Jump to content


Photo
- - - - -

samo jedna karta sa presedanjem u gsp-u


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 miško

miško
  • Banned
  • 13 posts

Posted 09 December 2007 - 07:41

drugari moji još pre 25. godina a i danas u zapadnim zemljama od ovog svinjca važi pravilo kad putuješ gsp-om u jednom smeru a presedaš u više prevoza plaćaš samo jednu kartu. poenta je u tome da ne menjaš smer. primer ako putuješ sa vidikovca na novi beograd, poništiš kartu u 23.busu na kojoj piše datum i vreme i broj busa, sa tom kartom možeš da se voziš bilo gde a da se ne vraćaš u nazad, u ovom slučaju presedaš na bus 88. sa istom kartom ili na 58. ka dunav stanici, ili na 55. ka voždovcu....itd. samo sa jednom kartom bez promene smera i da overavaš kartu u drugim prevozima kako bi potvrdio sa vremenom i datumom da ideš u istom smeru. to je ono što ovde neće nikada biti.
:rolleyes:
LINK_REMOVED/foto/wc1.jpg

#2 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 09 December 2007 - 18:02

Interesantno , trebalo bi da se uvede nesto na tu foru i u Beogradu.

Ovde u Holandiji recimo , ako kupis kartu za bus i otkucas je , mozes da se vozis sledecih sat vremena bilo kojim busem , cak i da se vratis kuci. Ako ides do centra da zavrsis nesto na brzinu , da se ne bi smarao kolima , lepo sa jednom kartom zavrsis sve i vratis se. Sat vremena zvuci malo u beogradskim uslovima saobracaja , ali ovde je to sasvim dovoljno , nekad i vise nego sto ti treba. Autobusi idu svaki cas , guzve nikada nema.
Ista stvar vazi i za Intercity vozove koji saobracaju izmedju vecih gradova.
Ja doduse imam kola , ali bio sam u situacijama da idem prevozom i mogu da kazem da su odlicni. Po nekad je cak i lakse tako , nema smaranja oko parkiranja...

#3 kerpo

kerpo
  • Members
  • 2,281 posts

Posted 09 December 2007 - 18:15

Kakve karte bre....jedan mrk pogled i ne trebaju ti karte :rolleyes:

#4 miško

miško
  • Banned
  • 13 posts

Posted 09 December 2007 - 18:24

Kakve karte bre....jedan mrk pogled i ne trebaju ti karte :rolleyes:

Posted Image ili .. eno mi je kod mame u prvom sedištu kod šofera.Posted Image

#5 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 17 December 2007 - 19:43

GSP bi time izgubio dosta para a i ovako su kratki s finansiranjem...tako da ne verujem da ce se to desiti u skorije vreme....najbitnije kod nas je da se promeni kultura putnika, da svako nauci da mora da placa kartu u GSP-u. U Beogradu je sasvim ,,normalno'' da ne platis kartu...i jos kad si u nekom drustvu maltene te je ,,blam'' da kupis kartu svi te gledaju kao da si nenormalan...a kad udjes u bus bez karte i trazis je od vozaca pola njih te pogleda u fazonu ,,sto me bre smaras''. Koliko ljudi uopste placa kartu u GSP-u? 50%? Kad dodjemo do 99.9% mozemo da razmisljamo o voznji u jednom pravcu sa jednom kartom i sl.

Inace, slazem se sa pokretacom teme

#6 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 18 December 2007 - 03:39

drugari moji još pre 25. godina a i danas u zapadnim zemljama od ovog svinjca važi pravilo kad putuješ gsp-om u jednom smeru a presedaš u više prevoza plaćaš samo jednu kartu.

Tu si u pravu.Ja sam se tome naucio tokom boravka u Nemackoj.Prvih par meseci taksi mi je izgledao mnogo jeftinije od GSP-a a onda sam ukapirao da ne vazi isti princip kao u BGD-u.Sine ja sam otkusavao po cetiri strafte na glisti svaki put kada udjem u Ubahn ili bus pa mi je taksi izgledao dzabaka sve dok nisam spomenuo tadasnjoj zeni kako je ovde prevoz mnogo skup. :rolleyes:

Edited by MAGRIPA65, 18 December 2007 - 03:39.


#7 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 25 December 2007 - 20:13

GSP bi time izgubio dosta para a i ovako su kratki s finansiranjem...tako da ne verujem da ce se to desiti u skorije vreme....najbitnije kod nas je da se promeni kultura putnika, da svako nauci da mora da placa kartu u GSP-u. U Beogradu je sasvim ,,normalno'' da ne platis kartu...i jos kad si u nekom drustvu maltene te je ,,blam'' da kupis kartu svi te gledaju kao da si nenormalan...a kad udjes u bus bez karte i trazis je od vozaca pola njih te pogleda u fazonu ,,sto me bre smaras''. Koliko ljudi uopste placa kartu u GSP-u? 50%? Kad dodjemo do 99.9% mozemo da razmisljamo o voznji u jednom pravcu sa jednom kartom i sl.


Nije bas tako. U poslednjih par godina kako su poceli da naplacuju kazne od po 2000 dinara i kako mrstenje vise ne prolazi samo nepopravljivi slucajevi ne kucaju kartu. Cak i kada bane kontrola iz punog autobusa nikada ne izvedu vise od dvoje neplatisa tako da moze da se kaze da se stanje stabilizovalo.

#8 Tracker

Tracker
  • Members
  • 303 posts

Posted 04 January 2008 - 16:40

Pa ti koji se i voze busom su redovni putnici pa imaju markicu, onaj ko ima drugo prevozno sredstvo ne vozi se autobusom. I normalno je da nema toliko neplatisa.
Jeste da Beograd ima ogroman problem sa parking mestima, ali ja cu uvek pre izabrati zayebanciju sa trazenjem mesta nego zayebanciju sa GSP-om.

#9 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 09 June 2008 - 15:34

drugari moji još pre 25. godina a i danas u zapadnim zemljama od ovog svinjca važi pravilo kad putuješ gsp-om u jednom smeru a presedaš u više prevoza plaćaš samo jednu kartu. poenta je u tome da ne menjaš smer. primer ako putuješ sa vidikovca na novi beograd, poništiš kartu u 23.busu na kojoj piše datum i vreme i broj busa, sa tom kartom možeš da se voziš bilo gde a da se ne vraćaš u nazad, u ovom slučaju presedaš na bus 88. sa istom kartom ili na 58. ka dunav stanici, ili na 55. ka voždovcu....itd. samo sa jednom kartom bez promene smera i da overavaš kartu u drugim prevozima kako bi potvrdio sa vremenom i datumom da ideš u istom smeru. to je ono što ovde neće nikada biti.
:ph34r:


Nesto slicno je postojalo i u Bg.pre jedno 20 - 25 godina, a zvalo se "dnevna karta". Kupis kartu i s njom se vozis citav dan po busevima, tramvajima, trolejbusima. Nije bilo vazno u kom smeru ides, ni kojim od vozila. Tada su bilo oni naradndzasti automati, ko se seca, gde se prilikom ubacivanja stampao neki broj ( verovatno datum, sat polaska i jos nesto ).
Sumnjam da ce se to vratiti, pre svega zbog novih automata koji buse rupice, ko ce to da menja ?
Ideja koja mi padne na pamet je da bi se ovakve karte mogle prodavati kod vozaca, koji bi napisao datum i overio pecatom.
Al' bojim se da ne bude "Ne lipsi magarce do zelene trave".
Zanima me da li u nekoj od zemalja Zapadne Evrope ili bilo gde postoji "kaskadni sistem placanja", da ga tako nazovem, npr. ako se vozis 1 stanicu platis jednu cenu, ako se vozis 15 drugu i da li je to tehnicki izvodljivo ?

Edited by Uma, 09 June 2008 - 15:35.


#10 Anadion

Anadion
  • Members
  • 481 posts

Posted 09 June 2008 - 17:10

U ostatku Evrope odavno su vec odomaceni elektronski automati koji citaju magnetni zapis sa karte i u zavisnosti od tipa karte ponistavaju je. Ovi rupicasti koji se kod nas koriste od pre nekoliko godina su dosli kao polovna donacija iz Budimpeste.

#11 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 09 June 2008 - 20:03

U ostatku Evrope odavno su vec odomaceni elektronski automati koji citaju magnetni zapis sa karte i u zavisnosti od tipa karte ponistavaju je. Ovi rupicasti koji se kod nas koriste od pre nekoliko godina su dosli kao polovna donacija iz Budimpeste.


Kladim se da u Budimpesti imaju te elektronske :ph34r:

#12 Anadion

Anadion
  • Members
  • 481 posts

Posted 09 June 2008 - 20:05

Kladim se da u Budimpesti imaju te elektronske :ph34r:


Naravno da imaju. Ugradili su ih verovatno posto su nama uvalili svoje soviet age perforatore.

#13 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 25 June 2008 - 12:51

Pre dve nedelje sam bio u Irskoj, ove sam u Svedskoj. Oba puta na po nedelju dana. U oba slucaja sam odmah po dolasku kupovao kartu koja vazi 7 dana, sa magnetnim zapisom. Vozis se, ne razmisljas, niko te nista ne pita, bez obzira da li je u pitanju metro, bus ili voz.

#14 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 25 June 2008 - 13:24

Trebalo bi da dopunima Amsterdamca - vremensko trajanje karte zavisi od broja štancanih odsečaka:

2-4 - 1 sat
4-6 - sat i po
8-10 dva sata... itd.

Nije važno da li ideš u jednom pravcu ili odeš pa se vratiš, ridža gleda datum, sat i broj zone u kojoj si odštancao kartu, ostalo ga ne zanima.

Fora je i u tome što je pantljičara nacionalna - jednu istu koristiš u svim gradovima i na međuseoskim i međugradskim linijama - cela država je izdeljena na zone gradskog saobraćaja, uključujući i sela i područja između gradova. Dobro, može kad je država tako mala i prenaseljena.

Automati su skoro isti kao u moje vreme u BGD-u.

Inače, eksperimentišu sa čip-kartama ali samo u pojedinim gradovima, sistem još uvek škripi.

Attached Files


Edited by yossarian, 25 June 2008 - 13:27.


#15 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 09 August 2008 - 20:40

Ne samo da si me dopunio , nego si me i naucio :ph34r::) Ipak ja nisam mnogo dugo ovde
Ovo za koriscenje karte u bilo kom gradu sam znao...opasna fora. Ali ovo za vremensko trajanje karte nisam imao pojma. Hvala :)