Jump to content


Photo
- - - - -

Sekte


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
72 replies to this topic

#31 MAGTHERIDON81

MAGTHERIDON81
  • Members
  • 47 posts

Posted 04 March 2008 - 19:01

LOL ghost u potpunosti se slazem sa tobom!O cemu wi trabunjate?!Tebi ako se ckrva ne svidja slobodno je se odrekni,promeni veru,zemlju sta god ti zelis!EJ!Reci mi koji je zlocinac sa ovih prostora u Hitlerovom rangu?Ti gore navedeni su sitne ribe a opste je poznato da je njihov lijepi Ante uvek bio rado vidjen gost u Vatikanu!DAKLE SPC JE MALA, NEVINA ,UMILJATA ,SLATKA MACKICA

#32 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 06 March 2008 - 15:45

Tacno je da je crkva kao institucija najveca sekta koja samim tim smatra da ima pravo na apsulutnu istinu. Ali zasto je crkva toliko protiv sekti? Upravo zbog toga sto one koriste iste mehanizme pridobijanja sledbenika i vernika kao i crkva! U danasnjem svetu ima dosta ljudi koji su dovoljno pametni da vide da crkva ni izdaleka ne daje odgovore na mnoga pitanja koja se namecu coveku koji razmislja o zivotu,ljudima i svetu oko sebe...Istovremeno,ti ljudi imaju potrebu da budu voljeni,da veruju u nesto (uglavnom u nekakve ideale koji su prezentovani u liku gurua ili ti duhovnog ucitelja),da budu u okruzenju ljudi koji su prema njima nezni i pazljivi,koji imaju razumevanja za sve njihove slabosti,koji su tu da im daju podrsku...Svako od nas ima ove potrebe ali kada je neko emotivno nezreo on ima prenaglasenu potrebu za ovim stvarima (emocijama) koje sam gore nabrojao i usled takve izrazene potrebe postaje idealna meta i plen sekti. Sekte su po pravilu vodjene ljudima visoke inteligencije,obrazovanja,rekao bi cak i neke vrste karizme koja privlaci i pleni svojom snagom. Jednom kada je osoba privucena tom karizmom gurua,idealima koje on propagira i osecanjem pripadnosti zajednici,takva osoba postaje psiholoski ovisnik i u stanju je da pored "uzvisenih" ideala proguta i poveruje u jos kojesta u sta inace ne bi u nekim normalnim okolnostima. Kao sto je u crkvi polazna predpostavka da smo svi gresni (samo Isus je bezgresan)i zbog toga se trudi da nam svima usadi osecanje krivice jer sa tim osecanjem postajemo inferiorni i podlozni manipulaciji,tako i sekte najcesce imaju polaznu predpostavku da smo svi nesavrseni ali samo oni koji su manje nesavrseni mogu da vide svetlost duhovnog ucitelja i da krenu za njim. Naravno,ni duhovni ucitelj nece za sebe reci da je savrsen ali ce reci da je on najdalje odmakao na putu prosvetljenja i da svako ko zeli poci tim putem mora slediti njegov put. Kao sto crkva "trazi" od ljudi da veruju i blizinu bogu mere kolicinom vere u njega,tako i guru trazi veru u njega i stepen prosvetljenja meri kolicinom vere u njega.Motivi ovih gurua su razliciti - od jeftinih manipulanata kojima je cilj pridobijanje materijalne koristi od svojih sledbenika pa do ljudi koji zaista imaju karizmu i veruju u to sto pripovedaju...Ali svima je zajednicko jedno: Svesni su psiholoske ovisnosti svojih sledbenika o snazi svoje licnosti i nikada nista nece uciniti da pomognu takvim osobama da se psiholoski osamostale - naprotiv - neki od njih ce sve uciniti da takve osobe ucine jos vise ovisnim! Relacija guru - sledbenik je dvosmerna. Sledbenik od gurua dobija osecaj pripadnosti zajednici (samim tim emotivnu razmenu za koju su ovakvi ljudi uglavnom uskraceni u svakodnevnom zivotu),osecaj da neko brine o njemu kao jedinki (ovo nam je svima manje-vise potrebno),usmerenje i veru u nesto (neki ideal - cilj u zivotu)...Istovremeno, guru od sledbenika takodje dobija dosta toga: (Pored materijalne koristi koja nije pravilo) Osecaj vaznosti cime hrani ego. Nesumnjivo je u izvesnom broju slucajeva prisutna obostrana plemenita namera,i gurua i sledbenika i zbog toga ne bi sve sekte trpao u isti kos jer vrlo lako mogu da se razlikuju po tome sta propagiraju.One koje propagiraju bilo koju vrstu nasilja,netrpeljivosti,mrznje i sl. svakako da treba sankcionisati ili zabraniti. Ne treba podceniti ni negativan uticaj onih koje propagiraju toleranciju i nekakvu ljubav na kvadrat jer kao sto reko' - svako namerno dovodjenje neke osobe u bilo koju vrstu ovisnosti nije dobro delo pred bogom (bogom kao idealom,bogom kao apsulutnoj dobroti i pravicnosti,bogom u nama samima). Da ne kazem da vecina sekti koristi ljudsku nesrecu i nezadovoljstvo za pridobijanje clanova i svoje (sebicne) interese. Ipak,ne treba biti fobican i zabranjivati sekte samo zato sto ih je neko tako nazvao,bez nekog iole jaceg razloga. Jaci razlozi bi bili ako bi se dokazalo da sekta svojim delovanjem krsi zakon ili ako bi se dokazalo da je odgovorna za bilo koji vid destrukcije licnosti svojih sledbenika. Sto se tice suptilnog negativnog delovanja sekti koji nije moguce dokazati (ovaj vid se najcesce srece),protiv takvog uticaja se treba boriti prosvecivanjem dece i javnosti generalno objasnjavanjem mehanizama funkcionisanja i delovanja i njihovim raskrinkavanjem. Ako ljudi poznaju ove mehanizme,moci ce i da prepoznaju o cemu se radi a ako se sekte proglase za tabu-temu sigurno ne.
Na kraju zeleo bi da se izvinim ako sam usled svog nedovoljnog znanja o ovoj temi nekoga uvredio ili ako moje misljenje neko dozivljava kao iznosenje neistina.


