Jump to content


Photo
- - - - -

Život u Prištini nekada i sada........


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3059 replies to this topic

#616 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 22 January 2008 - 16:21

Upravo tako Monttoni.
A Prištevcu nemoj zameriti....moravski je on submentalitet :huh:


Ipak je tebe bila bliza Moravska,i po udaljenosti a po necemu drugom.Ja sam sa drugi kraj Pristinu :rolleyes:

#617 Ulis

Ulis
  • Members
  • 2,254 posts

Posted 22 January 2008 - 17:39

Ipak je tebe bila bliza Moravska,i po udaljenosti a po necemu drugom.Ja sam sa drugi kraj Pristinu :rolleyes:


Ne budi na kraj srca, Prištevcu. Mislio sam da ti dajem kompliment, s obzirom kako
si nekada pisao o datom delu grada.

#618 Ulis

Ulis
  • Members
  • 2,254 posts

Posted 22 January 2008 - 17:45

o prishtenali,

jel zna neko gde je ulica bajram curri u Pr? :rolleyes:


Između parka i nekadašnje (jel tako Prištevac?) škole Vuk Karadžić

#619 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 22 January 2008 - 18:16

Dragi Pristevac ,ja govorim o 70-tim i stvarno neznam mnogo o vasim malogradjanskim frustracijama ali u tim godinama se u Pristini zivelo sasvim drugacije od onoga sto vi opisujete.(ili su to bili paralelni svetovi) samom cinjenicom da Pristina postaje Administrtivni i Univerzitetski centar menja se mentalitet kasabe , a znam je i kad je kasaba bila.
Kad perkosu spominjem igranke u Lapljem selu aludiram na igranke sa harmonikom i narodnjacima ,sto je bilo neZamislivo u Pristini -u to vreme se slusao hard-rock i utrkivalo se ko ima najnoviji album Hendriksa ili Alvin Lija , i to medju svim nacijama nije bilo podvojavanja ,u diskotekama,preko puta pravnog i kod stadiona ...ko se seca- a seca se onaj kom zna Nakija i Lelija se slusalo sve najaktuelnije sa svetskih top lista.
Neznam kakve veze imaju jezici sa urbanim modelom Pristine ,govorim i ja sve te jezike koje pominjes - sem romskog ,mada i njega pomalo znam a i vecina ljudi koje sam znao u to vreme i to svih nacija ...Tomica(Smisao Maste) je govorio Turski perfektno ali nikad nije u srpskom upotrbljavao 'ce gi' 'ce ga' i slicne gluposti (samo kad bi se ismejavali ruralci) ,kao ostali srbi koje sam znao....i oni nisu bili 'posteni' sa navodnicima vec bez njih- dok niste dosli vi Prkose .
Sto se tice raslojavanja po principu 'deca funkcionera' i slicno ...to je bilo sasvim razumljivo i to nije fenomen Pristine vec cena prerastanja kasabe u urbani,administrativni i univerzitetski centar...i toga ima svuda,neznam sto te to muci ,mozda zato sto su oni pravi Pristevci u sustini totalni inertni i izgubili su bitku bez borbe.... ja ih najbolje poznajem jer sam jedan od njih.

