Jump to content


Photo
- - - - -

Život u Prištini nekada i sada........


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3059 replies to this topic

#661 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 23 January 2008 - 21:43

Dakako. Zato sam ja odlučio da "telepilot" na čisto srpskom treba da bude "šarplaninac" ili "pulin", što korespondira "daljinskom čobanu" na srpsko-turskom. :rolleyes:

Crazy, dude, crazy... :huh:

#662 Madam_Secretary

Madam_Secretary
  • Members
  • 563 posts

Posted 23 January 2008 - 23:07

to sto neki to zove telepilot ne znaci da je to "albanska rec za daljinski." albanska rec za daljinski je uglavnom digitron(i) a telepilot, itd., su lokalizmi (sto nije nesto lose ali daleko od glavne reci).



da, mnogi kazu "telepilot", ima i onih koji kazu samo "pilot", a vecina koristi rec "digitron" iako se ta rec koristi i za kalkulator


ja nisam tvrdila da je to albanska rec, za mene su digitron i telepilot i kalkulator :huh:

najsmesnije mi je kad digitalb prevode she wonders - ajo u mrekullua :rolleyes:

#663 Madam_Secretary

Madam_Secretary
  • Members
  • 563 posts

Posted 23 January 2008 - 23:15

Potrudicu se ovih dana. Inace to je i moja skola :rolleyes:


:huh: hvala


Osnovna skola " Elena Djika " u centru Prictine, nalazi se u zgradi Osnovne skole " Vuk Karad_ic " , i nekada je i sama bila deo te skole. (Elena Djika, pseudonim Dora d'Istrija, albanska pesnikinja rumunskog porekla iz 19. veka.) Za razliku od skole " Dardanija " - " Milos Crnjanski " koja je podeljena " Berlinskim zidom " postala gotovo simbol, skola " Vuk Karad_ic " i " Eelena Djika " nisu razdvojene zidom. Prostim penjanjem uz stepeni_ste dolazi se do dela gde uce srpska deca, koji je znatno prostraniji i komforniji. Kada je pocetkom devedesetih do_slo do " raskola " , tada_snji direktor, prica Greta Kacinari, direktorka skole " Elena Djika " , ponudio je, imajuci u vidu brojnost, albanskoj deci jedan sprat. Me_utim, odmah je stiglo uputstvo da to tako ne mo_e i nastava na albanskom je morala da se zadovolji mnogo skromijim prostorom. " Sve se to dogodilo za dva sata " , ka_e Greta Kacinari, nastavnica engleskog. Na pitanje sta misli o mogucnosti da skolski objekti u buducnosti budu podeljeni izme_u Srba i Albanaca, direktorka Kacinari ka_e da je ova skola (tj. ove dve: " Vuk Karad_ic " i " Elena Djika " ) uspela da od Fonda za otvoreno drustvo dobiju sredstva da opremi salu za fizi_ko. " Ako dodje do podele skola jedna strana bi bila ostecena " , ka_e Greta Kacinari, napominjuci da sa " direktorom Svetislavom " (Svetislav Jovanovic, direktor Oc " Vuk Karad_ic " -p.a.) ima uglavnom korektne odnose. U znak pa_nje, NIN-ov novinar na rastanku dobija jedan primerak skolskog lista " Rrezia " ( " sun_ev zrak " ). " Znam da necete nista razumeti, ali, eto, da imate...

izvor magazin NIN, 1996

greta je prava gospodja i nimalo nije ostarila

Edited by Madam_Secretary, 23 January 2008 - 23:16.


#664 Vranjevac

Vranjevac
  • Members
  • 35 posts

Posted 23 January 2008 - 23:15

Evo jedne radosne vesti za ljubitelje KF Prishtina.
Juce je KF Prishtina u Ofenbachu u Nemackoj pobedila ekipu Kikers iz istoimenog grada sa 2:1.
Inace Kikers se takmici u drugoj Nemackoj ligi.
Vezano za rec Digitron(tako se zvala firma koja je proizvodila kalkulatore,negde blizu Slavonske Pozege u Hrvatskoj),a mene jo moj
nastavnik albanskog jezika u prvoj godini uciteljske skole(Shkolla Normale se tada zvala)ucio da se kaze TELEDIRIGJUS a tako ga i sad zovemo u mojoj porodici.

