Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#2761 barba

barba
  • Members
  • 222 posts

Posted 14 August 2010 - 12:48

QUOTE (Gordon @ 14.08.2010, 11:00) <{POST_SNAPBACK}>
Evo šta je čovek rekao:

"c) da radim vezanu kupo-prodaju - ne mogu, ne pitaj"

Znači, nije mislio to što kažeš.

Takođe, da te podsetim, ja imam svoj stan.


Dobro, možda sam preterao sa generalizacijom mog slučaja,
ali je činjenica da kod kupovine stana za život psihologija igra veliku ulogu,
pogotovo što je jako teško naći dobar, pristojan stan koji odgovara
uskoj lokaciji tražnje i keš budžetu, a ako vam se to sklopi posle nekoliko godina čekanja,
mislim da se tada taj stan, u većini slučajeva i kupuje, barem ću ja tako uraditi,
nadam se u narednih godinu dana.
  • 0

#2762 niki

niki
  • Members
  • 154 posts

Posted 14 August 2010 - 13:12

QUOTE (barba @ 14.08.2010, 11:49) <{POST_SNAPBACK}>
Dobro, možda sam preterao sa generalizacijom mog slučaja,
ali je činjenica da kod kupovine stana za život psihologija igra veliku ulogu,
pogotovo što je jako teško naći dobar, pristojan stan koji odgovara
uskoj lokaciji tražnje i keš budžetu, a ako vam se to sklopi posle nekoliko godina čekanja,
mislim da se tada taj stan, u većini slučajeva i kupuje, barem ću ja tako uraditi,
nadam se u narednih godinu dana.

Ja sam u slicnoj poziciji kao Gordon oko kalkulacija, razmisljanja priliva odliva...stan kupujem za zivot, bilo je pitanje kupiti stan kao trajno resenje ili prosto stabilizovati rastucu porodicu, solomonsko resenje je kupiti 2.5 umesto 3.5 ili 4.0 stan, taj stan cu prodati kad eca budu pred polazak u skolu i kupiti sledeci koji ce biti adekvatan lokacijski, infrastrukturno ukljucujuci garaze uz stan itd. Cene koje su oglasene trenutno se mogu uz ponudu znatnije oboriti i uz moju odluku da platim premiju za stan, odnosno da to sto resavam zivotno pitanje ima svoju cenu i ponuda stanova je znatno veca znaci da se moze izabrati nesto adekvatno. Od stanova koje sam gledao zadnjih par nedelja dva su prodata.

Edited by niki, 14 August 2010 - 13:16.

  • 0

#2763 niki

niki
  • Members
  • 154 posts

Posted 14 August 2010 - 13:18

QUOTE (niki @ 14.08.2010, 14:12) <{POST_SNAPBACK}>
Ja sam u slicnoj poziciji kao Gordon oko kalkulacija, razmisljanja priliva odliva...stan kupujem za zivot, bilo je pitanje kupiti stan kao trajno resenje ili prosto stabilizovati rastucu porodicu, solomonsko resenje je kupiti 2.5 umesto 3.5 ili 4.0 stan, taj stan cu prodati kad eca budu pred polazak u skolu i kupiti sledeci koji ce biti adekvatan lokacijski, infrastrukturno ukljucujuci garaze uz stan itd. Cene koje su oglasene trenutno se mogu uz ponudu znatnije oboriti i uz moju odluku da platim premiju za stan, odnosno da to sto resavam zivotno pitanje ima svoju cenu i ponuda stanova je znatno veca znaci da se moze izabrati nesto adekvatno. Od stanova koje sam gledao zadnjih par nedelja dva su prodata.


Inace i ja mislim da je narednih godinu dana prilka za kupovinu.
  • 0

#2764 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 14 August 2010 - 13:42

QUOTE (niki @ 14.08.2010, 13:18) <{POST_SNAPBACK}>
Inace i ja mislim da je narednih godinu dana prilka za kupovinu.


Zasto narednih godinu dana? Hoce posle toga da bude privredni bum i rast cena? Ne zezam, samo me zanima otkud ti taj vremenski period. Moje neko misljenje je da postoji samo jedan pravac za cene nekretnina u sledecih 5 godina.
  • 0

#2765 niki

niki
  • Members
  • 154 posts

Posted 14 August 2010 - 13:51

QUOTE (alexnikolic @ 14.08.2010, 14:42) <{POST_SNAPBACK}>
Zasto narednih godinu dana? Hoce posle toga da bude privredni bum i rast cena? Ne zezam, samo me zanima otkud ti taj vremenski period. Moje neko misljenje je da postoji samo jedan pravac za cene nekretnina u sledecih 5 godina.