Aferim monttoni.Tih godina sam ja igrao jos klikere na fantu i kliske, krao voce u crkvenom dvoristu ,skupljao Kras- zivotinjsko carstvo i jedva cekao petak da izadje nova svescica Miki Mausa.Politikin zabavnik sam citao u pionisrkom centru.Spominjes Lelija(Divanjol ili Dalmatinska ulica) pa prema tome sudim da si stariji od mene,ja sam se druzio sa njegovim bratom Sacirom,koji je isao u medicnisku skolu.Tomu sam znao licno,mada je i on stariji od mene.Igrali smo ponekad kosarku,mada sam ja bio preslab za njegov kalibar.Bolje receno da nas je ucio kako se igra kosarka,I to preko puta njegove kuce u dvoristu gimnazije.On je tada cini mi se jedini imao "VOIT" basket,pa nam je dozivljaj bio da ga drzimo na kratko u rukama. Cak sam mu i babu poznavao jer je obicavala de sedi ispred kucne kapije,onako u staroj narodnoj nosnji,sa dimijama i skutacom uz nezaobilazne drvene nanule. Samo informativno tih godina(70-ih) je u podrumu Kosovskog Bozura (gde je kasnije bio klub umetnika) postojao disko klub,a moj stariji brat bio kao neki jebeni disk dzokej,jer je imao 100-njak LP ploca.Secam se kao klinac Crnih Bisera,Zorana Miscevica i njegovih Silueta,Zlatka Golubovica,itd.pa Animalsa,Beach Boys-a,da dalje ne nabrajam,pa krao ploce i nosio u skoli na skolske disko zabave u fizickoj sali,i naravno onda dobijao dobre batine zbog toga.
Kasnije je sve islo svojim tokom i bendovima koji su se kasnije radjali sa njima smo i rasli.Toliko o mojoj malogradjanskoj frustraciji.Nego ajd'ti meni kazi koj su to "TVOJI" parametri gradjanstva kako ti kazes ,a koji moji malogradjanski.Da se malo i ja pocipelim napokon.Ce mi pomognes li malo a? :rolleyes:
Paralelom koju je moja malenkost povukla izmedju tadasnje kasabe i radjanja urbane sredine je bila sasvim druge prirode.Tvoj je sarkazam bio upecatljiviji,ali na pogresnu adresu upucen.Ma nema veze ja ti ne zameram.Sto rece Djordje Balasevic.Krivi smo mi sto smo ih pustili.
Vidis u toj turbo transformaciji su najvise izgubili oni koji nisu hteli da prihvate podvajanja koja su nam se nametala svaki dan kroz svaku poru zivota.Gubitnici su i neke manjine koje su zivele u Pristini,i kojima je taj duh najvise odgovarao,jer su ipak mogli da pokazu svoje vrednosti.Kasnije su se te vrednosti gledale kroz sasvim drugaciju prizmu.E vidis to su doneli oni koji su se raslojavali.Ti si mozda neki gubitinik,ali za sebe mogu slobodno da kazem da sam jos veci.
Ili kako Ulis vec jednom ne tako davno rece a danas opet ponovi,kao i onaj poslanik Jaksic(tako li se zove) u srpskom parlamentu "Ciganski mentalitet" koristim priliku da se dragom Ulisu zahvalim iz svega srca.Verovatno nasledje predhodnih generacija,pa i on tako.Ne pada iverje daleko od klade,Jos jednom hvala Ulis.
No kada kada sam kod naseg Ulisa da ga nesto priupitam,jer sam ionako diskriminisan ovde,pa ako pisem pojedinacno post upucen njemu njemu,onda dok ove nase "kadije"to presude onda traje malo duze,i iskreno i nemam volje da trpim ovu diskriminaciju.

Dragi Ulise pita tebe ovaj Ciganski mentalitet "iz Maravsku"kaze li ti nesto ime Gordana Redzic(ako se ne varam),pa Vrbica Dragisa-Vrcko,i Citlucanin Ljubisa-Citke(koji nazalost nije medju zivima)?
No dok sam tu u ducanu da priupitam i Perkosa nesto ali da me ne shvati pogresno
Da li si ti dolazio u Proletersku ulicu zbog neke devojke?Brankove kcerke recimo?

#620 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 22 January 2008 - 18:27

Duhovito mora se priznati,kad Đerđa,komandant i Prištevac uhvate u kolo sve pršti :rolleyes:
možda i niste stigli do određenih službi ali ste neuništivi u cinkarenju moderaciji na ovom forumu,zanimljivo je samo kako vam neke poruke nisu smetale kad
su govorile o Albancima,kad je ta ista poruka govorila o Srbima odmah tužakanje.
Zanima me da li će neko tužiti kastora za njegov potpis,ili ovaj dvojac koji se dogovara na albanskom kako će i protiv koga da nastupa...

Još jednom ću zamoliti da ovu temu zaobiđete sa svojim nekulturnim provokacijama!


nijednom do sada u ovom forumu nisam pritisnuo dugme "report", prestani da izigravas parnog

#621 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 22 January 2008 - 18:43

Duhovito mora se priznati,kad Đerđa,komandant i Prištevac uhvate u kolo sve pršti :rolleyes:
možda i niste stigli do određenih službi ali ste neuništivi u cinkarenju moderaciji na ovom forumu,zanimljivo je samo kako vam neke poruke nisu smetale kad
su govorile o Albancima,kad je ta ista poruka govorila o Srbima odmah tužakanje.

Zanima me da li će neko tužiti kastora za njegov potpis,ili ovaj dvojac koji se dogovara na albanskom kako će i protiv koga da nastupa...

Još jednom ću zamoliti da ovu temu zaobiđete sa svojim nekulturnim provokacijama!


Huh al si patetican Përkoshe! I sta kazes? Hoce Comandante da pise Pristevcu na albanskom a da to niko ne razume? Izuzetno glupo! Pa i ptice na grani znaju da ovde ima srba koji poznaju albanski. I priznaj, tebi Kastor smeta kao sto ti svi ostali srbi koji nisu pohadjali velikosrBijansku skolu smetaju. O albancima da i ne govorim. Da ne bi sad trolovali i dalje, sto je i tvoj cilj, pozivam te da se saberes i ne blamiras se, ovako, providno.

