Jump to content


Photo
- - - - -

Odoh ja...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
433 replies to this topic

#16 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 05 February 2008 - 18:03

Politika je samo kod Srba k...., u normalnom svetu je to igra mogucnosti, vestina da se u jednoj zizi sakupi tradicija, poznavanje svoje i istorije drugih, definisanje ciljeva i metoda, vestina koja se uci, talenat koji se nadogradjuje.Odavno je politika nauka a ne improvizacija. Pa nama su doktori, magacioneri i Titovi salonski generali "branili" narod! U ministarstvu inostranih poslova imate vise svrsenih studenata francuskog, itaqlijanskog i drugih jezika nego onih sa politickih nauka. Prodju nekakvu skolu diplomatije i vec pretstavljaju.....o nepotizmu ne moram ni da pisem, svi su neciji.
Zao mi je sto se svadjate, i to je dokaz nase zajednicke nemoci kao i ovo sto imamo pod "demokratijom", pravima garantovanim Ustavom a i taj Ustav nisam izglasala jer je nakaradan, nisam glasala za njegovo usvajanje niti iko moj.
Naravno da sam svo vreme od kad ne radim trazila posao, po mom gradu zakazujem razgovore licno a shaljem i CV na svaki oglas koji nadjem. Posle 15 minuta razgovora, kad kazem ko sam i sta znam da radim, pola sata slusam kako im je tesko, kako nemaju dovoljno kadrova, kako se ne odlucuje ovde nego u Bg, NS, kako su plate male. Dakle, stedi se na broju iyvrsilaca i ceni rada. Kod privatnika je strasno, kako im predam CV tako ga odloze na stranu, ni ne pogledaju ga. Radila sam kod jednog naseg koji je dosao iz Grcke pa otvorio mali pogon za izradu el. delova. Radila sam gladna posla i nije mi smetalo sto pre posla moram da spremim sve prostorije i da mu na 2 sata kuvam litre kafe i da sluzim "poslovne partnere" viskijem. Jeste, mlatila sam partfishem i nosila tacnu a izmedju sam mu sav kupljeni materijal evidentirala i svaki racun tako da je i sam mogao da zna koliko je shrafova kupio. A onda je, posle 2 nedelje trazio da fakturisem jednu prodaju potpuno bez dokumentacije o poreklu i vlasnistvu. Kada se razdrao na mene u stilu "ja stavljam potpis, sta tebe boli...." otisla sam. Ni danas nisam dobila 100 eura, pola plate.
G Djelic me je ujeo za srce kad se slikao sa "Deltom". Jako mi je bio drag, njihov program iz 2000 sam znala napamet. Da li on zna koliko "Delta" malo placa svoje visokoskolovane ljude i kako ih izrabljuje? Ko stvara sav taj profit - pa radnici. To je lepo pre 150 godina opisao K.Marx u prvom tomu Kapitala, ono o 4 metamorfoze robe, jedno 100 strana najvise. Ko god da je samo to imao od teorije politicke ekonomije, ne moze da razume ovo sto se kod nas desava sa cenom rada. To sto oni kupuju jeftino, hajde da kazemo - moze im se, drzava im dala, to je "tranzicija", to tako mora. I tu da stanemo - mora da se nadje privatni vlasnik kapitala. I to sto se kapital organizovao, i to je normalno mada bi i tu drzava morala da ima dobre zakone i da kontrolise da ne dodje do monopola. Ali sta je sa svetom rada, sa radnicima, sindikatima? Gde je tu klasna svest i samosvest da smo slabiji ako konkurisemo jedni drugima ako prihvatamo da radimo za 100 eura, sta je sa radnim vremenom koje zna da traje i 12 sati u 24, 7 dana u nedelji? 27 decembra 2006 sam u 7 i 20 izasla iz kuce i otisla da radim a vratila sam se kuci 28 decembra u 1.30h! Ima to i crno na belo jer bez el. kartice ne mozes ni u toalet da udjes. 7 sati sam cekala odluku menadzera da bih dobila parametre za analizu! Uvek ima sta da se radi ali ja sam placena da radim 8 sati. Mladi junosa od menadzera kome je tata poklonio firmu pita sve nas kako to da u 16h prekidamo posao i idemo kuci? Cutala sam kao riba i kao svi ostali a u sebi sam vriskala da idem u 16 h kuci jer mi tada polazi autobus i ako ga ne uhvatim, moram da pesacim 5 km i izgubim 45 minuta od svog privatnog vremena. Sta rade drzavni sluzbenici placeni da kontrolisu primenu Zakona o radu, gde je anti mobing zakon?
Ne treba meni Evropa da bih znala ko sam i kakva sam, trebaju mi evropski zakoni, standardi. I nije mene ojadio ni jedan Albanac, Hrvat, musliman ni Nato pakt, ojadili me ovi moji, gladni, iskompleksirani, bezobrazni improvizatori i spletkarosi.
Ne brinite za mene, kako god da provedem ovih 6 sledecih meseci, imate moju rec, necu biti gubitnik. Pristojan covek nadje pristojan nacin.
Sta je alternativa? Pa protektorat, celu zemlju i sav narod - pod starateljstvo, da se dovede u red, da prestane da laze, krade i ubija.

