Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#5896 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 09 December 2011 - 19:13

Ima li to Lekino brdo ulice?
Ako ima dajte da vidimo gde je to, jer ako nije Bogu iza nogu, cifre koje pominjete nisu preterane.

Posted Image
  • 0

#5897 Paun

Paun
  • Members
  • 365 posts

Posted 09 December 2011 - 20:49

I ovde ima zanimljivih odnosa cena polozaj

http://www.wix.com/vsprodaja/1


.
  • 1

#5898 Sin Bludimir

Sin Bludimir
  • Members
  • 9 posts

Posted 10 December 2011 - 01:15

Vidi gde zivimo: kazes ako su troskovi 1300, (na stranu tos to nisu ni 1000) onda se ne isplatii prodati ispod 1500 -1600. To je dakle ta granica prosecnog lokalnog polupismenog investiora: ako ne zaradjujem 15 -25% od ulaganja onda ne radim. E pa rodjaci ovako stvari stoje: Zarada od 25% je u normalnom svetu postoji samo u Diznilendu. Sta bi dakle bilo normalno razmisljanje pravog investitora i to krajnje pojednostavljeno: Mogu da stavim novac koji imam u banku i da posle placanja poreza zaradim 5 %, a da nista ne radim (ovo nista ne radim takodje je strano normalnom svetu).
Mogu da ulozim u akcije ili fondove i da zaradim vise ali i da izgubim sve. Ako ulazem u izgradnju nekretnina ili bilo koji drugi posao, onda bi trebalo da zaradim malo vise nego u banci, dakle 6, 7 ili 8 ili 10 % od vrednosti ulaganja. Ako se gradi na efikasan nacin (sto takodje ne postoji kod nas) , zgrada se zavrsava za manje od 1 godine. pa dakle ako je investitor ulozio 3 svoja miliona (sto je opet nemoguce, jer nasi "investitori" grada parama kupaca - ovaca), zaradio bi 30,000 evra vise od zarade na stednju u banci, po svakom % zarade vecem od kamate u banci. Pazi, 30 000 evra za svaki % u podrucju 5 -10. Za onih prvih 5% vec uzima 150,000 evra. Svaki dodati % na zaradu ravan je zaradi koju prosecan radnik u Srbiji ostvari za 6.5 godina. Dakle ako bi prodavao stanove sa zaradom od 10%, zaradjivao bi u toku jedne godine koliko prosecan Srbin za 65 godina rada. Znam da lokalni biznismeni misle o sebi da su za prosecnog gradjanina Supermen ili Betmen, ( verovatno zato sto im je lokalna fuksa rekla da ....u kao zivotinje :)) pa 65 godisnju prosecnom zaradu smatraju malom - neminovno uspostavljanje konkurentnog trzista ce tu grupu majmuna da vrati tamo gde pripadaju - na mesalicu na gradilistu. Izvinjavam se nekolicini casnih ljudi u ovom poslu. Normalna cena za nesto ciju su troskovi 1300 je 1400 -1430, pod uslovom da se izgradi za 1 godinu. Medjutim, tu je i pitanje troskova, koji su daleko manji od 1300.


Ovo je vrlo neozbiljno ovako pisati. Ne znas koliko kosta zemljishte i dozvole tako da ne mozes paushalno napisati da kosta ispod 1000 eura po kvm.

Dalje, ono sto sam ja napisao - 1300 ulaganje, 1500 prodaja je 15% zarade.

Da li znash koliko traje jedan gradjevinski ciklus? Neretko po 3 i vishe godina. Reci mi nesto, ako neko nema novca pa se zaduzi kod banke na kamatu od min 8-10% godisnje (sto je presrecan ako dobije, odnosno ima jaku firmu koja moze da izda garancije) i ako dakle za te 3 godine izgubi 30% samo na kamatu, da li moze biti profitabilan?

Dalje i da ima svoj novac, zar nije bolje onda staviti novac na kamatu, dobijati 4-5% godisnje (bilo je i jache ranije) u nekoj nedelji shtednje orochiti i lezati i zaraditi onoliko koliko neko zaradi, a sva mu kosa na glavi otpadne?

