Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#3721 gastarbajter

gastarbajter
  • Members
  • 201 posts

Posted 13 December 2010 - 13:14

Ubrzan pad vrednosti kuca u SADUbrzan pad vrednosti kuća u SAD

11.12.2010. B92

Ubrzan pad vrednosti kuća u SAD

Kuće u SAD će tokom 2010. izgubiti više od 1,7 biliona (hiljada milijardi) dolara na vrednosti, premašivši gubitak od 1,05 biliona dolara u 2009. godini.

To je posledica povećanja broja prisilnih prodaja kuća pod hipotekom, prognozirala je kompanija u sektoru nekretnina Zilou.

Od vrhunca ekspanzije američkog tržišta nekretnina 2006. godine, ukupni gubici vrednosti kuća će dostići devet biliona dolara, procenjuje ta kompanija.

To je više od 60 odsto američke ekonomske proizvodnje, koja se u ovoj godini prognozira na oko 14,8 biliona dolara i preko osam puta više od ukupnih troškova ratova u Iraku i Avganistanu do septembra 2010, prema studiji Kongresnog istraživačkog servisa.

Najveći deo gubitaka u vrednosti kuća, više od bilion dolara, zabeležen je u drugoj polovini ove godine, po isticanju poreskih kredita za kupce koji po prvi put kupuju kuće.

Stručnjaci ne očekuju da će u prvoj polovini 2011. doći do većeg olakšanja, s obzirom na porast prinudnih prodaja kuća, ali smatraju da će se prosečan nivo poskupljenja vratiti u sledećih tri do pet godina.

---------------------------------------

Ocekuje se veceras u dnevniku da G.ortoped kaze da se to nece preneti na situaciju u Srbiji. :) Mi smo specijalci i izdvojeni iz sveta i to se nece preliti U Srbiju. :lol+:
  • 0

#3722 Deda Miloje

Deda Miloje
  • Members
  • 176 posts

Posted 13 December 2010 - 14:37

mala digresija. mislim da je ovo sa stanovima slichno ranim jagodama.

Rano stizu, lepo izgledaju i papreno su skupe. Odredjeni broj ljudi ih kupuje. Vole ih ljudi, deca ih vole....personal razlozi uglavnom.

E sad, kada ima sve manje para u dzepu:

1. da li ce cena jagoda da raste uz pretpostavku da ce "gladne dece" i dalje biti, dodushe manje nego ranije i rachunicu da sa manje musterija jagode moraju da idu po vecoj ceni da bi se odrzao nivo profita ili

2. cene ce toliko pasti da shiri krug ljudi moze da ih kupi.

Pitanje je: koliko jagoda ce zapravo biti na trzishtu?


Na normalnom trzistu desava se odmah 2.
Na nenormalnom kao nasem krene se pod 1. dok ne propadnu proizvodjaci skupih jagoda i pojave se neki novi koji ispunjavaju uslov 2. U medjuvremenu ljudi jedu jagode tako sto ih proizvode sami za svoje potrebe.

Samo gde ti vidis trziste neketnina u Srbiji?

http://www.b92.net/b...p;nav_id=478835

Vlada gura male privrednike u očaj
13. decembar 2010. | 08:08 | Izvor: Blic
Beograd -- U Uniji poslodavaca Srbije kažu da je među biznismenima koji su izvršili samoubistvo najviše vlasnika restorana i hotela (16) i građevinskih preduzimača (11).


  • 0

#3723 Imanja

Imanja
  • Members
  • 189 posts

Posted 13 December 2010 - 16:49

Ulica Brace Baruh, 1998, dvosoban (50-60m2), valjalo ga renovirati, ljudi trazili 60k DM.
Mlad bracni par, idu u Kanadu pa da im se nadje.

Prodali za 50K.

Kes na ruke.

Bankarskoj sluzbenici visoko pozicioniranoj u provincijskoj ispostavi SPS.

Nek matematicari kazu koliko je to po m2.
  • 0

#3724 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 13 December 2010 - 17:09

Samo gde ti vidis trziste neketnina u Srbiji?



Ulica Brace Baruh, 1998, dvosoban (50-60m2), valjalo ga renovirati, ljudi trazili 60k DM.
Mlad bracni par, idu u Kanadu pa da im se nadje.

Prodali za 50K.

Kes na ruke.

Nek matematicari kazu koliko je to po m2.


oko 500 eur kvm. :lol+:
  • 0

#3725 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 13 December 2010 - 18:02

oko 500 eur kvm. :lol+:


Bilo bi da su to konvertibilne marke, ali posto su to bivse DM, nije bilo bas 2:1...
  • 0

#3726 vbarac

vbarac
  • Members
  • 272 posts

Posted 13 December 2010 - 18:31

Ulica Brace Baruh, 1998, dvosoban (50-60m2), valjalo ga renovirati, ljudi trazili 60k DM.
Mlad bracni par, idu u Kanadu pa da im se nadje.