#17 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 05 February 2008 - 19:29

Sta probrati od ovih bisera..

Ali shaban ostaje shaban...

Shaban se pishe sa velikim SH.


Ajde, prepametni, odgovori. Sta bi radio? Kako si umislio da ovih 7 godina ne budu ovako prosle kao sto su prosle. Ja TVRDIM da je ovo NAJBOLJE sto je moglo da bude, imajuci u vidu situaciju u kojoj se Srbija nasla i jos uvek nalazi. Da li je moglo bolje? Sumnjam.

Unajmio bih strano obezbedjenje i nastavio prema programu pokojnog premijera Zorana Djindjica


U svojoj nekulturi i samozaljubljenosti uzimas sebi za pravo da solis mnogo starijima od sebe i ljudima koji su stvarno u teskoj situaciji prosipajuci ovde neke parole i teorije. Dokle god ljudi misle da je ovo najbolje sto je moglo, dotle ce se nalaziti u mogucnosti da biraju izmedju manekena, Selje*, Grobara** i toonjavka. Ima bolje i moze bolje samo ne sme da se pusta i da se trpi DA PRODJE samo od sebe...jer nece.


*Selja kao nadimak ne kao pezorativ za seljaka.
**Vidi pod Selja.

#18 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 06 February 2008 - 02:48

Sta probrati od ovih bisera..


Sve. I nauci sve napamet, ispitivacu te kasnije.


U svojoj nekulturi i samozaljubljenosti uzimas sebi za pravo da solis mnogo starijima od sebe i ljudima koji su stvarno u teskoj situaciji prosipajuci ovde neke parole i teorije.



Ne kenjaj bre. Te tvoje kvazi psiholoske zakljucke ostavi za nekog koga to zanima.
Verujem da nikoga ovde ne zanima, a pogotovu na ovoj temi, sta si ti zakljucio o meni, da li sam samozaljubljen i nekulturan ili ostale prljave i jeftine fore koje prosipas od prve recenice. Niko te nije pitao da pises o meni.
Preskoci nas sa tvojim petparackim psihoanalizama.


Shaban se pishe sa velikim SH.


Retko imam posla sa shabanima tako da ne znam... Sorry...



Unajmio bih strano obezbedjenje i nastavio prema programu pokojnog premijera Zorana Djindjica


Genijalno.

A odakle ti vlast? Jel te neko birao? Jel bi sam pobedio na izborima?
Ja sam ti namerno napisao u trenutnoj situaciji... a ne neke izmisljene romanticarke bajke.
Dakle, imas pola naroda koji te smatra za izdajnika, sve je korumpirano, sve curi, gde god se uhvatis - ne valja. Saplicu te tvoji dojucerasnji partneri, drzavni aparat ti je korumpiran, gradjani su zakljucani u Srbiji, ne mogu napolje zbog viza, tajkuni vladaju, potplacuju sudije, tuzioce, inspektore...policiju... Kriminal cveta, a ne moze da im se stane na put, jer su povezani sa korumpiranim drzavnim sluzbenicima. I tako u krug.

I onda ti izjavis genijalnu recenicu, kao Deus ex machina: "Unajmio bih strano obezbedjenje i nastavio prema programu pokojnog premijera Zorana Djindjica"
Svi padamo nicice i divimo ti se na tako genijalnom a izuzetno lakom resenju!



Dokle god ljudi misle da je ovo najbolje sto je moglo, dotle ce se nalaziti u mogucnosti da biraju izmedju manekena, Selje*, Grobara** i toonjavka. Ima bolje i moze bolje samo ne sme da se pusta i da se trpi DA PRODJE samo od sebe...jer nece.

*Selja kao nadimak ne kao pezorativ za seljaka.
**Vidi pod Selja.



Niko ne govori da ce da prodje samo od sebe, nego da ce jednostavno da prodje. Jednom, uskoro... i to korak po korak, jer je takva trenutna situacija.

Ti zivis u bajci u kojoj sve moze nekakvim carobnim stapicem da se promeni iz osnova u delicu sekunde. Zao mi je, ali nisi realan.

Izgubljeno je mnogo vremena, energije, para... Lepo je Djindjic opisao: Mozete od akvarijuma da napravite riblju corbu, a od riblje corbe ne mozete akvarijum. Ribe su skuvane i to je gotovo ...
E takva je Srbija bila posle 5 oktobra.
Potrebno je mnogo vremena da se sve polako postavi na svoje noge, pa da se obrazuju ljudi, pa da se stvori jaka drzava, sa sposobnim gradjanima...

Od koga iko ocekuje da mu nadje neki posao? Od drzavnog sluzbenika??? Zar to nije nerealno i detinjasto?
Ili da spreci korupciju, kada su upravo oni koji treba da sprecavaju korupciju - korumpirani. Od koga ocekujete da glasa za nove zakone u parlamentu, kada imas saplitace, koji ceo zivot saplicu i sprecavaju nesto. Opozicija je takva kakva je - stetocinska. Ali za pola naroda oni su odlicni! Njima je najvaznije da izadju na govornicu i govore kako je neko ustasa... i tako ceo dan.. nego da predloze neki konkretan zakon, odluku, ideju...

Od koga ocekujes da primenjuju zakone, kada su neposobni, korumprirani, lenji pa i glupi? Policija? Tuzilastvo? Sudovi? Opstine? O cemu mi pricamo? Znas li ti sa kim imas posla? Da li si imao posla sa tim ljudima ikada?
Taj sistem cine ljudi. A ti ljudi su nekvalitetni, nesposobni, spori, stari, nesredjeni, spremni za penziju, za neku "kombinaciju", za neku prevaru...

Jedan okrece jednu pedalu brzo, drugi drugu pedalu, ali sporije, treci pritiska kocnicu, cetvrti menja brzine a najcesce je u prvoj (od 21), peti upravlja volanom, naravno unazad... a sve vreme se udaraju i pljuju... dok voze bicikl koji se zove Srbija.
I ti od njih ocekujes da nesto uspesno urade? Sad, odmah?

Nasledje sistema je devastirajuce. To je realnost. Ne moze brze i bolje. Ne moze.

#19 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 09 February 2008 - 01:33

Evo vec nekoliko puta citam Vasu pricu i ne vidim izlaz... ali on postoji. Najgore od svega je prepustiti se apatiji, beznadju. Ne znam, ja oduvek uzivam u malim stvarima, hobijima, umetnosti...
Verujte nepoznata gospodjo OGROMNA vecina nas zivi tako, slicno Vama. Opstajemo na sledeci nacin: izgradili smo neko svoj mikro svet i u njemu smo srecni, ogradjeni od turobne stvarnosti. Nemojte dozvoliti sebi da zavidite onima koji imaju mnogo - ja poznajem takve, koji imaju (pre)mnogo - verujte, oni nemaju nista, dajem Vam rec! Moramo svi zajedno nekako izdrzati dok se ponovo ne izgradi normalna srednja klasa. Ja bih prema onome cime se bavim i sta sam postigao u normalnim zemljama bio elita - ovde sam, prakticno, uboga sitotinja. Ali ne placem nad svojom sudbinom: covek u zivotu moze birati samo izmedju biti ili imati. Ja sam izabrao ovo prvo...
Najvrednije stvari u zivotu su besplatne, neka Vas ljubav, prijateljstvo, topla rec... vode.
Sve najbolje, puno srece i zdravlja pre svega!

Edited by FjodorD, 09 February 2008 - 11:36.


#20 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 February 2008 - 01:56

...


FyodorD is leaving the building!

...

#21 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 09 February 2008 - 13:56

Evo vec nekoliko puta citam Vasu pricu i ne vidim izlaz... ali on postoji. Najgore od svega je prepustiti se apatiji, beznadju. Ne znam, ja oduvek uzivam u malim stvarima, hobijima, umetnosti...
Verujte nepoznata gospodjo OGROMNA vecina nas zivi tako, slicno Vama. Opstajemo na sledeci nacin: izgradili smo neko svoj mikro svet i u njemu smo srecni, ogradjeni od turobne stvarnosti. Nemojte dozvoliti sebi da zavidite onima koji imaju mnogo - ja poznajem takve, koji imaju (pre)mnogo - verujte, oni nemaju nista, dajem Vam rec! Moramo svi zajedno nekako izdrzati dok se ponovo ne izgradi normalna srednja klasa. Ja bih prema onome cime se bavim i sta sam postigao u normalnim zemljama bio elita - ovde sam, prakticno, uboga sitotinja. Ali ne placem nad svojom sudbinom: covek u zivotu moze birati samo izmedju biti ili imati. Ja sam izabrao ovo prvo...
Najvrednije stvari u zivotu su besplatne, neka Vas ljubav, prijateljstvo, topla rec... vode.
Sve najbolje, puno srece i zdravlja pre svega!



samo da odgovorim tebi Fjodore posto se mnogo prepoznajem u tvom postu...svi mi stvaramo neke dijaspore normalnosti, neki mikrokosmos u kome se osecamo dobro- mada verovatno ne nalazimo utehu i zadovoljstvo u istim stvarima. mislim na to da se okruzujemo ljudima za koje mislimo da vrede i koji ce nam pomoci da napredujemo, i generalno pravimo sebi uslove da se osecamo dobro u svom okruzenju- ali ne mozes ignorisati velike stvari i okrenuti se samo mikrookruzenju...ukratko, ne mozes ziveti izolovan od spoljasnje sredine, a da ti i dalje bude dobro. ti i sam aktivno stvaras to makrookruzenje isto kao i mikro, pa to je smisao politicke aktivnosti

#22 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 09 February 2008 - 20:54

Evo vec nekoliko puta citam Vasu pricu i ne vidim izlaz... ali on postoji. Najgore od svega je prepustiti se apatiji, beznadju. Ne znam, ja oduvek uzivam u malim stvarima, hobijima, umetnosti...
Verujte nepoznata gospodjo OGROMNA vecina nas zivi tako, slicno Vama. Opstajemo na sledeci nacin: izgradili smo neko svoj mikro svet i u njemu smo srecni, ogradjeni od turobne stvarnosti. Nemojte dozvoliti sebi da zavidite onima koji imaju mnogo - ja poznajem takve, koji imaju (pre)mnogo - verujte, oni nemaju nista, dajem Vam rec! Moramo svi zajedno nekako izdrzati dok se ponovo ne izgradi normalna srednja klasa. Ja bih prema onome cime se bavim i sta sam postigao u normalnim zemljama bio elita - ovde sam, prakticno, uboga sitotinja. Ali ne placem nad svojom sudbinom: covek u zivotu moze birati samo izmedju biti ili imati. Ja sam izabrao ovo prvo...
Najvrednije stvari u zivotu su besplatne, neka Vas ljubav, prijateljstvo, topla rec... vode.
Sve najbolje, puno srece i zdravlja pre svega!

Sve je ovo tačno i (skoro) potpuno bih se složio, naročito s onim o ljubavi, prijateljstvu i toploj reči, ali ima jedan problem: čovek u životu može da bira između biti i imati tek kad dovoljno postigne u kategoriji imati da sebi obezbedi potreban egzistencijalni mimimum i ako je moguće, finanisijsku nezavisnost. Tek onda može da počne da se pita da li je imati najvažnija stvar u životu i da li su žrtve koje neizbežno mora da podnese u korist imati zaista vredne i da li možda u životu ima i drugih, važnijih i vrednijih stvari koje mu zbog toga izmiču. Čovek koji je u situaciji da se neprestano pita "da li ću možda kroz dva dana biti gladan ili će mi iseći struju jer nisam platio šest meseci" sigurno se ne pita da li je smisao života biti ili imati. Ima mnogo prečih i praktičnih problema.

#23 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 09 February 2008 - 22:08

Ima mnogo prečih i praktičnih problema.


Ima, ali za mene je neuporedivo vrednije biti nego imati...
Ne kazem da nisi u pravu, ali ja sam takav. Ako ti je prvo imati, pa posle... nista od biti. To ne ide nikako zajedno, ako si stvarno biti! Uostalom moj ideal je moj nick - a on nije imao nista, osim dugova i epilepsije.

#24 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 11 February 2008 - 01:14

...

Ja pomislio - Elvis, kad ono samo kartoonski / koortonski zercov, tipa: drz'te me da im se ne napasem jaja ko' kelerabe!

Sorte "imati / biti".

Uz neki poprilicno tuzni & humorni "tajm dilej".

...

#25 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 11 February 2008 - 01:26

He wouldn´t leave that easy, ha?!

#26 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 11 February 2008 - 10:48

Highlanderka,

Naravno da mi je žao zbog osećaja nesigurnosti koji imaš. Žao mi je što ne možeš u svojim godinama da pomogneš svojoj deci onoliko koliko želiš. Žao mi je što ne uspevaš da osetiš kako doprinosiš i kako si korisna.

Ali ne želim da razumem ovu temu kao raspravu o tvojoj tužnoj sudbini.

Imao sam priliku da radim u jednom opštinskom centru za socijalni rad. Tamo sam video toliko tužnih sudbina koje su mi se urezale u sećanje, da ne mogu da posmatram tvoj problem kao izdvojen ili poseban jer su svi ti problemi suštinski. Upoznao sam baku koja je izbegla iz Hrvatske - imala je dvoje dece, ćerka joj je stradala u Srbiji, a sin u Hrvatskoj, ali ne u ratu, nego kada je išao tamo da ostvari neka prava za njih. Njen 'đed' je bolestan i slep, a ona je došla u centar da zamoli da joj daju 500 din za ogrev (bio je to jedan novembar). Plašila se da neće dobiti 500 dinara, jer je dva meseca ranije dobila 1000 dinara za lekove. Živi u nekom selu kod neke dalje rodbine koji ne dele svoj ogrev sa njom.

Želim da kažem, svi tvoji napori da se vlast promeni, urodili su plodom. Društvo nam se menja. Te promene idu na štetu jednih, a na korist drugih (dok jednom ne smrkne...). Ti si za mene jako lep primer jer pokušavaš. Nadam se da ovaj forum čitaju i neki poslodavci. Možda će ti moderatori dozvoliti da objaviš nešto o svojim sposobnostima i možda ti to donese posao, sreću i sigurnost. Možda sreću pronađeš u inostranstvu. Nadam se da će i tebi i tvojoj deci biti bolje.

Ali problem će ostati. Nijedna zemlja nije došla do sigurnosti bez velikih ličnih tragedija na tom putu. Želim ti (ali i svima onima koji imaju slične sudbine) da preguraš.

#27 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 12 February 2008 - 03:11

Highlanderka,

Naravno da mi je žao zbog osećaja nesigurnosti koji imaš. Žao mi je što ne možeš u svojim godinama da pomogneš svojoj deci onoliko koliko želiš. Žao mi je što ne uspevaš da osetiš kako doprinosiš i kako si korisna.

Ali ne želim da razumem ovu temu kao raspravu o tvojoj tužnoj sudbini.

............................

Ali problem će ostati. Nijedna zemlja nije došla do sigurnosti bez velikih ličnih tragedija na tom putu. Želim ti (ali i svima onima koji imaju slične sudbine) da preguraš.


Sada ispade da je highlanderka nekako sama kriva za "osecaj nesigurnosti" jer se ne zrtvuje dovoljno za dobrobit svoje zemlje :rolleyes: . Ma hajte, ta nemojte kasti. Zeni je jednostavno prekipelo da ceka neko bolje vreme koje, kako stvari sada stoje, nece tako brzo doci.

Edited by outcast, 12 February 2008 - 03:11.


#28 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 12 February 2008 - 03:43

Da. Ide sporo, posmatrajuci mozda iz nekog drugog ugla. Ali, ako u obzir uzme istorija proteklih 20 godina... ovo i nije tako lose. Pomislimo samo na alternative, koje su apsolutno moguce u datim uslovima (recimo da opet dodju radikali ili opet neki rat).
Ono sto zelim da kazem je da je ova brzina u stvari i dobra, kako moze da ide... (a moze i unazad, OPET, ne zaboravite to).

I na kraju, ovo su tranziciona vremena, i neko ne ume, ne moze ili ne zna da se izvuce, da se promeni, da se pronadje.
Tuzno je ali to je stvaran svet oko nas. Lepo bi bilo da toga ima sto manje ili da ga nema uopste. Ali gde nema?

#29 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 12 February 2008 - 09:13

"Mene sve rane moga roda bole....." kao dete sam morala da naucim ovu pesmu jer je bila u citanki, zasto odzvanja u secanju i dan - danas, u ovim "vunenim vremenima", bilo bi mi lakse da mogu da je zaboravim i gledam svoja posla.
Naravno da sam postavila temu da bih pokazala da, osim Izbora ima jos izbora u Srbiji i kakav je jedan od njih. Htela sam da pokazem kako se Izborna demagogija preslikava u zivotnu realnost i kako se njena bolesna, patoloska priroda preliva u pravi zivot gradjanina, nekoga ko je stvaran, ko je. u sustini, temelj te drzave. Drzava - gradjanin je jedna vertikala u kojoj je uzajamno delovanje uslov i osnov postojanja bar u drustvima koja plediraju da budu demokratska. Kad na jednom od ta 2 pola nesto jako nije u redu, trpi onaj drugi pa onda on, tako pomeren, lose utice na onog prvog.....zato mora da postojie instrumenti, zakoni, institucije, da bi se oba ta pola drzala na istom poslu a to je boljitak i dobrobit pojedinca i zajednice.
Ovde kod nas je sve otislo predaleko, umorna sam od svakodnevnog napora da sacuvam bistru glavu i pravu stranu gledanja na ono sto se desava, trudim sa da kao gradjanin budem taj cvrst temelj ali sam izigrana jer ono sto se na tom mom trudu zida - jede mene, "to" od drzave razgradjuje moj zivot i hoce da me gurne na marginu i mog zivota i zivota zajednica. "Izdrzi jos malo", daj da prodjemo jos ovu krizu vlade, ove izbore, ovu tranziciju....dokle?
U vreme Milosevica, inflacije, strasno me je bilo sramota od dece kad sam prvi put shvatila da zivimo od danas do sutra. Tako zive oni koji ne umeju bolje, oni koji su drustveni talog u svakom uredjenom drustvu. Kako da u takvom nacinu zivota decu naucim da planiraju svoj zivot, da pametno, svrsishodno ulazu svoje resurse, da budu odgovoni za sebe i drustvo u kojem zive? Moja su deca uspesna po svim merilima gradjanskog drustva i treba da budem zahvalna i srecna sto je to tako. Samo ja znam da su i oni "roba s greskom", samo ja vidim kako se povlace pred najezdama onih koji su se prilagodili, koji su pristali na nova, iscasena, ruzna, neljudska pravila igre. S jedne strane, to je dobro, sacuvala sam ih od toga da postanu neljudi, s druge strane, kako da ih naucim da prepoznaju "gresku" koja je utisnuta u njih ne mojom, ne njihovom krivicom i kako da im pomognem da ih ta "greska" ne proguta?
Ovih dana se, po ko zna koji put, brani dosojanstvo nase drzave, naseg naroda. I opet - demagogija: dostojanstvo jedne drzave i jednog naroda i svakog pojedinca u tom narodu se ne brani prema spolja, sem u ekstremnim situacijama kao sto su okupacije i slicno. Dostojanstvo se branu unutar drzave, dobrim zakonima, pravdom, jednakim mogucnostima za sve, solidarnim ponasanjem prema onim clanovima drustva koji su slabiji. Dostojanstvo jednog naroda se ne brani rezolicijama, deklaracijama, vec stvaranjem mogucnosti za posten, ispunjen zivot. Dajte nam te mogusnosti pa ce dostojanstvo nase drzave i naroda biti pitanje svakog od nas a ne drzavno a ne politicko pitanje. Dostojnost i dostojanstvenost nije politicka kategorija, to je eticka, moralna kategorija i u nadleznosti je coveka, pojedinca, a ne drzave. Da sam u pravu, dokaz je nas zivot poslednjih 20 godina - kad god se pravo na odbranu dostojnosti nase drzave naslo u rukama politicara, ono nije bilo odbranjeno. Jer se tako i ne brani.
Ne brinite za mene, ja sam morala da budem borac iako sam vaspitavana da budem gospodjicica. Smislicu vec nesto, ima nacina, moram da se obracunam sa vlastitom sujetom, da malo promenim sliku o sebi koju imam u svom umu, da zasucem rukave i radim. Sve najbolje vam zelim.....

#30 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 12 February 2008 - 14:48

"Mene sve rane moga roda bole....." kao dete sam morala da naucim ovu pesmu jer je bila u citanki, zasto odzvanja u secanju i dan - danas, u ovim "vunenim vremenima", bilo bi mi lakse da mogu da je zaboravim i gledam svoja posla.
Naravno da sam postavila temu da bih pokazala da, osim Izbora ima jos izbora u Srbiji i kakav je jedan od njih. Htela sam da pokazem kako se Izborna demagogija preslikava u zivotnu realnost i kako se njena bolesna, patoloska priroda preliva u pravi zivot gradjanina, nekoga ko je stvaran, ko je. u sustini, temelj te drzave. Drzava - gradjanin je jedna vertikala u kojoj je uzajamno delovanje uslov i osnov postojanja bar u drustvima koja plediraju da budu demokratska. Kad na jednom od ta 2 pola nesto jako nije u redu, trpi onaj drugi pa onda on, tako pomeren, lose utice na onog prvog.....zato mora da postojie instrumenti, zakoni, institucije, da bi se oba ta pola drzala na istom poslu a to je boljitak i dobrobit pojedinca i zajednice.
Ovde kod nas je sve otislo predaleko, umorna sam od svakodnevnog napora da sacuvam bistru glavu i pravu stranu gledanja na ono sto se desava, trudim sa da kao gradjanin budem taj cvrst temelj ali sam izigrana jer ono sto se na tom mom trudu zida - jede mene, "to" od drzave razgradjuje moj zivot i hoce da me gurne na marginu i mog zivota i zivota zajednica. "Izdrzi jos malo", daj da prodjemo jos ovu krizu vlade, ove izbore, ovu tranziciju....dokle?
U vreme Milosevica, inflacije, strasno me je bilo sramota od dece kad sam prvi put shvatila da zivimo od danas do sutra. Tako zive oni koji ne umeju bolje, oni koji su drustveni talog u svakom uredjenom drustvu. Kako da u takvom nacinu zivota decu naucim da planiraju svoj zivot, da pametno, svrsishodno ulazu svoje resurse, da budu odgovoni za sebe i drustvo u kojem zive? Moja su deca uspesna po svim merilima gradjanskog drustva i treba da budem zahvalna i srecna sto je to tako. Samo ja znam da su i oni "roba s greskom", samo ja vidim kako se povlace pred najezdama onih koji su se prilagodili, koji su pristali na nova, iscasena, ruzna, neljudska pravila igre. S jedne strane, to je dobro, sacuvala sam ih od toga da postanu neljudi, s druge strane, kako da ih naucim da prepoznaju "gresku" koja je utisnuta u njih ne mojom, ne njihovom krivicom i kako da im pomognem da ih ta "greska" ne proguta?
Ovih dana se, po ko zna koji put, brani dosojanstvo nase drzave, naseg naroda. I opet - demagogija: dostojanstvo jedne drzave i jednog naroda i svakog pojedinca u tom narodu se ne brani prema spolja, sem u ekstremnim situacijama kao sto su okupacije i slicno. Dostojanstvo se branu unutar drzave, dobrim zakonima, pravdom, jednakim mogucnostima za sve, solidarnim ponasanjem prema onim clanovima drustva koji su slabiji. Dostojanstvo jednog naroda se ne brani rezolicijama, deklaracijama, vec stvaranjem mogucnosti za posten, ispunjen zivot. Dajte nam te mogusnosti pa ce dostojanstvo nase drzave i naroda biti pitanje svakog od nas a ne drzavno a ne politicko pitanje. Dostojnost i dostojanstvenost nije politicka kategorija, to je eticka, moralna kategorija i u nadleznosti je coveka, pojedinca, a ne drzave. Da sam u pravu, dokaz je nas zivot poslednjih 20 godina - kad god se pravo na odbranu dostojnosti nase drzave naslo u rukama politicara, ono nije bilo odbranjeno. Jer se tako i ne brani.
Ne brinite za mene, ja sam morala da budem borac iako sam vaspitavana da budem gospodjicica. Smislicu vec nesto, ima nacina, moram da se obracunam sa vlastitom sujetom, da malo promenim sliku o sebi koju imam u svom umu, da zasucem rukave i radim. Sve najbolje vam zelim.....