A sto se tiche cene kvadrata, u to necu ulaziti, dacu ti samo jedan podatak koji mozesh proveriti, a to je da za zgradu od bruto ~1000 kvm nadzemno i podzemno, gde ima ni 500kvm prodajnog (posto je dobar deo i u garazama koje se ne prodaju dobro), treba plac koji na potezu druge zone (o prvoj necu ni da pricham) ne moze da se nadje za ispod 200-250k eura; toliko treba da se namire vlasnici zemlje. E sad, samo ta stavka napravi 500 eura po kvm.
Dalje, direkcija za gradsko gradjevinsko tu kosta 200e po kvm. Da se plate razne participacije (grejanje, struja), da se uradi projekat itd. ima da se plati josh 100e. A da se obezbede susedni objekti ako se rade shipovi i ako ih je dosta moze komotno da koshta josh 100e po kvm, ali ajde to nije stavka koje uvek ima i koja uvek toliko kosta, vrlo chesto su mnogo blazi radovi u pitanju.

Ali "samo" ovih par stavki 500 + 200 + 100 prave troshak od 800e dok se "ashov ne zabode".

Gradnja ne moze da kosta ispod 400e da se iole pismeno napravi. A 500 da se uradi lift, neka "ozbiljnija" fasada itd.

Dakle cifra od 1300 se lako lizne, uz sve moje oduzimanje i zaokruzivanje na nize cifre.

Ja se ovim poslom vishe ne bavim, a ne zato sto sam alav itd. Naprotiv, vozim verovatno jeftiniji auto nego vecina ljudi ovde, totalno nisam opterecen tim i takvim stvarima. Znachi da jurim zarade od 800% kao sto se mnogi tripuju.

Odustao sam zato sto sam se jedva izvukao. Ulozio sam mnogo, banke su mi pritiskale, prodao sam po maltene nizoj cifri od one koliko me je kostao kvadrat sa nekim kamatama itd.

Cene su pale, krenula je kriza i p. materine.

Elem, ono najbitnije - cene ne diktiraju investitori - to je greska u razmisljanju. Novi objekti su par procenata onoga sto je u prodaju. Mnogo vishe ima starih stanova. Tim vlasnicima je to sve i trude se da prodaju sto skuplje.
  • 0

#5899 Cermet

Cermet
  • Members
  • 35 posts

Posted 10 December 2011 - 01:33

Dobar post Bludimire, nisam iz BGD-a ali se apsolutno slažem sa tim što si rekao jer i van BGD-a važi ista računica, samo sa manjim ciframa naravno (poznajem dosta ljudi koji se time bave).

Nove gradnje nema jer se ne isplati, a kriza će još oboriti cene stare gradnje koja diktira cene na tržištu. To je spor ali neminovan proces, i biće sve manje prostora i uopšte rezona ići u novu gradnju.

Naprosto, previše ima nekretnina na tržištu, a naroda je sva manje, i to će vući cene na dole.

Prava mafija nisu graditelji, nego "pravnici" (namerno pod znače navoda) i slični koji godinama ispiraju mozak narodu pričama "Beogradu nedostaje 200.000 stanova" i sličnim baljezganjima, i to je između ostalog odvelo cene tamo gde ne treba.

Moje mišljenje: Nema nikakvog ekonomskog niti bilo kakvog drugog rezona da cene budu ovakve, padaće još, a građevicima će biti sve teže, i mnogi će izlaziti iz tog biznisa.

p.s. Da li znate nešto o ovom objektu: http://www.beoincon.com/ To je OGROMAN objekat koji već dve ipo godine zvrji potpuno prazan bez bilo kakve šanse da se išta u njemu proda.

To je investicija od minimum 30-40 miliona EUR, pratim je odavno, i biće vrlo zanimljivo pratiti šta će sa tim objektom biti.

Edited by Cermet, 10 December 2011 - 12:34.

