Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#10681 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 23 May 2014 - 23:08

Evo i vesti koja taman objasni sta se desi kad tako neke pustis negde, dogovoris se oko necega i onda oni koriste situaciju i zele nesto da zauzmu trajno.

Vest je potpuno iz druge price, bas u ovo vreme Veroljub Stevanovic izbacuje neke ljude na ulicu. Kao sto i ljudi u komentarima kazu, zasto senzacionalisticka prica bez cele price.

 

Nego je to klasika. Za taj smallvile ti ljudi su dobili neki novac i verovatno smestaj po ugovoru stambene komisije dok se ne snadju da sa tim sto su dobili sebi obezbede nekretninu. Ali ne, nasa narav je takva, kad te drzava negde pusti, pa i privremeno, zasto ikada izaci odatle, svi kradu, pa cu i ja. Tako sada i ovi ne zele da izadju, ja ne verujem da nije sve po zakonu jer su sudski iseljeni. Ali vidis sta kurir moze, sad pravi pricu kao da to ima bilo kakve veze sa poplavama.

To bi se isto desilo sa mnogim Obrenovcanima, cak i u iznajmljenim stanovima.

 

http://www.kurir-inf...-clanak-1386129

 

Jedno je patriotizam, srcecepajuce price i sl, drugo je realnost.


Edited by Gant, 23 May 2014 - 23:09.

  • 0

#10682 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 24 May 2014 - 03:56

 gostujući stranci na skorašnjoj konferenciji rekli da ima solidne profesore i da su se iznenadili.

 

Uzgred, jedna Holanđanka mi je pre tri-četiri godine rekla kada je videla da sms-om plaćam parking da je to vrlo moderno i da oni to nemaju. 

 

 U mom okruženju poznajem par osoba koji su došli u posed praznih stanova od baba i deda, ali pošto su ostali bez posla ne mogu da plaćaju komunalije i bilo šta drugo i privremeno se vraćaju kod roditelja dok ne smisle kako da odu odavde. Jedna je već kupila avionsku kartu sa namerom da traži posao napolju i šalje novac svojima. 

 

Logicno i konzistentno, nema sta.


  • 1

#10683 kalos

kalos
  • Members
  • 201 posts

Posted 24 May 2014 - 07:37

Evo i vesti koja taman objasni sta se desi kad tako neke pustis negde, dogovoris se oko necega i onda oni koriste situaciju i zele nesto da zauzmu trajno.
Jedno je patriotizam, srcecepajuce price i sl, drugo je realnost.


A zašto bi ljudi sa sela i malih gradova uopste trebali biti duže smješteni u Bg? Milioni su praznih vikendica u okolini poplavljenih mjesta. Smestite ljude u prazne vikendice do daljnjeg. Biće bliži svojoj kuci, radice polako na obnovi, imaće dobre higijenske uslove, imaće adresu gdje im možeš uputiti pomoć, hranu dok to treba, malo bašte za sebe mogu da osnuju! Koji bre Beograd, objektivno tu će im biti najgore. E SAD problem je kako privoleti vlasnike vikendica da ih ustupe. Tu bi mogla i država recimo da oslobodi vlasnike poreza na iste 10 godina, ili plati neku malu rentu za njih! Mnogi bi to i sami ustupili bez nadoknade.

Edited by kalos, 24 May 2014 - 07:46.

  • 0

#10684 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 24 May 2014 - 08:20

Schrodingere ne vidim nekonzistentnost u prva dva citata, a treći je lako objasniti. Kada ostaneš sa malom ušteđevinom a ne vidiš perspektivu, onda je razumno da je trošiš na nešto što ti može doneti novac u budućnosti zapostavljajući trenutne obaveze kao što su komunalije. Umesto da spiskaš poslednji novac na još par meseci samačkog života kupiš kartu da odeš odavde. Pre toga se vratiš kod svojih, koji takođe nemaju mnogo, ali su manji troškovi kada živiš sa nekim zajedno. Pomenuta osoba ima prijatelje u inostranstvu koji su joj ponudili pomoć u početku dok se ne snađe.