#622 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 22 January 2008 - 18:53

E pa sad kad vec spominjes Tocka i Smak ...u to vreme su se vodile beskrajne polemike o tome ciji je saund gitare bolji ,Tockov ili Vedrana Bozica(Tajm) ili Vlatka Stefanovskog,Gorana Bregovica ili Nexhata Macule a sve to u odnosu na Kleptona,Hendriksa ili Alvina Lee (ten Years After) i to u nedogled. Ne znaam kada je Tocak izvizdan ali nije sigurno u vremenu o kojem ja govorim - tada se umetnost drugacije vrednovala a nikada po tome ko je odakle,zato je i bilo kvaliteta na sve strane.....a onda su dosla neka druga ,teska ,teska vremena....

Ni ja se nesto ne secam da je Smak ili Tocak izvizdan u Pr. Svirao sam nekoliko puta na Boom festivalu a i na Gitarijadi ´87. Inace moj, drug albanac je bio tetovirao autogram Tocka na podlaktici. Smak je uvek bio popularan bend u Pr a i sire na Kosovu. Boris Arandjelovic je po meni bio najbolji rok pevac u bivsoj a Kepa Stojanovic je bio velicanstven na bubnjevima. Produkcija im je bila na daleko visem nivou nego sto je bio slucaj sa Dugmicima ili Parnicima koji su, o ironijo, zaradjivali daleeeko vise od prodaje ploca i koncertnih ulaznica.

#623 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 22 January 2008 - 19:35

Ako ti se da da malo pojasnis ove razlike izmedju Toska i Gega. Koliko se oni medjusobno razumiju, ako ne kontaktiraju previse jedni sa drugima? Toski u Makedoniji( Bitola i okolina npr.) teze razumiju Gege, ja sam misljenja da to dolazi i od toga sto negdje do 90-91 nije bilo skola na albanskom, pa im djeca nisu cak znala ni dobro citati albanski a pogotovo pisati. U jezik su usle neke turske i neke makedonske rijeci. Npr. za daljinski upravljac kazu: daljinsko, ili papir-knishka, itd.itd.



razlika izmedju toske i gege varira od regiona. negde su poprilicno isti (Elbasan) a negde su totalno drugaciji (severna albanija i celo kosovo). na primer, toske koriste ë mnogo. "Nëna", za majka, dok Gege koriste a vise - Nana, itd. za one u makedoniji ne znam - sem za one u Strugi. oni mozda teze razumeju gege ali i gege teze razumeju njih. ja mislim da su Gege rezistentniji nad stranim recima dok Toske ih adoptiraju i kad nema potrebe (daljinski na albanskom se zove "Digitron").

duboka je to tema i ne mogu bas najbolje da to objasnjavam na srpskom. kad bi mogli na engleskom lakse bi bilo.

#624 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 22 January 2008 - 19:40

Zanima me da li će neko tužiti kastora za njegov potpis,


Evo, da udovoljim mom omiljenom kosmetičaru, sa' ću se prijavim sam i patrijarhu i Albanološkom institutu pri ANUS-u da mi proveri pravopis. :rolleyes: Mada Paja verovatno bolje zna i albanski pravopis nego taj institut. :huh:

#625 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 23 January 2008 - 00:52

razlika izmedju toske i gege varira od regiona. negde su poprilicno isti (Elbasan) a negde su totalno drugaciji (severna albanija i celo kosovo). na primer, toske koriste ë mnogo. "Nëna", za majka, dok Gege koriste a vise - Nana, itd. za one u makedoniji ne znam - sem za one u Strugi. oni mozda teze razumeju gege ali i gege teze razumeju njih. ja mislim da su Gege rezistentniji nad stranim recima dok Toske ih adoptiraju i kad nema potrebe (daljinski na albanskom se zove "Digitron").

duboka je to tema i ne mogu bas najbolje da to objasnjavam na srpskom. kad bi mogli na engleskom lakse bi bilo.



Eto npr. digitron, cuo sam od jednog prijatelja Albanca iz Skoplja da je najpravilnija rijec "pillot" ili kako se vec pise. Moja rodbina po ocevoj strani su Toske i njihov nacin komuniciranja sa Gegama varira, neki skoro da nemaju problema u komunikaciji dok se drugi malo teze sporazumijevaju. Ali o.k da ne davim, zanimaju me jednostavno te razlike jer na zalost ne govorim taj jezik, tek ponesto malo razumijem.