  • 0

#5900 Paun

Paun
  • Members
  • 365 posts

Posted 10 December 2011 - 06:18

p.s. Da li znate nešto o ovom objektu: http://www.beoincon.com/ To je OGROMAN objekat koji već dve ipo godine zvrji potpuno prazan bez bilo kakve šanse da se išta u njemu proda.
To je investicija od minimum 30-40 miliona EUR, pratim je odavno, i biće vrlo zanimljivo pratiti šta će sa tim objektom biti.


http://www.beobuild....ch_id=714519936


slicnih projekata ima koliko hoces :)
  • 0

#5901 kroki23

kroki23
  • Members
  • 69 posts

Posted 10 December 2011 - 11:47

Paun, šta je sumnjivo u vezi ovih zgrada čiji si link naveo? Vidim da se stanovi mogu kupiti i na kredit, što bi trebalo da znači da su legalni.
  • 0

#5902 Cermet

Cermet
  • Members
  • 35 posts

Posted 10 December 2011 - 12:36

Ja na tom linku ne vidim nikakve zgrade niti objekte, vidim samo ovo:

Molim malo pojasnite o čemu pričate.

Attached Files


Edited by Cermet, 10 December 2011 - 12:50.

  • 0

#5903 duigor

duigor
  • Members
  • 16 posts

Posted 10 December 2011 - 18:44

Paun je postavio pogresan link ali u svakom slucaju predlazem da posetite http://www.beobuild....forum.php?id=20 gde ima par tema koje bi mogle da vam budu zanimljive ako kupujete tj planirate da kupite stan. Postoji i tema o naselju Stepa Stepanovic takodje o cuvenom Belvilu sa sve zizkom u parketu itd :)
  • 0

#5904 ilke_etf

ilke_etf
  • Members
  • 942 posts

Posted 10 December 2011 - 23:38

Trenutno sam pesimista što se tiče pada cena u narednom periodu, pošto mislim da je ovaj psihološki rat između evra i dolara ostavio uveo pometnju u razumu ljudi i sada se javlja dosta impulsivnih keš kupaca, koji su podležu pritisku i žele da se reše "bezvrednih evra". Čak štaviše, mislim da će biti i kratkotrajnog rasta cena. Sve u svemu, loše...
  • 0

#5905 mickeyrs

mickeyrs
  • Members
  • 41 posts

Posted 11 December 2011 - 11:03

Pitanje u vezi grejanja - kakva su iskustva sa centralnim grejanjem na gas? Jedna od potencijalnih zgrada je snabdevena centralnom kotlarnicom na gas, svaki stan dobija zaseban račun za grejanje od BeoGasa - iskreno, malo mi se to manje sviđa od zasebnih kotlova u stanovima, ali pretpostavljam da ima i svojih prednosti?

U odnosu na Infostan grejanje, barem postoji ventil ispred stana kojim se isključuje dotok tople vode pa je moguće eliminisati taj trošak ako bi bilo potrebno.
  • 0

#5906 Member

Member
  • Members
  • 27 posts

Posted 11 December 2011 - 11:18

Ovo je vrlo neozbiljno ovako pisati. Ne znas koliko kosta zemljishte i dozvole tako da ne mozes paushalno napisati da kosta ispod 1000 eura po kvm.

Dalje, ono sto sam ja napisao - 1300 ulaganje, 1500 prodaja je 15% zarade.

Da li znash koliko traje jedan gradjevinski ciklus? Neretko po 3 i vishe godina. Reci mi nesto, ako neko nema novca pa se zaduzi kod banke na kamatu od min 8-10% godisnje (sto je presrecan ako dobije, odnosno ima jaku firmu koja moze da izda garancije) i ako dakle za te 3 godine izgubi 30% samo na kamatu, da li moze biti profitabilan?

Dalje i da ima svoj novac, zar nije bolje onda staviti novac na kamatu, dobijati 4-5% godisnje (bilo je i jache ranije) u nekoj nedelji shtednje orochiti i lezati i zaraditi onoliko koliko neko zaradi, a sva mu kosa na glavi otpadne?