  • 0

#10685 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 24 May 2014 - 13:26

Schrodingere ne vidim nekonzistentnost u prva dva citata, a treći je lako objasniti. Kada ostaneš sa malom ušteđevinom a ne vidiš perspektivu, onda je razumno da je trošiš na nešto što ti može doneti novac u budućnosti zapostavljajući trenutne obaveze kao što su komunalije. Umesto da spiskaš poslednji novac na još par meseci samačkog života kupiš kartu da odeš odavde. Pre toga se vratiš kod svojih, koji takođe nemaju mnogo, ali su manji troškovi kada živiš sa nekim zajedno. Pomenuta osoba ima prijatelje u inostranstvu koji su joj ponudili pomoć u početku dok se ne snađe.

Pa onda samo ti ne vidis nekonzistentnost. Dakle, evo da ti nacrtam: zemlja koja je istovremeno i (A) napredna i u kojoj rade profesori i naucnici svetskog ranga i (B) iz koje mladi masovno odlaze iz ekonomskih razloga NE POSTOJI. Nije nikad postojala. Nece nikad postojati. To je nekonzistentno. Ljudi odlaze ZATO STO JE SRBIJA ZAOSTALA ZEMLJA, iz istih razloga iz kojih to cine Alzirci, Nigerijci, Bangladesani, itd. Zaostatak u nauci i tehnologiji koji je ocigledan - i bio je vrlo ocigledan tokom katastrofalnih desavanja prethodnih dana, kad su nas i Slovenci ponizili kvalitetom najelementarnije stvari kao sto su pumpe (pronalazak ne proslog, vec pretproslog, dakle 19. veka) - se vrlo brzo odrazava i na ekonomiju i finansije. I drzavne i svakog pojedinca (osim mafije) ponaosob. 


  • 4

#10686 BBbold

BBbold
  • Members
  • 112 posts

Posted 24 May 2014 - 16:14

@ Marti 2000, http://www.rts.rs/pa...образовања.html

 Evo ti jedan primer konzistentnosti ....


  • 0

#10687 kupac

kupac
  • Members
  • 33 posts

Posted 24 May 2014 - 16:27

Evo jednog oglasa nakon poplave: http://halooglasi.co...1052447.92.html

Kao što se može videti sada imamo još jedan bitan parametar koji se navodi u oglasima - plavljena/neplavljena.

Iskren da budem, nisam očekivao da će ovako brzo da se pojavi oglas za prodaju kuće iz poplavljenog područja.


  • 0

#10688 Imanja

Imanja
  • Members
  • 189 posts

Posted 24 May 2014 - 16:40

A zašto bi ljudi sa sela i malih gradova uopste trebali biti duže smješteni u Bg? Milioni su praznih vikendica u okolini poplavljenih mjesta. Smestite ljude u prazne vikendice do daljnjeg. Biće bliži svojoj kuci, radice polako na obnovi, imaće dobre higijenske uslove, imaće adresu gdje im možeš uputiti pomoć, hranu dok to treba, malo bašte za sebe mogu da osnuju! Koji bre Beograd, objektivno tu će im biti najgore. E SAD problem je kako privoleti vlasnike vikendica da ih ustupe. Tu bi mogla i država recimo da oslobodi vlasnike poreza na iste 10 godina, ili plati neku malu rentu za njih! Mnogi bi to i sami ustupili bez nadoknade.

 

 

Ne moraju oni ici u Beograd, ali je indikativno da tebi to smeta pa bi sad da orobish nevine privatnike u provinciji.

 

A ja cu ti reci zashto je najlogicnije da se raseljena lica smeste u Beograd:

 

1-"DRZAVA" je gradila stanove u kojekakvim muljatorskim akcijama sa kojekakvim prevarantima uglavnom u Beogradu. U Beogradu je trenutno najvishe praznih stanova u vlasnishtvu drzave (na onaj ili ovaj nacin). Da su oni takve stanove gradili uParacinu ili Maloj Krsni, sad bi raseljena lica tamo smestili...A zashto ih nisu tamo gradili nego bas u Beogradu?! E pa eto ti odgovora! Ponavljam, ti drzavni stanovi zvrje prazni a gradjani drzave su na Ulici! sAberi 2 i 2 i dobices 4.

 

2-"Beograd" je donosio odluke koje su dovele do potopa Obrenovca. Pocev od Cinjenice da su sve intaktne institucije koje su odgovorne za upravljanje ovom kriznom situacijom, u Beogradu, pocev od HMT Zavoda pa do VJ preko Crvenog Krsta, Policije itd it d itd. To nisu odluke koje je donosilo "Kraljevo" ili "Leskovac". DA jesu onda bi raseljena lica trebalo tamo da se privremeno smeste.