#665 TONIBAL

TONIBAL
  • Members
  • 928 posts

Posted 23 January 2008 - 23:24

Evo jedne radosne vesti za ljubitelje KF Prishtina.
Juce je KF Prishtina u Ofenbachu u Nemackoj pobedila ekipu Kikers iz istoimenog grada sa 2:1.
Inace Kikers se takmici u drugoj Nemackoj ligi.
Vezano za rec Digitron(tako se zvala firma koja je proizvodila kalkulatore,negde blizu Slavonske Pozege u Hrvatskoj),a mene jo moj
nastavnik albanskog jezika u prvoj godini uciteljske skole(Shkolla Normale se tada zvala)ucio da se kaze TELEDIRIGJUS a tako ga i sad zovemo u mojoj porodici.


Kod mene se on jednostavno zove Daljip :rolleyes:
A imao sam i jedan koji je radio samo na 10 cm daljine. Taj se zvao blizinski :huh:

#666 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 23 January 2008 - 23:38

Kod mene se on jednostavno zove Daljip :D
A imao sam i jedan koji je radio samo na 10 cm daljine. Taj se zvao blizinski 0:)

:rolleyes: :huh: :)

Gde ga se priseti - daljinski = daljip ;)

#667 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 23 January 2008 - 23:41

Evo jedne radosne vesti za ljubitelje KF Prishtina.
Juce je KF Prishtina u Ofenbachu u Nemackoj pobedila ekipu Kikers iz istoimenog grada sa 2:1.
Inace Kikers se takmici u drugoj Nemackoj ligi.
Vezano za rec Digitron(tako se zvala firma koja je proizvodila kalkulatore,negde blizu Slavonske Pozege u Hrvatskoj),a mene jo moj
nastavnik albanskog jezika u prvoj godini uciteljske skole(Shkolla Normale se tada zvala)ucio da se kaze TELEDIRIGJUS a tako ga i sad zovemo u mojoj porodici.

Mesto se zvalo Buje, ako se ne varam.

Mi smo isli u istoj skoli i to cetvorkom-busom :rolleyes:

#668 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 23 January 2008 - 23:42

najsmesnije mi je kad digitalb prevode she wonders - ajo u mrekullua :rolleyes:


:)

ma digitalb i albanci iz albanije uglavnom imaju poprilicno los sens prevoda. da li si ikad citala neku knjigu na albanskom (iz albanije) koju si mozda citala i na drugim jezicima? ja sam citao svu literaturu remarka, zole, itd na srpsko-hrvatskom i dopao mi se jezik stravicno. kad sam citao prevod na albanskom.. kao da citam jedan miks talijanskog i loseg albanskog. kad ne bi bilo tragicno za jezik, bilo bi smesno. :huh:

#669 TONIBAL

TONIBAL
  • Members
  • 928 posts

Posted 24 January 2008 - 00:18

ja nisam tvrdila da je to albanska rec, za mene su digitron i telepilot i kalkulator :huh:

najsmesnije mi je kad digitalb prevode she wonders - ajo u mrekullua :rolleyes:


Kad se vec spomenuo Digitalb, dali neko zna koliko se ta digitalna platforma koristi u Srbiji imajuci u vidu da je to najeftiniji nacin da se prate glavne evropske lige u futbalu. Znam da po Hrvatskoj hara.

#670 Madam_Secretary

Madam_Secretary
  • Members
  • 563 posts

Posted 24 January 2008 - 01:18

Kad se vec spomenuo Digitalb, dali neko zna koliko se ta digitalna platforma koristi u Srbiji imajuci u vidu da je to najeftiniji nacin da se prate glavne evropske lige u futbalu. Znam da po Hrvatskoj hara.


bome i u UK, mnogo je jeftiniji od sky-ja... ides u pub kad vidis... upppps, digitalb prenosi chelsea-liverpool :rolleyes:


@ unbeliever

one koje sam ja citala su ok... prevodi filmova su mi smesniji

#671 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 24 January 2008 - 04:43

@ unbeliever

one koje sam ja citala su ok... prevodi filmova su mi smesniji


ma ima i OK prevoda, ali uglavnom, prevodi su im losi. naravno, neki od njih cak misle da su to prvi prevodi na albanskom ignorisuci razno-razne prevode iz 60tih, 70tih koji su kosovskog porekla. na primer, ona idiotka Meksi je rekla da je njen prevod On Heroes and Tombs od Sabato-a koji je ona odradila 90tih "prvi prevod Sabato-a na albanskom jeziku..."

a Jak Mita je prevodio "Tunnel" 1960-e i Ramiz Kelmendi "On Heroes and Tombs", jednako, 1960-e. to nije albanski dakle :rolleyes:

jebena "elita" parazita.