A sto se tiche cene kvadrata, u to necu ulaziti, dacu ti samo jedan podatak koji mozesh proveriti, a to je da za zgradu od bruto ~1000 kvm nadzemno i podzemno, gde ima ni 500kvm prodajnog (posto je dobar deo i u garazama koje se ne prodaju dobro), treba plac koji na potezu druge zone (o prvoj necu ni da pricham) ne moze da se nadje za ispod 200-250k eura; toliko treba da se namire vlasnici zemlje. E sad, samo ta stavka napravi 500 eura po kvm.
Dalje, direkcija za gradsko gradjevinsko tu kosta 200e po kvm. Da se plate razne participacije (grejanje, struja), da se uradi projekat itd. ima da se plati josh 100e. A da se obezbede susedni objekti ako se rade shipovi i ako ih je dosta moze komotno da koshta josh 100e po kvm, ali ajde to nije stavka koje uvek ima i koja uvek toliko kosta, vrlo chesto su mnogo blazi radovi u pitanju.

Ali "samo" ovih par stavki 500 + 200 + 100 prave troshak od 800e dok se "ashov ne zabode".

Gradnja ne moze da kosta ispod 400e da se iole pismeno napravi. A 500 da se uradi lift, neka "ozbiljnija" fasada itd.

Dakle cifra od 1300 se lako lizne, uz sve moje oduzimanje i zaokruzivanje na nize cifre.

Ja se ovim poslom vishe ne bavim, a ne zato sto sam alav itd. Naprotiv, vozim verovatno jeftiniji auto nego vecina ljudi ovde, totalno nisam opterecen tim i takvim stvarima. Znachi da jurim zarade od 800% kao sto se mnogi tripuju.

Odustao sam zato sto sam se jedva izvukao. Ulozio sam mnogo, banke su mi pritiskale, prodao sam po maltene nizoj cifri od one koliko me je kostao kvadrat sa nekim kamatama itd.

Cene su pale, krenula je kriza i p. materine.

Elem, ono najbitnije - cene ne diktiraju investitori - to je greska u razmisljanju. Novi objekti su par procenata onoga sto je u prodaju. Mnogo vishe ima starih stanova. Tim vlasnicima je to sve i trude se da prodaju sto skuplje.