#626 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 23 January 2008 - 05:33

Eto npr. digitron, cuo sam od jednog prijatelja Albanca iz Skoplja da je najpravilnija rijec "pillot" ili kako se vec pise.


ma nema pojma o cemu govori. "Pilot" znaci pilot, to jest, upravljac avionom.

Moja rodbina po ocevoj strani su Toske i njihov nacin komuniciranja sa Gegama varira, neki skoro da nemaju problema u komunikaciji dok se drugi malo teze sporazumijevaju. Ali o.k da ne davim, zanimaju me jednostavno te razlike jer na zalost ne govorim taj jezik, tek ponesto malo razumijem.


mislim da to ima veze i s socio-ekonomskim statusom pojedinaca; sto obrazovaniji (bilo na gege ili na toske) toliko ce bolje razumeti jedan-drugog. na primer, jedan student iz prishtine (gege) nema problema razumeti jednog studenta iz vlore (toske), dok jedan obicni seljak (nije ovo vredjanje) iz okoline tetova nece razumeti jednog studenta iz okoline tirane (ili obrnuto). ja licno mislim da je dijalekt gega bolji i originalniji albanskim recima ali to je subjektivno misljenje.

mozemo o tome jos da govorimo ako hoces.

#627 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 23 January 2008 - 05:44

Pitanja za ljude iz Pristine i one koji barem povremeno posecuju Pristinu:
Kakav je nocni zivot?
Gde se izlazi i kakav je provod?
Koja su dobra mesta za klopu ili gde bi stranac trebalo da odsedne(hoteli)?
Kako se zabavlja mladja generacija(mesta za izlaz) i fosili mojeg godista?
PS
Perkos i ekipa.Posto igrom slucaja poznajem par marines sa Kosova bez komentara tipa "Bondsteal hamburger" mogu da prezivim.

#628 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 23 January 2008 - 09:06

Dragi Ulise pita tebe ovaj Ciganski mentalitet "iz Maravsku"kaze li ti nesto ime Gordana Redzic(ako se ne varam),pa Vrbica Dragisa-Vrcko,i Citlucanin Ljubisa-Citke(koji nazalost nije medju zivima)?
No dok sam tu u ducanu da priupitam i Perkosa nesto ali da me ne shvati pogresno
Da li si ti dolazio u Proletersku ulicu zbog neke devojke?Brankove kcerke recimo?


Nisam imao takvih iskkustava u Proleterskoj :rolleyes:
dolazio sam u taj kraj jer mi je tetka jedno vreme živela iza tehničke škole,od gore pomenutih znao sam Čitketa,ako je Vrbica iz Goleške onda znam i njega dok
ovu Redžiićku ne znam,znam jedino Nebojšu redžića sa TVP!

#629 Ulis

Ulis
  • Members
  • 2,254 posts

Posted 23 January 2008 - 09:55

Dragi Ulise pita tebe ovaj Ciganski mentalitet "iz Maravsku"kaze li ti nesto ime Gordana Redzic(ako se ne varam),pa Vrbica Dragisa-Vrcko,i Citlucanin Ljubisa-Citke(koji nazalost nije medju zivima)?


Prištevac, razjasnili smo da nisam imao takve namere.
Pokojnog Ljubišu sam dobro poznavao. ostale ne znam. Osim ako nije Gordana nego Vesna.

#630 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 23 January 2008 - 10:06

Nisam imao takvih iskkustava u Proleterskoj :rolleyes:
dolazio sam u taj kraj jer mi je tetka jedno vreme živela iza tehničke škole,od gore pomenutih znao sam Čitketa,ako je Vrbica iz Goleške onda znam i njega dok
ovu Redžiićku ne znam,znam jedino Nebojšu redžića sa TVP!

Gde iznad tehnicke?u pravcu Grmije, ili u samoj Proleterskoj ulici u pravcu Kojlovice prema Pozderki?Eh Citke ,Citke za njega mi je zaista zao.Imao je nesupesan brak,sa Znezanom Bulajic-Bulom,kcerkom Radeta taksiste,a stanovala je tik uz kino Vllazmimi.Imali su jednu divnu devojcicu iz tog braka.Sestra mu je isla u gimnaziju i tada se zabavljala sa onim "krokodilom" od sina Mustafe Pljakica,imena mu se ne secam.
Jeste Vrcko karatista i bilder.Majka mu je bila profesorica u gimnaziji.Vrcko je bio totalno anacionalan, veoma drustven.Stajao je uvek ispod "naseg drveta"odmah iznad Jugobanke.Na zidu pored Jugobanke pored glavnog ulaza, obicno si se okupljali narkomani.Jedno vreme se druzio sa Zizijem.