Jump to content


Photo
- - - - -

Smrt SFRJ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
359 replies to this topic

#61 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 21 November 2007 - 12:48

Vidim da je Cvetko sluzio vojsku u vreme Ante Markovica, sto ga, nazalost, usprkos godinama, nije ucinilo nista mudrijim, jer da jeste, ne bi napisao ovakvu besmislicu:


Ma ja sam ti autenticni Petar Pan.

U raspadu Jugoslavije kljucnu ulogu igrala je srpska nesposobnost da zive s bilo kim drugim.


Da se nije raspala SFRJ,nikad ne bi znali da pored zlih i ruznih Srba zivi i 5 skupina dobrih Samaricana.

Ovo je zesce guslanje.Zivesmo nekako 40 i kusur godina.Verovatno dok nam je doslo iz dupeta u glavu.

U toj se zemlji i te kako ozbiljno radilo, proizvodilo i zaradjivalo,


Da,lepota bozija.Od izobilja 1970-tih do krize 1980-tih.I to sve zahvaljuci "novim kreditima koji ce dati novi impuls nasoj zahuktaloj privredi",kako to lepo Nadrealisti rekose...

Ako hoces sta reci,obrazlozi racionalno,prosvetli nas...

#62 toni_zg

toni_zg
  • Banned
  • 399 posts

Posted 21 November 2007 - 12:55

I na kraju, povodom primedbe o SFRJ kao zemlji dembeliji: U toj se zemlji i te kako ozbiljno radilo, proizvodilo i zaradjivalo, nije to nikako bila dembelija.


Ta tvrdnja je točna ali ne u cjelini...možemo kazati da se radilo ozbiljno, ali kolike su se gluposti radile, koliko je ljudi živjelo od nerada (administracija,politika,vojska), baš ti neradnici nisu uspijeli YU "transformirati" u modernu državu.Tito je sa ustavom kao nešto započeo i poslje njegove smrti se samo trebalo nadograđivati, napredovati ali ne...!!!Samo je njih iznenadio pad komunizma, jugoslavene i otočka plemena tahitija, da budemo precizni. Propala je jel je po svim zakonima fizike bila određena za propast. Mom dedi u njemačkoj je rekao davno jedan "folksdojčer" izbjeglica iz vojvodine: VI, vi "jugosloveni" ste tako glup narod i ja vas ne razumijem nikako, tako bogata zemlja i po svom zakonima bi ja trebao biti na radu u jugoslaviji a ne vi na radu u njemačkoj,stvarno ste za promatranje stručnjaka. Mislim da je Njemac imao pravo, drugi neka prosude sami.

#63 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 21 November 2007 - 12:57

Ма нема ту, кад Шваба нешто каже, реко је!

#64 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 21 November 2007 - 13:15

koliko je ljudi živjelo od nerada (administracija,politika,vojska), baš ti neradnici nisu uspijeli YU "transformirati" u modernu državu


Tacno tako.Procenjuje se da je 70%budzeta islo na vojne potrebe.Sva ona sklonista(Konjic,Crna Trava ecc)su kostala milione i milijarde dolara,a na kraju cemu?
JNA je predstavljala elitu,koja je imala sve.Oni i UDB-a.Cuvari rezima...

Tito je sa ustavom kao nešto započeo i poslje njegove smrti se samo trebalo nadograđivati, napredovati ali ne...


Mislis na onaj iz 1974?

#65 toni_zg

toni_zg
  • Banned
  • 399 posts

Posted 21 November 2007 - 13:27

Tacno tako.Procenjuje se da je 70%budzeta islo na vojne potrebe.Sva ona sklonista(Konjic,Crna Trava ecc)su kostala milione i milijarde dolara,a na kraju cemu?
JNA je predstavljala elitu,koja je imala sve.Oni i UDB-a.Cuvari rezima...



Mislis na onaj iz 1974?



Samo aeodrom "Željava" (kod Bihaća) koji je kompletan pod zemljom, prema procjenama košta kao dvije autoceste punog profila Ljubljana - Skopje...JNA je predstavljala SAMOSTALNI SUBJEKT unutar SFRJ. 1985god. vrše reorganizaciju zapovjedanja i sa 6 armijskih oblasti (svaka republika) kroje armijske oblasti Zg-Bg-Sk, što je za svaku državu svijeta "vojni udar" ali za YU??? Nisu oni bili čuvari nikakvog režima, oni su bili čuvari svojih povlastica.

ustav iz 74 nije bio savršen ali je bio dobar početak za decentralizaciju YU, što je bilo bitno za opstanak države,ali eto!

