Jump to content


Photo
- - - - -

Obrazovni sistem u Srbiji najbolji na svetu?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
92 replies to this topic

#61 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 08 February 2008 - 22:41

jel' moze za mene jedna prakticna informacija? meni u deo posla spada i uspostavljanje licnih veza, odlazak na rucak/veceru i nekakav small talk sa klijentima. kako da nabodem nesto sto spada u njihovo sire obrazovanje? literatura - nista. filmovi sem holivudske produkcije - nista. likovna umetnost - jos manje. muzika opet osim aktuelne - nista. arhitektura, gradovi - jok.
slaba sam u hokeju, al' se trudim.
ljudi s kojima pricam uglavnom fakultetski obrazovani, dobrostojeci. izuzeci od goreopisanog naravno postoje, al' su retki.


pa nije ni u srbiji nista bolje...
ako ces da ides na poslovne sastanke sa raznim bidzama i badzama...
jos ces dobro i da prodjes ako se bude pricalo o fudbalu...
jer ce se mnogo verovatnije stipati pevaljke po kafanama... da ne pricam da ni sama
ne bi bolje prosla nego pevaljka :rolleyes:

za one kojima nedostaju visko intelektualni razgovori sa amerikancima..
preporucujem im da se drze dalje od 'dobrostojecih' i 'poslovnih' ljudi...
oni kojima je novac glavni prioritet u zivotu na opste obrazovanje ne daju mnogo.

#62 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 08 February 2008 - 23:01

e da - putovanja su stvarno dobra tema. politiku izbegavam, mada u poslednje vreme ponekad USA izbori istrce kao tema.
moracu da pocnem da citam sport, nema mi druge. joooj...

To sto sam naveo su teme na kojima ne mozes da pogodis poslovne partnere.Postoje i uputstva ili trening kursevi o tome kako se ponasa na poslovnim sastancima.Ja svakodnevno idem na te poslovne ruckove ili vecere i nemam problema da pricam sa ljudima.Na primer Ameri su jako zainteresovani za to kako se zivi u Evropi ili koji su obicaji tamo...

#63 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 08 February 2008 - 23:06

To sto sam naveo su teme na kojima ne mozes da pogodis poslovne partnere.Postoje i uputstva ili trening kursevi o tome kako se ponasa na poslovnim sastancima.Ja svakodnevno idem na te poslovne ruckove ili vecere i nemam problema da pricam sa ljudima.Na primer Ameri su jako zainteresovani za to kako se zivi u Evropi ili koji su obicaji tamo...


jeste, to je jedna od standardnih tema

#64 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 08 February 2008 - 23:14

pa nije ni u srbiji nista bolje...
ako ces da ides na poslovne sastanke sa raznim bidzama i badzama...
jos ces dobro i da prodjes ako se bude pricalo o fudbalu...
jer ce se mnogo verovatnije stipati pevaljke po kafanama... da ne pricam da ni sama
ne bi bolje prosla nego pevaljka :rolleyes:

za one kojima nedostaju visko intelektualni razgovori sa amerikancima..
preporucujem im da se drze dalje od 'dobrostojecih' i 'poslovnih' ljudi...
oni kojima je novac glavni prioritet u zivotu na opste obrazovanje ne daju mnogo.


nisu u pitanju nikakvi visokointelektualni razgovori i ljudi sa kojima se ovde susrecem su vrlo slicnih godina i obrazovanja kao i ljudi sa kojima sam se susretala u Srbiji ili Nemackoj. ja ne pricam sa bidzama sto drze pare, nego sa realizatorima - tehnickim osobljem slicinih kvalifikacija i strucnog obrazovanja kakvo i ja imam.

moj komentar se odnosio na post ObiW kako su ovde predmeti iz oblasti opste kulture vise i duze zastupljeni, uz propratne cifre sto se tice broja godina, semestara itd. pa se ja samo pitam zasto se to ne vidi. ja sam u periodu 27-33 godine promenila 3 drzave i kretala se u relativno slicnom krugu ljudi (sa fakultetom, eventualno postdiplomskim, iz oblasti prirodnih nauka i medicine i farmacije, znaci nikakvi experti za umetnost itd). Izmedju kolega i nekakvog drustva u BG i Berlinu uopste nisam primetila neku veliku razliku - nalazili smo se uglavnom sto se tice vecine tema (bar poznavanja, ako ne nuzno interesovanja), sto s preseljenjem na severnoamericki kontinent vise nije slucaj.
Niti sam ja neki specijalno "fino" obrazovani primerak - licno sam i osnovnu i srednju skolu zavrsila u zabiti srpske provincije, svo obrazovanje koje sam stekla u vecim gradovima je iskljucivo strucno.

Edited by kiti, 09 February 2008 - 06:00.


#65 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 08 February 2008 - 23:40

moj komentar se odnosio na post ObiW kako su ovde predmeti iz oblasti opste kulture vise i duze zastupljeni, uz propratne cifre sto se tice broja godina, semestara itd. pa se ja samo pitam zasto se to ne vidi.


ma americkim skolama je specijalnost da izgledaju jako na papiru...
a kad krenes na nastavu.. vidis da cela stvar vise lici na cirkus nego na skolu.

ja sam vrlo cesto znao vise o materiji koja se izucavala nego profesori koji su je predavali
i imao sam sam prema sebi ostrije kriterijume nego oni sami.

ok, nisam isao na harvard, jelte... ali kad pomenemo hardvard,
zar se ugled te skole zasniva na prostoj listi predmeta koji se tamo izucavaju?
naravno da ne.

#66 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 08 February 2008 - 23:48

Kobac
Iskreno koliko je nas polagalo ispite samo da ih polozi.Evo ja sam imao accounting classes i dao bog skoro sve sam pozaboravljao.Jedino cega se secam su neke osnove sto mi je dovoljno da razumem ono sto potpisujem.Isto tako i oni koji su uzimali casove iz umetnosti samo da bi nabacili koji credit.

#67 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 09 February 2008 - 00:04

Kobac
Iskreno koliko je nas polagalo ispite samo da ih polozi.Evo ja sam imao accounting classes i dao bog skoro sve sam pozaboravljao.Jedino cega se secam su neke osnove sto mi je dovoljno da razumem ono sto potpisujem.Isto tako i oni koji su uzimali casove iz umetnosti samo da bi nabacili koji credit.


znas sta... da je meni programiranje u srednjoj skoli predavao onaj duduk sto mi ga je predavao
na faksu u alabami, ja danas ne bih bio programer sigurno.

stos je u tome sto postoji nesto sto se zove kvalitet nastave...
ako toga nema, onda se skolovanje zaista poretvara u puko ispunjavanje uslova za diplomu...

umesto da bude obrazovanje u pravom smislu reci...

#68 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,990 posts

Posted 09 February 2008 - 02:21

izvinjavam se unapred jer nemam pojma u kom pravcu je diskusija isla. samo ova recenica me je podstakla.
meni je matematika bas bila primer "kako ne treba" u gimnaziji. gimnazija je bila I bgd, a ime profesora ajd necu da reklamiram :rolleyes:.
on je imao princip da nas natera da steknemo radne navike, sto je lepo od njega, ali tek sam na fakultetu shvatila koliko je imao pogresan pristup kada se o matematici radi. dakle, jedini nacin da dobijes visoku ocenu na pismenom je bio da uzmes veneovu zbirku i predjes bukvalno sve zadatke vise puta. u pocetku smo svi bili u soku, ali posle su ljudi poceli da kapiraju "caku" te je i onima koji matematiku sustinski nisu razumevali postalo lako da takoreci nauce zadatke napamet. i kao on je tvrdio kako cemo mu biti zahvalni kad upisemo fakutete, jer smo dobili na brzini.
ma kakvi. na srecu, prof na faksu (nazalost sada pokojni) mi je bio super + sam i sama imala srecu da mi je brat matematimacar, tako da sam uz pomoc obojice vec u prvom semestru shvatila sta je zapravo matematika. i shvatila sam tek tada recenicu koju je moj brat ponavljao cesto "matematicki nacin misljenja".
mada, ljudi koji su upisivali tehnicke fakutete (ja sam fiziku studirala) su navodno tvrdili da im je zaista pomoglo to sto su dobili na operativnosti i brzini koju smo silom prilika stekli u gimnaziji.
kod nas nikakva operativnost niti brzina nije palila. neizostavno pitanje je bilo "ok, a zasto je to tako".

dobro, valjda nisam istrolovala opet :huh:

E pa da se i ja izjadam...Ruski jezik-imao sam ga u osnovnoj, srednjoj i na faxu...ono što mi je najteže padalo je učenje pesmica napamet...i tako, trebalo je da naučimo neki pozamašan deo poeme Onjegin i Tatjana, uglavnom ja popijem keca iz prvog puta, želeći da ispravim ocenu krenem da učim napamet, medjutim nastavnica se što zbog prehlade, što zbog drugih razloga nije pojavljivala nekoliko puta, da bi mi na kraju polugodišta poklonila dvojku "na lepe oči"...i tako osta meni ta pesma u glavi do dana današnjeg iz meni nepoznatih razloga, mogu da je odrecitujem u po noći ako treba...
Naravno Ruski jezik znam da pričam jako slabo, ali zato engleski koji nikad nisam učio koristim svakodnevnoj komunikaciji, jes malo izlomljen, ali fercera...
Elem, htedoh dati još jedan primer koliko je naše obrazovanje "funkcionalno"...