Vidi Bludimire, ako hoces da se bavis investiranjem zaposli se u nekom od preduzeca, u kojima su objedinjena akademska znanja iz gradjevinartva, arhitekture i ekonomije, pa ces videti kakao moze da se gradi za manje od 1000 evra/m2 i to kad platis 200/m2 direkciji. Ono sto svaka ozbiljna drzava sprecava je sledece: "ajde da ulozim malo para u izgradnju nekretnina, da budem mao investitor..., a kasnije cu nesto drugo da muljam". To je isto kao da kazem: hajde da malo budem kosarkas, mozda ima neko mesto za mene bar u drugoligaskom klubu - probaj pa ces da vidis sta je debakl. A sad ozbiljnije: zgrada od 1000 m2 ne moze da donese nikakvu zaradu. Vidim po ceni placa koju pominjes da razmisljas o placevima od 4 - 5 ari. To je smesno malo i ozbiljna drzava to ne dozvoljava - kod nas je drugacije ali to je zato sto smo mi najgori, skoro u svemu. Dakle na zgradi od 1000 m2 normalno je da ce garaza da odnese dobar deo zarade. Kako se upravlja troskovima, kada imas ozbiljno preduzece: (imas jedan primer iz Valjeva, siguran sam da znas o kome je rec), samo jedan isecak: sami projektuju tako da od bruto povrsine ostane najvise 15 - 20 % koja se ne moze prodati (hodnici, zidovi..) Sto se tice staitke, poznati su parametri koji odredjuju normalnu potrosnju armature i betona po m2. To je za normalog staticara uvek osnovni parametar kvalitetnog proracuna. Naravno kad je investitor neupucen ili je to lokalnii "Baki", staticar ga odere i ne brine mnogo o minimalnim kolicinama materijala, trpa samo da bude bezbedan a cesto mu je i gust da zezne Bakija, jer Baki nije isao u skolu. Lokacija - najvise placene lokacije iznose 20% povrsine stanova, naravno da dobar pregovarac to obara na 18% - ali takvog moras da imas u preduzecu, normalnog ozbiljnog i obrzovanog pregovaravaca, jer Bakija svi zele da oderu. Kad vidim tablu investitori: grupa gradjana, zelim da pobegnem odavde, sta sve ova drzava dozvoljava. Ne kazem da si ti lik iz ove price i verujem da si osedeo pokusavajuci da uspes, ali to je jednostavno bila utopija, jer si hteo da sam budes "investitor". Tu mogu i da razumem pricu o 1300 e/m2 troskova - verujem da je tebe toliko kostalo. Stvar je tome sto u poslovima sa nekretninama u kapitalizmu ima mesta samo za velike sisteme - svaki solo pokusaj je osudjen na neuspeh, cak sta vise trebalo bi da bude zabranjen jer trosi resurse jedne zemlje. Troskovi gradnje su od 250 do 300 evra, kad imas svoju operativu. Evo primer Stepe neko pomenu, rade za 360 evra/m2. Lift kosta 25 000 evra, jeftinij fasade 12 e/m2 itd.
Stvar je u tome da investitor moze biti samo veliki sistem i nikako pojedinac. Da ne objasnjavam ovde pogodnosti kod finansiranja koje sistem moze da ostvari u odnosu na pojedinca koji bankama sluzi za dranje koze. Kad ova zemlja bude potpuno otvorena za prave investitore, a ne za domace tajkune, imaces ovakvu sliku: na 20 mesta u Beogradu se gradi po jedno nasellje velicine Belvila, investitore koje jedni drugima obaraju cenu i drzavu koja samo delimicno regulise trziste tako sto sprecava kartelizaciju, odnosno dogovaranje oko minimalnih cena. Investira se samo na nivou bloka, tj na placu koji se proteze izmedju dva poprecne ulice. Nase "uglavljivanje" zgradice izmedju dve postojece, je primer sta grad ne treba da dozvoljava, jer takve zgrade ne pruzaju stanovnicima ni minimum uslov a za normalan zivot -parkiranje, decja igralista, zelene povrsine, da ne pominjem da od urbanizama kod nas ne postoji ni "u" . O konacnim cenama: njih naravno diktiraju investitori ali samo oni veliki jer imaju takvu trzisnu moc. Posto kod nas pravo trziste i ne postoji vec samo par naznaka o nastajanju istog, onda je svasta moguce. Mali prodavac polovnog stana u okolini novog naselja od 1000 stanova, jednostavno tada mora da prilagodi cenu svoje nekretnine kao odgovarajuci deo cene novog stana. I da zavrsim: par postova pre ovog neko pokaza primer stana od 50 m2 za 65000 - nov a kosta 1300 m2. Troskovi izgradnje u BG su manji od 1000. Van Beograda ti troskovi iznose manje od 700, a razliku pravi jedino gradska vlast svojim nametima i eventulano cena izuzetnih lokacija, ali samo izuzetnih. Svi ostali troskovi su potpuno isti u Kragujevcu, Nisu ili Beogradu.
E zaboravih ono o trogodisnjem ciklusu gradnje: za tri godine moze da se napravi ceo Novi Beograd. Mozes malo da pogledas na netu o nekim rokovima izgradnje, recimo1936, Empajer Stejt Bilding, spregnuta konstrukcija od celika i betona, verovao ili ne, 103 sprata za 14 meseci. Zgrade kakve se kod nas prave, uz primenu sada aktulelnih sistema gradnje,mogu da se grade tempom od 7 dana po spratu za konstrukciju i jos toliko za zavrsne radove. Naravno da tu nije rec o izvodjacu koji ima dve mesalice, hilti, jedno kamionce, malo skele i oplate i 10 crnotravaca - tada izgradnja stvarno traje tri godine.

Edited by Member, 11 December 2011 - 11:25.