 

3- Beogradski Gradonacelnik je direktno umeshan u katastrofu jer ne samo da je lagao i direktno doveo u opasnost i zrtvovao ljude i dobra, nego je kasnije protivzakonitim pritiscima, medijkom cenzurom i pretnjama  i lazima probao da se iz toga izvuce.

 

4-Beograd je PRESTONICA! sa Titulom dolaze i OBAVEZE! Beneficije = Odgovornost. Ako si prvi na prestolu, red je da prvi budes i kad si u blatu. zAt osi valjda VODJA!

 

5-U Beogradu je trenutno najlaznija slika, kako ekonomije, tako i Zhivota pa i izmedju ostalog i stanja nekretnina. U Beogradu bi ti se jos i moglo uciniti da ljudi "zhive normalno". KAfici puni, iphonovi na stolu i slicno... Kad odes do Novog Sada ili Smedereva vec ti je jasno shta se stvarno deshava i u kakvom je stanju Ljudi i Zemlja. A ta shizofrena slika nije dobra ni sa Beogradjeane ni za Srbiju. Treba krenuti u "lecenje".  Obrenovcani privremeno smeshteni u Beogradu bi tu mogli puno pomoci!

 

U Ovo mtrenutku, gamad od Srpskih Politicara  (od kojih je vecina u Beogradu) mogu najvishe da srede Obrenovchani!

 

Vidis sinko, ili si premlad pa se ne secas ili si ignorantan pa ne zeli da priznas da znas, ali kad su Izbeglice proteravane iz Hrvatske i Bosne (gde su BTW ratovale dobrim delom i zato shto ih je Vrhushka u Beogradu hushkala da ratuju), Sloba i ekipa mu, su postavili Barikade da Izbeglicke kolone ne mogu da dodju do Beograda! Tako je Loznica grad od 30k stanovnika preko noci imao 50k i nastao je haos u svakom mogucem domenu zhivota,  a u Beogradu se odrzhavao MESAM i dovodili su Boney M. kao da je sve u najboljem redu, zhurka ,vesele ima se moze se...

 

Da su tad doputili da Izbeglice mogu da se smeste gde je red i gde sami zele, da su tad odsekli ruke svima koji su Izbeglicama u koloni naplacivali 2.5 marke chashu vode,  Sloba ne bi vladao ni do kraja meseca a Srbi bi CHASNO izbegli da budu uvucheni u sramotu poput Opsade Sarajeva, Srebrenice ili potopljenih Hladnjaca.

Tada izbeglicama nije dozvoljeno da dodju u prestonicu jer bi porushili IDILICNI SLIKU velikog vodje i nebeskog naroda....letargicni i uspavani Beograd i Beogradjani u 90-tim, njima to nije bilo bitno dok je god moglo da se zeza po splavovima, nebitno im je bilo je da pola miliona ljudi "tamo negde", je izbavceno iz svojih kuca zahvaljujuci odlukama i potezima koje su donosile njihovi prijatelji, komshije, rodjaci, kolege - BEOGRADJANI!

 

Kad bi se malo sad unesreceni iz Obrenovca proshetali Knez Mihajlovom, da vidis kako bi promene na bolje same od sebe krenule jer bi nekim ljudima konacno sinulo u glavi!

 

 

A umesto svega toga, ti predlazes da se sad provali i orobe kuce gradjana (Alo bre sine to je privatno dobro!!!!!?!?!?!?!?!?!?!) u najblizoj okolini da se tu smeste ljudi koje ti ne zelis da vidjash po krugu dvojke jer bi ti ubogi siromasi i raskvashena radnichka klasa kvarili idilicnu iluziju koju gajis o Beogardu gde zamishljas da su Terazije Champs Elysees pa po toj logici mislis da je ok da U Beogradu prosecna cena kvadrata bude u iznosu prosecne Francuske plate!?!!!?!?

 

Jedino shto moze ako hoces da nadjemo zajednicki jezik, to je da drzava za raseljena lica uredno po trzishnoj ceni od pre poplava, iznajmi sve te vikendice, salase, privatne kuce koje su prazne i tu smesti, PRIVREMENO, sva raseljena lica (osim ljudi koji su vlasnici nelegalno izgradjenih objekata; valjda ne moram da objashnjavam zashto....)