Edited by toni_zg, 21 November 2007 - 13:29.


#66 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 21 November 2007 - 13:40

Vidim da je Cvetko sluzio vojsku u vreme Ante Markovica, sto ga, nazalost, usprkos godinama, nije ucinilo nista mudrijim, jer da jeste, ne bi napisao ovakvu besmislicu:
"Cinjenica je da mi tad nismo znali ni upola za sve one stvari koje i sada znamo.Ono sto me je ponukalo da napisem "kalibar 7,65mm"je cinjenica da se UDB-a sluzila upravo tim kalibrom da se razracuna sa protivnicima i "stiti" Jugu.Izvini,ali za mene je postojanje nekog Saveta za zastitu ustavnog poretka,koji ima iste funkciju kao Komisija Koze Nostre, i koji odlucuje o smrti i zivotu drugih ljudi je zlocin per se.
Opet je cinjenica da je UDB-a likvidirala svakakve disidente,ma koliko znacajni ili neznacajni bili,ali da su ljudi koji su srusili Jugu(trio Slobo,Alija,Franjo)dosli iznutra "
Doslovno, svaka napisana tvrdnja (osim da tada nije znao ni pola od ovoga danas - a danas, ocigledno jako malo zna) je netacna, a zasto je netacna, brate mili, mrzi me da ti objasnjavam; citaj i uci.
U raspadu Jugoslavije kljucnu ulogu igrala je srpska nesposobnost da zive s bilo kim drugim. Upravo zato, tokom decenije raspada, jedini ko je ucestvovao u svim ratovima bila je Srbija.
Ili postoji nesto u nacionalnoj psihologiji i kolektivnom mentalitetu sto Srbima onemogucuje da zive s drugima, ili ono sto je nacionalna kvazielita postavila kao "nacionalne ciljeve" predstavlja gomilu besmislica ili... U svakom slucaju, danas naidjem/cujem izjavu jednog od pretstavnika nacionalne kvazielite, Matije Beckovica, da za Kosovo treba i ratovati. S takvima kao sto je on, ali i Kostunica, ne ide se u buducnost - ide se samo u proslost.Moj licni osecaj je da sam gubitkom Jugoslavije ja izgubio svoju domovinu i sada je ostao samo kraj u kome sam rodjen i ziveo neko vreme.
I na kraju, povodom primedbe o SFRJ kao zemlji dembeliji: U toj se zemlji i te kako ozbiljno radilo, proizvodilo i zaradjivalo, nije to nikako bila dembelija.


Deca:Deko, a što se ta zemlja raspala kad je sve u njoj bilo tako lepo i fino?

Vladan:Zle čike zvani Srbi su je razorili. Ali oni to neće da priznaju zato što svi Srbi ne govore istinu.


Deca:Deko, pa i ti si Srbin


Ajmo ovako:

1) Kao posledica titovog raskida sa Staljinom ali ne i sa komunizmom (titoizam je razblažena, zašećerena varijanta komunizma koja vas ne ubija odmah, osim ako niste direktan protivnik) Zapad je u FNRJ i SFRJ upumpao oko 50 milijardi dolara raznorazne pomoći, uljučujući tu i pomoć u vojnoj tehnici i materijalu.

2) I pored ogromne pomoći Zapada privreda Jugoslavije ciklično upada iz jedne krize u drugu. Tokom šezdesetih javlja se problem nezaposlenosti koji se solomonski rešava tako što se svima koji to žele omogućava da ekonomski emigriraju na Zapad i tim potezom komunistički režim ubija nekoliko muva odjednom:rešava se potencijalne socijalne bombe u vidu nezadovoljnog stanovništva i drugo, dotacije gastajbajtera postaju omiljen način da se krpi pocepano ekonomsko odelo lažnog cara.

3) Tokom sedamdesetih (posebno krajem sedamdesetih) se uzimaju krediti od poverilaca na Zapadu i ta sredstva direktno idu u potrošnju radi održavanja socijalnog potemkinovog sela zvanog SFRJ ili se ulažu u nerentabilne investicije (Feronikl, Obrovac, Agrokomerc, Železara Smederevo itd.). Kamate se gomilaju i početkom osamdesetih država upada u dužničku krizu. Sve se to dešava kad je gazda JBT već otegnuo papke i svojoj dečici ostavio dugove, samoubilački samoupravni sistem, razorenu federaciju oktroisanim ustavom iz 74te godine, narastao separatizam republika i pokrajina i nesposobnu vrhušku koja će zemlju odvesti u katastrofu 10 godina kasnije.

4) Što se tiče UDBE, ona je ubijala političke protivnike, kako u zemlji tako i u inostranstvu. Veliki broj ljudi u emigraciji je ubijen po nalogu službe, neki ljudi su otimani i prebacivani u SFRJ radi likvidacije (jedna otmica je urađena u saradnji sa čuvenom Sekuritateom, tajnom službom čaušeskove Rumunije, o tome je pisao Jon Paćepa, šef Sekuritate). Drugo, SFRJ je imala mračnu ulogu u velikom broju terorističkih akcija na tlu drugih država (Abu Nidal se slobodno šećkao Jugoslavijom, Palestinci su prošli raznorazne obuke u našim centrima koje su kasnije upotrebili u terorističkim akcijama). A o Stanetu Dolancu dok je bio na čelu saveznog sekretarijata za unutrašnje poslove i njegovim ubicama u vidu Arkana ne vredi trošiti reči, to već i vrapci znaju...

Edited by slowmotion, 21 November 2007 - 13:49.


#67 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 21 November 2007 - 15:18

Zanimljivo je to kako vi, Srbi "sa dna kace", nikako da se upitate zasto bas niko nece sa Srbima: Otisli Slovenci, pa Hrvati, pa Bosanci, pa Makedonci, pa Crnogorci, pa Albanci, a na ovim topicima razradjuju se i moguci problemi u Vojvodini i Sandzaku. I svi oni ne valjaju, samo Srbi dobri?
Ceo svet sankcije Srbiji, najvece i najjace zemlje je izbombardovase: Pa opet samo Srbi dobri?
A sto se tice ovoga sto pise slowmotion: Zasto si tako skroman u procenjivanju sta je zapad upumpao, pa koristis samo cifru od 50 milijardi dolara; pa Smilja Avramov rece 100 milijardi?
Sa mnogo raznih pozicija moze se Jugoslavija kritikovati, ali je ona imala potencijal, da je nisu srusili Srbi.
Medjutim, postoji i neka visa pravda: U raspadu Jugoslavije sami Srbi najlosije su prosli - a svi smo 1991/92. posli od istog.

Edited by vladan, 21 November 2007 - 15:18.


#68 toni_zg

toni_zg
  • Banned
  • 399 posts

Posted 21 November 2007 - 15:34

sta je zapad upumpao, pa koristis samo cifru od 50 milijardi dolara; pa Smilja Avramov rece 100 milijardi?
Sa mnogo raznih pozicija moze se Jugoslavija kritikovati, ali je ona imala potencijal, da je nisu srusili Srbi.
Medjutim, postoji i neka visa pravda: U raspadu Jugoslavije sami Srbi najlosije su prosli - a svi smo 1991/92. posli od istog.


to se slažem da je imala potencijala, puno toga je trebalo mjenjati, trebalo je "zapeti" ali u svakom slučaju potencijala je imala i mnogi toga nisu svjesni ili oni taj potencijal vide u nekom drugom svjetlu ja vidim u onom ekonomskom.

#69 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 21 November 2007 - 16:23

To da je mnogosta trebalo menjati, pocevsi od ideologije i "ideoloskog zagrljaja ekonomije" pa nadalje, nema sumnje. Te nam je promene u jednom trenutku ponudio Ante Markovic, ali smo mi nazalost tada odabrali nacionalizam - rezultate vidimo.

#70 toni_zg

toni_zg
  • Banned
  • 399 posts

Posted 21 November 2007 - 19:36

To da je mnogosta trebalo menjati, pocevsi od ideologije i "ideoloskog zagrljaja ekonomije" pa nadalje, nema sumnje. Te nam je promene u jednom trenutku ponudio Ante Markovic, ali smo mi nazalost tada odabrali nacionalizam - rezultate vidimo.


Ante Marković je jednostavno došao prekasno. Stvari unutar PARTIJE odavno nisu štimale a ako ne štima PARTIJA nije štimala niti država, odnosno sudbina partije je bila vezana za sudbinu države. Sa time da je JNA odavno vodila svoju politiku, neovisno o državi i partiji, koje su joj bile formalno nadređeni.

#71 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 21 November 2007 - 19:46

(jedna otmica je urađena u saradnji sa čuvenom Sekuritateom, tajnom službom čaušeskove Rumunije, o tome je pisao Jon Paćepa, šef Sekuritate).


Da,Vlada Dapcevica,brata cuvenog Peka...

a na ovim topicima razradjuju se i moguci problemi u Vojvodini i Sandzaku.


Ma koji problemi u Vojvodini i Sandzaku?Izmisljotine najobicnije.

Zanimljivo je to kako vi, Srbi "sa dna kace", nikako da se upitate zasto bas niko nece sa Srbima: Otisli Slovenci, pa Hrvati, pa Bosanci, pa Makedonci, pa Crnogorci, pa Albanci, a na ovim topicima razradjuju se i moguci problemi u Vojvodini i Sandzaku. I svi oni ne valjaju, samo Srbi dobri?


Sto nas i vi Srbi s vrha kace ne napustite...pa da kad svi odu mozemo,u stilu Severnog Kipra da mrzimo sami sebe?

da je nisu srusili Srbi.


Moze li jedno pitanje:Da li ti mislis da nije bilo velikosrpskog plana RAM ecc.da bi na visepartijskim izborima opet pobedila SKJ/tj.da li bi po tebi Slovenci i Hrvati ostali u Jugoslaviji ili su brzometno od 1986/7(jer tad je bio SANU,blueprint genocida)razvili nacionalni osecaj...?

#72 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 21 November 2007 - 20:58

Hajde da probam korak po korak, ne bi li Cvetko bar nesto shvatio, ako je moguce:

"Da,Vlada Dapcevica,brata cuvenog Peka..."

Vlada Dapcevic bio je osnivac tzv. Nove KPJ i zaista je bio otet i preko Rumunije isporucen Jugoslaviji. Nije bas mnogo lepo, niti demokratski, ali i Izraelci su oteli Ajhmana i dopremili ga u Izrael, pa mu skinuli glavu, a sezdesetih i sedamdesetih bilo je jos slicnih primera sirom sveta - ali ja ne znam drugi u Jugoslaviji. Dapcevica je SKJ i dozivljavao kao pretnju, pa i pored toga, Jugoslavija mu nije skinula glavu.

"Ma koji problemi u Vojvodini i Sandzaku?Izmisljotine najobicnije."

Ja samo video nekoliko topika na politici koji se ovim bave. Bojim se da su tebi slicni isti arogantan odnos imali i prema kosovskom problemu, pa evo - ode Kosovo, k'o da ga nikada nije ni bilo.

"Sto nas i vi Srbi s vrha kace ne napustite...pa da kad svi odu mozemo,u stilu Severnog Kipra da mrzimo sami sebe?"

Imas li jos neku slicnu mudrost? Da vama, srpskim nacionalistima, nije zemlja ostala kao privatna prcija? Pa ste je zato tako efikasno za samo dvadesetak godina razlupali i raskantali?
A da li si nekada pomislio da mi mozemo i politicki da se sukobimo s vama, da vas pobedimo i privedemo redu i civilizaciji? Pa cak i da mi to ne uradimo, uradice vam to Evropa sama, hteli vi to ili ne. Ali za bezobrazluk da ti nekome govoris da napusti zemlju, mogao bi se sledeci put jako lose provesti ti licno i to na ovom forumu - jer bi se pokazalo koliko si supalj gde god te ko pipne.

"Moze li jedno pitanje:Da li ti mislis da nije bilo velikosrpskog plana RAM ecc.da bi na visepartijskim izborima opet pobedila SKJ/tj.da li bi po tebi Slovenci i Hrvati ostali u Jugoslaviji ili su brzometno od 1986/7(jer tad je bio SANU,blueprint genocida)razvili nacionalni osecaj...?"

Ne, ne bi pobedio SKJ; njemu je istorijsko vreme trajanja vec bilo isteklo.
Medjutim, Srbija je bila jedina unutar blazenopocivse federacije dovoljno snazna i da srusi i da odrzi Jugoslaviju. Srbi su se vecinski opredelili za ovo prvo i najprimitivniji nacionalizam i zato je Jugoslavija i nestala u moru krvi. Nisu to mogli da uradi ni Hrvati, ni Bosanci, ni Slovenci - jedino su Srbi imali snage za to.
Nesposobni za suzivot sa bilo kojim narodom, osednuti idejama istorijske megalomanije udruzene sa anticivilizacijskim primitivizmom, Srbi su sa istom bahatoscu s kojom ti ovde pises o Vojvodini i Sandzaku, potcenili sve druge - pocevsi od Slovenaca, kojima su uveli "ekonomske sankcije" (O tempora, o mores!!!), da bi Slovenija danas bila u bogatijoj polovini EU, a Srbija je evropski parija i bednik, sada jos mozda porediv sa Albanijom i Moldavijom - vec sa Slovackom ni slucajno. Ta srBska kolektivna megalomanija moze zaista da otvori pitanje njihove percepcije sveta i njih u svetu, a ta je percepcija sasvim izvesno poremecena.

A, "kad sam vec u kancelariji", 'ajde da odgovorim i na ovih nekoliko "bisera" koje je ispisao slowmotion:
"2) I pored ogromne pomoći Zapada privreda Jugoslavije ciklično upada iz jedne krize u drugu. Tokom šezdesetih javlja se problem nezaposlenosti koji se solomonski rešava tako što se svima koji to žele omogućava da ekonomski emigriraju na Zapad i tim potezom komunistički režim ubija nekoliko muva odjednom:rešava se potencijalne socijalne bombe u vidu nezadovoljnog stanovništva i drugo, dotacije gastajbajtera postaju omiljen način da se krpi pocepano ekonomsko odelo lažnog cara."
Idiii...
A mislis li da su Italija, Grcka, Spanija, Portugal, Irska ili Engleska uradile nesto drugo? Nisu! Izvezle su visak radne snage u Novi svet (Amerike, Australija, delimicno i Afrika), time su se rasteretile balansa, ali su obezbedile i znacajan povratni finansijski priliv; ili ti mislis da Irac iz Njujorka nije svojim ostarelim roditeljima i neudatoj sestri redovno slao u Kork ili Tipereri?
"3) Tokom sedamdesetih (posebno krajem sedamdesetih) se uzimaju krediti od poverilaca na Zapadu i ta sredstva direktno idu u potrošnju radi održavanja socijalnog potemkinovog sela zvanog SFRJ ili se ulažu u nerentabilne investicije (Feronikl, Obrovac, Agrokomerc, Železara Smederevo itd.). Kamate se gomilaju i početkom osamdesetih država upada u dužničku krizu. Sve se to dešava kad je gazda JBT već otegnuo papke i svojoj dečici ostavio dugove, samoubilački samoupravni sistem, razorenu federaciju oktroisanim ustavom iz 74te godine, narastao separatizam republika i pokrajina i nesposobnu vrhušku koja će zemlju odvesti u katastrofu 10 godina kasnije."
Namerno necu da ulazim u polemiku oko icega sto moze da ima ideolosku konotaciju, ali samo o tim cuvenim kreditima i kamatama: Znas li ti da je u periodu najgore zaduzenosti Jugoslavije spoljni dug per capita bio nizi nego sto je danas u Srbiji? SFRJ je bila sposobna da servisira svoje dugove i spadala je u grupu srednje zaduzenih zemalja.
"4) Što se tiče UDBE, ona je ubijala političke protivnike, kako u zemlji tako i u inostranstvu. Veliki broj ljudi u emigraciji je ubijen po nalogu službe, neki ljudi su otimani i prebacivani u SFRJ radi likvidacije (jedna otmica je urađena u saradnji sa čuvenom Sekuritateom, tajnom službom čaušeskove Rumunije, o tome je pisao Jon Paćepa, šef Sekuritate). Drugo, SFRJ je imala mračnu ulogu u velikom broju terorističkih akcija na tlu drugih država (Abu Nidal se slobodno šećkao Jugoslavijom, Palestinci su prošli raznorazne obuke u našim centrima koje su kasnije upotrebili u terorističkim akcijama)."
OZNA/UDBA/SDB jeste bila umesana u nekoliko likvidacija ustasa i Albanaca u inostranstvu. Ovi prvi su zaista predstavljali ozbiljnu teroristicku pretnju SFRJ i taj metod nije uopste tih godina bio neuobicajen. Pa opet, mnogo pre se radi o izuzecima, nego o pravilu.
Sto se otmica u inostranstvu tice, ja znam jedan slucaj Vlade Dapcevica - znas li ti drugi, posto pises da su "ljudi otimani"?
SFRJ nije imala apsolutno nikakvu, a najmanje "mračnu ulogu u velikom broju terorističkih akcija na tlu drugih država". Tacno je da je Abu Nidal boravio u Jugoslaviji, da su Palestinci obucavani u SFRJ, ali je u isto vreme tu boravio ucestalo i sam Jaser Arafat, koji je u to doba bio jedan od najtrazenijih ljudi u svetu. Palestinski pokret dozivljavan je kao oslobodilacki, sto on i jeste bio, a formiranje palestinske drzave to podrzava. Podrzavala je SFRJ i druge oslobodilacke pokrete u skladu sa svojom spoljnom politikom.
Zar ti zaista mislis da se isto tokom sezdesetih, sedamdesetih i osamdesetih ne moze "zameriti" i drzavama kao sto su to SAD, Francuska ili UK? I te su se drzave opredeljivale u skladu sa svojim politickim stavovima, koga ce pomagati.

Ja nemam nista protiv da se pokojna Jugoslavija kritikuje, jer u njoj jako mnogo stvari zaista nije valjalo; jedino, moralno pravo na tu kritiku nemaju nacionalisti, jer oni osim destrukcije nisu nista drugo uradili.

Edited by vladan, 21 November 2007 - 21:07.


#73 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 21 November 2007 - 21:21

Nacionalizam je samo jedan od razloga za raspad SFRJ. Ekonomska kriza i promene u svetu ,pre svega na Istoku, su doprinele kolapsu zemlje.Milosevice je bio zagovornik Jugoslavije ali samo pod njegovom dominacijom. Da li se neko jos seca "mitinga istine" u Ljubljani?
To je jedan od kljucnih momenata u raspadu SFRJ, jer je Milosevic doziveo poraz u pokusaju skidanja rukovodstva Slovenije po jogurt receptu.Nakon toga Milosevicu je postalo jasno da od dominacije u SFRJ nema nista i okrece se razgradnji drzave blokadom saveznih institucija.Ostalima je takodje postalo jasno da u toj drzavi nema mesta za njih ako ne zele da se podcine Milosevicu.
Ante Markovic je zapravo tragicna figura tog vremena ,jer je bio najprogresivniji politicar bivse drzave, koji je na polozaj dosao suvise kasno.Da je kojim slucajem izabran na mesto predsednika SIV-a 85te mozda bi dogadjaji krenuli drugim tokom.
Uloga Vlade Dapcevica u pomenutim dogadjajima je nikakva i ne vidim razlog da se o njemu raspravlja.
Dodatak
Informbirovska emigracija je bila toliko malobrojna i beznacajna ,da meni uopste nije jasno zasto se DB njima i bavila, a ta otmica V. Dapcevica je samo glupost.Cela "emigracija" se sastojala od Dapcevica , Popivode i onog lika (zaboravio sam ime) koji je sedeo u Sofiji.

Edited by MAGRIPA65, 21 November 2007 - 22:18.


#74 Cvetko

Cvetko
  • Members
  • 269 posts

Posted 21 November 2007 - 23:18

Vlada Dapcevic bio je osnivac tzv. Nove KPJ i zaista je bio otet i preko Rumunije isporucen Jugoslaviji. Nije bas mnogo lepo, niti demokratski, ali i Izraelci su oteli Ajhmana i dopremili ga u Izrael, pa mu skinuli glavu, a sezdesetih i sedamdesetih bilo je jos slicnih primera sirom sveta - ali ja ne znam drugi u Jugoslaviji. Dapcevica je SKJ i dozivljavao kao pretnju, pa i pored toga, Jugoslavija mu nije skinula glavu.


Otmica se smatra capital crimeom...skinuli su oni mnogim drugima glave od poznatijih Busica,Kasikovica do manje znanih.

Ajhmana su oteli izrealski agenti,profesionalci.Ubice za UDB-u su bili krimosi tipa Arkana,Giske,Sindicica i dr.

Bojim se da su tebi slicni isti arogantan odnos imali i prema kosovskom problemu, pa evo - ode Kosovo, k'o da ga nikada nije ni bilo.


Ne brini,nece Vojvodina i Sandzak nikuda...