Prodali za 50K.

Kes na ruke.

Bankarskoj sluzbenici visoko pozicioniranoj u provincijskoj ispostavi SPS.

Nek matematicari kazu koliko je to po m2.


Polovina 2001., Karaburma (okretnica 16 - ice), 36kvm za 40.000 dem, novija zgrada (u to vreme) u poredjenju sa vecinom zgrada u tom kraju.

Onako, otprilike, cene sa kraja '90 -ih u markama su kao cene u evrima do 2004 ~ 2005, dok nije poceo balon. Tj. sta je bilo 1000 DEM bilo je 1000 EUR.

A onda su dosli krediti...
  • 0

#3727 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 13 December 2010 - 19:17

@Gordon

ovo mi nije jasno: "129,836 samačkih domaćinstava, to mu dođe oko 99,600 stanova u BG u kojima živi po jedna stara osoba"

po kojoj korelaciji je dobijeno 99k stanova od 130k domacinstava.


77% od svih samačkih domaćinstava (129,836) su starija (znači, oko 99k).
  • 0

#3728 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 13 December 2010 - 19:28

mala digresija. mislim da je ovo sa stanovima slichno ranim jagodama.

Rano stizu, lepo izgledaju i papreno su skupe. Odredjeni broj ljudi ih kupuje. Vole ih ljudi, deca ih vole....personal razlozi uglavnom.

E sad, kada ima sve manje para u dzepu:

1. da li ce cena jagoda da raste uz pretpostavku da ce "gladne dece" i dalje biti, dodushe manje nego ranije i rachunicu da sa manje musterija jagode moraju da idu po vecoj ceni da bi se odrzao nivo profita ili

2. cene ce toliko pasti da shiri krug ljudi moze da ih kupi.

Pitanje je: koliko jagoda ce zapravo biti na trzishtu?


Dobro si počeo sa poređenjem sa jagodama, ali nisi dovršio. Rane jagode = mala ponuda i velika tražnja (ljudi željni jagoda posle zime). To ti je 2006-2008, tržište nekretnina u BG.

Onda dolazi sezona: raste ponuda (stigle prave, domaće, sa njiva), tražnja ima svoje limite. Znaš šta se tada dešava sa cenama jagoda. To ti je 2009-danas na tržištu nekretnina.

Cene nekretnina ne mogu rasti zato što se ponuda strahovito brzo nagomilava, kao jagode u maju. Nagomilavala bi se i bez ovih državnih projekata i čak i da potpuno stane novogradnja - zato što su svi procesi koji su dovodili do pumpanja tražnje nepovratno ili bar za duži niz godina zaustavljeni. Biće tvrdoglavih prodavaca koji će godinama pokušavati da prodaju stan za "realnu cenu". To nije bitno - realizaciju danas čine i činiće oni koji moraju da prodaju odmah, iz raznoraznih razloga. I oni postepeno pomeraju cene nadole, čak i oglašene. I to je ovih 1% mesečno.
  • 0

#3729 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 13 December 2010 - 20:30

@Kontrol

Samo jedno pitanje za tebe, sve ti verujem i da ce cene rasti i da dinar nece mnogo da oslabi (rekle ti banke :lol+: ), i da cemo da prodamo Telekom 2011 i da cemo lepo da zivimo.

Dakle pitanje je: sta cemo 2012?
Ah da, imamo EPS.

Evo dakle jedno jedino pitanje za tebe: sta cemo 2013, odakle lova za stanove (a i za vracanje kredita) ?
Zivo me zanima, ali stvarno...
  • 0

#3730 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 13 December 2010 - 20:42

2013 ide aerodrom :lol+: za neku sicu opet,a 2014 galenika
  • 0

#3731 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 13 December 2010 - 20:42

@ Gordon
Jel mozes da nam izbacis podatke ( ako i dalje pratis ) kako su se kretala brojke oglasenih stanova u halooglasima koje si ranije iznosio?
  • 0

#3732 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 13 December 2010 - 20:48

@Kontrol

Samo jedno pitanje za tebe, sve ti verujem i da ce cene rasti i da dinar nece mnogo da oslabi (rekle ti banke :lol+: ), i da cemo da prodamo Telekom 2011 i da cemo lepo da zivimo.

Dakle pitanje je: sta cemo 2012?
Ah da, imamo EPS.

