Jump to content


Photo

profesorka klavira


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
23 replies to this topic

#1 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 12 September 2002 - 06:13

sjajan film, katarzican do bolnih granica...

#2 sonja

sonja
  • Members
  • 683 posts

Posted 17 September 2002 - 17:07

Za nas neupucene, odalke je film i koji je naslov u originalu?

#3 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 18 September 2002 - 14:23

francuski film 'la pianiste' - austrijski reditelj michael haneke, adaptacija pripovetke 'the piano teacher' koju je napisala austrijanka elfriede jelinek.
u glavnoj zenskoj ulozi GENIJALNA isabelle huppert!!!
pronadji, pogledaj, reaguj...
ja i dalje ne mogu da dodjem sebi......

#4 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 18 September 2002 - 14:28

da :smile:
i moj momak je gledao film i odushevio se.
chak mi je i preprichavao
sad chekam da ponovo dodje u bioskop

#5 CENTRIFUGA

CENTRIFUGA
  • Members
  • 123 posts

Posted 19 September 2002 - 10:41

2 Sonja (i drugi na teritoriji USA):

Zbilja, kako se evropski filmovi distribuisu u SAD-u, a pogotovo ovako diskutabilni i skakljivi kao ‘Profesorka’? Da li su uopste zastupljeni i prolaze li neminovno kroz cenzorske makaze? I u kojoj meri su poseceni takvi bioskopi od strane natural-born Amerikanaca? Verovatno da nije tako, ali mnogi ovde imaju utisak da se tamo neguju samo dve krajnosti: ‘moralno’ prociscena komercijala i XXX (za one koji su sve samo ne puritanci).

2 DUNADAN:

Duno, sreca tvoja da ga nisi odgledala kad i ja – jos u februaru o.g. u okviru Fokus-a, na Tribini. Tada sam otrcao, sve sa cudjenjem, da su u mnostvu ‘Drugih orgazama’ uvezli i profesorku. Nazalost, dovitljivi organizatori smestili su ga u termin od 17 h (!) pa je bilo prisutno pregrst sredovecnih parova koji su ocekivali, valjda po naslovu, neku promenadnu ‘zauvek i prvenstveno tvoja’ love story. Dakle, atmosfera je bila - kao ... kao ... kao kad bi povela ucesnike neke guslarske veceri na Main DJ Stage.

#6 sonja

sonja
  • Members
  • 683 posts

Posted 19 September 2002 - 21:17

to CENTRIFUGA:

U NYC i vecim mestima se moze naci sve zivo. Prikazivali su se i nasi filmovi, cak i neki ovde manje poznati. Kada stvari izadju na DVD/VHS zavisi od izbora video kluba, sto uglavnom zavisi od populacije koja zivi u tom mestu. Moji na primer zive u veoma malom gradu ali posto je u njemu poznati univerzitet ciji studenti su iz celog sveta u video klubu se mogu naci filmovi za koje u nekom drugom mestu slicne velicine niko nije ni cuo. Kao i uvek "it depends."


[ Izmena poruke: sonja na dan 2002-09-19 22:18 ]

#7 CENTRIFUGA

CENTRIFUGA
  • Members
  • 123 posts

Posted 20 September 2002 - 10:34

Aha, OK, vise sam mislio na 'specijalizovane' bioskope nego na video klubove. Hvala Sonjecka :smile:
(Moram i da ispricam reakciju mojih poznanica nakon odgledane 'Profesorke'. Sve 3 su nakon projekcije, kiselih faca dobrih 15 minuta cutale i hodale i cutale i hodale i cutale, dok se nisu sve tri saplele o neku visoku, neosvetljenu stepenicu. Tada je led bio probijen pa je i diskusija pocela...:smile:)

#8 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 20 September 2002 - 16:40

sad zbog filma jurim tekstove elfride jelinek - uzasno me zanima kako i sta jos pise...........

#9 MarinaK

MarinaK
  • Members
  • 274 posts

Posted 20 September 2002 - 22:36

jamie - bas me zanima sta je tebe toliko odusevilo u filmu profesorka klavira ?

po meni je sasvim dobar film ali nista posebno :smile:))

#10 drazen

drazen
  • Members
  • 857 posts

Posted 20 September 2002 - 22:47

meni je film mocan zbog tog ludila u koje ona (isabelle, fenomenalna je, slazem se jamie) tako genijalno uvlaci i onog lika. mislim, tako je data anatomija svakodnevnog ludila. jasan put kako se dolazi do te faze krajnje nesposobnosti voljenja sebe/drugih... to ludilo djeluje tako moguce... logicno... cijeli film djeluje vanredno jednostavno...

#11 MarinaK

MarinaK
  • Members
  • 274 posts

Posted 20 September 2002 - 22:58

2 drazen
bolesno ludilo i mrak :smile:)) meni se cinilo da je previse ekstremno i time unreal - mislim bolesna jealousy - pa bolesna veza sa majkom - vrlo tragican film - nema koliko se secam ni jednog normalnog ljudskog lika u filmu ?

Da li ste gledali francuski film The Taste of Others - meni je taj film totalno cool - doduse totalno drugi zanr ali :smile:

#12 drazen

drazen
  • Members
  • 857 posts

Posted 21 September 2002 - 00:09

2 MarinaK
pa normalnih bas i nema. mozda on.

savrseno promasen zivot. koji uopce ne mora biti promasen... stvar izbora... kazem ti meni djeluje strasno moguc...

ovaj drugi nisam gledao, ali da: opet nesto u vezi sa ovim filmom: da li se netko sjeca nekog slicnog filma?

#13 MarinaK

MarinaK
  • Members
  • 274 posts

Posted 21 September 2002 - 00:39

2 drazen
i ja sam razmisljala o istom pitanju

po beznadeznoj atmosferi mene recimo podseca na film Christiane F

[ Izmena poruke: MarinaK na dan 2002-09-21 01:47 ]

#14 MarinaK

MarinaK
  • Members
  • 274 posts

Posted 21 September 2002 - 01:02

Setih se jos jednog filma Funny Games - isti reziser Michael Haneke - takodje veoma snazan film - i takodje bolesna atmosfera preovladjuje u filmu

La Haine je tu negde izmedju - tematika beznadezan zivot - ali deluje mi sada blago u poredjenju sa Funny Games i Piano Teacher

Reservoir Dogs takodje :smile:

#15 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 21 September 2002 - 20:00

2marinak:

pre svega odusevila me je tema filma - emotivna isfrustriranost visoko obrazovane profesorke klavira, a kroz tu temu i njen odnos prema majci [kao najbitniji], prema muskarcu [i sexualnim odnosima], a meni mozda i najznacajniji odnos prema svojim studentima [onome sto ce je naslediti]...
mislim da su teme homosexualnosti, narkomanije, prostitucije i sl. vec dosta koriscene u filmskoj industriji [kroz sve moguce zanrove], pa mi se ovakva tema cini vrlo originalnom........
posle odusevljenja izborom originalne teme, odusevljenje je nastupilo i u odnosu na kvalitetnu reziju - krajnje otudjeno, skoro frigidno [to je prava rec] sagledavanje emotivnog i psihickog zivota becke konzervativne intelektualke [i potpuno oslanjanje na neverovatnu glumu glavne glumice]...
a posle teme i rezije, ili mozda cak i pre ova dva, glavna glumica, koja glumi pogledom i cutanjem, a lik oblikuje samo jednim neponovljivim tikom...... pa, BRAVO!

zapravo, ja nemam sta da zamerim ovom filmu, toliko je dobar..... dodjavola