Jump to content


Photo
- - - - -

Üticaj "kreditne krize" na srpsku ekonomiju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 27 December 2007 - 09:17

Da li tekuca kreditna kriz utice i na srpsku ekonomiju. Poznato je da se stabilnost dinara do sada odrzavala sredstviam stranih banaka koja su bila deponovana ili plasirana kod nas.
Sta ce biti sada kada krediti postanu skupi?
Da li ce to uticati na doamce trziste, recimo trziste stanova?

#2 Soulpatrol

Soulpatrol
  • Members
  • 35 posts

Posted 27 December 2007 - 09:58

Mislim da ce i kod nas doci do pada cena nekretnina, osim u najatraktivnijim i ekskluzivnim delovima Beograda i NS.

Ne znam koji procenat kupaca kupuje iz svog dzepa, ali ce definitivno i taj broj biti sve manji i manji. Sve pivare su privatizovane, DDOR nije otisao po planiranoj ceni, NIS ide po drugom kljucu, a i sve je manje i manje zemlje oko auto-puta i magistrala za prodaju... U NS Crnogorci i Bosanci za sve pare pokupovase stanove i lokale, jos jedino oni drze cenu kvadratu i penju ga gore, ali i taj izvor kad presusi ostaju banke koje su sve skuplje umesto da budu povoljnije..

Ja i moja mi zenica planiramo kupovinu, ali cekamo vreme "buyer`s market" i osmatramo trziste..

#3 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 27 December 2007 - 10:06

samo laici mogu da pričaju o skupim kreditima.
krediti nisu skupi, standard nam je nizak.

#4 Soulpatrol

Soulpatrol
  • Members
  • 35 posts

Posted 27 December 2007 - 10:10

krediti nisu skupi, standard nam je nizak.


Kad govorimo o ovim temama, brojke su zakon i najbolji dokaz.. Bilo bi dobro da se izadje sa nekom uporednom analizom.

Standard jeste nizak, apsolutno se slazem.

#5 Soulpatrol

Soulpatrol
  • Members
  • 35 posts

Posted 27 December 2007 - 10:25

Evo jednog primera nase i banke iz Slovacke:

SGYB

Efektivna kamatna stopa: od 6.49% do 7.24%1
Nominalna kamatna stopa: šestomesečni EURIBOR + 1,50% do 2,00%2
Iznos učešća: 0% - 10% 3
Period otplate: od 5 do 25 godina
Maksimalno opterećenje plate: 50% ukupnih primanja (dužnika i još jednog lica u svojstvu sadužnika užeg člana porodice)
Minimalni iznos kredita: 10.000 evra4
Vinkulirana polisa životnog osiguranja u korist Societe Generale banke, na iznos i period trajanja kredita
Vinkulirana polisa osiguranja u korist Societe Generale banke, na građevinsku vrednost nepokretnosti I na vreme trajanja kredita
Hipoteka prvog reda na nekretninu (koja je predmet kupovine ili druga nekretnina u vlasništvu)
Premija osiguranja kredita: od 1,5% do 3,5%
Administrativni trošak: 0,50%


Tatra banka

* advantageous and ALWAYS GUARANTEED interest rate from 5.09 % p.a - you choose a seal period of an interest rate at our place during a whole time of maturity of the loan
* Providing of loan up to 100% amount of mortgaged realty
* extra payments possibility up to an amount of 20% from a loan yearly, in time of fixation termination of an interest rate free of charge
* early credit back-payment possibility at any time, in time of fixation termination of an interest rate free of charge
* Shirt term of loan arrange within several days
And further advantages for You in addition!!!
* possibility to gain a credit card in time of the first 6 months free of charge
Further benefits of your mortage loan:
* money drawings at the proposal for deposit of lien in the land registry
* extended payment time without a reason designation
* TB mortage loan commitment TB issue free of charge
* no need to submit the invoices at building and re-construction of an estate
* possibility to guarantee with a land stated for building
* comfortable property insurance directly at out place at the branch office
* combination of a mortage loan with the Home equity loanTB with a guaranty of the same property
* stage credit drawing flexibly at your needs unlimited with no exact bank determination of the amount of the individual drawings
Advantageous terms for the projects financing of the new buildings:
* easy credit settlement - without a need to submit the expert testimony
* free of charge for the registration of application and mandate contract
* 100% financing of the cash value
* possibility to provide a loan also for the foreigners
Settle the mortage loan at Tatra banka easy:
* consulting - choose a way which suits you most:
- qualified and quick counselling at any branch office
- full financial counselling at our Centres of livingTB
* submission of needed documents for the registration of application
- Confirmations of your income
- Confirmations of purpose and mortgaged realty
- Confirmations of identification
* signing of agreement documentation at your branch
* submission of required documents and drawing on loan
* your new or renewed realty



Razlika?