  • 6

#5907 Sin Bludimir

Sin Bludimir
  • Members
  • 9 posts

Posted 11 December 2011 - 13:37

Vidi Bludimire, ako hoces da se bavis investiranjem zaposli se u nekom od preduzeca, u kojima su objedinjena akademska znanja iz gradjevinartva, arhitekture i ekonomije, pa ces videti kakao moze da se gradi za manje od 1000 evra/m2 i to kad platis 200/m2 direkciji. Ono sto svaka ozbiljna drzava sprecava je sledece: "ajde da ulozim malo para u izgradnju nekretnina, da budem mao investitor..., a kasnije cu nesto drugo da muljam". To je isto kao da kazem: hajde da malo budem kosarkas, mozda ima neko mesto za mene bar u drugoligaskom klubu - probaj pa ces da vidis sta je debakl. A sad ozbiljnije: zgrada od 1000 m2 ne moze da donese nikakvu zaradu. Vidim po ceni placa koju pominjes da razmisljas o placevima od 4 - 5 ari. To je smesno malo i ozbiljna drzava to ne dozvoljava - kod nas je drugacije ali to je zato sto smo mi najgori, skoro u svemu. Dakle na zgradi od 1000 m2 normalno je da ce garaza da odnese dobar deo zarade. Kako se upravlja troskovima, kada imas ozbiljno preduzece: (imas jedan primer iz Valjeva, siguran sam da znas o kome je rec), samo jedan isecak: sami projektuju tako da od bruto povrsine ostane najvise 15 - 20 % koja se ne moze prodati (hodnici, zidovi..) Sto se tice staitke, poznati su parametri koji odredjuju normalnu potrosnju armature i betona po m2. To je za normalog staticara uvek osnovni parametar kvalitetnog proracuna. Naravno kad je investitor neupucen ili je to lokalnii "Baki", staticar ga odere i ne brine mnogo o minimalnim kolicinama materijala, trpa samo da bude bezbedan a cesto mu je i gust da zezne Bakija, jer Baki nije isao u skolu. Lokacija - najvise placene lokacije iznose 20% povrsine stanova, naravno da dobar pregovarac to obara na 18% - ali takvog moras da imas u preduzecu, normalnog ozbiljnog i obrzovanog pregovaravaca, jer Bakija svi zele da oderu. Kad vidim tablu investitori: grupa gradjana, zelim da pobegnem odavde, sta sve ova drzava dozvoljava. Ne kazem da si ti lik iz ove price i verujem da si osedeo pokusavajuci da uspes, ali to je jednostavno bila utopija, jer si hteo da sam budes "investitor". Tu mogu i da razumem pricu o 1300 e/m2 troskova - verujem da je tebe toliko kostalo. Stvar je tome sto u poslovima sa nekretninama u kapitalizmu ima mesta samo za velike sisteme - svaki solo pokusaj je osudjen na neuspeh, cak sta vise trebalo bi da bude zabranjen jer trosi resurse jedne zemlje. Troskovi gradnje su od 250 do 300 evra, kad imas svoju operativu. Evo primer Stepe neko pomenu, rade za 360 evra/m2. Lift kosta 25 000 evra, jeftinij fasade 12 e/m2 itd.
Stvar je u tome da investitor moze biti samo veliki sistem i nikako pojedinac. Da ne objasnjavam ovde pogodnosti kod finansiranja koje sistem moze da ostvari u odnosu na pojedinca koji bankama sluzi za dranje koze. Kad ova zemlja bude potpuno otvorena za prave investitore, a ne za domace tajkune, imaces ovakvu sliku: na 20 mesta u Beogradu se gradi po jedno nasellje velicine Belvila, investitore koje jedni drugima obaraju cenu i drzavu koja samo delimicno regulise trziste tako sto sprecava kartelizaciju, odnosno dogovaranje oko minimalnih cena. Investira se samo na nivou bloka, tj na placu koji se proteze izmedju dva poprecne ulice. Nase "uglavljivanje" zgradice izmedju dve postojece, je primer sta grad ne treba da dozvoljava, jer takve zgrade ne pruzaju stanovnicima ni minimum uslov a za normalan zivot -parkiranje, decja igralista, zelene povrsine, da ne pominjem da od urbanizama kod nas ne postoji ni "u" . O konacnim cenama: njih naravno diktiraju investitori ali samo oni veliki jer imaju takvu trzisnu moc. Posto kod nas pravo trziste i ne postoji vec samo par naznaka o nastajanju istog, onda je svasta moguce. Mali prodavac polovnog stana u okolini novog naselja od 1000 stanova, jednostavno tada mora da prilagodi cenu svoje nekretnine kao odgovarajuci deo cene novog stana. I da zavrsim: par postova pre ovog neko pokaza primer stana od 50 m2 za 65000 - nov a kosta 1300 m2. Troskovi izgradnje u BG su manji od 1000. Van Beograda ti troskovi iznose manje od 700, a razliku pravi jedino gradska vlast svojim nametima i eventulano cena izuzetnih lokacija, ali samo izuzetnih. Svi ostali troskovi su potpuno isti u Kragujevcu, Nisu ili Beogradu.
E zaboravih ono o trogodisnjem ciklusu gradnje: za tri godine moze da se napravi ceo Novi Beograd. Mozes malo da pogledas na netu o nekim rokovima izgradnje, recimo1936, Empajer Stejt Bilding, spregnuta konstrukcija od celika i betona, verovao ili ne, 103 sprata za 14 meseci. Zgrade kakve se kod nas prave, uz primenu sada aktulelnih sistema gradnje,mogu da se grade tempom od 7 dana po spratu za konstrukciju i jos toliko za zavrsne radove. Naravno da tu nije rec o izvodjacu koji ima dve mesalice, hilti, jedno kamionce, malo skele i oplate i 10 crnotravaca - tada izgradnja stvarno traje tri godine.