 

 

@Gant.

Bojim se da ti ili nisi procitao shta ja napisah ili ja nerazumljivo pishem :)

 

 

I dajte molim vas, ali MOOOOOOLLLLLLLIIIIIIIM VAAAAASSS!!!

Nemojte vishe te price kako imamo najbolje glumce na svetu koju pricaju uglavnom nashi glumci, kako imamo najbolje fakultete o kojima pricaju uglavnom nashi profesori sa istih, kako su nam zene najlepse na svetu a to pricaju ili nashe zene ili Engleski i Midwest America turisti koji nidje oko sebe i nisu videli lepu curu uzivo.Skoknite malo do Brazila pa prosudite i sami. U svakom kaficu i u najvecoj vukojebini kad se skupe cure oko tebe na popodnevnu kafu, mislis da se odrzava finale za elite fotomodel look...Mislim ta prica o nama kao naj naj naj je totalno kontraproduktivna! A na stranu shti nije istina...

Imamo mi neke izuzetne kvalitete Vrhunske Klase i svetskog Nivoa! Ali kvalitet ETF-a u Beogradu nije jedno od toga :(


  • 1

#10689 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 24 May 2014 - 19:25

Nacrt novog zakona o planiranju i izgradnji biti završen do kraja maja, nakon čega će biti dostupan svim zainteresovanim institucijama koje žele da daju mišljenje, kazala je ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović nakon sastanka sa ambasadorom SAD Majklom Kirbijem.

Kako je saopštila Pres služba Vlade Srbije, tokom sastanka bilo je i reči o mogućnostima bržeg izdavanja građevinskih dozvola u Srbiji i projektima u oblasti saobraćaja i infrastrukture.

Mihajlović je kazala da će akcent pri izradi novog zakona biti na olakšavanju izdavanja građevinskih dozvola, naročito kroz formiranje Kancelarije za brze odgovore.

Govoreći o projektima u oblasti saobraćaja i obnovi puteva oštećenih tokom poplava, ministarka je istakla da je najvažnije definisati prioritete, a potom što pre započeti sa obnovom infrastrukture.

Mihajlović i Kirbi složili su se da je pokretanje građevinske industrije važno za privredni razvoj Srbije, a ambasador SAD je naglasio spremnost svoje zemlje spremne da pruži svu potrebnu pomoć i podršku za sprovođenje reformi u Srbiji.

http://www.ekapija.c...i-do-kraja-maja


  • 0

#10690 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 25 May 2014 - 11:09

Neverovatno socijalno raslojavanje u Hrvatskoj, a imucni ne zele nekretnine.

Dug se povecao upravo za onoliku sumu za koliko se povecalo i bogatstvo imucnih.

Mislim da je u Srbiji potpuno ista situacija.

 

Zvuči uistinu šokantno: unatoč nezaposlenosti, padu plaća i sveopćoj kuknjavi, hrvatski su građani u pet godina krize povećali svoju financijsku imovinu za čak 70 milijardi kuna. To je trećina hrvatskog javnog duga koji iznosi oko 220 milijardi kuna, a u tri godine narastao je za 74 milijarde kuna, gotovo na dlaku jednako koliko su građani u pet godina povećali svoje financijsko bogatstvo.

 

Brojke su tu, crno na bijelom, no njihova interpretacija uistinu ovisi o relacijama u koje se stavljaju. Budući da je evidentno kako je velikom dijelu stanovnika standard znatno pao, sve je jasnije koliko se produbljuju socijalne razlike; štede oni koji imaju – njih je malo, ali mogu izdvojiti više.

 

Brojna istraživanja pokazala su u minulim godinama da prihodi kod više od pola građana više ne pokrivaju rashode i da ne postoji ostatak za štednju. Unatoč tome, financijska imovina koja obuhvaća gotovinu, depozite i razna ulaganja, ali ne i nekretnine, 2008. je iznosila 249,7 milijardi kuna, a lani pak više nego solidnih 319,9 milijardi kuna.