Evo dakle jedno jedino pitanje za tebe: sta cemo 2013, odakle lova za stanove (a i za vracanje kredita) ?
Zivo me zanima, ali stvarno...


Evo ako mogu ja malo da pomognem za 2013-tu: pročitati post #4095


http://www.beobuild.....php?id=8&p=164

:)
  • 0

#3733 kontrol

kontrol
  • Banned
  • 830 posts

Posted 13 December 2010 - 21:39

Cene nekretnina ne mogu rasti zato što se ponuda strahovito brzo nagomilava, kao jagode u maju. Nagomilavala bi se i bez ovih državnih projekata i čak i da potpuno stane novogradnja - zato što su svi procesi koji su dovodili do pumpanja tražnje nepovratno ili bar za duži niz godina zaustavljeni. Biće tvrdoglavih prodavaca koji će godinama pokušavati da prodaju stan za "realnu cenu". To nije bitno - realizaciju danas čine i činiće oni koji moraju da prodaju odmah, iz raznoraznih razloga. I oni postepeno pomeraju cene nadole, čak i oglašene. I to je ovih 1% mesečno.


  Jel ovo vazi i za ove drzavne stanove,koji se prodaju "u nuzdi" za visu cenu nego sto je trenutna u ponudi na bliskoj lokaciji.Predlazem ti da procitas na Beobuild-u iskustva ljudi koji su isli da finalizuju kupovinu tih "jeftinih" stanova.Moje je misljenje da se ovim drzavnim stanovima traznja gomilala u prethodnom periodu od poslednja 2-3 meseca,odnosno da se realizacija odlaze(sto utice na akumulaciju traznje),jer kupaca definitivno ima veoma,veoma mnogo,ali su bombardovani raznim akcijama,te poskupece,te pojeftinice,te bice drzavnih "jeftinih",te ovo,te ono,ali i tim "ribolovackim" pricama mora jednom doci kraj i ti kupci ce se naci pred situacijom da su potrosili godinu i nesto u raznim pricama,cena se nije makla vise od 5-6 procenata,a u narednom periodu i jos nize,a oni pukli par hiljada evra na rentu(u bunar) i sta ce da urade u toj situaciji?


  Suvise dugo traje ova prica pasce,pasce,suvise dugo za nekog ko nema reseno stambeno pitanje,a ima mogucnosti da to ostvari.A takvih ljudi ima ,ma sta poneki na ovom threadu mislili,ima i vise nego dovoljno.To na kraju i pokazuje poslednja godina,gde se pad od 5% nemoze zvati pad,vec sta ja znam neka minimalna fluktuacija ili korekcija.Slazes se?

  Pozdrav
  • 0

#3734 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 13 December 2010 - 21:45

@ Gordon
Jel mozes da nam izbacis podatke ( ako i dalje pratis ) kako su se kretala brojke oglasenih stanova u halooglasima koje si ranije iznosio?


Mogu, kao što sam obećao, tamo negde sredinom januara :lol+: - da se nakupi jedna godina i da imamo punu uporedivost.

Za sada, broj ponuda u periodu januar-decembar porastao je za preko 55%. Konstantno je rastao u periodu do septembra oko 250 ponuda mesečno, a onda od septembra 650-750 mesečno.
  • 0

#3735 kontrol

kontrol
  • Banned
  • 830 posts

Posted 13 December 2010 - 21:49

@Kontrol

Samo jedno pitanje za tebe, sve ti verujem i da ce cene rasti i da dinar nece mnogo da oslabi (rekle ti banke :lol+: ), i da cemo da prodamo Telekom 2011 i da cemo lepo da zivimo.

Dakle pitanje je: sta cemo 2012?
Ah da, imamo EPS.

Evo dakle jedno jedino pitanje za tebe: sta cemo 2013, odakle lova za stanove (a i za vracanje kredita) ?
Zivo me zanima, ali stvarno...

Nisam rekao sta ce biti 2012,ali evo pokusacu da spekulisem.Moje je misljenje da je potpuno nemoguce da se sledece godine "potrosi "tih ~ 4 milijarde $(negde u danasnjoj stampi se cak i spominje taj podatak 4 mljrd$),dakle "razvici ce se to jos najmanje na 2012,a da se ne oseti na dinaru.Mislim takodje,da ovaj guverner sigurno nece dozvoliti neko kvazi "jacanje" dinara,sto je u proslosti bilo pogubno,ali pogubno za nas.


E sad,ako se mi srbi ne razbudimo i rasanimo i ne osvestimo i ne krenemo da radimo,nista nam pomoci nece.

Sta ce biti 2015 ,2016 to je sada zaista za nasu temu bez ikakvog znacaja,slazes se?

Pozdrav
  • 0