Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#1846 reb0rn

reb0rn
  • Members
  • 158 posts

Posted 17 March 2010 - 17:06

Evo jedna kupovina u NS-u, kupljen je stan od 43kv na 10 spratu sa liftom u zgradi koja je u blizini sajma znaci tu par minuta od centra... pocetna cena koja je trazena za stan je bila 1300e/m ????, kupac je izgleda bio vise nego zainteresovan za tu lokaciju kad se MESEC dana cenkao i spustio cenu na 950e/m. stan je inace renoviran tako da ulaganja nisu potrebna, jedina mana je 10 sprat...
Kaze da su pregovori tesko isli zbog kreditnih kupaca koji unose konfuziju, pristaju na vece cene i ne dobivaju kredite jer ne ispunjavaju uslove banaka....
Po meni i ta cena je previsoka jer je u pitanju deseti sprat ali ko zeli centar ili blizine centra nek placa premium cene...
  • 0

#1847 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 17 March 2010 - 18:06

Zdravo svima!

Rezultati ankete:

http://forum.b92.net...showtopic=57488

kažu da velika većina posetilaca očekuje pad cena nekretnina u naredne 3 godine. Prosečni očekivani pad je 20-25%.

Neko je pitao kako ćemo za 3 godine znati da je došlo do takvog pada. Iako nije 100% savršen izvor, možemo koristiti prilično dobru bazu sa istorijom kretanja cena nekretnina, koja postoji ovde:

http://imovina.net/statistics.php

Ova baza je dobra zato što možete dobiti pregled cena nekretnina koje su važile na određeni datum. Podaci u bazi sežu do aprila 2007. Izaberete datum, i dobijete prosečnu cenu za skoro 100 delova grada. Prosek ovih proseka daje prosečnu cenu kvadrata nekretnine u celom beogradu (nije idealno, ali je veoma blizu realnosti).

Ja sam se malo igrao sa ciframa - kako su se cene kretale od aprila 2007. Izabrao sam 81 deo grada koji postoji u svim periodima, i ovo je prosečna (oglašena) cena nekretnina u Beogradu u ovom periodu:

Beograd
02.04.2007. 1,104

31.12.2007. 1,242

17.03.2008. 1,358

19.12.2008. 1,758

16.03.2009. 1,709

28.12.2009. 1,535

15.03.2010. 1,509


Ovo su podaci za oglašene cene najpoželjnijih delova - Vračar i NBG Arena:

Vračar
02.04.2007. 1,528

31.12.2007. 1,804

17.03.2008. 1,977

19.12.2008. 2,650

16.03.2009. 2,630

28.12.2009. 2,308

15.03.2010. 2,265


Arena
02.04.2007. 1,425

31.12.2007. 1,667

17.03.2008. 1,915

19.12.2008. 2,402

16.03.2009. 2,375

28.12.2009. 2,005

15.03.2010. 1,942


Ono što je fascinantno je rast u periodu mart-decembar 2008. Za 9 meseci cene nekretnina su u proseku porasle za 29%, na Vračaru čak za 34%!

Da odemo korak dalje: kvadrat prosečne nekretnine u Beogradu je poskupeo za 400 Eura, za 9 meseci! Šta to znači? U regionu Beograda prema popisu iz 2002. godine ukupna površina stanova je oko 36 miliona m2. To znači da je ovakvim rastom cena za 9 meseci "kreirana" vrednost od preko 14 milijardi Eura! Ako projektujemo na celu Srbiju, na ovaj način je kreirana vrednost od barem 30 milijardi Eura (Beograd jeste višestruko skuplji od ostatka Srbije, ali čini samo oko 20% ukupne populacije & stambene površine Srbije).

GDP Srbije u celoj 2007. godini bio je 30 milijardi Eura.