 

Prema istraživanju UniCredita o financijskoj imovini građana u srednjoj i istočnoj Europi, prezentiranom na konferenciji EBRD-a u Varšavi, u Hrvatskoj je financijska imovina građana dvostruko veća nego u regiji – relativno je najveća po udjelu u BDP-u sa 97,5 posto. “Šišamo” Poljake, Čehe, Slovake, Mađare, Bugare, Rumunje, ali i Turke i Ruse, no upola smo siromašniji od Austrijanaca, Nijemaca i Talijana.

 

Osim financijske imovine, imamo i značajno bogatstvo u nekretninama, a hrvatski su građani po vlasništvu nad nekretninama na visokom trećem mjestu u Europi, iza Rumunjske i Litve. U prosjeku 70,1 posto građana EU živi u vlastitoj kući u odnosu na 92,1 posto Hrvata. Usto, Europska komisija u svojim prognozama ističe da je vrijednost nekretnina u Hrvatskoj podcijenjena čak 20 posto, a u EU više su podcijenjene jedino nekretnine u Njemačkoj u kojoj im, za razliku od Hrvatske kojoj su u tri godine cijene pale 35 posto, kroz cijelo to razdoblje vrijednost raste. Samo lani cijene nekretnina pale su nam 17,8 posto. Unatoč tome, još vlada potpuno mrtvilo u prodaji, a jače su se aktivirali jedino stranci.

http://www.vecernji....rdi-kuna-939439


  • 0

#10691 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 25 May 2014 - 21:45

Vidim puno kritike za moje tvrdnje. Mislim da bih zbog kvaliteta rasprave uopšte morao da ukažem na neke greške u zaključivanju. Imali smo lekcije iz matematike na ovom forumu, pa zašto da ne i iz filozofije?

 

Pre toga moram da kažem da ja nisam u fazonu da smo mi najbolji, da su naše žene najlepše i sllično. Mislim da smo mi veoma jadna i siromašna zemlja, ali da imamo izvesne potencijale. Naše zdravstvo je verovatno najgore u Evropi, ali u nekim oblastima medicine imamo izvrsne rezultate. Možda ja nisam u pravu da je ETF jedan od najboljih fakulteta u klasi ali je Univerzitet u Beogradu na "Šangajskoj listi" 500 najboljih svetskih univerziteta a to sigurno nije zbog pravnog. Pri tome treba uzeti u obzir da na svetu postoji oko 20.000 univerziteta. Dakle mi smo u 2.5 % najboljih. To je činjenica, a ne subjektivni utisak.  Kada bude uveden kvalitetniji program studiranja na engleskom za strane studente, siguran sam da će to imati i nezanemarljiv uticaj na ekonomiju i tržište nekretnina.

 

Što se tiče grešaka u zaključivanju. Moje tvrdnje o univerzitetu i nepostojanju mogućnosti da se u Groeningenu plati parking sms-om 2010 godine nikako ne mogu biti nekonzistentne. Domaća reč je protivrečan. One bi bile nekonzistentne kada bi u mojim iskazima jedan deo rečenice potirao drugi deo. Na primer da sam napisao da je neki strani učesnik konferencije bio razočaran kvalitetom predavanja naših profesora ili pitanjima koji su oni postavljali, ali je zaključio da je znanje naših profesora solidno to bi bilo protivrečno. A ja sam tvrdio da su strani učesnici bili iznenađeni kvalitetom naših predavača, jer su imali predrasude. Istočna Evropa- zaostalost. Moja tvrdnja može biti neistinita, ako sam ja lažov ili nešto slično, ali nikako ne može biti protivrečna. Možda me je Holanđanka lagala za modernost beogradskog sistema naplate parkinga, ali nema ničeg protivrečnog u tome da neko zaostalije društvo bude u nekim parcijalnim stvarima naprednije od inače razvijenijeg društva. Primer za nekonzistentnost na forumu je bio Kontrol.

 

 

Druga greška u zaključivanja je olako uspostavljanje nužnih veza između fenomena. Ovaj problem nije adekvatno rešen ni u filozofiji ni u prirodnim naukama a o društvenim disciplinama je toliko problematičan da sociologija npr. i nije nauka. Tako i kada je u pitanju tržište nekretnina možemo govoriti o većim ili manjim korelacijama između različitih fenomena, trendovima, verovatnoćama itd. Uostalom da je ekonomija prava, egzaktna nauka mi se ovde ne bi raspravljali i iznosili argumente već bi testirali matematizovane i formalizovane teorije.