#6 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 27 December 2007 - 11:30

upravo tako. na toj razlici zaradjuju banke, a Dinkic drzi stabilan dinar. Radi se dakle o novoj, velikoj pljacki naroda. Dok ej napolju kredit jeftin,
u Srbiji je siti skup ovo omogucava da banke zarade na onima kojima trebaju krediti, a to je stanovnistvo ili oni
nesrecnici koji pokusavaju da se u Srbiji bave razvojem.

Evo jednog primera nase i banke iz Slovacke:

SGYB

Efektivna kamatna stopa: od 6.49% do 7.24%1
Nominalna kamatna stopa: šestomesečni EURIBOR + 1,50% do 2,00%2
Iznos učešća: 0% - 10% 3
Period otplate: od 5 do 25 godina
Maksimalno opterećenje plate: 50% ukupnih primanja (dužnika i još jednog lica u svojstvu sadužnika užeg člana porodice)
Minimalni iznos kredita: 10.000 evra4
Vinkulirana polisa životnog osiguranja u korist Societe Generale banke, na iznos i period trajanja kredita
Vinkulirana polisa osiguranja u korist Societe Generale banke, na građevinsku vrednost nepokretnosti I na vreme trajanja kredita
Hipoteka prvog reda na nekretninu (koja je predmet kupovine ili druga nekretnina u vlasništvu)
Premija osiguranja kredita: od 1,5% do 3,5%
Administrativni trošak: 0,50%


Tatra banka

* advantageous and ALWAYS GUARANTEED interest rate from 5.09 % p.a - you choose a seal period of an interest rate at our place during a whole time of maturity of the loan
* Providing of loan up to 100% amount of mortgaged realty
* extra payments possibility up to an amount of 20% from a loan yearly, in time of fixation termination of an interest rate free of charge
* early credit back-payment possibility at any time, in time of fixation termination of an interest rate free of charge
* Shirt term of loan arrange within several days
And further advantages for You in addition!!!
* possibility to gain a credit card in time of the first 6 months free of charge
Further benefits of your mortage loan:
* money drawings at the proposal for deposit of lien in the land registry
* extended payment time without a reason designation
* TB mortage loan commitment TB issue free of charge
* no need to submit the invoices at building and re-construction of an estate
* possibility to guarantee with a land stated for building
* comfortable property insurance directly at out place at the branch office
* combination of a mortage loan with the Home equity loanTB with a guaranty of the same property
* stage credit drawing flexibly at your needs unlimited with no exact bank determination of the amount of the individual drawings
Advantageous terms for the projects financing of the new buildings:
* easy credit settlement - without a need to submit the expert testimony
* free of charge for the registration of application and mandate contract
* 100% financing of the cash value
* possibility to provide a loan also for the foreigners
Settle the mortage loan at Tatra banka easy:
* consulting - choose a way which suits you most:
- qualified and quick counselling at any branch office
- full financial counselling at our Centres of livingTB
* submission of needed documents for the registration of application
- Confirmations of your income
- Confirmations of purpose and mortgaged realty
- Confirmations of identification
* signing of agreement documentation at your branch
* submission of required documents and drawing on loan
* your new or renewed realty



Razlika?



#7 Soulpatrol

Soulpatrol
  • Members
  • 35 posts

Posted 27 December 2007 - 11:59

Slazem se sa tobom ali ne u potpunosti. Ni Dinkic niti bilo koji drugi politicar nema utocaj na ostvarivanje ove razlike direktno, ali posredno pametnom finansijskom i ekonomskom politikom, tj. stvaranjem dobre investicione podloge - uslova sa povecanje konkurentnosti, standarda svih gradjana, smanjenje nezaposlenosti, povecanje stednje i potrosnje... Prema teoriji i praksi, bolji standard i ekonomski polozaj automatski znaci i vecu konkurentnost na svim trzistima, pa i finansijskom.. Eto nama nizih kamata, a do tada..