Da li to može tako? Da li to ima ikakvog uporišta u realnosti? Da li tako kreirana "vrednost" može da ostane tu gde jeste, da svaka porodica iz Beograda koja je imala stan u vlasništvu od 50 kvadrata, u toku 9 meseci postaje bogatija za 20,000 Eura?

Onaj ko u to veruje je jednako naivan kao onaj ko je poverovao u održivost piramidalnih dafina-jezda šema ili kao svi koji su poverovali u bezbrojne balon-šeme koje postoje otkad postoji novac. Svaka šema je branjena Unique-Case argumentima, "ovaj put je drugačije", "ekonomija je sada globalna, pa su mogućnosti neograničenog rasta neograničene", "beogradu nedostaje 100,000 stanova, a pri tome je centar celog regiona, ogromna dijaspora...".

Otkud ovaj rast? Pored standardnih mehanizama pumpanja balona, i generalno prenapumpane ekonomije, u 2008. smo imali vrhunac zasićenja tržišta prljavim novcem. U pitanju su bile milijarde eura, kriminalci su nekretnine videli kao sigurno mesto ulaganja prljavog novca - pravno sigurno (nije postojao zakon o oduzimanju nelegalno stečene imovine), a takođe i kao investiciju sa sigurnim povraćajem - zbog konstantno rastućih cena.

Globalna kriza, domaća kriza, zakon o oduzimanju nelegalno stečene imovine i pad cena nekretnina - označili su kraj igranke. Novca - kako legalnog tako i prljavog - nema više, a nekretnine ni u kom slučaju više ne izgledaju kao sigurno mesto i dobra investicija. Novi porez na imovinu će dodatno umanjiti privlačnost ovakve vrste ulaganja.

Šta je nova realnost? Počela je sa 1.1.2009.; u odnosu na vrhunac balona, oglašene cene nekretnina pale su za 14%.

Ono što se iz oglašenih cena ne vidi jeste obim trgovine i stvarne postignute cene. Dok ste krajem 2008. godine mogli da računate da ćete brzo prodati svoj iole pristojan stan po oglašenoj ceni ili eventualno sniženoj za 5%, danas u uslovima 10 puta snižene tražnje morate da čekate mesecima/ godinama, i da cenu snizite za 20 ili čak 30%.

Mesec za mesec sniženje cena je teško uočiti, pošto je u pitanju samo oko 1% mesečnog pada. Ipak, u pitanju je drastičan pad, koji se za 2 godine pretvara u pad od 20-25%.

To je realnost, i to ove cifre pokazuju. Stabilan pad u nivou od 1% mesečno.

Moja procena je da će u naredne 2-3 godine cene konstantno dalje padati, do nivoa 2007. godine. Znači, još nekih 25%.
  • 0

#1848 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 17 March 2010 - 20:26

Mesec za mesec sniženje cena je teško uočiti, pošto je u pitanju samo oko 1% mesečnog pada. Ipak, u pitanju je drastičan pad, koji se za 2 godine pretvara u pad od 20-25%.
To je realnost, i to ove cifre pokazuju. Stabilan pad u nivou od 1% mesečno
Moja procena je da će u naredne 2-3 godine cene konstantno dalje padati, do nivoa 2007. godine. Znači, još nekih 25%.

Znaci dosao si na moje stanoviste a i Batrovicevo :ph34r:

Evo šta ja mislim koje cene bi malo otvorile tržište:
Miljakovac, Kanarevo, Mirijevo,Karaburma dalji delovi NBG i Zemuna, Voždovac oko 1000e; B.brdo i Zemun 1000-1200e; Vidikovac, Petlovo,Višnjica 800-900; Sremčica,Čačača, 600-800e; Širi centar, Šumice, Denkova bašta, belvil i blokovi uz Savu i Dunav, bolji Voždovac 1100-1400e; traženi delovi NBG kao i centar grada 1200-1800e. Mislim na "stare" stanove. Dodaj malo za novogradnu, ali ne previše jer ima puno fuša koji bi preskočio. Normalno, nisam mislio na neke "in" mikrolokacije.

Ovo cu cene koje su bile aktuelne krajem 2006 i u prvoj polovini 2007, znam jer sam tad tazio da kupim stan. Ja sam zato rekao da cene mogu da idu najverovatnije do nivoa iz 2007 jer bi tad kupovina stana kao sto rece Batrovic bila moguca za mnoge cak i uz nepovoljne kredite.
Nazlost koliko i dalje pratim cene u oglasima one su daleko od ovih cifara... Nadam se da ce do 2012 doci na taj nivo :)


  • 0

#1849 _srki_

_srki_
  • Members
  • 4 posts

Posted 17 March 2010 - 20:34

Gordonovi podaci, u malo lepsem izdanju :ph34r:

--------------------
Prodaja
Nekretnine Gorski Kotar

Attached Files


Edited by _srki_, 17 March 2010 - 20:51.

  • 0

#1850 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 17 March 2010 - 20:52

Znaci dosao si na moje stanoviste a i Batrovicevo :)


:ph34r: "Došao na stanovište" znači da sam tvrdio nešto drugo? U naredne 2-3 godine očekujem pad od dodatnih 25-30% na sadašnje cene - to je nešto što tvrdim sve vreme. To bi značilo ukupan nominalni pad od skoro 40% u odnosu na vrhunac balona. Plus ne treba zaboraviti inflaciju eura u tom periodu.

Sve to znači skoro prepolovljene cene u odnosu na vrhunac balona iz decembra 2008.

Pri tome, sve vreme govorimo o oglašenim cenama. To što će za 2 godine te cene biti niže 25 ili 30% u odnosu na sadašnje, ne znači da će i prodajne cene biti takve. Dolazi, tj. već je došlo, veoma surovo vreme, u kojem onaj ko ima novac postavlja uslove. O stvarnim cenama možemo samo da nagađamo. Ono što je sigurno da ponuda nekretnine po ceni koja je prosečna oglašena više ne znači da ćeš je prodati u nekom normalnom periodu od nekoliko meseci. Ukoliko stvarno želiš da prodaš nekretninu u nekom normalnom periodu, moraćeš da ponudiš cenu koja je privlačna u odnosu na takav prosek.

Edited by Gordon, 17 March 2010 - 21:02.

  • 0

#1851 reb0rn

reb0rn
  • Members
  • 158 posts

Posted 17 March 2010 - 21:28

Ono sto mene interesuje kad se skoro 99.98% zna da ce cene naredne ~3 godine padati i to za "veci" procenat ko je lud da sad ili u naredne tri godine kupi stan po ovim ili slicnom cenama?
Pogotovo sa sadasnjim kamatama u bankama (za kes kupce)

Izuzetak su kreditasi jer je njima u interesu da sto pre udju u "svoj" stan izvuku se iz kirije... ali koliko je takvih?
  • 0

#1852 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 17 March 2010 - 21:38

:ph34r: "Došao na stanovište" znači da sam tvrdio nešto drugo? U naredne 2-3 godine očekujem pad od dodatnih 25-30% na sadašnje cene - to je nešto što tvrdim sve vreme. To bi značilo ukupan nominalni pad od skoro 40% u odnosu na vrhunac balona. Plus ne treba zaboraviti inflaciju eura u tom periodu.
Sve to znači skoro prepolovljene cene u odnosu na vrhunac balona iz decembra 2008.
Pri tome, sve vreme govorimo o oglašenim cenama. To što će za 2 godine te cene biti niže 25 ili 30% u odnosu na sadašnje, ne znači da će i prodajne cene biti takve. Dolazi, tj. već je došlo, veoma surovo vreme, u kojem onaj ko ima novac postavlja uslove. O stvarnim cenama možemo samo da nagađamo. Ono što je sigurno da ponuda nekretnine po ceni koja je prosečna oglašena više ne znači da ćeš je prodati u nekom normalnom periodu od nekoliko meseci. Ukoliko stvarno želiš da prodaš nekretninu u nekom normalnom periodu, moraćeš da ponudiš cenu koja je privlačna u odnosu na takav prosek.

