Jump to content


Photo
- - - - -

Saveti onima koji su tek emigrirali


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#16 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 04 January 2008 - 04:26

Ne znam koliko ste u toku... Ovde često po novinama izlaze paranoični članci o zloupotrebama kreditnih kartica plaćanjem preko neta. Svi ljudi koje ja znam imaju posebnu karticu na koju polože novac neposredno pre obavljanja transakcije, i to tačno onoliko koliko treba... Ne znam kako to funkcioniše u svetu.


he, he... setim se sad, kad sam dosao u ameriku, 94-te...
doneo sam nekih $10K u kesu, i normalno stavio u banku.

masa ljudi iz srbije me posle pitala gde sam stavio pare,
i cudila se kako sam mogao da budem toliko naivan i da ih stavim u banku...
kad svi zanju da banke kradu pare, ne daju kad trazis.. i tome slicno :rolleyes:

elem... odgovor na pitanje kako bilo sta (pa i placanje kreditnim karticama) funkcionise u (civilizovanom) svetu je:
NORMALNO :huh:

sto znaci: bez paranoja i psihoza.

#17 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 January 2008 - 04:34

he, he... setim se sad, kad sam dosao u ameriku, 94-te...
doneo sam nekih $10K u kesu, i normalno stavio u banku.

masa ljudi iz srbije me posle pitala gde sam stavio pare,
i cudila se kako sam mogao da budem toliko naivan i da ih stavim u banku...
kad svi zanju da banke kradu pare, ne daju kad trazis.. i tome slicno :rolleyes:

elem... odgovor na pitanje kako bilo sta (pa i placanje kreditnim karticama) funkcionise u (civilizovanom) svetu je:
NORMALNO :huh:

sto znaci: bez paranoja i psihoza.

Eto vidis mene cudi da te nije posetio IRS posto su banke obavezne da prijave svaki deposit preko 10K. :)
Zezam se naravno.Nema razloga za paniku.Ako neko ukrade tvoj broj kartice i napravi racun od 5K ti placas NULU.Meni su ukrali broj kartice par puta i nikada nisam platio cent.Ako izgubis karticu tvoja je odgovornost $50.Prema tome mene bas zabole ako neko zloupotrebi moju karticu.Naravno AMEX je zakon posto sve obavis preko telefona dok kod VISE i MASTER card moras da popunjavas formulare.

#18 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,990 posts

Posted 04 January 2008 - 05:55

...a tek blagodeti on-line plaćanja računa, t.j uopšte obavljanje svih tih "bankarskih" stvari preko interneta...jebote kad se setim samo 5 meseci unazad-stojim u redu u lokalnoj pošti (ili banci) penzionerima isplaćuju crkavicu, red dug 20 m kreće se brzinom šlogiranog puža :rolleyes: a ja došao da platim telefonski račun od 42 dinara...
2 Feba,
Ponesi vozačku dozvolu (uz to izvadi i medjunarodnu), ne znam kako je drugde, ali se prilikom polaganja voz. ispita traži i ova srpska, dok medjunarodnu koristiš u medjuvremenu (mislim da važi 3 mes.), sve ovo važi za Canadu, nisam siguran kako je drugde...
Ustvari, ako se ne varam o tome ima poseban topic na pdf automobili & saobraćaj

Edited by Kolbas, 04 January 2008 - 07:27.


#19 1234

1234
  • Members
  • 204 posts

Posted 04 January 2008 - 07:53

Medjunarodna vazi godinu dana. Koristio sam nasu medjunarodnu u americi godinu i po dana a u evropi godinu dana...

#20 Liticovjesac

Liticovjesac
  • Members
  • 281 posts

Posted 04 January 2008 - 09:49

Kada iznajmljujemo stan, na sta sve treba obratiti paznju? Ako je stan potpuno opremljen, sta sve treba da sadrzi, odnosno sta mogu da ocekujem da cu u njemu zateci osim namestaja?
Kako se najlakse uklopiti u novo okruzenje?
Sta sve treba poneti (osim odece i stvari koje bi inace nosili na putovanje)?
Kako se snaci u apoteci? Treba li poneti genericke nazive nasih lekova kako bi se lakse snasli ili je to suvisno?
Postoji li nesto sto biste voleli da vam je neko rekao pre odlaska?