#69 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 09 February 2008 - 03:07

e, a ja moram da pohvalim svog nastavnika (profesora) iz srednje skole...
koji nas je naucio programiranju, sve olovkom i papirom... bez kompjutera...
i zahvaljuci kome ne samo da ja danas mlatim dobru lovu u americi...
nego su mnoge velike americke firme vazne projekte uspele da izguraju :huh:

covek nas je prvo naucio da razmisljamo "programerski" (slicno kao sto rece "sta dalje" - "matematicki")...
pa tek onda da to primenimo na resavanje problema... prvo apstraktnih... pa tek onda prakticnih.

kad sam dosao u ameriku video sam da se na mnogim predavanjima pod nazivom "uvod u programiranje"
kao prva stvar uce recimo delovi kompjutera i ne znam.. softver paketi majkrosofta :rolleyes:

tek na visim kursevima (zapravo na postdiplomskim studijama) se uce matematicke osnove programiranja,
optimizacija algoritama i slicne stvari koje sam ja naucio u trecem srednje :)

Edited by kobac, 09 February 2008 - 03:09.


#70 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 09 February 2008 - 03:41

ma americkim skolama je specijalnost da izgledaju jako na papiru...
a kad krenes na nastavu.. vidis da cela stvar vise lici na cirkus nego na skolu.

ja sam vrlo cesto znao vise o materiji koja se izucavala nego profesori koji su je predavali
i imao sam sam prema sebi ostrije kriterijume nego oni sami.

ok, nisam isao na harvard, jelte... ali kad pomenemo hardvard,
zar se ugled te skole zasniva na prostoj listi predmeta koji se tamo izucavaju?
naravno da ne.


Neka razlika bi trebala da postoji izmedju Alabame i Harvarda, osim tuition fee, majku mu.

Pa i u Srbiji postoji razlika izmedju Kragujevca i Beograda, ne mislim samo koliko ti $$$ treba za ispit (kolika je tarifa profesora), ima valjda nesto i u kvalitetu nastave.

Edited by down with the sickness, 09 February 2008 - 04:43.


#71 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 February 2008 - 03:50

Neka razlika bi trebala da postoji izmedju Alabame i Harvarda, osim tuition fee, majku mu.

Nema.Cist snobizam pa ljudi placaju $70K po semestru.Inace lova je odlucujuci faktor posto svake godine konkurise 10 puta vise od broja koji primaju.

#72 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 09 February 2008 - 03:58

70K po semestru, pa za te pare mozes i Kragujevac i Zastavu da kupis i jos da te izaberu za rektora. Mnogo kume. I nema razlike?
Jel' vi to potvrdjujete temu topika, da podsetim "Obrazovni sistem u Srbiji najbolji na svetu"?

#73 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 09 February 2008 - 04:19

Nema.Cist snobizam


razlike nema ako si ekstremno inteligentan i ako si ekstremno glup...
za vecinu koja je negde izmedju, kvalitet nastave i strucnost predavaca su itekako bitni.

#74 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 February 2008 - 05:11

razlike nema ako si ekstremno inteligentan i ako si ekstremno glup...
za vecinu koja je negde izmedju, kvalitet nastave i strucnost predavaca su itekako bitni.

Daj bre kobac ne zajebavaj.Pa da bi dosao do Harvarda treba da budes mozak osim ako ti je Bush tata.Pogledaj listu onih koji su dobili Nobelove nagrade.
Harvard je doduse najpoznatiji zbog Law school ali ima i drugih univerziteta koji deru po kvalitetu nastave. Princeton ili UCLA u oblasti fizike.Ono sto vecina ljudi ne zna je da 90% cine studenti na stipendijama a da bi neko ulozio $70K po semestru u tebe moras da budes daleko iznad proseka.

#75 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 09 February 2008 - 06:11

Naravno Ruski jezik znam da pričam jako slabo, ali zato engleski koji nikad nisam učio koristim svakodnevnoj komunikaciji, jes malo izlomljen, ali fercera...
Elem, htedoh dati još jedan primer koliko je naše obrazovanje "funkcionalno"...


Ja mislim da generalno postoji problem sa ucenjem stranih jezika osim engleskog i to ne samo kod nas.

Muz i ja smo oboje ucili engleski u skoli i solidno naucili. Muz je ucio i francuski - ne zna 1 recenicu da sastavi.
oboje smo "pod stare dane" ucili nemacki u DE i tesko nam je palo + nismo ga bas dobro naucili (tu ima malo i do okolnosti, stalno smo bili u english speaking environment). Da smo ostali tamo, verovatno bi ga usavrsili ali pricamo o ucenju jezika "na licu mesta" i u situaciji gde neucenje istog moze da predstavlja ozbiljan prakticni problem.

Moje kolege nemci su npr. govorili odlican engleski (istocni nemci generalno malo slabije), vecina ih je kao drugi strani jezik ucila francuski i listom isti pojma nisu imali.

Ovde jos nisam upoznala kanadjanina koji govori dva jezika, a da nije kvebecanin ili imigrant.