Jump to content


Photo

Tajne srbijanskog mentaliteta


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
29 replies to this topic

#1 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 09 January 2008 - 10:33

Da li je neko istrazivao uzroke nastanka srbijanskog (i narocito beogradskog) mentaliteta.
Otkuda su pokvarenost, zavist, muvanje, prevrtljivost, bahatost tako prisutni kod nas?

Da li su negde obradjeni socioekonomski uzroci koji su doveli do toga?

Da li je recimo radost zbog crkavanja komsijine krave uslovljena prenaseljenoscu u Sumadiji us koriscenje zajednickih
pasnjaka itd?

#2 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 09 January 2008 - 11:10

ma neeee
to je zato što niko ne snosi nikakve posledice zbog svog ponašanja
i znaš da štagod uradiš, kažeš, nema konsekvenci.
počevši od pljuvanja po trotoaru, bacanja olupine stare veš-mašine kraj reke, pa do krađe, kriminala i ubistva...

#3 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 09 January 2008 - 11:17

ma neeee
to je zato što niko ne snosi nikakve posledice zbog svog ponašanja
i znaš da štagod uradiš, kažeš, nema konsekvenci.
počevši od pljuvanja po trotoaru, bacanja olupine stare veš-mašine kraj reke, pa do krađe, kriminala i ubistva...

...otvaranja glupih topika, koji završe na deponiji.

#4 Kronos

Kronos
  • Members
  • 54 posts

Posted 09 January 2008 - 11:21

Zivim u Beogradu, pa sam se nekako osetio prozvanim! :rolleyes:

Prvo, ne mislim da postoji neki generalni srpski/beogradski mentalitet, svojstven samo gradjanima Srbije, a cije su osnovne odrednice "pokvarenost, zavist, muvanje, prevrtljivost, bahatost". Da nevaspitanih i prostih ima vise nego sto bih voleo - ima, ali to je odlika svakog drustva sa relativno niskim nivoom opste kulture i obrazovanja. Sto se tice Beograda, u njemu je koncentracija stanovnistva najveca, pa je efekat najprimetniji.

Sto se nas konkretno tice, normalno je da se posle svih prozivljenih stvari, jedan narod koji ni u pocetku nije bio preterano kulturan/obrazovan, oseca isfrustrirano i nezadovoljno. Kada ljudi vide da se bahati i nekulturni oko njih bogate i postaju sve mocniji, i da upravo takvi dolaze do najbitnijih pozicija u drzavi, i steknu utisak da ni drzava, a ni njihovi sugradjani vise ne misle i ne brinu o njima, onda sticu utisak da je svet izuzetno surovo mesto, gde su okruzeni sebicnim i zlim ljudima, a u takvom okruzenju dobrota, kultura, nesebicnost jako brzo postaju slabost.

Ukratko, da bi covek bio dobar prema drugom, uglavnom prvo mora da bude zadovoljhan sobom. Nazalost, nesrecnih i isfrustriranih je danas mnogo.

Sto se tice bazicne nekulture i nevaspitanja - tu pomazu samo kazne, dok se ljudi malo ne naviknu. :huh:

#5 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 09 January 2008 - 11:29

ne bih rekao d aje topik toliko glup. O tom mentalitetu pisali su Dvornikovic i neki raniji etnografi, ali
citajuci ovaj forum covek se jos vise ucvrsti u utisku da je Srbija pakao na zemlji, a Srbi iz Srbije
sami djavoli. Videti topike o Omladini u zatvoru, o korupciji u zdravstvu, zatim o uticaju Obraza, pa o podmitljivim
sudijama i policiji itd

Ako toliko ljudi na ovom forumu ima takvo misljenje o svojoj okolini, onda mora biti da je takav metalitet
zaista svojstven Srbima i Srbiji.

Pogledajte jedan primer:. Ona hala za kosarku na novom Beogradu, koja je neisplativa i koju
izdrzavaju gradjani iz poreza, nije li ona izraz jedne strahovite bahatosti.

Pa likovi poput Velje Ilica koji su u vlasti, i to vec godinama, a narod im se divi....

Ima i drugih mesta na svetu gde je bio rat, pa to nije tako.

#6 Macha

Macha
  • Members
  • 1,618 posts

Posted 09 January 2008 - 11:55

ne bih rekao d aje topik toliko glup. O tom mentalitetu pisali su Dvornikovic i neki raniji etnografi, ali
citajuci ovaj forum covek se jos vise ucvrsti u utisku da je Srbija pakao na zemlji, a Srbi iz Srbije
sami djavoli. Videti topike o Omladini u zatvoru, o korupciji u zdravstvu, zatim o uticaju Obraza, pa o podmitljivim
sudijama i policiji itd
Ako toliko ljudi na ovom forumu ima takvo misljenje o svojoj okolini, onda mora biti da je takav metalitet zaista svojstven Srbima i Srbiji.



Čitajući ovaj forum stječe se utisak da su Srbi vrlo samokritični, odlično uočavaju probleme vlastitog društva i žele ih riješiti. To uopće nije loše.


Pogledajte jedan primer:. Ona hala za kosarku na novom Beogradu, koja je neisplativa i koju
izdrzavaju gradjani iz poreza, nije li ona izraz jedne strahovite bahatosti.

Pa likovi poput Velje Ilica koji su u vlasti, i to vec godinama, a narod im se divi....

Ima i drugih mesta na svetu gde je bio rat, pa to nije tako.


Možda iz tvog kuta tako izgleda, ali imaš krivo. U svim tranzicijskim društvima slični su problemi, pogotovo onima koja su prošla rat. Kad čitam vaše postove u kojima se kritički osvrćete na društvo, politiku i crkvu u Srbiji, čini mi se da bih mogla staviti potpis ispod vaših tekstova, samo bih umjesto Srbija napisala Hrvatska.
Inače, ne vjerujem ti ja puno u značaj mentaliteta. Postoje nerazvijena društva (kao što su naša balkanska) i postoje političke elite koje manipuliraju narodom nenaviklim na demokraciju. Mi sad prolazimo školu koju skupo plaćamo, ali kao što nema besplatne večere, nema ni besplatnog školovanja. :rolleyes:

#7 brax

brax
  • Members
  • 543 posts

Posted 09 January 2008 - 11:55

U zgradi u kojoj zivim omiljene discipline su: bacanje djubreta kroz prozor, ostavljanje otvorenog lifta na sedamnaestom spratu, ne placanje lifta i stepenisnog svetla i tome slicno.

Ne bih rekla da je to tipican srpski mentalitet jer ima i medju Srbljem kulturnih i lepo vaspitanjih ljudi koji su, na zalost, u manjini. Ali ih ima.

Smatram da sve potice iz porodice. Ako brojno slabiji, neprimitivni, deo srpske populacije na pravilan nacin vaspita i usmerava svoje potomke, nakon nekoliko generacija, trebalo bi, nadam se, da se i odnos snaga promeni.

#8 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 09 January 2008 - 12:10

Možda iz tvog kuta tako izgleda, ali imaš krivo. U svim tranzicijskim društvima slični su problemi, pogotovo onima koja su prošla rat. Kad čitam vaše postove u kojima se kritički osvrćete na društvo, politiku i crkvu u Srbiji, čini mi se da bih mogla staviti potpis ispod vaših tekstova, samo bih umjesto Srbija napisala Hrvatska.
Inače, ne vjerujem ti ja puno u značaj mentaliteta. Postoje nerazvijena društva (kao što su naša balkanska) i postoje političke elite koje manipuliraju narodom nenaviklim na demokraciju. Mi sad prolazimo školu koju skupo plaćamo, ali kao što nema besplatne večere, nema ni besplatnog školovanja. :rolleyes:


Ja,kao prvo uopste nisam Srbin, samo sam rodjen tamo.

Mislim da to stanoviste o skoli i razvoju, mislim da se ardi o evropocentricnom modelu koji impicira superiornost Zapada i Demokratije u odnosu na druge modele. Uzimajuci u obizr ekolosku katastrofu koja nastaje primenom upravo tog, zapadno modela cini se da on nije nimalo superioran.

Postenje nema veze sa demokratijom. I u diktaturi ljudi mogu biti posteni.
Mislim da sve posmatras ideoloski sa stanovista liberalnog ekstremizma:

demokratija + razvoj + ekonomija = raj.

prevrtljivost, zavist itd postoje oduvek i nemaju veze sa tranzicijom

#9 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 09 January 2008 - 12:10

Možda iz tvog kuta tako izgleda, ali imaš krivo. U svim tranzicijskim društvima slični su problemi, pogotovo onima koja su prošla rat. Kad čitam vaše postove u kojima se kritički osvrćete na društvo, politiku i crkvu u Srbiji, čini mi se da bih mogla staviti potpis ispod vaših tekstova, samo bih umjesto Srbija napisala Hrvatska.
Inače, ne vjerujem ti ja puno u značaj mentaliteta. Postoje nerazvijena društva (kao što su naša balkanska) i postoje političke elite koje manipuliraju narodom nenaviklim na demokraciju. Mi sad prolazimo školu koju skupo plaćamo, ali kao što nema besplatne večere, nema ni besplatnog školovanja. :huh:

sasvim se slažem
i potpuno mi izmiče smislen razlog zbog kog bi neko svaku kritiku doživljavao kao pljuvanje i mržnju...

uzgred, priča o mentalitetu je naučno utemeljena poput astrologije :rolleyes:
dvornikovićeva karakterologija jugoslovena je mitski projekat

#10 Igor_Swe

Igor_Swe
  • Members
  • 123 posts

Posted 09 January 2008 - 12:22

Sjajan topik , nas ministar za kulturu verovatno ima posla preko glave.
Tacno je da se posle rata i u doba tranzicije kultura gura u zapecak, ali upravo zbog toga moramo i krenuti da je propagiramo. Drzava poseduje mnoge aparate kojima moze da podigne nivo kulture, medjutim ni sami politicari nisu imuni na sljam jer iz njega poticu.
Neko je rekao porodica je tu najvaznija, jeste iz nje sve to potice. Medjutim drzava mora da uzme udela i u tome da poziva ljude ali i kaznjava kada krse zakone. Ne mozemo sedeti skrstenih ruku i ocekivati ni materijalni a ni kulturoloski procvat. Ja gledam da skrenem paznju ili takoreci pricam u "etar" aludirajuci na kulturu i bon-ton.
Mislim da necu pogresiti kada kazem da smo kulturoloski na nivou drzave na mnogo nizem nivou nego sto je to slucaj na materijalnom kada se poredimo sa zapadnom evropom recimo Skandinavija.
Finansije jesu izuzetno vazan faktor, medjutim ne i presudan. Kultura je nesto sto se neguje generacijama nije to faks koji se nabuba za 4 godine pa postane neko. Mislim da mi pojedinci mozemo u svom svakodnevnom zivotu da medjusobom(kao oni lanci prodaje) porpagiramo kulturu medju svojim kolegama, poznanicima i ostalima kroz salu i na neki ne napadan nacin.

P.S. Kada sam govorio Kultura nisam mislio na odlaske u pozorista i pracenje dela svetske knjizevnosti (to je po meni stvar interesovanja) Nego sam mislio na odnos prema okolini, coveku i samom sebi.

Edited by Igor_Swe, 09 January 2008 - 12:23.


#11 Macha

Macha
  • Members
  • 1,618 posts

Posted 09 January 2008 - 12:25

Ja,kao prvo uopste nisam Srbin, samo sam rodjen tamo.


Taj podatak me zanima kao lanjski snijeg. Kakve veze imaju društveni problemi u Srbiji s tvojom nacionalnošću?