 

Šredingere i BBbolde postoji skorašnji istorijski primer zemlje koja je imala razvijenu teorijsku nauku, institute svetskog glasa u nekim oblastima najbolje na svetu bez sumnje, koja je bila ateistička a u isto vreme većina stanovništva je bila siromašna a mladi ljudi, uključujući i naučnike su pokušavali da je napuste. Reč je o SSSR-u.

 

Dakle, ne postoji nužna veza između znanja i ekonomske razvijenosti. Niti između verske zatucanosti i bogatstva. Uostalom SAD trenutno imaju najbolje svetske univerzitete, a u isto vreme visok procenat fanatičnih vernika koji imaju izuzetan uticaj na politiku. Takođe postoje zemlje bogate naftom kao što su zemlje Zaliva, koje imaju visok stepen verske zatucanosti, nemaju naročito obrazovano ili akademski uspešno stanovništvo a veoma su bogate.

 

Još jedan bitan pokazatelj slabe veze između obrazovanja i ekonomske razvijenosti je hiperprodukcija visokoobrazovanih u SAD poslednjih par decenija koja nije dovela do porasta standarda. Naprotiv, zbog rasta školarina, konkurencije visokoobrazovanih imigranata i veće ponude obrazovanih iz SAD na tržištu rada dolazi do veće nezaposlenosti visokoobrazovanih i problema sa balonom kredita za školarine. Pošto se država umešala na pogrešan način situacija se pogoršala a SAD sve više tonu u odnosu na druge zemlje, ekonomski i socijalno.

 

Nadam se da sam uspeo da razjasnim svoju poziciju i pokažem da uzročno-posledične veze među društvenim fenomenima nije lako razumeti zbog x nepoznatih, za koje često ni ne znamo da postoje, a kamoli da možemo da znamo kako utiču jedni na druge.

 

Dakle, više obrazloženja, opravdanja za naša verovanja koja možemo nekako testirati, istorijskih primera, primera u drugim društvima itd. Mislim da je ona tabela o odnosima rentiranja i cenama nekretnina u raznim zemljama odlična stvar, ali ne i savršena. To su korisne stvari, a ne subjektivni utisci. Ja sam za svoju tvrdnju o BU dao "Šangajsku listu", a ne subjektivan utisak.


  • 2

#10692 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 25 May 2014 - 22:32

Treba procitati i izvestaj komisije EU - tamo pise da je HR zaista undervalued (po njihovoj metodologiji koja uporedjuje cene na peaku sa sadasnjim), ali takodje navodi i sledece:

 

http://ec.europa.eu/.../pdf/ee3_en.pdf

 

Countries in the top-left cluster (Estonia, Germany, Hungary, Ireland, and Croatia) present a potential for house price increases, owing to either a large 
undervaluation, or a significant cyclical correction, or both. Again, the materialisation of this upward potential hinges upon the state of the countries' credit markets and household balance sheets, likely putting Croatia among countries with a more subdued outlook. 
 
Dakle, analizirali su, ali nam nista nisu rekli - postoji potencijal za rast, ali posto ljudi nemaju para, verovatno ga nece biti.. Pitam se ko pise ove analize u EU komisiji.. Uzima fine pare, a sve je "moze biti, ne mora da znaci"...

  • 0

#10693 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 26 May 2014 - 00:01

Dakle, analizirali su, ali nam nista nisu rekli - postoji potencijal za rast, ali posto ljudi nemaju para, verovatno ga nece biti.. Pitam se ko pise ove analize u EU komisiji.. Uzima fine pare, a sve je "moze biti, ne mora da znaci"...

 

Ja mislim da Hrvatska ima potencijal za rast gledajuci globalno Hrvatsku, ali pri tome mislim pre svega na primorje. Takodje mi je jasno da nikada Crna Gora ne moze biti previse jeftina prema imovnom stanju gradjana. Gleda li neko onu emisiju na HRT-u gde Britance koji se penzionisu vode po Evropi da kupe kucu da zive u penziji i da im dolazi rodbina. Najvise gledaju primorje Spanije, Francuske, Hrvatske i Crne Gore. To su nekretnine na evropskom nivou, ne samo za gradjane te drzave. To je more.

 

Beograd je samo administrativni centar jedne drzave poput Sofije, Zagreba ili Budimpeste. I to je sve. Nazalost ako gledamo ove druge verovatno i najsiromasniji sa najlosijom privredom i infrastrukturom. To sto imamo dijasporu koja silno zeli da umre u Beogradu i sto svaki gradjanin Srbije citav zivot samo masta o stanu u Beogradu sa ubedjenjem da je to investicija bez rizika, to je druga stvar.

 

U par slucajeva sam saznao da su mnogi stanovi u centru zapravo vlasnistvo nekih ljudi sa najgore periferije. Izdaju stanove kod Vuka, na Vracaru, Zelenom vencu, a zapravo zive u Kotezu, Borci, Mirijevu. NIkada te stanove nisu ni renovirali, samo ziveli od te rente. Dosta njih je jako slabog imovnog stanja. Ali cena te od nekog nasledjene nekretnine je stalno rasla, a oni imali stalne i redovne prihode. Polako ce se i oni osvescivati, potrebno je vreme. Kada vide da zapravo od toga vise ne mogu da zive kao pre, a da ulazu nemaju, prodavace to zbog cistog prezivljavanja.

 

Znam neke koji su prodali stanove svojih roditelja kao da kupe manji i da prezive od ostatka, na kraju zive privatno i vecinu novca su spiskali. A ekonomija je takva da ce pritisak biti sve veci. Ja za par godina ocekujem zaista veliku ponudu starih stanova u najboljem delu Beograda. Sta ce biti sa periferijom, sve zavisi od vladajuce strukture. Ako se pogorsa prevoz i krenu ovi jeftini stanovi, periferija ce biti jeftina. Ako stanogradnja totalno stane i gradjevince usmere samo na renoviranje ovih kuca i za to im daju pare, verovatno ce cena ici standardno nanize, nekih 5% godisnje. I da ne zaboravimo broj hipoteka i standardtih ljudi koji su vec uzeli kredite. Vucic je rekao da u ovim situacijama svaka drzava dodatno smanjuje drzavne plate i penzije da bi prezivela, ali mi ostajemo na onih 10%.

To je mozda malo demagoski, ako na taj nacin ne smanji plate i penzije, onda ce obarati dinar. A to je jos gore za one koji rade za drzavu i imaju kredit jer ce im istovremeno kroz dinar i obarati platu i uvecavati ratu za kredit sto znaci da ih dvostuko osiromasuje.

 

Cekaju nas jako teska vremena. Mnogi su bili protiv stednje, medjutim i Grckoj i Spaniji ovih dana je podignut kreditni rejting i oni se stabilizuju. Mi za sada i bez ove stete sigurno idemo u duboki minus najmanje do 2017. godine po proracunima, a videcemo i posle sta ce biti.


  • 0

#10694 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 26 May 2014 - 00:20

Malo slika iz Stepe gde sam rekao da ce se losa spoljna infrastruktura jednom pokazati. Bolje sad dok je pod garancijom, mada ne znam koliko ce je zaista napraviti da valja, a ne samo okrpiti. Nisu stavljane kvalitetne podloge, stedelo se na potpornim zidovima, debljini asfalta i sl. I onda vece kise ili aktiviranje podzemnih voda od terena prosto naprave sundjer i sve propada, odvajaju se citave staze sa ogradom od zgrada, deformise asfalt, pada zemljiste.

Potrosacki savetnik je snimio reportazu u naselju Stepa Stepanovic koja ce biti emitovana uskoro.

 

Attached File  stepa01.jpg   39.13KB   36 downloads

 

Attached File  stepa03.jpg   35.63KB   41 downloads

 

Attached File  stepa02.jpg   105.34KB   37 downloads

 

Attached File  stepa04.jpg   137.55KB   33 downloads

 

 

 

 

 


  • 0

#10695 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 26 May 2014 - 00:59

Grad verovatno ceka da neko pogine pa da tek onda odreaguje i krene da tera vlasnike stanova (a samim tim i zgrada) da se renoviraju.

Luka sada treba da trazi takvu odstetu da svakog vlasnika stana odere sa po jedno 100.000 dinara za pocetak, tek onako simbolicno da shvate svoje obaveze.

Centar je stravicno ruiniran i ako neko nema novca da ulaze, mora odatle da se seli.

 

http://www.telegraf....centru-beograda


  • 1