U Slovackoj je pametnom politikom u poslednjih nekoliko godina doslo do velikog razvoja. Pametnom fiskalnom politikom (ista stopa poreza na sve - mislim 19%) je privukla veliki broj investitora iz svih mogucih grana privrede. A verujte, da je do pre 10-12 godina Slovacka bila u istoj ravni sa nama, bez EU, sa regresivnim shvatanjima razvoja, prilicno populisticki okrenuta bez perspektive.

Malo smo otisli van teme, ali nije zgoreg ni ovo pomenuti..

Pozdrav

#8 letri

letri
  • Banned
  • 1,212 posts

Posted 28 December 2007 - 07:38

Mislim da ce i kod nas doci do pada cena nekretnina, osim u najatraktivnijim i ekskluzivnim delovima Beograda i NS.

Ne znam koji procenat kupaca kupuje iz svog dzepa, ali ce definitivno i taj broj biti sve manji i manji. Sve pivare su privatizovane, DDOR nije otisao po planiranoj ceni, NIS ide po drugom kljucu, a i sve je manje i manje zemlje oko auto-puta i magistrala za prodaju... U NS Crnogorci i Bosanci za sve pare pokupovase stanove i lokale, jos jedino oni drze cenu kvadratu i penju ga gore, ali i taj izvor kad presusi ostaju banke koje su sve skuplje umesto da budu povoljnije..

Ja i moja mi zenica planiramo kupovinu, ali cekamo vreme "buyer`s market" i osmatramo trziste..


Zar se ne plasis da bi u tom cekanju mogao da budes na gubitku ako cene jos odu na gore? Kad ocekujes da ce doci do povoljnijeg vremena za kupovinu?

#9 Soulpatrol

Soulpatrol
  • Members
  • 35 posts

Posted 28 December 2007 - 08:21

Rizik postoji, da li sam dobro procenio videcu u drugoj polovini 08.

#10 guimaraes

guimaraes
  • Members
  • 592 posts

Posted 28 December 2007 - 08:58

upravo tako. na toj razlici zaradjuju banke, a Dinkic drzi stabilan dinar. Radi se dakle o novoj, velikoj pljacki naroda. Dok ej napolju kredit jeftin,
u Srbiji je siti skup ovo omogucava da banke zarade na onima kojima trebaju krediti, a to je stanovnistvo ili oni
nesrecnici koji pokusavaju da se u Srbiji bave razvojem.


A jesi razmisljao da procitas nesto, naprimer ovo ili ovo pre nego sto pocnes da pricas o pljacki i zaveri?

edit: dodao link

Edited by guimaraes, 28 December 2007 - 09:04.


#11 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 28 December 2007 - 09:03

Slazem se sa tobom ali ne u potpunosti. Ni Dinkic niti bilo koji drugi politicar nema utocaj na ostvarivanje ove razlike direktno, ali posredno pametnom finansijskom i ekonomskom politikom, tj. stvaranjem dobre investicione podloge - uslova sa povecanje konkurentnosti, standarda svih gradjana, smanjenje nezaposlenosti, povecanje stednje i potrosnje... Prema teoriji i praksi, bolji standard i ekonomski polozaj automatski znaci i vecu konkurentnost na svim trzistima, pa i finansijskom.. Eto nama nizih kamata, a do tada..

U Slovackoj je pametnom politikom u poslednjih nekoliko godina doslo do velikog razvoja. Pametnom fiskalnom politikom (ista stopa poreza na sve - mislim 19%) je privukla veliki broj investitora iz svih mogucih grana privrede. A verujte, da je do pre 10-12 godina Slovacka bila u istoj ravni sa nama, bez EU, sa regresivnim shvatanjima razvoja, prilicno populisticki okrenuta bez perspektive.

Malo smo otisli van teme, ali nije zgoreg ni ovo pomenuti..

Pozdrav

ne, ne, ne... nismo van teme. ja sam bila sažeta u svojoj rečenici, ali to je poenta.
Banke ne izmišljaju kamatu, kao što Jelašić izmišlja kurs. kamata je proizvod mnogo stvari. upoređivati nas sa Slovačkom (ili bilo kojom zemljom) nije pravo.
naša ekonomska politika je dnevna, bez planiranja, a narodu se prosipaju priče, gotovo kao u vreme Miloševića.
što se tiče kredita i prezaduženosti, to me posebno nervira. zato što je to globalni problem, a ne srpski ili hrvatski, sa kojom nas najčešće upoređuju. stvara se potrošačko društvo, stvaraju se neosnovane potrebe, kupovna moć to ne može da isprati i onda se tu pojavljuju Banke koje prodaju novac da bi neko prodao auto. ali uzaludno je protiviti se tome, to je globalni trend, treba se snalaziti kako znaš i umeš.
ono što hoću da kažem... ako je kamata zarada Banke za novac koji ti proda, koliko puta je manja od zarade koju imaju prodavnice "markirane" robe, koja se pravi u Kini? a to nikome nije problem.
e pa meni jeste!

#12 Soulpatrol

Soulpatrol
  • Members
  • 35 posts

Posted 28 December 2007 - 09:37

ono što hoću da kažem... ako je kamata zarada Banke za novac koji ti proda, koliko puta je manja od zarade koju imaju prodavnice "markirane" robe, koja se pravi u Kini? a to nikome nije problem.
e pa meni jeste!


Pitanje: Sta je trenutno pozeljnije na trzistu - roba ili novac? Hipoteticki - da, svima su oci gladne kada udju u trzni centar - kineska roba zove sa svih strana, ali ono sto je potrebno da bi se roba kupila je novac - plastican ili papirnat to je svejedno... Novac je kod nas trenutno najpozeljnija i najskuplja roba, potpisujem. Prodavnice "markirane" robe iz Kine se samo uklapaju u trend ili ga stvaraju.. Sami smo krivi sto trosimo i preko svojih mogucnosti.. Problem markiranih prodavnica ce se resiti onog trenutka kada ih ne budu u svojim rukama drzali monopolisti, tj. kada Beneton ili Zara ili bilo koji drugi proizvodjac otvori svoju fabriku i Vranju ili Ivanjici.

#13 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 28 December 2007 - 09:57

roba i novac su u neraskidivoj vezi i ne mogu se posmatrati odvojeno.
lično, mislim da novac nije najskuplji u Srbiji. hrana je najskupja. a skupa je zato što država vodi takvu ekonomsku politiku koja podržava monopol umesto da konkurencijom održi standard. ne povećavajući plate, koje su nekima i previše povećane. onda slede usluge, koje su totalno monopolističke. i ne samo to, nego država kontroliše 100% tržišta.
s druge strane, Banke, koje su privatno vlasništvo, nemaju slobodu u svom poslovanju i plasiranju svog kapitala, jer NBS direktno utiče na uslove. a tu imate Komercijalnu Banku, koju država forsira, koja ima monopol nad vojskom i policijom, koja depozite drugih Banaka plasira sa ogromnim kamatama u menične zapise, a bankari čiji je to novac nikako ne mogu da utiču na to. kad NBS oroči milione i milione evra depozita negde i uzme kamatu da isplati recimo prvi deo penzija za septembar... čist profit! a mir socijalni.
onda možda dolazi novac...

#14 Soulpatrol

Soulpatrol
  • Members
  • 35 posts

Posted 28 December 2007 - 11:24

Kad resavas problem kreces od uzroka.. Mislim da se slazemo u polazu da je problem u monopolu, tj. "ubijanju" konkurencije favorizovanjem u finansijskom i privrednom (uvoznom) sektoru odredjenih banaka ili kompanija.. Konkurencija je resenje za sve probleme, a ona se stvara povoljnom klimom za investitore i dobrim obrazovanjem..

Ono sto je lose je sto ja ne vidim da je ovo kod nas moguce ostvariti.. Mnogo smo losi

#15 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 28 December 2007 - 17:04

ma nismo mi toliko loši, koliko Svet ima preča posla nego da se bavi nama
propustili smo red, sada moramo da čekamo da se obrne krug i nažalost ostaćemo poslednji...