Uh. Ajde kupila me poslednja recenica :rolleyes: Ali...... Kao prvo svaki pravi svestenik (a o monasima i visokom svestenstvu i da ne govorim), moze da ti da odgovor na bilo koje tvoje pitanje. Taj odgovor je uvek tacan i smislen ali je moguce da se tebi ne dopada. Sve u hriscanstvu je jako jednostavno i smisleno samo ako zelis da verujes i cujes. Ali o ovome bih mogla nasiroko i nadugacko. Sekte obavezuju svoje sledbenike da posecuju njihova da kazem svetilista ili ne znam kako se to vec naziva, mesta gde se okupljaju jer na taj nacin vrse manipulaciju. Ja ne znam nijednu crkvu gde moras da ides na svako okupljanje, liturgiju da bi bio clan, vernik ili sta god. Naravno da svaki svestenik poziva na cesce dolaske u crkvu, pojavljivanje na liturgiji ali nisam ja manji vernik ako propustim nedeljnu liturgiju ili ako ne postim ceo post. A u sektama tesko da ti mozes da malo ides pa da ne ides. Nazalost, mama moje prijateljice je bila u sekti, uvela je i drugu svoju cerku,pa mi je pomalo sve ovo o cemu se govori na Topicu poznato. Tvoje misljenje postujem kako i svacije uostalom ali morao bi dosta da procitas o veri, pravoslavlju uopste pa da budes potpuno siguran u sve ovo sto si napisao vezano za crkvu. Sto se tice sekti mislim da si fino objasnio zasto uopste postoje i zasto i imaju uostalom toliko pristalica :huh:

#33 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 06 March 2008 - 15:58

A jel moze ovde neko da definishe sta je to sekta?
U Srbiji se pod sektama podrazumevaju i protestanti.
Dodushe i tu su pravoslavne crkve jako slicne sa katolickom.
I za njih je sve sekta sto nije katolicko ili pravoslavno.

O kojim i kakvim sektama je ovde rec?

#34 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 06 March 2008 - 16:14

A jel moze ovde neko da definishe sta je to sekta?
U Srbiji se pod sektama podrazumevaju i protestanti.
Dodushe i tu su pravoslavne crkve jako slicne sa katolickom.
I za njih je sve sekta sto nije katolicko ili pravoslavno.

O kojim i kakvim sektama je ovde rec?

Ajmo ovako.... Sta su Jehovini svedoci? Eto kao najbezazleniji? Da, pitanje je ko odredjuje sta su sekte. Je l ima ovde protestanata? Cisto bih malo detaljnije da mi objasne sta i kako to kod njih ide :rolleyes:

#35 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 06 March 2008 - 16:36

Šta su sekte?

