Jump to content


Photo
- - - - -

Nove lične karte


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
342 replies to this topic

#16 Zoran021

Zoran021
  • Banned
  • 1,079 posts

Posted 26 December 2007 - 23:40

Što se tablica tiče negdje sam pročitao da će uskoro izdavati nove.

Pa pre dve godine su menjane i tablice !Što već tada nisu stavili nove oznake , država se raspala ,a na tablicama i dalje jugoslovenska trobojka bez zvezde.

#17 milosh76

milosh76
  • Banned
  • 3,560 posts

Posted 27 December 2007 - 09:53

Jeli bato, jel ti imas neki veliki problem? Dioptrija, prljava masta, laganje, ja iz LA-ja ne znam sta se desava tamo... Jel to sve sto imas da prozboris? Ako da, onda me preskoci i leci svoje probleme na drugom mestu.

Inace, mogu da se kladim sa tobom da ja iz LA-ja znam vise o tome sta se desava u Srbiji od vecine ljudi koji zive tamo, a narocito od tebe. A pogotovu sto navratim ponekad u Srbiju pa onda vidim to o cemu pricam.

To sto je "ukinuta" SR Srbija nije sprecavalo vredne i pozrtvotane drzavne sluzbenike da promene table sa imenima institucija - jednu DECENIJU... i vise....
Cesto crnim markerom oboje ono "S" u "SR Srbija" i to tako stoji... Aljkavo i ruzno. Jer je to trejdmark Srbije.
Na granicnim prelazima je GODINAMA posle raspada SFRJ pisalo "SFRJ". Kladnim se da i danas to isto pise...
Godinama sam imao sveze izdate dokumente ('90-tih) gde je uredno pisalo "SR Srbija"... To nije nista novo, i izgleda da to samo ti nisi primecivao.

I onda se pojavis ovde i onako patriJotski izjavis da toga nije bilo.

Lupetas mnogo prijatelju. Ti iz LA nemas pojma sta se desava ovde i ne mozes imati jer gledas TV i posecujes forume i to ti je jedina informacija, poneki mail i subjektivno misljenje prijatelja i istomisljenika. Nisi naveo nijednu instituciju koja ima natpis SR SRBIJA, znaci to si izmislio, nisi slika nijednu da bi to dokazao, znaci ne postoji ili si je opet izmislio. Na granicama odavno ne pise SFRJ, a to bi znao da si dolazio ovde... Ni na aerodromu odavno ne pise SFRJ bar 15 godina... Kad si ti uopste bio u Srbiji poslednji put?


A sto se tice ostalog... recikliraj se konacno!

Edited by milosh76, 27 December 2007 - 09:55.


#18 zemuncaffe

zemuncaffe
  • Members
  • 90 posts

Posted 27 December 2007 - 10:19

Evo pravih informacija:
1. tokom 2008. godine, menjaju se lične karte i pasoši sa obeležjima Nezavisne Države Srbije.
2. od početka 2008. godine, prestaju da važe stare tablice na vozilima, a kupićemo nove, EU-standard. Oni čije se tablice ukidaju (na primer RU, VŠ, LO,...) menjaće ih odmah, a svi ostali - kad nam istekne registracija.
3. najverovatnije će se (ponovo) menjati i zdravstvene knjižice.

Odraće nam kožu s leđa!

#19 gemini

gemini
  • Members
  • 2,701 posts

Posted 27 December 2007 - 17:44

Evo pravih informacija:
1. tokom 2008. godine, menjaju se lične karte i pasoši sa obeležjima Nezavisne Države Srbije.
2. od početka 2008. godine, prestaju da važe stare tablice na vozilima, a kupićemo nove, EU-standard. Oni čije se tablice ukidaju (na primer RU, VŠ, LO,...) menjaće ih odmah, a svi ostali - kad nam istekne registracija.
3. najverovatnije će se (ponovo) menjati i zdravstvene knjižice.

Odraće nam kožu s leđa!



Kakav EU standard! Zar Tunjavi nije rekao da nećemo u EU?

#20 Lancelot_Bgd

Lancelot_Bgd
  • Members
  • 303 posts

Posted 13 January 2008 - 17:28

Nema nista od ovog cekanja, evo od novembra sam cekao i nisam vadio novu licnu... Danas sam se slikao, pa posto mi istice i vozacka idem sutra da izvadim i jedno i drugo... Tako da cu do ko zna koje godine da nosim ova bajata i odvratna dokumenta (knjizice).