Ugalvnom je prodajna cena manja od oglasene. U skoro svakoj prodaji u kojoj sam ucestvovao ili za koju sam cuo je bilo snizenja cene u pregovorima.
Sto se tice tog perioda od 6 meseci kad su bile najvece cene kao uopsteno cene iz 2008 zasto bi one bile merodavne sada. To je relatvna kratko vreme kad je u pitanju prodaja nekretnina i za mene to nista ne znaci kad ti to tako predstavis kao 40% snizene cene. Ti si uzimao podatke sa nekog sajta a ja sam radio tada pa znam da je tu bilo tako nebuloznih cene da uopste ne treba uzimati u obzir tako neke slucajeve (primer stana u bloku 44 koji je cenjen 3500e/m2 ili garosnjere na Bezanijskoj kosi za koju je trazeno 2700e/m2) a oni svako ulaze u taj prosek i mogu znacajno da ga podignu.
  • 0

#1853 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 17 March 2010 - 21:57

Ugalvnom je prodajna cena manja od oglasene. U skoro svakoj prodaji u kojoj sam ucestvovao ili za koju sam cuo je bilo snizenja cene u pregovorima.


Dok se balon pumpao, PROSEČNA prodajna cena je išla 5, do najviše 10% u odnosu na PROSEČNU oglašenu. Ukoliko kupac neće da prihvati takvo sniženje, dođe drugi kupac.

U poslednjih godinu dana, danas i u narednih...pa rekao bih najmanje 5 godina, prava je retkost da se pojavi ozbiljan kupac, i onome ko stvarno želi da proda nekretninu znatno je više u interesu da postigne dogovor, zato što "ako ti nećeš, ima ko hoće" stav više ne važi. U tome je razlika, i zato prodajne cene danas idu 20% ili više procenata niže u odnosu na oglašene.


Sto se tice tog perioda od 6 meseci kad su bile najvece cene kao uopsteno cene iz 2008 zasto bi one bile merodavne sada. To je relatvna kratko vreme kad je u pitanju prodaja nekretnina i za mene to nista ne znaci kad ti to tako predstavis kao 40% snizene cene.


Meni one uopšte nisu merodavne. Međutim, to je referentna tačka koji mnogi uzimaju kao pokazatelj REALNOSTI određene cene. Kažu, "komšija je stan kod arene prodao za 2400 eura kvadrat, ne pada mi na pamet da je dam u bescenje sada, za 1,600". Takve cene su razlog zašto je tržište danas mrtvo.

Ti si uzimao podatke sa nekog sajta a ja sam radio tada pa znam da je tu bilo tako nebuloznih cene da uopste ne treba uzimati u obzir tako neke slucajeve (primer stana u bloku 44 koji je cenjen 3500e/m2 ili garosnjere na Bezanijskoj kosi za koju je trazeno 2700e/m2) a oni svako ulaze u taj prosek i mogu znacajno da ga podignu.


Prosek je izračunat za sve nekretnine koje su oglašene. Nažalost, matematika je takva da je trebalo da bude mnogo takvih "sumanutih" cena da bi se inače realan prosek podigao, i dao cenu od 2,400 kod arene. A ako je mnogo takvih, to znači da je to realnost tržišta.