Mnogo zavisi od toga da li te tamo gde ides ceka neki posao ili ides grlom u jagode.

Mislim da pre svega trebas da se vodis zdravim razumom. Kada budete iznajmljivali stan normalno je da pogledate sto vise ponuda i da pitate na licu mesta sta sve placate onome od koga iznajmljujete stan kao i sta je van toga. Dakle to se odnosi na struju, vodu, odrzavanje, djubre, grejanje, telefon, internet...

U novo okruzenje se najlakse uklapa tako sto izbrises sve predrasude koje si imao i spreman si za otkrivanje i istrazivanje nove sredine i ljudi. Ides svugde gde te pozovu i probas sve sto ti ponude.

Ja sam poneo 2 torbe. Uglavnom odecu , par knjiga, malo lekova (antibiotike i za stomacne tegobe), telefonski imenik, dokumenta, fotografije i strpljenje. Kada sam se preselio posle mesec dana vec se nagomilalo stvari da sam napunio citava kola. Osam meseci kasnije ta ista kola su vozila 5 puta stvari u sledeci stan. Godinu ipo dana kasnije sam morao da iznajmim kamion za selidbu. Racunaj da ces ici ponekad za otadzbinu te ces moci da donese ono sto otkrijes da ti fali.

Kada udjes u apoteku odes na salter i pitas na engleskom da li imate to sto ti treba. Druga alternativa je da se pojavi sa receptom od lekara. :rolleyes:

#21 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 04 January 2008 - 10:18

Medjunarodna vazi godinu dana. Koristio sam nasu medjunarodnu u americi godinu i po dana a u evropi godinu dana...


ne znam da l se u medjuvremenu nesto menjalo, ali koliko znam, u nemackoj medjunarodna vazi prvih sest meseci, onda moras da izvadis nemacku dozvolu.

a sto se pitanja na pocetku topika tice, vrlo je dobro raspitati se o takvim stvarima pre odlaska negde, ali se odgovori cesto i dosta razlikuju od zemlje do zemlje.
evo i par saveta koji vaze ma gde isli:
- ne zaboravite da ponesete dokumenta (zavisi opet sta cete raditi tu al svedocanstva, diplome, vencani list :rolleyes: mi deluju da mogu dobro doci) najbolje prevedena na jezik zemlje u koju idete (ako ne, onda na engleski)
- ako ne znate jezik, nabavite jos u srbiji neki dobar recnik (eventualno knjigu za ucenje ako necete upisati neki kurs u novom mestu boravka)
- super je stvar naci nekoga (pa makar i forumasa 0:)) ko je vec u zemlji ako ne i u samom mestu u koje idete ko bi vam pomogao oko osnovnih stvari vezanih za tu zemlju tj. mesto. oni koji su i sami otisli su uglavnom spremni da pomognu posto se i dalje secaju situacije u kojoj su se nekada i sami nasli.
- najbolje da sednete nedelju, dve (ili kolko vec vremena imate pre polaska) i obratite paznju na svaku sitnicu i vec postavite pitanje kako cete tamo. zazvoni telefon, pitate se kog provajdera uzeti, sednete u kola ili bus, pitate se kako cete tamo, ako imate decu, pitate se kako ide to sa vrticima, skolama, i sl. sve odgovore koje vec mozete da iskopate izguglate, tj. nadjete, a koje ne mozete pitate nekog. i ne zaboravite, koliko god se trudili i dobro organizovali, morate da budete svesni da cete sigurno imati jos gomilu pitanja kad stignete tamo. al nek vas to ne zabrine, to je i uzivanje otkrivati novo. ;)
- u zavisnosti od toga od kad, kakav i da li cete imati posao tamo gde stignete, isplanirajte koliko mozete finansijsku situaciju. od toga koliko da ponesete, kako da prebacite, da li mozete toliko da iznesete, koliko ce vam trebati za stan i sve sto vam je potrebno bar za pocetak, koliko ce vam trebati do prve zarade, itd., itd.
- odnos prema ljudima: budite otvoreni i pitajte, ne morate bas da dosadjujete za svaku sitnicu, ali pitajte. druzite se, pozovite ih kod vas, pozovite ih da prosetate gradom, stagod. ne idite sa predrasudama da su ljudi tamo zatvoreni, da ne vole da se druze i slicno. cak i ako vam se ucini da stvarno i jeste tako, borite se protiv toga. ljudi su uvek i svuda voleli i volece otvorene ljude koji vole da se druze. uostalom, tu ne mozete pogresiti. :)