#21 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 13 January 2008 - 17:37

Nema nista od ovog cekanja, evo od novembra sam cekao i nisam vadio novu licnu... Danas sam se slikao, pa posto mi istice i vozacka idem sutra da izvadim i jedno i drugo... Tako da cu do ko zna koje godine da nosim ova bajata i odvratna dokumenta (knjizice).



Pliz, javi nam sta pise na koricama... Cisto "for the record"
Zanima me da li ce da na novoj licnoj karti/vozackoj, koju vadis u januaru 2008. godine da pise "SRJ" ili ...

#22 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 13 January 2008 - 17:38

da pise "SRJ" ili ...

SCG

#23 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 13 January 2008 - 17:41

SCG



Ma garant ce da pise SRJ, jer imaju jedno 10 miliona kartica na lageru, pa da se ne baci... :rolleyes:

#24 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 13 January 2008 - 17:52

Ma garant ce da pise SRJ, jer imaju jedno 10 miliona kartica na lageru, pa da se ne baci... :rolleyes:

ili flomasterom napišu SRBIJA preko SRJ

ili ovako nekako

Attached File  slika.gif   2.69KB   105 downloads

#25 Lancelot_Bgd

Lancelot_Bgd
  • Members
  • 303 posts

Posted 13 January 2008 - 17:54

Uskoro počinje izdavanje novih ličnih dokumenata
U novoj ličnoj karti svi podaci o čoveku
Osim podataka o državljanstvu, prebivalištu i matičnom broju čak i roditelja, taj elektronski dokument imaćei digitalnu fotografiju vlasnika i digitalni otisak prsta

BEOGRAD - Od kraja januara MUP Srbije trebalo bi da počne da izdaje nove lične karte sa čipom i biometrijskim podacima, u skladu sa zakonom usvojenim 14. jula prošle godine. Zakon je objavljen u Službenom glasniku 19. jula, stupio je na snagu 27. jula, a propisano je da njegova primena počine šest meseci od stupanja na snagu - 27. januara 2007. godine.

Lične karte izdate pre 27. januara važiće do roka navedenog u njima, a najduže pet godina od dana stupanja na snagu zakona. To znači da bi svi državljani Srbije stariji od 16 godina, sa prebivalištem u Srbiji, morali da imaju nove lične karte do kraja jula 2011. godine.

Prelazne odredbe zakona predviđaju da će se postupci za rešavanje zahteva za izdavanje lične karte započeti pre dana početka primene novog zakona okončati po odredbama novog zakona, prenosi Beta.

Na novoj ličnoj karti, na čipu i u delu za mašinsko očitavanje, biće uneti i podaci o državljanstvu, prebivalištu i adresi stana i jedinstveni matični broj roditelja imaoca lične karte. Lična karta sadržaće i biometrijske podatke - analizu lica, otisak prsta, potpis, digitalnu fotografiju vlasnika i digitalni otisak prsta.

Zakon predviđa da se lica koja se odevaju u skladu sa verskim ili nacionalnim običajima mogu fotografisati za ličnu kartu s kapom ili maramom.
Nadležni organ je dužan da izda ličnu kartu najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja zahteva. Za izdavanje lične karte plaća se naknada, koja obuhvata cenu obrasca lične karte i troškove tehničke izrade. Cenu obrasca i troškove treba da utvrdi ministar.

U postupku izdavanja lične karte ne plaća se taksa.
Građani koji izgube ličnu kartu moraće, pošto je nadležni organ proglasi nevažećom, da to oglase u Službenom glasniku i tek posle toga moći će da dobiju novu ličnu kartu.
Obrazac lične karte štampaće se na srpskom jeziku, ćirilićkim pismom, i na engleskom jeziku, kao i na jeziku i pismu nacionalnih manjina, u skladu sa zakonom.

U obrazac lične karte podaci o prezimenu i imenu upisuju se u izvornom obliku, onako kako su upisani u izvodu iz matične knjige rođenih. Podaci o prezimenu i imenu pripadnika nacionalnih manjina paralelno se upisuju i po srpskom pravopisu i pismu.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Dragan Jočić ranije je izjavio da će uvođenje elektronske lične karte doprineti borbi protiv organizovanog kriminala i terorizma, unapređenju rada državnih organa i tačnom utvrđivanju biračkih spiskova.

Naveo je da postojeća lična karta, koja je u upotrebi 30 godina, ne zadovoljava savremene potrebe za brzom i tačnom identifikacijom pojedinaca.




Evo sta je izaslo u Glasu Javnosti od 5. januara, ajde bas cu da sacekam taj 27. januar pa cu 28. da predam za Licnu Kartu i da vidim sta ce da se desi... (rok od obavezna tri meseca do kada moram da izvadim novu LK mi istice tek u februaru). A sto se tice ovih knjizica koje imam svugde pise SFRJ a izvadjenje su 1998 godine, mislim na LK i Vozacku Dozvolu. Znaci drugovi pioniri, MIRNO!

#26 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 14 January 2008 - 02:37

Dakle, ovi patriJoti su cudo...


Obrazac lične karte štampaće se na srpskom jeziku, ćirilićkim pismom, i na engleskom jeziku, kao i na jeziku i pismu nacionalnih manjina, u skladu sa zakonom.



Ovo je diskriminacija. Zasto SAMO cirilickim pismom a ne i latinickim?

To znaci da svi, sem gradjana Srbije koji koriste srpski jezik, ali samo latinicu, imaju pravo da im se izda licna karta na njihovom pismu.

1) Oni koji koriste srpski jezik i cirilicu - oni imaju pravo da imaju LK na cirilici.
2) Nacionalne manjine imaju pravo na svoj jezik i pismo - oni imaju pravo da imaju LK na svom jeziku i pismu.
3) Oni koji koriste srpski jezik i latinicu - e oni jedino NEMAJU pravo da imaju LK na svom pismu - latinici, iako je latinica pismo srpskog jezika i RAVNOPRAVNO se koristi sa cirilicom.



U obrazac lične karte podaci o prezimenu i imenu upisuju se u izvornom obliku, onako kako su upisani u izvodu iz matične knjige rođenih. Podaci o prezimenu i imenu pripadnika nacionalnih manjina paralelno se upisuju i po srpskom pravopisu i pismu.



Koje je to srpsko pismo (jednina)?
Koliko sam upoznat, po nasem pravopisu i realnosti, srpski jezik koristi DVA pisma, a ne jedno.

#27 Lancelot_Bgd

Lancelot_Bgd
  • Members
  • 303 posts

Posted 14 January 2008 - 09:06

Neobavesten si:) Po novom ustavu cirilica je glavno pismo u srbiji, i ako obratis paznju videces da sve table na drzavnim institucijama, table sa mestima u koje se ulazi i slicno, dakle sve je napisano cirilicom.
Mi smo idiotski narod i umesto da iskoristimo to sto imamo dva pisma kao nasu prednost mi se glupiramo i jedno pismo guramo u pozadinu.

#28 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 14 January 2008 - 11:19

Neobavesten si:) Po novom ustavu cirilica je glavno pismo u srbiji, i ako obratis paznju videces da sve table na drzavnim institucijama, table sa mestima u koje se ulazi i slicno, dakle sve je napisano cirilicom.
Mi smo idiotski narod i umesto da iskoristimo to sto imamo dva pisma kao nasu prednost mi se glupiramo i jedno pismo guramo u pozadinu.




Pa nisam neobavesten, samo se bunim protiv toga :rolleyes:
(a i nije u Srbiji "glavno pismo", nego su ga proglasili za "pismo u sluzbenoj upotrebi" iako gradjani Srbije koriste dva ravnopravna pisma kada pisu srpski jezik)

A sad se konkretno bunim zbog toga sto Srbi koji pisu cirilicom imaju pravo da im se izda LK na cirilici i nacionalne manjine imaju pravo da im se izda LK na njihovom jeziku i pisu, a samo Srbi koji pisu latinicom to pravo nemaju. To je neravnopravno i diskriminisajuce je.

#29 Razzy

Razzy
  • Members
  • 44 posts

Posted 14 January 2008 - 11:40

a kad se desi da ti u putovnici isto napiše cirilicom i dođeš na granicu pa da te lik traži neki drugi još dokumenat jer ti nemože ime i prezime pročitat :rolleyes:

Slobodan
Слободан

#30 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 14 January 2008 - 11:42

a kad se desi da ti u putovnici isto napiše cirilicom i dođeš na granicu pa da te lik traži neki drugi još dokumenat jer ti nemože ime i prezime pročitat :huh:

zato nam je putovnica dvojezična :rolleyes:

пасош
пасспорт