Ovo sto je napisano je teska utopija.

1) U gradu, dobroj lokaciji, ne mozes dobiti plac za 20%. Da si madjionichar hipnotizer ne mozes ljude u to da ubedish (kamoli u 18) zato sto neretko na tim placevima ima po 10+ porodica gde ce barem 2 da imaju katastrofalne zahteve, a ako hoces da radish moraces da pristanesh na njihovu ucenu. Poslednja lokacija na kojoj sam ja radio kostala me je preko 32% (!!)

2) Ta firma iz Valjeva, da, naravno da vrlo dobro znam o kome prichash, radi na istom principu na kome sam i ja radio, plus sto imaju biro, tu prave malu ushtedu. Ali isto traze lokacije tako jadne i bedne izmedju zgrada sto ti nazivash, isto pregovaraju sa ljudima itd. Jednostavno u gradu ne postoji pashnjak koji je chist i gde moze naselje da se napravi, vec postoji plac od 3-4 ara gde imash vishe porodica, gde svaku morash da raselish pod USLOVIMA koji ONI TRAZE itd.

3) Chim pishem ovde, a ne sedim u kafani sa pevachicom u krilu jasno ti ja valjda da imam malo vishe od 2 razreda osnovne. Odnosno vrlo sam iz ove struke, zavrshio sam gradjevinu, ali nemam biro posto nemam taj obim posla, radio sam manje objekte gde sam angazovao biro svog prijatelja i njegove fazere (statika, mashinske instalacije, el. instalacije, vodovod itd.)

4) Nisam moron da sam placao shakom i kapom gde sam stigao, da se uradi temeljna plocha, a ja da ubacim vola u rupu i da ga napalmom ispechem da bi radnici proslavili. Ja imam maltene sve od gradjevinskog alata - kazem sve, dovoljno da bih napravio zgradicu, a ne Empire State Building. Chak imam i mini kombinirku koju sam kupio u lepshim vremenima misleci da ce posao moci da je isplati, na zalost nije bilo kako sam ochekivao. Tako da ja imam niske troskove pa ponovo ne mogu da napravim cenu koju ti pishesh

5) Period od 3 godine .... Pa nisam ja u ovaj period mislio gradnja zgrade. :) Vec ulazak u lokaciju - raseljavanje ljudi itd. Onda chekanje jedno godinu dana dozvole (a dobre pare su date pre toga), pa onda gradnja od max godinu dana i onda josh chekanje upotrebne dozvole, posto su ugovori takvi uglavnom da se dobar deo novca dobije tek nakon dobijanja upotrebne ili chak uknjizbe. E taj proces u nashoj seljackoj zemlji traje i do 3 godine, a i vishe veruj mi, posto nekad za dozvolu mozesh bash bash da se nachekash.
Sad zamisli jedan primer, koji se vrlo chesto deshava, a to je da raselish ljude, kupish par stanova u komshiluku, dash silne pare i chekash godinu i jache dana da dobijesh gradjevinsku dozvolu. A rachunaj josh da nisi imao sav novac vec si uzeo deo para iz banke, pa svaki dan curi kredit, a ti se nervirash. Idesh u sekretarijat ili u opshtinu, molish, kumish, dubish na trepavicama, a oni ti kazu "gospodine molim vas izadjite, zvacemo vas kad bude gotovo".

