto sam osetio.
Hvala. :rolleyes: