Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Sah


  • Please log in to reply
890 replies to this topic

#676 Sandalfon

Sandalfon
  • Banned
  • 125 posts

Posted 04 November 2014 - 10:47

Памтим Андрејкина kao клинца, био је у Новом Саду на превенству Европе. Играло се на Новосадском сајму.

Руси су били најбољи, Андрејкин је био први, а Чернобај други. Од остале деце сећам се био је из Мађарске не могу да се сетим презимена, Имре, и из Бугарске исто један мали.

Лично ме је највише импресионирао Мађар, слагао је фигуре заиста импресивно, а Андрејкинова игра ми се није баш свиђала, деловала ми је нестабилно, изгледало је као да на срећу добија партије.

Једини он данас има рејтинг преко 2700, док за остале не знам ни да ли су остали у шаху...


  • 0

#677 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 04 November 2014 - 22:07

Poceo je turnir Tigran Petrosjan

Remi u partijama Aronijan Gelfand, Ding Kramnik i Leko Morozevic. Griscuk je dobio Inarkijeva.

Moro je pokusao da zamuti vodu protiv Leka i partija je izgledala kompleksno. Onda je to Leko primirio.

 

Andrejkina se secam od pre desetak godina kada je na chessbase serveru igrao po vascele dane, bukvalno.


Edited by Kido from Junkovac, 04 November 2014 - 22:11.

  • 0

#678 Sandalfon

Sandalfon
  • Banned
  • 125 posts

Posted 06 November 2014 - 09:41

Кад игра Морозевич онда је тај турнир (за мене) посебан. Штета што последњих година ретко наступа. Играч кога дефинитивно највише готивим. Склоп ексценричности и суве генијалности. Човек чији порази скоро подједнако одушевљавају као и победе. Донекле на њега од модерних играча личи Рјазанцев. Али Морозевич је Морозевич.

Него да дам своју прогнозу: Гришчук ће бити први на турниру. Гељфандова криза се наставља. Динг Лирен је јако опасан, мада већ двоје белих фигура није материјализовао. Биће занимљиво, а сада ће почети и Ананд - Карлсен. Пуно шаховских дешавања у ово доба године.


  • 0

#679 Sandalfon

Sandalfon
  • Banned
  • 125 posts

Posted 07 November 2014 - 09:07

Гришчук гази све редом 3 из 3. Морозевича је надиграо у потпуности. На моменте се чинило да се поиграва са противником. Сутра у 13 часова се прати прва партија меча Карлсен - Ананд. Нигде нисам нашао ко је бели у тој партији.


  • 0

#680 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 08 November 2014 - 19:56

Solidan start Ananda belim figurama, pokusavao je da komplikuje u ovoj partiji.

Karlsen je ipak to neutralisao. Remi.

 

Na Petrosjan turniru 4 remija. Moro je opet pokusavao prilicno ludo, ali je verovatno promasio dobitak.

Sandalfon, ovo sto si rekao da je Griscuk favorit, mislis li da ima veze sa formatom, po kome je inkrement 30 s.

Koliko ja znam, Griscuk svaki dan upada u cajtnot. U Bakuu (Taskentu?) cini mi se nije bilo inkrementa...

 

Sto se Morozevica tice, na zalost ne znam nesto blize o Rjazancevu, ali mislim da ovaj mali Madjar Raport moze da prikaze slican nivo sahovske borbe.

Sad u mecu protiv Laznicke pre par meseci podsetio je na Moroa.


  • 0

#681 Sandalfon

Sandalfon
  • Banned
  • 125 posts

Posted 08 November 2014 - 23:15

Solidan start Ananda belim figurama, pokusavao je da komplikuje u ovoj partiji.

Karlsen je ipak to neutralisao. Remi.

 

Na Petrosjan turniru 4 remija. Moro je opet pokusavao prilicno ludo, ali je verovatno promasio dobitak.

Sandalfon, ovo sto si rekao da je Griscuk favorit, mislis li da ima veze sa formatom, po kome je inkrement 30 s.

Koliko ja znam, Griscuk svaki dan upada u cajtnot. U Bakuu (Taskentu?) cini mi se nije bilo inkrementa...

 

Sto se Morozevica tice, na zalost ne znam nesto blize o Rjazancevu, ali mislim da ovaj mali Madjar Raport moze da prikaze slican nivo sahovske borbe.

Sad u mecu protiv Laznicke pre par meseci podsetio je na Moroa.

 

@Ананд-Карлсен Ананд јесте нешто покушавао, али није ишао грлом у јагоде, ипак је у сваком тренутку пазио да буде safe. Гринфелд је за мене потпуно неочекиван, заправо омашио сам и први потез Ананда (очекивао сам 1.е4)!

Све у свему партија на изузетно високом нивоу, просто је импресивно да су скоро сви потези међу прва три понуђена предлога Стокфиша/Худинија/Комодоа. То је јако добро јер се можемо надати узбудљивом и квалитетном мечу. Ако Ананд издржи прве 4 партије може бити стварно неизвесно.

Кидо, не знам где пратиш меч, ја сељак пратио данас chessdom и Бауера, а онда ми је пријатељ рекао да на chess24.com Свидлер (експерт за Гринфелда узгред!) уживо све време коментарише партију. Лупио сам себи шамар, али сада бар знам...

 

Гришчук са додатком и Гришчук без додатка јесу дефинитивно два играча. Када је смирен и концентрисан, он јесте реално данас светски број 3 или 4, што ће након овог турнира бити и потврђено на званичној рејтинг листи.

Рапорта прилично пратим, али искрено нисам пратио меч против Лазницке. Не, он нема ни близу Морозевичев стил, пре бих рекао да је меч циљано играо да би поправио "комбинацоное зренйе". Врхунски играчи раде такве ствари. Јусупов у једној својој књизи говори да је играо један турнир са тим циљем. На њему је жртвовао укупно 14 (!) пешака и остварио резултат +7 =1 -7

Рапорт је пре свега позициони играч.


  • 0

#682 Sandalfon

Sandalfon
  • Banned
  • 125 posts

Posted 09 November 2014 - 19:59

Карлсен - Ананд 1:0 Ананд је хтео да игра Берлинку, али је Карлсен то мимоишао игравши 4.d3
Након неколико непрецизности црног (19...Sg6 уместо 19...Td7, преурањено узимање на f5 и на крају чудно 24...Tab8), бели је креирао стабилну иницијативу на целој табли, посебно је била опасна e-линија. Ананд једноставно није издржао тај притисак. Победа у Карлсеновом стилу која намеће питање, има ли Ананд ресурсе да врати какву-такву неизвесност у меч?
Ја се лично бојим да не.

На Петросајновом турниру Гришчукова нова победа. Стање на табели (обратити пажњу):

1. Грищук – 4,5
2. Крамник – 3

3-5. Аронян, Дин Лижэнь, Гельфанд – по 2,5
6. Леко – 2
7-8. Морозевич, Инаркиев – по 1,5


  • 0

#683 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 11 November 2014 - 10:47

Ala je Kraki ispičio Morozeviča :hail:
  • 0

#684 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 12 November 2014 - 03:41

Anand izjednacio na 1.5: 1.5 u partiji pripremljenoj kod kuce, gde je nakon 25 poteza jos uvek bio u poznatoj liniji.

Mozda Magnus ne bi trebao da igra Grunfelda.

Visi pre ovoga nije pobedio Karlsena u preko 30 partija.


Edited by Kido from Junkovac, 12 November 2014 - 03:43.

  • 0

#685 Sandalfon

Sandalfon
  • Banned
  • 125 posts

Posted 12 November 2014 - 09:20

Прво оно мање битно, Петросјанов турнир:

Гришчук лагано први, браво ја на прогнози, Крамник солидан, Аронјан солидан, Гељфанд пребродио кризу.

Динг Лирен 7 ремија и то је солидно, али не би ме изненадио ни бољи резултат. Пред њим је светла будућност.

Леко ван форме, Инаркиев се није снашао у јакој конкуренцији, Морозевич напросто очајан и тотално ван форме. Али он је такав играч да на једном турниру буде задњи а онда на следећем први!

 

Ајде сад да видимо шта је било у партији Ананд - Карлсен. @Kido Измењеним редоследом потеза није се играо Гринфелд већ класичан дамин гамбит, варијанта са 5. Lf4 која је у овом тренутку јако популарна на највишем нивоу. Тренутно је 5. Lg5 у кризи.

Дакле: 1. d4 Sf6 2. c4 e6 3. Sf3 d5 4. Sc3 Le7 5. Lf4 0-0 6. e3 Sbd7 7. c5 (основна идеја наставка 5. Lf4; бели покушава да притисне на дамином крилу; црни тешко може да се нада активној противигри у овој почетној фази)

7... c6 8. Ld3 b6 9. b4 a5 10. a3 La6 (главна линија; бели учвршћује пешачку конструкцију на дамином крилу и осваја тамо простор, док се црни ослобађа слабог ловца преко поља a6) 11. La6 Ta6

 

Attached File  dijagram1.png   250.99KB   2 downloads

 

12. b5!? (бу! не знам да ли је ово новост, али Ананд овога пута по сваку цену жели да замути воду; "доста је било пимпловања мали, хајде да видимо ко је бољи тактичар!") 12... cb5 13. c6 Dc8 14. c7 (Ананд је жртвовао пешака да би догурао пешака до c7; на први поглед не види се шта даље, али све је ово припрема!) 14... b4 15. Sb5 a4 16. Tc1 Se4

 

Attached File  dijagram2.png   251.88KB   2 downloads

 

17. Sg5!! (када сам видео овај потез, првобитно сам мислио да се ради о штампарској грешки; међутим убрзо постаје јасно да се фигура не може узети због скока на d6) 17... Sdf6 18. Se4 Se4 19. f3 Ta5?! (рачунари највеће практичне шансе дају жртви скакача 19... Sc5 20. dc5 dc5 21. ab4 cb4 и црни се може надати противигри због два везана опасна слободњака на дамином крилу) 20. fe4 Tb5 21. Da4 Ta5 22. Dc6 ba3 23. ed5 Td5 24. Db6 (фрустрирајуће по Карлсена је то што се заправо не види где је могао играти боље, а упао је у јасно слабију позицију!) Dd7 25. 0-0 ("коначно" мања непрецизност Ананда, јаче је било прво 25. Da6 Dc8 26. Dc4 са потпуном пасивизацијом црних фигура и тек после тога рокада) 25... Tc8 26. Tc6 g5 27. Lg3 Lb4 28. Ta1 La5? (грешка у тешкој позицији) 29. Da6 Lc7 30. Dc4 (постаје јасно да због мртвог везивања по c-линији црно убрзо губи материјал) 30... e5 31. Le5 Te5 32. de5 De7 33. e6

 

Attached File  dijagram3.png   243.91KB   1 downloads

 

33... Kf8 34. Tc1 1:0

 

Чиста победа Ананда, на срећу шаховског света, јер је после друге партије постојао скептицизам да би ово могао бити спаринг меч за Карлсена. Једва чекам данашњу партију.

 

 


  • 1

#686 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 12 November 2014 - 18:42

I remi u cetvrtoj partiji. Anand je igrao 1...c5, Karlsen rano isplovio iz teorije i nije dobio nista.

Ukratko, naravno laicki.


  • 0

#687 Sandalfon

Sandalfon
  • Banned
  • 125 posts

Posted 12 November 2014 - 22:35

Да, то је то, Ананд је решио да покаже зубе. Нема више пимплања у цинцулирања. 1... c5 па да видимо ко је Краљевић Марко, а ко Муса Кесеџија. Карлсеново 3. g3 показује да он није имао енергије за размену удараца и да му је ова партија требала да се регенерише. Коректан реми, да не кажем досадан. Биће занимљиво.


  • 0

#688 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 13 November 2014 - 04:21

Anand nema drugog resenja nego da forsira teorijske linije, one najostrije.

Anandove partije crnim figurama me podsecaju na mene protiv kompjutera, naravno samo tematski.

Ja crnim protiv kompa uvek prizeljkujem Berlin, gde se opirem do 15-16 poteza i nekad udjem u solidnu zavrsnicu,

za razliku od ostalih varijacija e5, gde sam uglavnom izgubljen vec nakon 10-12 poteza.

 

Anand je prvo hteo da igra Berlin, Karlsen je rekao NE i dobio ga.

Zato mislim da je c5 iznudjeno i da Anand morao to da igra. Srecom, pokazalo se kao sasvim dovoljno.

Sta li ce Karlsen da igra u petoj partiji, bice zanimljivo videti.


  • 0

#689 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 13 November 2014 - 16:30

Pocinje I Talj memorijal sutra.

Danas se igra blic i svi su tu. Svi Rusi, Memedjarov, Gelfand I Leko.


  • 0

#690 Sandalfon

Sandalfon
  • Banned
  • 125 posts

Posted 15 November 2014 - 10:00

Реми у петој партији. Ананд је све време имао иницијативу, али Карлсен се успешно бранио. Сад следе шеста и седма партија у којима је Карлсен оба пута бели. То могу бити преломни тренуци меча. Ако Ананд издржи, вероватноћа да направи изненађење у мечу постаће много реалнија.


  • 0