Jump to content


Photo
- - - - -

Prevremeni parlamentarni izbori


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3218 replies to this topic

#91 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 06 February 2008 - 02:37

Zato što će između KiM i porasta uticaja svoje stranke, dakle dotoka love, SPS uvek izabrati ovo drugo. :huh:
dSS ne bi. Oni su jebeni fanatici. :rolleyes:



1. samouništenje + dotok love

2.dotok love


Ipak mislim da će SPS, ako dođe u situaciju, između ove dve opcije izabrati opciju 2.

Edited by joakimvitriol, 06 February 2008 - 02:38.


#92 The Stonecutter

The Stonecutter
  • Banned
  • 436 posts

Posted 06 February 2008 - 03:11

Ovde si ponovo malo nejasan, ali meni ta opcija o vladi SRS-DSS-SPS, bez raspisivanja izbora izgleda maje verovatno iz jednog drugog razloga, a to je očigledan motiv navedenih stranaka da učestvuju na izborima na kojima će glavna tema biti status (jednostrano proglašenje nezavisnosti) Kosova.


Namerno sam ostao nejasan, ali uopste nisam imao viziju vlade SRS-DSS-SPS pre novih izbora. Sledeci parlamentarni izbori se nece razlikovati u kampanji od sada proslih predsednickih izbora. Ocekujem da SRS bude ponovo najaca stranka u parlamentu jer glasacko telo koje je podrzalo Tomu Nikolica pre par dana je konstantno. Tadic nazalost ima vise glasaca nego njegova stranka, ali i tu ocekujem porast u odnosu na predhodne izbore sa razlikom sto ce glavni gubitnik/dobitnik biti DSS.

Posle izbora od "opanosti" da Srbija zaglavi u srednjem veku, ponovo cemo imati sestomesecne pregovore i konsultacije o formiranju vlade i verovatno ce se zavrsiti sa sadasnjom postavom DS-DSS-itd. sa razlikom sto ce DSS imati samo 2 ili 3 ministarska mesta.

#93 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 06 February 2008 - 03:27

Namerno sam ostao nejasan, ali uopste nisam imao viziju vlade SRS-DSS-SPS pre novih izbora. Sledeci parlamentarni izbori se nece razlikovati u kampanji od sada proslih predsednickih izbora. Ocekujem da SRS bude ponovo najaca stranka u parlamentu jer glasacko telo koje je podrzalo Tomu Nikolica pre par dana je konstantno. Tadic nazalost ima vise glasaca nego njegova stranka, ali i tu ocekujem porast u odnosu na predhodne izbore sa razlikom sto ce glavni gubitnik/dobitnik biti DSS.

Posle izbora od "opanosti" da Srbija zaglavi u srednjem veku, ponovo cemo imati sestomesecne pregovore i konsultacije o formiranju vlade i verovatno ce se zavrsiti sa sadasnjom postavom DS-DSS-itd. sa razlikom sto ce DSS imati samo 2 ili 3 ministarska mesta.


Moguć je i takav rasplet, ali mislim da će DSS-ovci na sve načine pokušati da izbegnu izbore ako zaključe da će loše na njima proći, makar i po cenu da premijersko mesto prepuste Tomislavu Nikoliću.

Ipak u atmosferi opadanja evroentuzijazma velikog broja birača usled odluka vodećih država EU da priznaju jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova sumnjam da bi DSS tako loše prošao na potencijalnim izborima.

Edited by joakimvitriol, 06 February 2008 - 03:28.


#94 nemanjabgd84

nemanjabgd84
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 06 February 2008 - 03:40

Moguć je i takav rasplet, ali mislim da će DSS-ovci na sve načine pokušati da izbegnu izbore ako zaključe da će loše na njima proći, makar i po cenu da premijersko mesto prepuste Tomislavu Nikoliću.

Ipak u atmosferi opadanja evroentuzijazma velikog broja birača usled odluka vodećih država EU da priznaju jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova sumnjam da bi DSS tako loše prošao na potencijalnim izborima.


Nemoj da se iznenadis ni ako DSS izadje iz vlade ili je cak i obori uz pomoc sa strane.Ako cemo o uskostranackim interesima,tesko da ce DSS imati bolju sansu za oporavak od one do koje bi doslo posle nezavisnosti Kosova.

#95 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 06 February 2008 - 03:50

Nemoj da se iznenadis ni ako DSS izadje iz vlade ili je cak i obori uz pomoc sa strane.Ako cemo o uskostranackim interesima,tesko da ce DSS imati bolju sansu za oporavak od one do koje bi doslo posle nezavisnosti Kosova.




Pa da, mislim da Velja Ilić govori i u ime DSS-a kada praktično kaže da su prva opcija izbori a ne odbacuje potpuno ni vladu sa SRS-om bez raspisivanja izbora.

#96 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 06 February 2008 - 16:34

B92:
"Nikolić: Bez sastanka sa Tadićem, bez podrške DSS

Zamenik predsednika Srpske radiklane stranke Tomislav Nikolić izjavio je da ne vidi razlog da se sastane sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem.

U izjavi za Radio Beograd 202, Nikolić je takođe odbacio mogućnost podrške koaliciji Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije. "Zaista nema smisla da podržavam one koji nisu sigurni u to koliko poverenje birača imaju, one kojima sam saradnju nudio na vreme, blagovremeno, a oni su se opredeljivali za drugu opciju. Mislim da je to apsolutno nemoguće u ovim okolnostima", rekao je Nikolić."







Po poslednjim Nikolićevim izjavama deluje da su izbori neminovni ako DS ili DSS napusti vladu, jer Toma nije raspoložen za koalicije bez izbora.

#97 Gark12

Gark12
  • Banned
  • 630 posts

Posted 06 February 2008 - 16:45

Po poslednjim Nikolićevim izjavama deluje da su izbori neminovni ako DS ili DSS napusti vladu, jer Toma nije raspoložen za koalicije bez izbora.


Sasvim normalno rezonovanje posto je svakome jasno nakon ovih zadnjih predsednickih izbora da na sledecim parlamentarnim izborima radikali mogu da dobiju znatno vise a nikako manje. Mozda se cak i nadaju da osvoje toliko da sa SPS-om mogu da oforme vladu.

#98 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 06 February 2008 - 16:54

B92:

Oli Ren:
Evropski komesar za proširenje Oli Ren izjavio je da potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić mora da dobije odobrenje Vlade Srbije za potpisivanje prelaznog političkog sporazuma Unije i Srbije.


Mlađan Dinkić:
Dinkić je izjavio da očekuje da će Đelić sutra otputovati u Brisel i potpisati politički sporazum koji je EU ponudila Srbiji.

Na pitanje novinara da li će Đelić imati mandat od Vlade Srbije da to uradi, Dinkić je odgovorio potvrdno, a na pitanje kako, rekao je: "Videćete".


Branislav Ristivojević:
Savetnik premijera Srbije Branislav Ristivojević izjavio je danas da samo predsednik Vlade može zakazati njenu sednicu.






Ne znam šta je smislio Dinkić ali deluje kao da će akcija biti mimo volje DSS-a što je još jedan od argumenata u prilog neminovnosti prevremenih izbora.

#99 janez1982

janez1982
  • Members
  • 240 posts

Posted 06 February 2008 - 17:00

2 su sanse da nam buducnost izgleda optimisticna:
1. da pridjemo dvopartijskom sistemu(tj da Dss ne predje cenzus) i da onda DS sa manjinama i mozda LDPom ima vecinu.
2. ukljucivanje SPS,Sanaderizacija Mrkonjica ili slicno, da SPS ojaca uzme 10ak posto, cukne radikale malo,spusti Dss ispod cenzusa(da pricepi jajca DSSu i s trece strane ,osim DSa i SRSa) i da napravimo koaliciju DS- SPS-manjine-LDP. Ne verujem sta pisem al mi ovo drugo najrealnije. Da sam Tadic,hitno bi zvao koga vec u SPS i ponudio dil. Retorika treba da im bude takva da dobiju bar 10%, moraju da se zalazu za EU,sve ostalo dozvoljeno radi dobijanja glasova DSSa i SRS.
SPS-moja nada :D ;) :rolleyes: :huh: :)

#100 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 06 February 2008 - 17:01

Sasvim normalno rezonovanje posto je svakome jasno nakon ovih zadnjih predsednickih izbora da na sledecim parlamentarnim izborima radikali mogu da dobiju znatno vise a nikako manje. Mozda se cak i nadaju da osvoje toliko da sa SPS-om mogu da oforme vladu.



Očigledno je da su uvereni da će dobiti više mandata nego na poslednjim izborima. Kako trenutno stoje stvari, ostaje samo da se vidi hoće li do samih izbora (oko 2, 2 ipo meseca) vladatii sadašnja vlada ili će doći do rekonstrukcije.

#101 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 06 February 2008 - 17:14

2 su sanse da nam buducnost izgleda optimisticna:
1. da pridjemo dvopartijskom sistemu(tj da Dss ne predje cenzus) i da onda DS sa manjinama i mozda LDPom ima vecinu.


Ako opstane koalicija DSS-NS i ako dođe do jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova koju bi priznale vodeće države EU, verovatno će glatko preći cenzus.

Ima indicija da bi NS mogla da izađe na izbore u koaliciji sa SPO, bez DSS-a, ali po poslednjim Veljinim izjavama nisam baš siguran da je to verovatno.

2. ukljucivanje SPS,Sanaderizacija Mrkonjica ili slicno, da SPS ojaca uzme 10ak posto, cukne radikale malo,spusti Dss ispod cenzusa(da pricepi jajca DSSu i s trece strane ,osim DSa i SRSa) i da napravimo koaliciju DS- SPS-manjine-LDP. Ne verujem sta pisem al mi ovo drugo najrealnije. Da sam Tadic,hitno bi zvao koga vec u SPS i ponudio dil. Retorika treba da im bude takva da dobiju bar 10%, moraju da se zalazu za EU,sve ostalo dozvoljeno radi dobijanja glasova DSSa i SRS.
SPS-moja nada :D ;) :rolleyes: :huh: :)



Ako SPS-ovci naprave salto mortale i počnu u svojoj retorici da stavljaju EU ispred Kosova teško da će preći cenzus.

Edited by joakimvitriol, 06 February 2008 - 18:57.


#102 nemanjabgd84

nemanjabgd84
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 06 February 2008 - 18:34

Ako opstane koalicija DSS-NS i ako dođe do jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova koju bi priznale vodeće države EU, verovatno će glatko preći cenzus.

Ima indicija da bi NS mogla da izađe na izbore u koaliciji sa SPO, bez DSS-a, ali po poslednjim Veljinim izjavama nisam baš siguran da je to verovatno.




Ako SPS-ovci napravi salto mortale i počne u svojoj retorici da stavljaju EU ispred Kosova teško da će preći cenzus.

Na sajtu SPOa se pomije koalicija sa NS na lokalu,pretpostavljam da bi vazila i na parlamentarnim,posto su vec jednom bili u koaliciji,a programom su gotovo identicne
Prelazak cenzusa DSS-NS na buducim izborima nije pitanje,vec sta posle tih izbora

#103 nemanjabgd84

nemanjabgd84
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 06 February 2008 - 18:36

2 su sanse da nam buducnost izgleda optimisticna:
1. da pridjemo dvopartijskom sistemu(tj da Dss ne predje cenzus) i da onda DS sa manjinama i mozda LDPom ima vecinu.
2. ukljucivanje SPS,Sanaderizacija Mrkonjica ili slicno, da SPS ojaca uzme 10ak posto, cukne radikale malo,spusti Dss ispod cenzusa(da pricepi jajca DSSu i s trece strane ,osim DSa i SRSa) i da napravimo koaliciju DS- SPS-manjine-LDP. Ne verujem sta pisem al mi ovo drugo najrealnije. Da sam Tadic,hitno bi zvao koga vec u SPS i ponudio dil. Retorika treba da im bude takva da dobiju bar 10%, moraju da se zalazu za EU,sve ostalo dozvoljeno radi dobijanja glasova DSSa i SRS.
SPS-moja nada :D ;) :rolleyes: :huh: :)

Dvopartijski sistem mi nikako ne deluje optimisticki
Vracanje SPSa u zivot,radi pobede na jednim izborima mi ne deluje kao pametan potez.Sa socijalistima treba raskrstiti jednom za sva vremena,

#104 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 06 February 2008 - 18:42

DS nije dobila 50,5% na poslednjim izborima. Jos kada bi ti to skacio, gde bi ti bio kraj.

Nazalost, mora se priznati cinjenica da je, usprkos gubitku, Nikolic moralni pobednik na predsednickim izborima; on je dobio glasove "za" a Tadic glasove "protiv".

Edited by vladan, 06 February 2008 - 18:43.


#105 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 06 February 2008 - 18:42

Na sajtu SPOa se pomije koalicija sa NS na lokalu,pretpostavljam da bi vazila i na parlamentarnim,posto su vec jednom bili u koaliciji,a programom su gotovo identicne
Prelazak cenzusa DSS-NS na buducim izborima nije pitanje,vec sta posle tih izbora



Na lokalu je koalicija NS-SPO sasvim logična, ali na republičkom nivou je presudno pitanje Kosovo ili EU.

Mislim da je oko ovog pitanja (EU ili Kosovo), SPO bliži DS-u nego NS-u, ako pogledamo poslednje Veljine izjave:

B92:
"Ako Đelić potpiše - pada vlada"
6. februar 2008. | 08:21 -> 13:30 | Izvor: Beta, Tanjug
Beograd -- Velimir Ilić izjavio da ako se potpredsednik Vlade Božidar Đelić "drzne da potpiše politički sporazum sa EU", onda pada vlada.

"Đelića ćemo, u tom slučaju, proglasiti za izdajnika", dodao je ministar infrastrukture i lider Nove Srbije Velimir Ilić. On je u izjavi "Novostima" naglasio da bi, ukoliko Vlada Srbije padne, najbolje bilo da vanredni parlamentarni izbori budu održani istovremeno sa lokalnim i pokrajinskim - 11. maja. Narodnjačka koalicija više nikada ne bi ušla u savez sa DS i G17 plus, rekao je Ilić.

Odluku EU, samo dan pošto su završeni predsednički izbori, da pošalje svoju misiju na Kosovo i Metohiju, Ilić je okarakterisao kao siledžijsku, ali je izrazio sumnju da je to bio "dogovor Evrope i Tadića".

"Sada je svima jasno u Srbiji zašto se Tadiću žurilo sa održavanjem predsedničkih izbora. Na tu opasnost smo ukazivali sve vreme predizborne kapmanje. Naš predlog je da sa EU zamrznemo odnose sve do ne bude poznato kakav je odnos Unije prema Kosmetu", rekao je Ilić.

On je dodao da je diplomatskim kanalima stigla poruka iz Rusije da "više neće moći da brane interese Srbije ako potpišemo politički sporazum sa EU, koji je uvod u dolazak njene misije na Kosmet".