Necu da se prepirem, imash svoje misljenje, pritom misljenje nije da bude neuvazeno i olako shvaceno, ali osnovni problem ovde nije sto je Baki musav od krempite pa mu skachu troshkovi toliko vec je problem drzava, dostupnost placeva i ostale stvari koje mogu da naprave ili oduzmu komplet zaradu.

To sto i ti napisao stoji, mozda u nekom sredjenom gradu koji ima ogromnu teritoriju pa se redom prave naselja, recimo Detroit kako se gradio pre 6-7 decenija. Ali to je utopija za grad Beograd, to je ovde nemoguce. Jednostavno ulazni parametri se fundamentalno razlikuju.

Ja imam veliku njivu na putu pre Crvenke, to sam napisao u svom prvom postu ovde. Tu bih mogao celo naselje da napravim. To je vazdushnom linijom na svega 1.5km od splavova kod Hotela Jugoslavija. :) I tu bi me kvadrat kostao malo, posto je zemlja moja, ne moram da osiguravam lokalne objekte itd. Jedino bi koshtalo da se dovuche kanalizacija, ostala infrastruktura vec postoji samo bi trebala malo da se ojacha (struja pre svega, da se dovuche naponski kabl i napravi trafo).

Tu bih mogao za 400-500e da gradim i to kad sve te troskove infrastrukture isplatim - koji nisu mali. Plus kad napravim urbanisticki projekat i prevedem zemlju na gradjevinsku.

I tu bih mogao da prodajem za 600-700e, dakle da isplatim zaradu i ono ulozeno za plac (mada je ranije samo plac vredeo mnogo..) - ali ko ce "pismen" tu da kupi stan? :) Pa ljudi vole centar grada, vole guzvu. Ovo sto bi moglo da se napravi i da bude "American dream" je za nashe ljude i nasha shvatanja SELJANA chim nije centar grada. :)

Tako da, nismo mi ogranicheni samo drzavom, politikom i starim vlasnicima, vec i nashom primitivnom naravi, koja je upravo napravila to da stan u centru predstavlja pojam pojmova i da kosta kao pola Stare planine.
  • 2

#5908 Cermet

Cermet
  • Members
  • 35 posts

Posted 11 December 2011 - 15:27

Koja je to firma iz Valjeva koju obojica pominjete i zašto je problem da se ona javno pomene?

Evo recimo u Pančevu postoji relativno mala firma http://www.kutko.rs/ koja ima zaokružen sistem (naravno, ne za solitere), šta je problem da se ona pomene? Nemaju ni oni projektantski biro nego im projekte rade uslužno. Tačno je da je statika na njihovim objektima predimenzionirana, ali to kupci to prepoznaju kao kvalitet gradnje, i zato je to najjača firma u Pančevu i okolini.

Koliko u Beogradu ima firmi sposobnih da grade beogradske višespratnice (sa projektovanjem ili bez njega )?

Edited by Cermet, 11 December 2011 - 15:37.

  • 0

#5909 ilke_etf

ilke_etf
  • Members
  • 942 posts

Posted 11 December 2011 - 16:11

greda valjevo?
  • 0

#5910 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 11 December 2011 - 16:20

Koja je to firma iz Valjeva koju obojica pominjete i zašto je problem da se ona javno pomene?




"Pravila upotrebe foruma
...Nije dozvoljeno bilo kakvo oglašavanje ili propagiranje, uključujući politiko, religiozno i komercijalno... "

Zato što ne znamo da ti zapravo nisi Kutko. Ili zato što će da se onda javi Kutkov konkurent koji će da kaže da je Kutko dripac i da je jedina ozbiljna firma u Pančevu XY :)

  • 0