A upravo u tome je problem.
  • 0

#1854 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 17 March 2010 - 22:18

Ono sto mene interesuje kad se skoro 99.98% zna da ce cene naredne ~3 godine padati i to za "veci" procenat ko je lud da sad ili u naredne tri godine kupi stan po ovim ili slicnom cenama?
Pogotovo sa sadasnjim kamatama u bankama (za kes kupce)

Izuzetak su kreditasi jer je njima u interesu da sto pre udju u "svoj" stan izvuku se iz kirije... ali koliko je takvih?



http://forum.b92.net...4...t&p=2641724

To su oni koji padnu na prvu "Never a better time to buy" :ph34r:
  • 0

#1855 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 17 March 2010 - 22:26

Dok se balon pumpao, PROSEČNA prodajna cena je išla 5, do najviše 10% u odnosu na PROSEČNU oglašenu. Ukoliko kupac neće da prihvati takvo sniženje, dođe drugi kupac.
U poslednjih godinu dana, danas i u narednih...pa rekao bih najmanje 5 godina, prava je retkost da se pojavi ozbiljan kupac, i onome ko stvarno želi da proda nekretninu znatno je više u interesu da postigne dogovor, zato što "ako ti nećeš, ima ko hoće" stav više ne važi. U tome je razlika, i zato prodajne cene danas idu 20% ili više procenata niže u odnosu na oglašene.

Pa zato sto je takvo stanje trzista. A sto se cene budu smanjivale to ce i korekcija kod pregovora biti manja. Sve se svodi na to da li ces stan kupiti po ceni koju si planirao da das za neki stan sad, za 6 meseci, za godinu dana ili dve.

Meni one uopšte nisu merodavne. Međutim, to je referentna tačka koji mnogi uzimaju kao pokazatelj REALNOSTI određene cene. Kažu, "komšija je stan kod arene prodao za 2400 eura kvadrat, ne pada mi na pamet da je dam u bescenje sada, za 1,600". Takve cene su razlog zašto je tržište danas mrtvo.

Pa to sta ko misli i koliko zeli da uzme za stan je problem onog ko prodaje. Inace kad pominjes taj primer (znam da nije stvaran neko parafraziras ponasanje prodavaca) moram da pomenem da sam ja imao slucaj gde kupci dolaze da gledaju stan od 190 000 evra i pricaju mi kako je stan preko puta pre manje od godinu dana prodat za 120 000 i ja im samo kazem pa sto ga niste kupili tad.
Tako isto onom prodavcu koji iznese takav argumet samo mu odgovris na isti nacin.

Prosek je izračunat za sve nekretnine koje su oglašene. Nažalost, matematika je takva da je trebalo da bude mnogo takvih "sumanutih" cena da bi se inače realan prosek podigao, i dao cenu od 2,400 kod arene. A ako je mnogo takvih, to znači da je to realnost tržišta.
A upravo u tome je problem.

Pa cene su bile globalno sumanute i svejedno je da li to nazoves realnoscu trzista ili neki drugi nacin poenta je da je veoma kratko trajao period u kome su cene tako naglo rasle, sam si sve to lepo izanalizrao. Ovi primer su onako upecatljivi jer su to cene koje bile toliko nerealne da smo se svi smejali. Inace secam se da je atmosfera kad gledamo cene u oglasima dok sedimo u agenciji bila takva da smo uglavnom komentarisali da prodavci nisu normalni.

Edited by BarryWhite1, 17 March 2010 - 22:43.

  • 0

#1856 Gordon

Gordon
  • Members
  • 433 posts

Posted 17 March 2010 - 22:44

Pa zato sto je takvo stanje trzista. A sto se cene budu smanjivale to ce i korekcija kod pregovora biti manja. Sve se svodi na to da li ces stan kupiti po ceni koju si planirao da das za neki stan sad, za 6 meseci, za godinu dana ili dve.


Ja sam pre recimo godinu i po dana planirao da platim određeni iznos za kvadrat. To je bilo toliko daleko od "realnosti" tadašnjeg tržišta, da nikakvim pregovorima nije bilo moguće doći do te cene za bilo kakvu nekretninu koja je blizu mojim potrebama i kriterijumima.

Danas bih već lako mogao uz pregovore doći do te cene, ali problem je u tome što sam značajno spustio iznos koji sam spreman da platim, i pooštrio kriterijume šta tražim. Promenjena pregovaračka pozicija, očigledni trendovi i očekivanja od budućnosti. :ph34r:

Ako to ne postane stvarno REALNOST TRŽIŠTA, postoji mnoštvo boljih načina da uložim svoj novac.

Tako da se ne bih kladio da će se stvari odvijati po scenariju koji si pomenuo.

Pa cene su bile globalno sumanute i svejedno je da li to nazoves realnoscu trzista ili neki drugi nacin poenta je da je veoma kratko trajao period u kome su cene tako naglo rasle, sam si sve to lepo izanalizrao. Ovi primer su onako upecatljivi jer su to cene koje bile toliko nerealne da smo se svi smejali. Inace secam se da je atmosfera kad gledamo cene u oglasima dok sedimo u agenciji bila takva da smo uglavnom komentarisali da prodavci nisu normalni.


Ja se smejem i ovom tekućem proseku za Beograd od 1,500 Eura. Za mene su cene i dalje globalno sumanute, pa je svejedno da li ćemo uzeti 19.12.2008. ili 15.03.2010. kao referentnu tačku.
  • 0

#1857 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 17 March 2010 - 23:05

Ja sam pre recimo godinu i po dana planirao da platim određeni iznos za kvadrat. To je bilo toliko daleko od "realnosti" tadašnjeg tržišta, da nikakvim pregovorima nije bilo moguće doći do te cene za bilo kakvu nekretninu koja je blizu mojim potrebama i kriterijumima.
Danas bih već lako mogao uz pregovore doći do te cene, ali problem je u tome što sam značajno spustio iznos koji sam spreman da platim, i pooštrio kriterijume šta tražim. Promenjena pregovaračka pozicija, očigledni trendovi i očekivanja od budućnosti. :ph34r:
Ako to ne postane stvarno REALNOST TRŽIŠTA, postoji mnoštvo boljih načina da uložim svoj novac.
Tako da se ne bih kladio da će se stvari odvijati po scenariju koji si pomenuo.
Ja se smejem i ovom tekućem proseku za Beograd od 1,500 Eura. Za mene su cene i dalje globalno sumanute, pa je svejedno da li ćemo uzeti 19.12.2008. ili 15.03.2010. kao referentnu tačku.

Pa zato sto vec pominjao da imas gde da stanujes a da ne placas kiriju pa sa tog aspekta mozes da se smejes jer ne moras ni da kupis stan. A sta da rade oni koji stanuju privatno, placaju mesecno kiriju? Mogu samo nazalost da placu.
Ako gledamo prosek na nivou BG da bi cene dosle na nivo iz 2007 potrebno je da dodje do pada cena od 25% u odnosu na sadasnje cene. A ako potencijalni kupci hoce da kupe stan na kredit onda treba da se uzdauju da ce i oni da budu na nivou iz 2007 i tako dolazimo do situacije da ce mozda 2012 ili 2013 neko nakon 5 godina placenja kirije ponovo biti u prilici da kupe stan na kredit za isti novac uz iste kreditne uslove ako vec nije kasno zbog starsone granice za dobijenje kredita.

Edited by BarryWhite1, 17 March 2010 - 23:12.

  • 0

#1858 gogo23

gogo23
  • Members
  • 204 posts

Posted 18 March 2010 - 02:49

Neko je pitao kako ćemo za 3 godine znati da je došlo do takvog pada. Iako nije 100% savršen izvor, možemo koristiti prilično dobru bazu sa istorijom kretanja cena nekretnina, koja postoji ovde:

http://imovina.net/statistics.php

Ova baza je dobra zato što možete dobiti pregled cena nekretnina koje su važile na određeni datum. Podaci u bazi sežu do aprila 2007. Izaberete datum, i dobijete prosečnu cenu za skoro 100 delova grada. Prosek ovih proseka daje prosečnu cenu kvadrata nekretnine u celom beogradu (nije idealno, ali je veoma blizu realnosti).

Ono što se iz oglašenih cena ne vidi jeste obim trgovine i stvarne postignute cene. .


Ja sam te pitao na osnovu čega će se utvrditi kretanje cena. Rukovodeći se onim primerom identičnih stanova u bloku 30 koji su oglašeni u rasponu 99-129 K eura.

Baza je totalno irelevantna zato što posmatra oglašene stanove, što je daleko od realnosti. Niti daje stvarnu sliku za prethodni period, niti za danas. Koristi podatke i vadi prosek iz stanova koji su oglaseni na njihovom sajtu. Kako su oglasivaci uglavnom agencije, isti stanovi se ponavljaju više puta. Ne treba da objasnjavam kako izgleda prosek kada neko traži 3.500 eura za stan u bloku 44, pa se to ponovi nekoliko puta u bazi.

Naš statistički zavod ima takođe prikaz kretanja cena novoizgrađenih stanova, ali ni kod njih nisam uspeo da saznam metodologiju, tj.
izvor podataka. Moguće je da koriste podatke iz PU, i ako je tako, onda bi to bio neki najrealniji pokazatelj.

https://zis.beograd....kama_2009_S.pdf

Rast cena novogradnje u periodu 2007-2008 je bio nekih 40%. Novi podatci za 2009 nisu još uvek objavljeni.
  • 0

#1859 hogarstrasni

hogarstrasni
  • Members
  • 213 posts

Posted 18 March 2010 - 15:25

Bez nekog insajderskog uvida u cene, napisao sam pre nekoliko meseci ono sto su osnvni postulati balona.

1.jednom napumpani balon se ne pumpa ponovo u toku jedne generacije
2.prosecno ispumpavanje traje oko 7 godina
3.u procentima ispumpavanje ide oko 80% (tako je biloi u vreme velike depresije)

E sada konkretan primer.Juce sam se nakon duzeg vremena video sa jednim prijateljem iz Kotora. Pre 2 godine (otprilike) je prodao stan od 50 kvadrata za 3000e po kvadratu i to stan koji nije u starom gradu vec na potezu prema Dobroti.
Kupio je za tu lovu dva u Novom Sadu u (istoj zgradi) i poslovni prostor, plus ostalo mu je kesovine (njegovoj familiji) oko 30000E.
Danas stan na istoj lokaciji u Kotoru ne moze da se proda za cenu od 1000E po m/2. Njegov prijatelj,inace direktor jedne banke se zali da mu zaposlene zene non stop kukumavce zbog nemogucnosti placanja dugova a i samom direktoru je plata spustena sa 1000E na 500E.
Familija je u medjuvremenu prokrckala pare (ostalo jos oko 5000e), poslovni prostror koji je iznajmljivao za 250e sada ne moze da se iznajmi ni za 150E i jedan stan ce morati da prodaju(i kupe garsonjeru) jer su samo dazbine za struju & gas preko 80E

Dakle to je situacija ukratko.Sad da se vratim na gornje tri teze u vezi balona.
Stan koji je na vrhuncu u Kotoru vredeo 3000E/m sada je 1000E/m. Sto je gubitak od 2/3 (oko 70%)
Ako uzmemo u obzir da je kriza tek pocela onda se pitam kolika ce cena biti na kraju sedme godine.
Po njemu cena pre balona je bila oko 500E/m
Da li je to sledeci target - videcemo.
Mozemo li povuci paralelu sa Vracarom - videcemo
  • 0

#1860 gogo23

gogo23
  • Members
  • 204 posts

Posted 18 March 2010 - 16:45

Mozemo li povuci paralelu sa Vracarom - videcemo


Ne može jer Vračar nikada nije bio isto što i Dobrota, niti je bio 500 eura. Niti je balon kod nas bio toliko napumpan kao u CG.
  • 0