Mislim da to stanoviste o skoli i razvoju, mislim da se ardi o evropocentricnom modelu koji impicira superiornost Zapada i Demokratije u odnosu na druge modele. Uzimajuci u obizr ekolosku katastrofu koja nastaje primenom upravo tog, zapadno modela cini se da on nije nimalo superioran.


Ne mislim da su Evropljani superiorni nama Balkancima. I oni su krvavi ispod kože. Svi ljudi su po svojoj naravi skloni neredu, neradu, korupciji, zloupotrebi položaja itd, samo što u zrelim društvima postoje zakoni koji štite društva od tih pošasti, a građani su svjesni da ih moraju poštivati. Kod nas se donose zakoni koji štite elite (npr. u slučaju privatizacije), pravosuđe ne funkcionira, religija se zloupotrebljava itd. Kako god okreneš, imamo što naučiti od Evropljana.

#12 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 09 January 2008 - 12:30

Ja zivim u Holandiji. Zakon i ovde primarno stiti elitu.

Zakon uvek stiti elitu jer elita kroji zakon.

Ostatak je sa elitom jednak kada se tice kradja ubistava i krivicnih dela, ali su zakoni tako skrojreni da idu na ruku eliti. recimo privatizacija zdravstvenog osiguranja osmisljena je tako da od najsiromasnijih prelije novac najbogatijima koji su vlasnici akcija firmi koje vrse privatno zdravstveno osiguranje.

To je i osnovni trik koji se stalno primenjuje.

Taj podatak me zanima kao lanjski snijeg. Kakve veze imaju društveni problemi u Srbiji s tvojom nacionalnošću?



Ne mislim da su Evropljani superiorni nama Balkancima. I oni su krvavi ispod kože. Svi ljudi su po svojoj naravi skloni neredu, neradu, korupciji, zloupotrebi položaja itd, samo što u zrelim društvima postoje zakoni koji štite društva od tih pošasti, a građani su svjesni da ih moraju poštivati. Kod nas se donose zakoni koji štite elite (npr. u slučaju privatizacije), pravosuđe ne funkcionira, religija se zloupotrebljava itd. Kako god okreneš, imamo što naučiti od Evropljana.



#13 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 09 January 2008 - 12:33

takodje, ta ideja o skolovanju o hijerarhiji naroda, tu sve tako smrdi na fasizam....

i pakovanje "drustveni problem"

nemoral je sasvim rpaktican problem, problem mikroodnosima medju ljudima, nema nikakve veze sa demokratskim slobodama.

#14 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 09 January 2008 - 12:34

Ja zivim u Holandiji. Zakon i ovde primarno stiti elitu.

Zakon uvek stiti elitu jer elita kroji zakon.
...


Gde bas u toj fashistickoj holandiji da zavrsis crni Scubiuse...

Preseli se u Britaniju, ovde to nije slucaj.


Kakva gomila gluposti...tolerancija moderatorki se ocigledno shvata kao dozvola da se drustvo pretvori u deponiju.

#15 Kronos

Kronos
  • Members
  • 54 posts

Posted 09 January 2008 - 12:36

Bila prvo monarhija sa relativno neobrazovanim i nekulturnim narodom. Narod kako ga ucilo, voli kralja, veruje u boga i neguje vrednosti koje su mu prenete. Dodje rat, kralj pobeze, narod se pobi i medju sobom. Zavrsi se rat, dodjose komunisti i rekose narodu da sve u sta je do sad verovao ne valja, i naucise ga novim vrednostima. Propade komunistima drzava, "braca" se medjusobno pobise, a narod, koji sad ostade i bez starih i bez novih vrednosti, ostade neobrazovan i nekulturan, kao i dobar plen za razlicite vrste manipulacije. O nastavku ove price posle 2000. necu da pisem, posto ne zelim da pocnem politicku raspravu.

Dakle, nista se danas novo ne dogadja. Novo vreme, nove vrednosti, nova verovanja i ciljevi. Ja se samo nadam da cemo ovaj put ostati dovoljno dugo na istom kursu...