hm, ima sigurno jos puno, puno toga sto bi trebalo reci, al sad ni sama ne mogu da se setim. :huh:

u svakom slucaju, puno srece, uspeha i zabave u istrazivanju novog okruzenja. :D

Edited by nickie, 04 January 2008 - 10:48.


#22 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 04 January 2008 - 10:33

Sve zavisi od toga da li stizete u NESTO (posao, stan) ii stizete u NISTA (znaci, sve iz pocetka). Da li tamo imate neko poznanstvo? Od toga i zavisi kako cete planirati evakuaciju. Najidealnije iseljenje je sa svim potrebnim dokumentima i nesto garderobe da ne idete goli i bosi prvo vreme. Sve ostalo se zacas nakupi na licu mesta. Narocito ako sa sobom imate malo kapitala (to vec vi sami najbolje znate koliko mozete da se protegnete). Krevet, postejina, posudje pa da vas Bog vidi.

Elektronskih kartica se ne treba plasiti. Rade posao svugde.

Ostalo je vec receno ... otvorenost, dobra volja, radoznalost i kupanje u novom jeziku.

#23 Feba

Feba
  • Members
  • 158 posts

Posted 04 January 2008 - 12:10

Sve zavisi od toga da li stizete u NESTO (posao, stan) ii stizete u NISTA (znaci, sve iz pocetka). Da li tamo imate neko poznanstvo? Od toga i zavisi kako cete planirati evakuaciju. Najidealnije iseljenje je sa svim potrebnim dokumentima i nesto garderobe da ne idete goli i bosi prvo vreme. Sve ostalo se zacas nakupi na licu mesta. Narocito ako sa sobom imate malo kapitala (to vec vi sami najbolje znate koliko mozete da se protegnete). Krevet, postejina, posudje pa da vas Bog vidi.

Elektronskih kartica se ne treba plasiti. Rade posao svugde.

Ostalo je vec receno ... otvorenost, dobra volja, radoznalost i kupanje u novom jeziku.


Citam sve postove i vec mi se malcice grlo steze. Valjda jos uvek ne mogu da verujem. Pitala sam za neke uopstene stvari jer znam da nema velike sanse da mi odgovori neko iz Poljske. Za to sam se ulogovala na Polish Forums gde ima dosta poljskih imigranata.
Nasa situacija je, reklo bi se, prilicno sredjena. Muz je dobio premestaj tamo. Nadam se phd-u na Varsavskom univerzitetu ali ne na poljskom. Okasnicu na kurs jezika koji je vec poceo na Varsavskom univerzitetu ali valjda cu naci jos neku skolicu.
Nismo planirali odlazak, sve se desava u roku od mesec, mesec i po dana. Sve je pocelo kao obicna relokacija sa odredjenim datumom povratka a onda smo shvatili da zelimo dalje. E od tada pocinje prava panika (moja naravno, moja bolja polovina zna da cu ja predvideti sve probleme pa spava kao bebica :huh: ).
Sto se tice stana, agencije za nekretnine imaju ogromnu ponudu sa puno fotografija. Preko satelita se moze lepo videti skoro svaka zgrada i drvce. Znamo koji je deo grada odgovarajuci i kakav stan zelimo. Ali culi smo da uz namestaj ide i kompletna tehnika (bela i "crna") te da se moze pregovarati o vecem tv i dodatnim aparatima. Samo, treba se svega setiti na vreme i to u ovom stanju kompletne rasejanosti... :rolleyes:

Hvala svima koji su postovali ovde. Postovi su puni dobronamernosti, ljubaznosti i predusretljivosti sto mi mnogo znaci. :)

#24 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 04 January 2008 - 12:31

Puno sreće i strpljenja za početak.