Pa recimo, kad bi sad neko od nas registrovao versku organizaciju, prepisao program i status SPC, ali dodao da je Isus voleo da nosi teget pantalone, odmah bi ga proglasili za šefa sekte.

Edited by qmedic, 06 March 2008 - 16:37.


#36 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 06 March 2008 - 16:39

Ajmo ovako.... Sta su Jehovini svedoci? Eto kao najbezazleniji? Da, pitanje je ko odredjuje sta su sekte. Je l ima ovde protestanata? Cisto bih malo detaljnije da mi objasne sta i kako to kod njih ide :rolleyes:


Jehovini svedoci se smatraju sektom. Smatra se da je njihov broj u svetu ca 10 miliona.
Jako bezazleni ljudi, jako dosadni jer se bave misioniranjem
Mormoni bi bila takodje sekta, ali ja ne znam da ih izvan US drzave
Utah bilo gde i ima,a malo komplikovanija sekta je Sciontology.
Medjutim,njih zanimaju samo ljudi s lovom, tako da ne verujem da su
u Srbiji jako aktivni.

Zasto upucujesh pitanje protestantima? Oni imaju veze sa sektama kao i ti i ja.
Ili mislish da su sadasnji predsednik USA, ali i svi bivshi(izuzetak Kenedi) i buduci
neki sektashi?

#37 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 06 March 2008 - 16:43

Ajmo ovako.... Sta su Jehovini svedoci? Eto kao najbezazleniji? Da, pitanje je ko odredjuje sta su sekte. Je l ima ovde protestanata? Cisto bih malo detaljnije da mi objasne sta i kako to kod njih ide :rolleyes:


Stvar bi trebalo da je vrlo prosta:

Postoje ravnopravne verske zajednice (kao posledica ustavom zagarantovane slobode ispovedanja vere) i postoje grupe koje krše krivični zakon (ugrožavaju nečiji život, pre svega).

Te druge se uslovno mogu nazvati sektama i njima ne treba da se bavi nikakvo ministarstvo vera, niti da se one tretiraju zakonom o verskim zajednicima, već su one sektor policije na osnovu krivičnog zakonika.

Sve drugo je posledica pravoslavne (ovde, ili katoličke u susedstvu) pravoslavne crkve i zloupotreba njihove monopolske pozicije, tj. njihova nefer borba protiv tržišta i konkurencije.

#38 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 07 March 2008 - 12:54

Zasto upucujesh pitanje protestantima? Oni imaju veze sa sektama kao i ti i ja.
Ili mislish da su sadasnji predsednik USA, ali i svi bivshi(izuzetak Kenedi) i buduci
neki sektashi?

Ma ne nisi me razumela. Ne upucujem pitanje protestantima, nego me zanimaju kako to i sta? Po cemu se razlikuju od pravoslavaca, od bilo koga. Kao sto znam razliku izmedju pravoslavlja i katolicanstva, tako me i protestanti zanimaju.

#39 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 07 March 2008 - 13:01

Jehovini svedoci se smatraju sektom. Smatra se da je njihov broj u svetu ca 10 miliona.
Jako bezazleni ljudi, jako dosadni jer se bave misioniranjem

Bezazleni? Pa ne bih rekla. Rekoh imala sam prilike da se upoznam sa njihovim ''misionarenjem''. Drugaricina sestra koju je majka uvela u sve to, je bila prinudjena da se uda za lika iz sekte, posto samo oni jedni drugima valjaju kako je meni objasnjeno. Dolazili su u kucu svaki dan i zabranjivali nam da slusamo muziku, ubedjujuci nas kako je to djavolje delo. Morala je da ide na sve njihove sastanke, da pomaze na razne nacine, materijalno a i drugacije. Bilo je tu svacega.....tako da nije nista bezazleno. I mislim da se jos uvek nisu izvukle iz svega toga.

#40 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 07 March 2008 - 13:07

Ma ne nisi me razumela. Ne upucujem pitanje protestantima, nego me zanimaju kako to i sta? Po cemu se razlikuju od pravoslavaca, od bilo koga. Kao sto znam razliku izmedju pravoslavlja i katolicanstva, tako me i protestanti zanimaju.


Postoji na ovom PDF-u tema "protestanti".