Trenutno je velika ponuda stanova i malo kupaca, svi pokusavaju da po vecim cenama prodaju stan upravo jer je trend negativan, cene idu nanize. Ponude sa 10% nizom cenom mogu da prodju ako je neko stvarno resio da proda stan, cena moze da dodje na nivo sa pocetka 2007 koji je dugo bio stabilan, to je jos 10% nize, a ja da resim svoje stambeno pitanje sam spreman da platim tu premiju od 10% i da ne ceka taj nivo jos 1-2 godine. Kriza kredita uzetih 2008 dolazi na prolece sledece godine, kao sto je sad aktuelna kriza kredita iz 2007.
  • 0

#2766 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 14 August 2010 - 13:52

QUOTE (Gordon @ 14.08.2010, 11:56) <{POST_SNAPBACK}>
Evo ovde je ono što sam rekao na tu temu.

QUOTE (Gordon @ 06.01.2010, 11:32) <{POST_SNAPBACK}>
Ali neću - zato što u ovoj igri čekanja ja sam u prednosti i čekaću ako treba i godinama. Sve dok je štednja + rentiranje nekretnine bolja opcija od kupovine nekretnine na kredit. A tako će biti dok cene ne padnu za barem 30%. Toliko ću čekati. 

Onda ne znam kakve veze sa tobom ima deo štednja + rentiranje nekretnine?
QUOTE (Gordon @ 14.08.2010, 11:56) <{POST_SNAPBACK}>
rolleyes.gif 25k sa kamatom na stednju.
Rekao sam da su cene pale oko 20%. Rekao sam da ću čekati još onoliko koliko će cene padati, a to je još celih 20-30%, i to očekujem da se desi za 2-3 godine. 
Šta čekam? Čekam da cene dođu na realan nivo koji odgovara kvalitetu stana, ekonomiji zemlje i kvalitetu života u gradu u kom živim. Pošto će cene padati još 20-30% u odnosu na današnje cene - upravo za taj iznos ću biti dobar u onom trenutku kada budem kupio stan.

Ovo mi je razumljivo, ja sam od onih koji je rekao da ce isto to da uradi. Mislim na ovaj deo oko kupovine veceg stana za 2-3 godine.

Edited by BarryWhite1, 14 August 2010 - 13:52.

  • 0

#2767 reb0rn

reb0rn
  • Members
  • 158 posts

Posted 14 August 2010 - 15:22

Ja uvatio investitora u lazi, posto sam mu ponudio "nisku" cenu koju nije prihvatio (cak me je nakon 2 sata nazvao njegov agent i "besno" rekao da su stan prodali cak po vecoj ceni nego sto su meni nudili) na njegovom portalu se pojavi stan pored, koji mi nije nudio jer je navodno prodat smile.gif
Eto sa kakvom bagrom imamo posla, ma nemojte ljudi ni JEDNU REC verovat investitorima, agentima i slicnim ludacima! smile.gif

Kad je zgrada u izgradnji uvek nude najgore stanove kao po povoljnijim cenama za sve bolje tvrde da su prodati, i tako spinuju trziste
  • 0

#2768 Emulator

Emulator
  • Members
  • 19 posts

Posted 14 August 2010 - 15:56

Da li neko ima informacije o lizingu nekretnina u Srbiji odnosno o uređivanju zakonske regulative koja bi omogućila ovu, po meni, veoma interesantnu opciju? Bilo je reči o tome u februaru tekuće godine... ali od tada ništa, mada sam na stranicama nekih lizing kuća pronašao...

http://www.piraeusle.../nekretnine.php
http://www.nlbleasin...sp?FolderId=316

Šta vi mislite o tome?



  • 0

#2769 vizl

vizl
  • Members
  • 353 posts

Posted 14 August 2010 - 16:10

QUOTE (Emulator @ 14.08.2010, 15:56) <{POST_SNAPBACK}>
Da li neko ima informacije o lizingu nekretnina u Srbiji odnosno o uređivanju zakonske regulative koja bi omogućila ovu, po meni, veoma interesantnu opciju? Bilo je reči o tome u februaru tekuće godine... ali od tada ništa, mada sam na stranicama nekih lizing kuća pronašao...

http://www.piraeusle.../nekretnine.php
http://www.nlbleasin...sp?FolderId=316

Šta vi mislite o tome?



Pa moze da zazivi. Samo ko ce da im uzima te lizinge. Juce ili prekljuce sam gledao na TV da je broj zahteva za uzimanje novog automobila preko lizinga pao od pocetka godine za 10-20% i da imaju dosta vracenih automobila od pocetka godine (ovde nisu spomenuli procente).
Sad ako ljudi nemaju para za automobil koliko ih ima da uzme stan ?
  • 0

#2770 Emulator

Emulator
  • Members
  • 19 posts

Posted 14 August 2010 - 16:41

QUOTE (vizl @ 14.08.2010, 17:10) <{POST_SNAPBACK}>
Pa moze da zazivi. Samo ko ce da im uzima te lizinge. Juce ili prekljuce sam gledao na TV da je broj zahteva za uzimanje novog automobila preko lizinga pao od pocetka godine za 10-20% i da imaju dosta vracenih automobila od pocetka godine (ovde nisu spomenuli procente).
Sad ako ljudi nemaju para za automobil koliko ih ima da uzme stan ?


Situacija je takva kakva jeste trenutno. Sa druge strane, smatram da lizing nekretnina može da pronađe svoje mesto, ima prostora između opcija rentiranja nekretnine i kupovine nekretnine na kredit i taj prostor uopšte nije tako mali.


  • 0

#2771 reb0rn

reb0rn
  • Members
  • 158 posts

Posted 14 August 2010 - 16:52

Ma ima prostora samo treba navuci budalu da udje u lizin a posle mu to oduzeti kako bi investitor/mafijas zaradio smile.gif
  • 0

#2772 Emulator

Emulator
  • Members
  • 19 posts

Posted 14 August 2010 - 17:01

QUOTE (reb0rn @ 14.08.2010, 17:52) <{POST_SNAPBACK}>
Ma ima prostora samo treba navuci budalu da udje u lizin a posle mu to oduzeti kako bi investitor/mafijas zaradio smile.gif


Kakve veze mafijaši i investitori imaju sa oduzimanjem predmeta lizinga?


  • 0

#2773 vizl

vizl
  • Members
  • 353 posts

Posted 14 August 2010 - 17:03

QUOTE (Emulator @ 14.08.2010, 17:01) <{POST_SNAPBACK}>
Kakve veze mafijaši i investitori imaju sa oduzimanjem predmeta lizinga?


banka=mafija. Zavera ph34r.gif
  • 0

#2774 reb0rn

reb0rn
  • Members
  • 158 posts

Posted 14 August 2010 - 17:06

QUOTE (Emulator @ 14.08.2010, 18:01) <{POST_SNAPBACK}>
Kakve veze mafijaši i investitori imaju sa oduzimanjem predmeta lizinga?


U ovoj zemlji svi su povezani od bankara/sluzbenika, mafijasa, investotora, agenta, portita... sta mislis ko po centru NS-a, BG-a vozi dzipove od 40 000e a ima ih iskreno na desetine hiljada...

Edited by reb0rn, 14 August 2010 - 17:06.

  • 0

#2775 niki

niki
  • Members
  • 154 posts

Posted 14 August 2010 - 20:44

http://www.b92.net/b...p;nav_id=451871

]Zbog kredita, i šupe idu na doboš
14. avgust 2010. | 17:13 | Izvor: Blic


Šta kada se želi izbeći aktiviranje hipoteke?
Kada vlasnik stana kupljenog na kredit želi sam da ga proda pre aktiviranja hipoteke, jer nije u stanju da uredno isplaćuje rate kredita, naredni kupac mora stan da isplatiti u celosti. Nije moguće kao u SAD i velikom broju drugih zemalja da novi kupac isplati vlasnika za deo koji je on otplatio i da preuzme njegov kredit. U takvoj situaciji novac za neotplaćeni deo kredita prosleđuje se banci, a ostatak ide prodavcu stana. Iz agencija za promet nekretnina izjavljuju da se, naravno, cene stanova koji su pod kreditom ne razlikuje od ostalih na tržištu.

Za ovo znam da definitivno nije istina, stan pod hipotekom kod EFG, zena gotovo moli da se kupi stan. Meni stan manje vise odgovora, ali sam cuo da je znajuci njenu situaciju dobijala ponude koje su bile gotovo ponizavajuce.

Da je situacija ozbiljna ne krije ni prvi čovek Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić. „Imajući u vidu slabljenje dinara, pad standarda, te inflaciju koja preti i rast kašnjenja u otplati kredita, sigurno je da ne treba očekivati boljitak. Veće probleme sa otplatom kredita treba očekivati i kod građana i kod privrede. Da li će to dovesti i do rasta broja aktiviranih hipoteka teško je reći, jer su građani prilično uredne platiše, ali svakako se do kraja godine može očekivati pogoršanje“, kaže Dugalić.
  • 0