A da li si nekada pomislio da mi mozemo i politicki da se sukobimo s vama, da vas pobedimo i privedemo redu i civilizaciji? Pa cak i da mi to ne uradimo, uradice vam to Evropa sama, hteli vi to ili ne. Ali za bezobrazluk da ti nekome govoris da napusti zemlju, mogao bi se sledeci put jako lose provesti ti licno i to na ovom forumu - jer bi se pokazalo koliko si supalj gde god te ko pipne.


Bujrum,pobedite ih,ili ako ti je draze "nas",mada sebe ne vidim u ovoj prici.Samo prica...

Vasa retorika samo potpaljuje nacionalizam...umesto da predstavljate kontratezu,vi terate vodu na njihov mlin.

Ovo zadnje necu ni da komentarisem...Besmisleno do bola.

Nesposobni za suzivot sa bilo kojim narodom, osednuti idejama istorijske megalomanije udruzene sa anticivilizacijskim primitivizmom, Srbi su sa istom bahatoscu s kojom ti ovde pises o Vojvodini i Sandzaku, potcenili sve druge - pocevsi od Slovenaca, kojima su uveli "ekonomske sankcije" (O tempora, o mores!!!), da bi Slovenija danas bila u bogatijoj polovini EU, a Srbija je evropski parija i bednik, sada jos mozda porediv sa Albanijom i Moldavijom - vec sa Slovackom ni slucajno. Ta srBska kolektivna megalomanija moze zaista da otvori pitanje njihove percepcije sveta i njih u svetu, a ta je percepcija sasvim izvesno poremecena.


A kako da ih zadrzi,kako da je ocuva,ako uzmemo u obzir da je komunizam propao,na kojim tekovinama bi Ljubljana,Zagreb i ostali prihvatili vlast Beograda...?

#75 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 21 November 2007 - 23:36

Nacionalizam je samo jedan od razloga za raspad SFRJ. Ekonomska kriza i promene u svetu ,pre svega na Istoku, su doprinele kolapsu zemlje.Milosevice je bio zagovornik Jugoslavije ali samo pod njegovom dominacijom. Da li se neko jos seca "mitinga istine" u Ljubljani?
To je jedan od kljucnih momenata u raspadu SFRJ, jer je Milosevic doziveo poraz u pokusaju skidanja rukovodstva Slovenije po jogurt receptu.Nakon toga Milosevicu je postalo jasno da od dominacije u SFRJ nema nista i okrece se razgradnji drzave blokadom saveznih institucija.Ostalima je takodje postalo jasno da u toj drzavi nema mesta za njih ako ne zele da se podcine Milosevicu.
Ante Markovic je zapravo tragicna figura tog vremena ,jer je bio najprogresivniji politicar bivse drzave, koji je na polozaj dosao suvise kasno.Da je kojim slucajem izabran na mesto predsednika SIV-a 85te mozda bi dogadjaji krenuli drugim tokom.
Uloga Vlade Dapcevica u pomenutim dogadjajima je nikakva i ne vidim razlog da se o njemu raspravlja.
Dodatak
Informbirovska emigracija je bila toliko malobrojna i beznacajna ,da meni uopste nije jasno zasto se DB njima i bavila, a ta otmica V. Dapcevica je samo glupost.Cela "emigracija" se sastojala od Dapcevica , Popivode i onog lika (zaboravio sam ime) koji je sedeo u Sofiji.


Meni je ključniji momenat u raspadu države od tog nesrećnog mitinga Istine u Ljubljani bio sukob ovdašnje lutrije i lutrije Slovenije oko kasina i kockarnica u Istri. Potom hrvatske želje da grade nuklearku i da otpad skladište na Papuku što je izazvalo prvo dizanje na oružje, što niko nikad posle nije pominjao. Valjda je tad trebalo potpuno minimizovati Dragana Jovanoviča i Zelene, tako da je to minimizovano.
Inače, opsesija emigracijom je bila slična sadašnjom opsesijom Koštunice Čedom. Ja bih jako voleo da mogu da dođem do propagandnih filmova koji su puštani po šlolama na časovima ONO i DSZ, a u kojima naš čovek u inostranstvu upozna takođe našu zgodnu tzitzi, onda ujutru se tu nađu i neki zli emigranti koji mu uvale propagandni materijal protiv milog nam samoupravljanja i on onda postaje zavrbovan. Sve to, naravno, tako dobro snimljeno da je to bio fenomelalan primer treš kulture. Dakle ako neko ima... veoma sam zainteresovan za te propagandne materijale.