Edited by Unbeliever, 24 January 2008 - 04:44.


#672 prof Grof

prof Grof
  • Banned
  • 2 posts

Posted 24 January 2008 - 08:18

Pregledao sam onako u prolazu neke postove pa sam naišao i na neke gde ste pisali o ćevapčićima..........

Za mene najbolji ćevapi ( ajde ćevapi , nego lepinja im je bila ue,ue, kuku, kuku), u qebaptore "Llandovica" preko puta tehničke škole u rruga Miladin Popović. E tu sam jeo ko lud ćevape....

A kad sam već kod ćevapa znate za vic kada je stari Albanac umirao a imao najbolje ćevapdžinice u gradu?

Umire stari Albanac ćevapdžija i pozvao svu decu da se s njima oprosti.
-Deco...........
-Decoooo, oooo, decooooo, ooooo!

Niko ga ne ebe 2 %!

-Deco , imam jednu............., tajnuuuu!

Kada su čuli svi za tajnu okupe se oko starca da čuju o čemu se radi, možda neka lova sakrivena, neko blago, prava misterija....

-Dobro, oče, polako tajna je?
-Tajna je....
-Da , polako tajna je da?
-Tajna je da............., ĆEVAP!
-Da, da , izdrži ćevap?
-ĆEVAP može da .....
-Da ajde, ćevap može da?
-Da se pravi....
-Da se pravi, izdrži još malo, možeš to!
-I od..........
-Da, da , i od?

-Mesa!

#673 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 24 January 2008 - 09:47

Evo jedne radosne vesti za ljubitelje KF Prishtina.
Juce je KF Prishtina u Ofenbachu u Nemackoj pobedila ekipu Kikers iz istoimenog grada sa 2:1.
Inace Kikers se takmici u drugoj Nemackoj ligi.
Vezano za rec Digitron(tako se zvala firma koja je proizvodila kalkulatore,negde blizu Slavonske Pozege u Hrvatskoj),a mene jo moj
nastavnik albanskog jezika u prvoj godini uciteljske skole(Shkolla Normale se tada zvala)ucio da se kaze TELEDIRIGJUS a tako ga i sad zovemo u mojoj porodici.

Znao sam jos pre nedelju dana za tu utakmicu,ali ce za dva-tri dana igrati i sa jednim Bundes ligasem.Da sam imao vremana otisao bih da gledam utakmicu, iako mi je Ofenbach udaljen oko 250km.Tovrlani je poludeo od srece zbog pobede.
Drugi gol je dao Perkos ,i proslavio ga "me Plisat" "..... "na istoku" :rolleyes: :huh: :)

#674 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 24 January 2008 - 10:12

Ali da se malo sada našalim, naravno ako neko to razume ovde ( ali takvih je malo koliko vidim ), mislim , šta ćemo sa "žutima".

nema šta da se razume u takvoj vrsti humora
to se sažaljeva
i suzbija

#675 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 24 January 2008 - 11:01

Znao sam jos pre nedelju dana za tu utakmicu,ali ce za dva-tri dana igrati i sa jednim Bundes ligasem.Da sam imao vremana otisao bih da gledam utakmicu, iako mi je Ofenbach udaljen oko 250km.Tovrlani je poludeo od srece zbog pobede.
Drugi gol je dao Perkos ,i proslavio ga "me Plisat" "..... "na istoku" :rolleyes: :huh: :)


Jedino ako sam pucao penal ;) !
Afrim je uvek bio lud za fudalom,u ekipi je bio ubedljivo najniži i iako fizički slab nije bežao iz duela.popularno smo ga zvali "Toki"!