Nadjite obavezno kurs jezika, osnovna stvar da se uspešno socijalizujete je da znate jezik, nije potrebno ga znati perfektno, za to ti trebaju godine, a to će doći kasnije. Ako imate decu, obavezno ih upišite u poljsku školu/obdanište. Prvo što će se ona uklopiti izuzetno brzo, drugo što ćete vi kao roditelji uspostaviti najbrže poznanstva i kontakte preko dece. Zemljake radije u početku zaobidji, možeš sa njima da se družiš uvek, a bolje je kasnije kad budeš u većoj prilici da biraš društvo. Družite se više sa Poljacima a manje sa ex-patriotima.

Edited by alberto.ascari, 04 January 2008 - 12:32.


#25 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 04 January 2008 - 13:00

sve sto je rekla
...


Izuzetno dobar post. Samo bih dodao da se ne treba brinuti ako se neki (ili cak svi) odgovori ne uspeju naci pre polaska, sve se to da resiti i kad se stigne. Iako je naravno najbolje smanjiti broj nepoznanica pre puta - bice ih mnogo (i uzivacete u njihovom otkrivanju).

Puno sreće i strpljenja za početak.

Nadjite obavezno kurs jezika, osnovna stvar da se uspešno socijalizujete je da znate jezik, nije potrebno ga znati perfektno, za to ti trebaju godine, a to će doći kasnije. ..


Jos jedan super. Samo bih dodao da je za ovo boldovano televizor strasno koristan.

Edited by Sheridan, 04 January 2008 - 13:19.


#26 Vlada R.

Vlada R.
  • Members
  • 240 posts

Posted 04 January 2008 - 18:51

he, he... setim se sad, kad sam dosao u ameriku, 94-te...
doneo sam nekih $10K u kesu, i normalno stavio u banku.


$10K - WOW! Pa sto ti uopste otisao? :rolleyes:

Ja i supruga - $2K zajedno. I to jedva da smo skupili, plus sam se zaduzio za avio karte (znaci realno, dosli smo sa 800$).

#27 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 04 January 2008 - 20:27

$10K - WOW! Pa sto ti uopste otisao? :)

Ja i supruga - $2K zajedno. I to jedva da smo skupili, plus sam se zaduzio za avio karte (znaci realno, dosli smo sa 800$).


heh... sad ja ispadoh neki lovator ;)

s obzirom da sam dosao kao student.. a ne na zelenu kartu..
pare sam dao na skolarinu... i vrlo brzo sam bio totalno svorc...
secam se da mesecima nisam imao za vise od dva obroka dnevno :rolleyes:

ali... zavrsila se skola, sredili se papiri... i 'bog da me vidi' :huh:

a sta ste vi radili sa 2K? pretpostavljam da ste imali zelene karte + neke prijatelje/rodjake ovde?

#28 Vlada R.

Vlada R.
  • Members
  • 240 posts

Posted 04 January 2008 - 20:57

heh... sad ja ispadoh neki lovator ;)

s obzirom da sam dosao kao student.. a ne na zelenu kartu..
pare sam dao na skolarinu... i vrlo brzo sam bio totalno svorc...
secam se da mesecima nisam imao za vise od dva obroka dnevno :rolleyes:

ali... zavrsila se skola, sredili se papiri... i 'bog da me vidi' :huh:

a sta ste vi radili sa 2K? pretpostavljam da ste imali zelene karte + neke prijatelje/rodjake ovde?


ne, studentska viza J1(supruga) i dependent J2 (ja). Ali skolarina je bila placena. Tako da smo sav novac mogli mirne duse da damo za depozit kada su se konacno smilovali da nam stan izdaju ("kakav vam je rental history?"). Tako da smo 1. oktobra 2000. (kazu moji prijatelji, da ja nisam otisao Sloba ne bi pao :) ) bili sa tacno 0$.
Da, imali smo (imamo) prijatelje, mesec dana ziveli u stanu jednog od njih. Nikakvu finansijsku pomoc nismo dobili ni jednog trenutka.
Ali nisi jedini - dosta mojih poznanika je dosla sa hiljadama dolara i pokucstvom. Ja sam samo hteo da odem.

Edited by Vlada R., 04 January 2008 - 20:58.