Jump to content


Photo
- - - - -

Kako se izjašnjavate tj. osjećate?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
275 replies to this topic

#1 Nur

Nur
  • Members
  • 35 posts

Posted 16 February 2008 - 04:48

Zdravo. Kako se vi izjasnjavate? Da li ste jedno u prisustvu "svojih", a drugo kad ste sa razlicitim nacionalnostima? Vjernik, kvazi-vjernik ili totalni ateista?

Za sebe mogu reci da sam Bosnjak i musliman mada ih u mojoj porodici ima svakakvih :rolleyes: Odgojen sam da postujem sve oko sebe bez obzira ko kakve nacionalnosti bio, a tako odgajam i svoju djecu. Ponosan na ono sto sam bez ikakvog prevelikog busanja u prsa, a vjernik koji nikada ne pokusava svoje nametnuti drugima. Moj moto moze biti: Live and let live :huh:

#2 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 16 February 2008 - 06:07

Kako se vi izjasnjavate?


Svakako, mada filozofski gledano smatram da je nacija - apstrakcija - ali sta da se radi kada se ja ne pitam. Dakle, Bosnian, Bosnian-Canadian, Bosnjak, Jugosloven, Hercegovac, Balkanac...

Bosnian - kad me Kanadjani i ini pitaju "sta sam".
Bosnian Canadian - kad mi isto pitanje postave Amerikanci, Evropljani, Azijati...
Bosnjak - kad je ex-yu svijet/konflikt u pitanju. Malo sudbina koju sam dijelio, malo drugi odlucili za mene. Jeste da je nacionalnost dobrim dijelom psiholoska kategorija, ali na Balkanu vaze specijalna pravila. Ko je, na primjer, one putnike u Strpcima pitao kako se osjecaju i izjasnjavaju u nacionalnom smislu...
Jugosloven - rastao u jugoslovenski orjentisanoj porodici; izjasnjavao se tako do rata, dok mi nisu ogadili, odnosno rekli "nisi, nesto si drugo", i svojim tretiranjem mene to zaista dokazali. No problem, I am fine with that, thank you for letting me know...
Hercegovac - kad sam u Bosni. :rolleyes:
Balkanac - ponekad iz fazona, nekako mi to cool zvuci, Dzonijeva indoktrinacija.


Da li ste jedno u prisustvu "svojih", a drugo kad ste sa razlicitim nacionalnostima?

Ako nesto mrzim - onda je to taj fenomen koji, srecom, posto sam veoma probirljiv kad je drustvo u pitanju, vise tako cesto ne srecem.
Bitni su mi ljudi, kako u svakodnevnom zivotu, tako i u cyber svijetu, sto potrdjuje i cinjenica da sam na ovom forumu od 2001., a ne na nekoj IslamBosni, gdje ni u ludilu ne bih bio.


Vjernik, kvazi-vjernik ili totalni ateista?


Ateista.

#3 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 16 February 2008 - 06:26

Jugosloven - rastao u jugoslovenski orjentisanoj porodici; izjasnjavao se tako do rata, dok mi nisu ogadili, odnosno rekli "nisi, nesto si drugo

Pa bili smo neka nacija za koju svu svi u svetu znali.Sada smo svi na nivou Ruande i Burndija.

#4 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 16 February 2008 - 06:50

Pa bili smo neka nacija za koju svu svi u svetu znali.Sada smo svi na nivou Ruande i Burndija.


ja jos nisam video nesto toliko glupo; da jedna grupa ljudi toliko nemilosrdno i hladnokrvno unisti nesto toliko vredno i, usudicu se, lepo.

#5 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 16 February 2008 - 06:55

Ateista Vudi Alenovske provenijencije tj. verujem isključivo nauci pri čemu su mi posebno drage nuklearna i teorijska fizika.

Edited by joakimvitriol, 16 February 2008 - 06:56.


#6 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 16 February 2008 - 07:00

ja jos nisam video nesto toliko glupo; da jedna grupa ljudi toliko nemilosrdno i hladnokrvno unisti nesto toliko vredno i, usudicu se, lepo.



Nesumnjivo, da je Jugoslavija imala ogromne potencijale, mnogo veće od zemalja bivšeg istočnog lagera koje danas prednjače u tranzicionom napretku.

#7 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 16 February 2008 - 07:06

ja jos nisam video nesto toliko glupo; da jedna grupa ljudi toliko nemilosrdno i hladnokrvno unisti nesto toliko vredno i, usudicu se, lepo.

Nisam siguran da li smo se razumeli ali ta Jugoslavija je znacila nesto u svetu.Ja sam licno bio protiv komunizma ali sam smatrao da se zemlja moze transformisati u neku demokratiju zapadnog tipa.Onda su budale dosle na vlast i Jugoslavija je postala sinonim zla i divljastva.Dobo de Srbija.Nije ni meni lako. :rolleyes:
Sta da ti dalje kazem.Budale koje su trubile da svi moraju da zive u jednoj drzavi unistile su drzavu u kojoj su svi ziveli zajedno.Da paradoks ali to njima i dalje nije doslo do mozga.I dalje je Genser kriv jer u Beogradu kasni gradski prevoz.

#8 acacia

acacia
  • Members
  • 18 posts

Posted 16 February 2008 - 07:13

Kao Jugoslovenka rodom iz Bosne,i bas me briga sto nas vise nema ja sam to sto jesam jer samo kad smo bili takvi bili
smo prepoznatljivi u cijelom svijetu,stari pasos nam je otvarao sva vrata.
Sada ne samo da nam vrata zatvraju ispred nosa nego nam se pri tome jos i smiju u lice.
Bolje nismo ni zasluzili.
Kada sam bila vani i kada pocnes strancu da objasnjavas termine poput Bosnjak,Srbijanac katolicke vjeroispovijesti,srbina sa Kosova,ovakav ili onakav itd. gledaju te blijedo i pojma nemaju sta si rekao
Kazes Yugoslavia,ili onim malo starijim pomenes jos i Tita uz to ( samo te dve rijeci) i znaju svi ko si i odakle dolazis.
Dakle " SLOVEN SAM BELAC
SLOBODNI STRELAC
ZA SVAKI SLUCAJ
JOS UVEK SAMO SVOJ..." (svoja tj...:rolleyes:)

#9 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 16 February 2008 - 07:18

Kazes Yugoslavia,ili onim malo starijim pomenes jos i Tita uz to ( samo te dve rijeci) i znaju svi ko si i odakle dolazis.

Sada im kazes Srbin ,Makedonac ,Hrvat a oni te pitaju da li je Vijetnam pored vas

#10 acacia

acacia
  • Members
  • 18 posts

Posted 16 February 2008 - 08:10

Sada im kazes Srbin ,Makedonac ,Hrvat a oni te pitaju da li je Vijetnam pored vas


He he upravo tako i jos te ono malo ko cudno gleda ne licis mu na pripadnika plemena i nemas luk i strelu u rukama (njihova percepcija o nasem ratu),pa ti prosto dodje da ga spicis kamenom u glavu,pri tome se izvines da nisi stigao naostriti strijelu,ono kao zatekao te pa daj sta das, i ostanes doslijedan toj percepciji jer mi je vise puna kapa odgovora na pitanje :"a jel to tamo gdje je rat?"
E bas smo se proslavili nema sta

Edited by acacia, 16 February 2008 - 08:14.


#11 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 16 February 2008 - 10:10

Mene je zabranjeno pitati TO! Iz mešovitog sam braka (Srpkinje i Albanca, pa vi vi'te). Ako bih se morala opredeljivati, onda bi to bilo samo geografski-Srbijanka. Ateista. Na nekom ostrvlju Južne Amerike, ime i veroispovest su privremeni, tj. lice kada napuni 21 godinu, bira kako će se zvati i opredeljuje se za veru.

#12 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 16 February 2008 - 10:17

Intimno se "osećam" Srbinom, ali više u smislu "stanovnik Srbije", neko ko je odrastao u određenoj sredini i pokupio deo osobenosti i mentaliteta, nego kao pripadnik naroda (a i dete sam iz mešovitog braka pa je možda i zbog toga). Zvanično, ne izjašnjavam se nacionalno. Na raznim formularima, u rubrici nacionalnost stavim jednu kosu crtu (čak i na formularu za vozačku dozvolu je trebalo da upišem nacionalnost). Ako smo svi ravnopravni, kakve veze ima koje sam nacionalnosti.
Krstio sam se pod stare dane. Povremeno sam imao "napade" potrebe da to uradim, a neposredni povod je bio venčanje, jer je ženi bilo jako bitno da se venča u crkvi, ali nisam vernik u pravom smislu. Poštujem ljude koji jesu, ne ubeđujem ih u suprotno, poštujem protokol na verskim svečanostima, prekrstim se kada se svi krste, ali na sve to gledam više kao na tradiciju, interesantne običaje itd. Klinca nismo krstili (a ni vezivali crveni končić), ako bude hteo krstiće se. Ne indoktriniram ga verski ni ideološku, pokušavam da ga naučim da bude dobar čovek...

#13 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 16 February 2008 - 10:53

Magripa: "Sada im kazes Srbin ,Makedonac ,Hrvat a oni te pitaju da li je Vijetnam pored vas"

To samo dokazuje njihov primitivizam, a ne nas!
Tema je za deponiju od prvog posta, jer valjda se svakao izjasnjava ono sto je...
Mesoviti brakovi su u tom pogledu stvorili problem, ali ko je nesto, ko zna sta je, moze i ovako:
Moj prijatelj je nemacki drzavljanin, ali je pola-pola (majka Francuskinja otac Nemac). Kada neko konstatuje da je pola-pola, kaze "ne, ja sam ceo Francuz i ceo Nemac". I ne zna se kojim poreklom se vise ponosi...
Dok smo bili Jugosloveni bio sam i ja, sada sam Srbin. I nemam problema da Evropljanima objasnim odakle sam...
Sto se Amerikanaca tice, kazite im: iz zemlje Nolete Djokovica, tamo gde se radjaju najbolji teniseri sveta, a ni vaterpolisti, kosarkasi, odbojkasi nisu losi... Teslu im ne pominjite - nisu nikad culi. A ako ni za sportiste nisu culi... koji andrak se uopste druzite sa takvima?!
Tema je stvarno bez veze, ali nisam odoleo...

#14 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 16 February 2008 - 11:15

Osećam se na luk, pošto je subota pa smem.

Edited by CTPAX, 16 February 2008 - 11:16.


#15 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 16 February 2008 - 11:17

covek. (tj. zena.)