Jump to content


Photo
- - - - -

Kako otici negde... Proces.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
48 replies to this topic

#1 giger.

giger.
  • Members
  • 84 posts

Posted 13 January 2008 - 15:05

Ocekivao sam da cu na ovom forumu umesto support group-e za one koji su vec emigrirali naci savete kako zaista otici iz ove zemlje.

Molim nekoga da me malo uputi i pomogne posto sam totalni pocetnik sto se emigracije tice, a zeleo bih da odem iz ove zemlje sto pre... Jednostavno mi je muka vise od "odlucujucih" izbora, plus izgleda da je ekipi na vlasti totalno pukao film i izgleda da od EU nema nista... Ipak velikom broju Srba odgovara izolacija, kvote privilegije i ostale mucke...

Moja situacija. Imam 27 godina, zavrsio sam fakultet, "Informacioni Sistemi" na FON-u. Engleski mi je odlican. Ne znam da li nesto znaci, ali imam i srpsko i hrvatsko drzavljanstvo. Radim u domacoj ispostavi americke software firme. Sve sto radimo se proda u Americi (outsorcing). Znaci klasican softver inzenjer/programer sa tek 6 meseci iskustva, ali radim puno i dosta ucim na poslu, a kapiram i da ce ovaj proces emigracije potrajati neko vreme tako da kad dodje vreme da se cekira avionska karta imacu mnogo vise iskustva. U principu zadovoljan sam svojim statusom u Srbiji i Beogradu, ali muka mi je od "odlucujucih izbora", srpskog mentaliteta i javasluka, itd. da ne nabrajam sad. Jednostavno osecam da ovde ne moze da se napreduje i zivi normalno... Osecam kao da ne pripadam ovde i mislim da je to i vise nego dovoljan razlog da se odselim odavde.

Imam neku rodbinu u Australiji na koju bas i ne racunam i neke prijatelje u Kanadi od kojih bih mozda i mogao da ocekujem nesto, ali bih ipak voleo da znam da li postoji mogucnost da sam sebi resim problem bez icije pomoci i bez icijih garantnih pisama.

Zemlje u koje bih voleo da odem su Amerika, Kanada ili Australija... Mislim da je nebitno sad da pisem o gradovima koji su mi na listi zelja, ali to su sve milionski gradovi. Recimo samo da je NewYork broj jedan na listi, a od broja dva sam realniji:)

Da li bi ljudi koji su uspesno prosli ovaj proces za neku od ove tri zemlje, mogli da napisu koju rec...??? Kako se pocinje, sta proces sve obuhvata, sta mi je sve potrebno, koliko novca moram da imam, sta su plusevi a, sta minusi prilikom aplikacije? Koliko bi tesko bilo meni da odem sam, a koliko sa devojkom? Da li posao mora unapred da se nadje i uopsteno koji su modaliteti i pomocu kog imam vece sanse da odem.

Gledao sam malo sajtove vlada ovih zemalja i uopste informacije su sture i pogotovo u slucaju USA nerazumljive... Hiljadu sifri i nekakvih viza, slabo mi je sta tamo bilo jasno, a kapiram da bih ipak trebao da znam nesto pre nego sto odem u ambasade ovih zemalja.

Vasa pomoc bi meni, a verujem i drugima mnogo znacila.

Unapred zahvalan,

Pozdrav

Edited by giger., 13 January 2008 - 15:16.


#2 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 13 January 2008 - 17:27

Ocekivao sam da cu na ovom forumu umesto support group-e za one koji su vec emigrirali naci savete kako zaista otici iz ove zemlje.


Za Australiju te zanima skilled visa i to pogledaj ovde:

Skilled Visa Assessment
http://www.immi.gov....ralia/index.htm

#3 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 January 2008 - 18:18

Moja situacija. Imam 27 godina, zavrsio sam fakultet, "Informacioni Sistemi" na FON-u. Engleski mi je odlican. Ne znam da li nesto znaci, ali imam i srpsko i hrvatsko drzavljanstvo. Radim u domacoj ispostavi americke software firme. Sve sto radimo se proda u Americi (outsorcing). Znaci klasican softver inzenjer/programer sa tek 6 meseci iskustva, ali radim puno i dosta ucim na poslu, a kapiram i da ce ovaj proces emigracije potrajati neko vreme tako da kad dodje vreme da se cekira avionska karta imacu mnogo vise iskustva. U principu zadovoljan sam svojim statusom u Srbiji i Beogradu, ali muka mi je od "odlucujucih izbora", srpskog mentaliteta i javasluka, itd. da ne nabrajam sad. Jednostavno osecam da ovde ne moze da se napreduje i zivi normalno... Osecam kao da ne pripadam ovde i mislim da je to i vise nego dovoljan razlog da se odselim odavde.


Vidim da si "zreo" za emigraciju, odnosno, dosao si u stadijum pred povracanje, sto je sasvim normalno.

Kao iskusnom vidovnjaku, vidim da su ti se poklopile sve karte. Ne ocekujem probleme u tvojoj aplikaciji.

Od sada pa na dalje, sve ti je gubljenje vremena osim da odes do kanadske ambasade, pokupis formulare i spremas se za put.

Prijatelji u Kanadi ti ne trebaju dok si u Beogradu, ali bih ti iskreno preporucio da ih cuvas za period od sletanja u Toronto pa narednih mesec, dva, zavisno od debljine tvog novcanika. Kad dodjes videces i zasto, nista strasno, ali poslusaj moj savet. Devojka, kao common law partner, ti je isto kao supruga, bar su tako moji prijatelji dosli.

Tvoj jedini minus, koji te ujedno, trenutno, diskvalifikuje za dobijanje 'skilled workers and professionals' vize je to sto imas samo 6 meseci radnog iskustva, zakon je jasan u tom slucaju, minimum 12 meseci. Pre toga, ne apliciraj.

To kratko vreme iskoristi da se sto bolje pripremis, primecujem da si, za nekoga ko se resio na takav potez, potpuno neinformisan, a za razliku od americkog i australijskog komplikovanog procesa, kanadski je savrseno prost. Za svaki slucaj prebroj svoje poene.

Vrlo bitno je i da razmislis koliko ce ti biti tesko da, u pocetku, prihvatis neki posao koji nece imati veze sa ovim sto trenutno radis, ne zaboravi da Kanada, uprkos uverenju mnogih nasih ljudi, nije ocajna zemlja koja ima problem da privuce dovoljno emigranata, naprotiv, upravo moze sebi da dozvoli luksuz da ih bira.

Edited by down with the sickness, 13 January 2008 - 18:34.


#4 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 13 January 2008 - 19:13

Bolje dodji u Češku. Koliko čujem od Kandadjana, plate u Češkoj su sasvim OK, zemlja se razvija svetlosnom brzinom, ekonomija jača, češka kruna obara rekorde, traže se stručnjaci (lokalci jako malo studiraju). Imaces više love, manje ces placati stan i hranu, sve je jeftinije a neuporedivo si bliži domovini!

#5 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 January 2008 - 19:21

Bolje dodji u Češku. Koliko čujem od Kandadjana, plate u Češkoj su sasvim OK, zemlja se razvija svetlosnom brzinom, ekonomija jača, češka kruna obara rekorde, traže se stručnjaci (lokalci jako malo studiraju). Imaces više love, manje ces placati stan i hranu, sve je jeftinije a neuporedivo si bliži domovini!


Wegga, nemam nista protiv Ceske, cak si mozda primetila da sam se svojedobno ja raspitivao o mogucnosti preseljenja u Cesku iz Kanade.

Realno, Ceskoj treba jos par decenija da se moze porediti sa Kanadom, po svemu, pa i platama, ipak su tuda Rusi prosli, a gde oni prodju tu treba jos toliko vremena da trava pocne ponovo da raste.

Poenta je da je decko zainteresovan za USA, CAN ili AUS. Ako mu se Ceska uklapa u planove i ja mu iskreno preporucujem, ali nek razmisli da li mu tamo treba devojka :rolleyes: .

Edited by down with the sickness, 13 January 2008 - 19:32.


#6 giger.

giger.
  • Members
  • 84 posts

Posted 13 January 2008 - 19:35

Hm... jel moze neko da mi pojasni sta neko ko je zavrsio neki cetvorogodisnji fakultet kao ja na Beogradskom Univerzitetu treba da zaokruzi pod education. Kako se priznaju nase diplome?

Evo ga link: http://www.cic.gc.ca...r-education.asp

Pogotovo mi nije jasna ova druga opcija "two or more university degrees at the bachelor’s level"??? Mislim sta ce im koji djavo dve diplome, pogotovo sto nema opcija sa jednom diplomom??? Stvarno mi nije jasno sta zaokruziti... Da li je to mozda prva opcija, jesu li nase diplome preinacene u master?

#7 mickeyrs

mickeyrs
  • Members
  • 41 posts

Posted 13 January 2008 - 19:38

evo, i ja ću da se dodam u priču, sve ovo što kaže giger o razlozima važi i kod mene, pa neću da ponavljam. zanima me zašto smatrate 'komplikovanim' Australijski sistem bodovanja, da li svi oni koji pređu 120 poena koliko je potrebno dobijaju vizu ili imaju i neke dodatne uslove zbog kojih se to dalje komplikuje? ovako na prvih par rešavanja onih testova trebalo bi da imam 125 poena, sa kolikom sigurnošću mogu da računam na dobijanje vize?

kako se tretiraju ove naše škole u njihovom sistemu, konkretno, ovih dana treba da diplomiram na Višoj Elektrotehničkoj školi u BG, pošto sam završio trogodišnji program, da li da se prijavim za ovaj naš Bachelor (treba položiti još par ispita) ili je dovoljno da kao 'običan' inženjer pošaljem dokumenta njihovoj Australian Computer Society koja radi skills assessment?

što se posla tiče, gledao sam preko interneta malo oglase i bez problema našao bar 4-5 koja po navedenim uslovima i potrebama radnog mesta mogu da prihvatim i radim za početak. 79. sam godište, ovde sam radio 4.5 godine (u radnoj knjižici standardno imam upisano samo 3 godine i 8 meseci... :rolleyes: ) na uvođenju poslovnog softvera, obuke korisnika, procene potreba, podešavanja i implementacije celog poslovnog okruženja, dosta toga i što se tiče knjigovođstva, mada to ne verujem da je tamo od koristi sem kao stavka u CVu. posle toga odslužio vojsku civilnih 9 meseci i još 9 radio u ITju na jednom BG fakultetu, znači, ukupno 'zvaničnog' staža imam oko 4.5 godine na raznim stvarima u vezi računara.

koliko generalno traje cela ta procedura oko dobijanja vize od dana podnošenja zahteva? koliko se stvar ubrzava ako mi neko (da znam da li da cimam ljude unapred) tamo obezbedi posao unapred? da li vredi otići bez ponude za posao pa tamo tražiti? pročitao sam brojna oprečna mišljenja i malo sam u konfuziji... toliko za sad, da ne skrenem sa teme koja se tiče procedure dobijanja vize... :huh:

#8 giger.

giger.
  • Members
  • 84 posts

Posted 13 January 2008 - 19:38

btw. Jos jedna stvar. Posto niko nije napisao nista o Americi, a meni na onom njihovom sajtu stvarno nista nije jasno, da li neko zna mogu li samo da banem u ambasadu ili moram da zakazujem nesto? Da li ce prvi put samo da mi utrape formulare i da li mogu tamo da pokupim neke informacije koje mene interesuju?

Pozdrav

#9 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 January 2008 - 19:51

Hm... jel moze neko da mi pojasni sta neko ko je zavrsio neki cetvorogodisnji fakultet kao ja na Beogradskom Univerzitetu treba da zaokruzi pod education. Kako se priznaju nase diplome?

Evo ga link: <a href="http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/ski...r-education.asp" target="_blank">http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/ski...r-education.asp</a>

Pogotovo mi nije jasna ova druga opcija "two or more university degrees at the bachelor’s level"??? Mislim sta ce im koji djavo dve diplome, pogotovo sto nema opcija sa jednom diplomom??? Stvarno mi nije jasno sta zaokruziti... Da li je to mozda prva opcija, jesu li nase diplome preinacene u master?


Pa nisi bas prva, nego treca grupa, 22 poena. Ja sam to popunjavao pre 10 godina, mozda i gresim, ali ne vidim da imas 17 godina skolovanja ili da si doktorirao/magistrirao. Uostalom, 22 bi trebalo da ti bude dovoljno za prolaz, a to je najvaznije.

Za Australiju ne znam, osim da je bilo mnogo teze nego za Kanadu u moje vreme. Meni je bilo svejedno, vazno je bilo junacki uteci.

Edited by down with the sickness, 13 January 2008 - 19:57.


#10 giger.

giger.
  • Members
  • 84 posts

Posted 13 January 2008 - 19:55

Pa nisi bas prva, nego treca grupa, 22 poena. Ja sam to popunjavao pre 10 godina, mozda i gresim, ali ne vidim da imas 17 godina skolovanja ili da si doktorirao/magistrirao.


Ok... Nesto sam se zbunio, da nisam mozda cetvrta...

Uzgred, deluje i sada kao da je mnogo teze otici u Australiju...

Edited by giger., 13 January 2008 - 20:03.


#11 giger.

giger.
  • Members
  • 84 posts

Posted 13 January 2008 - 20:01

Hm... sad sam popunjavao ovu formu (http://www.liveinaus...m/skilled-visa/) za Australijsku vizu. Ako popunim kao na slici i kazem da imam godinu dana iskustva, ali kazem da nemam ove tri godine kao sto i nemam, dobijem rezultat da ne zadovoljavam uslove za emigraciju. Ako pak navedem i da sam radio tri godine od poslednjih cetiri onda dobijem rezultat od 145 poena.

Ova prva godina ce uskoro da se desi, medjutim ove tri su mi prilicno daleko. Da li ovo znaci kraj mojim nadama sto se Australije tice???

Attached Files

  • Attached File  AUT.jpg   81.28KB   40 downloads


#12 giger.

giger.
  • Members
  • 84 posts

Posted 13 January 2008 - 20:16

Pa nisi bas prva, nego treca grupa, 22 poena. Ja sam to popunjavao pre 10 godina, mozda i gresim, ali ne vidim da imas 17 godina skolovanja ili da si doktorirao/magistrirao. Uostalom, 22 bi trebalo da ti bude dovoljno za prolaz, a to je najvaznije.

Za Australiju ne znam, osim da je bilo mnogo teze nego za Kanadu u moje vreme. Meni je bilo svejedno, vazno je bilo junacki uteci.


Hm... popunio sam i ovaj test za Kanadsku vizu i imam tacno 67 poena koliki je i "pass mark" i to ako stavim da idem sa partnerom (Adaptibility) znaci na granici sam. Izgleda da ako imas posao unapred to ti donosi dosta poena (sem, ako nije bug na sajtu), jer kad stavim arranged job, automatski dobijem tu 10 poena i jos dodatnih 5 poena (znaci 9) na strani za Adaptability.


Elem, da li neko ima predstavu kolike su sanse nekome da dobije Kanadsku vizu ako ima tako 67-70 poena, znaci ako je pri dnu?

#13 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 January 2008 - 20:19

Hm... sad sam popunjavao ovu formu (http://www.liveinaus...m/skilled-visa/) za Australijsku vizu. Ako popunim kao na slici i kazem da imam godinu dana iskustva, ali kazem da nemam ove tri godine kao sto i nemam, dobijem rezultat da ne zadovoljavam uslove za emigraciju. Ako pak navedem i da sam radio tri godine od poslednjih cetiri onda dobijem rezultat od 145 poena.

Ova prva godina ce uskoro da se desi, medjutim ove tri su mi prilicno daleko. Da li ovo znaci kraj mojim nadama sto se Australije tice???


Uf.... teras me da se ofiram. Pa, jeste, to znaci da je to kraj tvojim nadama. Slicno je i za Kanadu, sto se tice tog kontinuiteta u radnom stazu.

Ja sam imao rupu od 5 godina i bio sam bez posla sve to vreme pred apliciranje. Sta mi je ostalo nego da primenim "trikus balkanikus". Moj drug sa fakulteta je bio direktor u jednoj firmi u unutrasnjosti Srbije. Naveo sam da sam radio tamo, sve to vreme.

Samo da znas da sam ja aplicirao u Becu i da ih nije mrzelo da zovu i provere preko ambasade u Beogradu. Naravno, ne ocekuju da ce drug direktor jedne drzavne institucije da laze.

Sta da ti kazem, ne mogu da ti preporucim, ali ako si ocajan, kao sto sam ja bio, sta ti drugo preostaje?

#14 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 January 2008 - 20:27

Hm... popunio sam i ovaj test za Kanadsku vizu i imam tacno 67 poena koliki je i "pass mark" i to ako stavim da idem sa partnerom (Adaptibility) znaci na granici sam. Izgleda da ako imas posao unapred to ti donosi dosta poena (sem, ako nije bug na sajtu), jer kad stavim arranged job, automatski dobijem tu 10 poena i jos dodatnih 5 poena (znaci 9) na strani za Adaptability.


Elem, da li neko ima predstavu kolike su sanse nekome da dobije Kanadsku vizu ako ima tako 67-70 poena, znaci ako je pri dnu?


Opa, pocelo je. Pa emigracija ti je yebena rabota. Imigracioni oficir je taj koji odlucuje. Ako mu se svidjas on/ona ima diskreciono pravo da ti da par poena koji ti fale ili da ti uzme koliko treba da te ne pusti. Prema tome.... SRECNO prijatelji!

#15 giger.

giger.
  • Members
  • 84 posts

Posted 13 January 2008 - 20:29

Uf.... teras me da se ofiram. Pa, jeste, to znaci da je to kraj tvojim nadama. Slicno je i za Kanadu, sto se tice tog kontinuiteta u radnom stazu.

Ja sam imao rupu od 5 godina i bio sam bez posla sve to vreme pred apliciranje. Sta mi je ostalo nego da primenim "trikus balkanikus". Moj drug sa fakulteta je bio direktor u jednoj firmi u unutrasnjosti Srbije. Naveo sam da sam radio tamo, sve to vreme.

Samo da znas da sam ja aplicirao u Becu i da ih nije mrzelo da zovu i provere preko ambasade u Beogradu. Naravno, ne ocekuju da ce drug direktor jedne drzavne institucije da laze.

Sta da ti kazem, ne mogu da ti preporucim, ali ako si ocajan, kao sto sam ja bio, sta ti drugo preostaje?


Cekaj, zelis da kazes da ne proveravaju radnu knjizicu ili ne proveravaju ako se prijavis u Becu???

Zanimljivo...

Btw. za Kanadu je izgleda drugacije, dovoljna je ta jedna godina iskustva, jos kao sto rekoh ako unapred nadjes posao (ne znam koliko je to izvodljivo, ali...) dobijas gomilu poena... Izgleda da u tom slucaju odlazis sigurno...