Moj prijatelj ima slogan: TOTALNI KVALITET JE NAJVIŠI OBLIK PATROTIZMA! Trudi se da "Made in Serbia" postane sinonim za kvalitet. Cesto poredi Japance i kaze kako je "Made in Japan" prvo sto asocira na Japan, a ne samuraji i šoguni...
Nazalost, on jedva sastavlja kraj sa krajem. Kada konkurise, recimo, za legalizaciju softvera... ne dobije ni dinara! Onda on podigne kredit i kupi sav legalan neophodan softver! Sredsta (donacije) za legalizaciju softvera se podele "podobnim" (citaj: partijskim vernicima), koji cak i ne kupe softver vec i dalje "stvaraju" sa piratskim... a za donaciju kupe - dzip, recimo?! I nikom nista...
Za mog prijatelja znaju na ex-YU prostorima i u EU, jer je njegov proizvod cenjen; "donirane" lokalce ne cene ni prve komsije. Moj prijatelj vozi jos uvek "stojadina", "lokalac" dzip(ove)...
Ja, sticajem okolnosti, zivim bolje jer trgujem (proizvodim i izvozim). Cesto mu pomazem pozajmicama, pa znam da su mu tri stvari najteze od svega:
1. Da trazi pare na zajam.
2. Da trazi da mu vrate "prijatelji" kojima je davno pozajmio.
3. Da kad mu neko trazi na zajam, a on stvarno nema, i mora da ga odbije... a plasi se da doticni ne pomisli da ima ali da ne da.
I tako on vec citavu deceniju presipa iz supljeg u prazno, opstaje iz inata! Pokusava da prezivi stvarajuci TOTALNI KVALITET, dok ova vlast ne shvati potencijal "totalnog patriotizma" nasuprot marginalnim lokalcima partijski podobnim.
I prezivece on - dok ja opstajem. Ali i ja mogu opstati samo ukoliko evro ne bude 100 dinara...
Nije tranzicija toliko teska koliko - nepravda! A moj prijatelj je, na nesrecu, toliko ponosan da ne ume da ponudi - mito.
Inace, s njim sam se zblizio zbog obostrane ljubavi prema Dostojevskom.

Kao sto vidite draga gospodjo, "ponizenih i uvredjenih" je ovde sve vise, niste jedini "koga sve rane moga roda bole". Ali u poslednje vreme sve vise verujem da svaki narod ima onakvu vlast kakvu zasluzuje...
Istina, olaksavajuca okolnost je sto narod moze da bira samo izmedju ponudjenog. A ako je ponuda "s koca i konopca" onda narod ne mogi kriviti...
Opet, zar nije koliko onomad Seselj pobedio Mihiza na izborima, ako se dobro secam! Cesi su za predsednika drzave izabrali Havela! Zamislite koliko bi glasova protiv Tome i Borisa osvojio, recimo, Dušan Kovačević? Ovde se, nazalost, ne cene stvaraoci nego (pre)prodavci magle. Stoga magla i ima toliko visoku cenu: kila magle = 1.000 eura!