I jesu najzanimljiviji hriscani. A osnovnhe razlike ili slicnosti nadjesh kad u Google ukucash "protestanti" :rolleyes:

Ja zivim u sekularnoj drzavi(Nemackoj). Jehovini svedoci se smatraju sektom, ali uopste nemacke vlasti ne zanimaju.
Jednostavno se tretiraju vernicima kao i svaka druga verska organizacija. Recimo,pravoslavci ili budisti.

Jedini su problem ovi likovi iz frakcije Tom Kruza i Dzon Travolte ,jer niko ne kapira sta je njihova
zvezda vodilja. Oni nisu dobili status "verske organizacije".

#41 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 07 March 2008 - 13:26

A osnovnhe razlike ili slicnosti nadjesh kad u Google ukucash "protestanti" :huh:


Hahahahah :rolleyes: Hvala.

#42 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 07 March 2008 - 13:28

Hahahahah :rolleyes: Hvala.

A jel ti ocekujesh da ti mi ovde u nekom instant izdanju objasnjavamo jednostavnim rechima
ovaj komplikovani svet. Citaj bre malo. Eto ,ja ti rekoh da i na ovom forumu ima tema
pa citaj.

#43 meraklija

meraklija
  • Members
  • 227 posts

Posted 07 March 2008 - 14:12

@Blue Lady
Evo da ja pokusam u kratkim crtama da ti objasnim razliku izmedju protestanata i katolika,tj. pravoslavaca.
Teznja protestantizma (bar je tako u pocetku bilo) je vracanje osnovnim Biblijskim ucenjima i strogo "solo scripture";odbacivanje raznih nebiblijskih ucenja;ne priznavanje odluke crkvenih sabora (na kojima su se upravo takva nebibljiska ucenja i priznavala);ne priznavanje vrhovne vlasti Pape;Bog prasta grehe,a ne svestenstvo za debele napojnice...
Neke osnove mozes naci u filmu "Martin Luter".
Medjutim,mnoge protestanske crkve su stale sa vracanjem na osnovno ucenje,da li im je toliko odgovaralo,ili nisu razumele vise,ne znam.Veoma je mali broj protestanskih crkava koje su se u potpunosti vratile Bibliji,tj. solo scripture (tj. ucenju prve apostolske crkve).

#44 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 07 March 2008 - 14:28

@Blue Lady
Evo da ja pokusam u kratkim crtama da ti objasnim razliku izmedju protestanata i katolika,tj. pravoslavaca.
Teznja protestantizma (bar je tako u pocetku bilo) je vracanje osnovnim Biblijskim ucenjima i strogo "solo scripture";odbacivanje raznih nebiblijskih ucenja;ne priznavanje odluke crkvenih sabora (na kojima su se upravo takva nebibljiska ucenja i priznavala);ne priznavanje vrhovne vlasti Pape;Bog prasta grehe,a ne svestenstvo za debele napojnice...


Izvorni protestantizam je zapravo nastao kao kritika onih zabluda katolicanstva koje su ljude oslobadjale od licne odgovornosti. Takva kritika katolicanstva je rezultovala probudjenjem i reformom karaktera citavog protestantskog sveta. O tome imas ovde sazeto objasnjenje:

Blagoslov protestantizma

A u ovom radu imas puno istorijskih izvora koji dokumentuju reformu karaktera protestantskih naroda izmedju XVI i XIX veka:

http://prosvetiteljs...osvecenosti.doc

Neke osnove mozes naci u filmu "Martin Luter".


Taj film jako povrsno predstavlja sustinu protestantizma, kao da su ga sami katolici pravili. Mnogi je bolji film Martin Luter iz 1972. godine, nego ovaj od pre par godina sto je svima poznat.

Medjutim,mnoge protestanske crkve su stale sa vracanjem na osnovno ucenje,da li im je toliko odgovaralo,ili nisu razumele vise,ne znam.Veoma je mali broj protestanskih crkava koje su se u potpunosti vratile Bibliji,tj. solo scripture (tj. ucenju prve apostolske crkve).


Savremeni protestantizam je skrenuo u smeru istocnjacke filozofije. Dok je izvorni protestantizam proizveo prosvecenost zapadne civilizacije zato sto je promovisao razum i svest o licnoj odgovornosti, savremeni protestantizam se bavi manipulacijom ljudskim osecanjima. O toj razlici imas na ovoj adresi sazet komentar:

Degradacija protestantizma

#45 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 07 March 2008 - 14:41

Hvala puno i Merakliji i Analizi :rolleyes: