Jump to content


Photo
- - - - -

Kako vratiti intelektualce


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
231 replies to this topic

#1 Vlada R.

Vlada R.
  • Members
  • 240 posts

Posted 03 November 2007 - 00:48

Beograd -- Mnogi mladi u Srbiji i dalje nameravaju da odu iz zemlje, ali ima i onih koji su se u Srbiju vratili iz inostranstva.

Dugogodišnja kriza i nemogućnost da se nađe adekvatan posao navele su mnoge mlade da kvalitetniji život potraže van granica Srbije. Iako se slažu da se poslednjih godina situacija poboljšala, većina mladih i dalje ovde ne vidi perspektivu i mogućnost da ostvari planove. Neki koji su imali to iskustvo ipak su odlučili da se vrate.

Dušan Milošević živeo je u Torontu 13 godina, gde je završio fakultet političkih nauka.

Iako je imao uslova da ostane tamo, vratio se prošle godine u Srbiju i već dva meseca volontira u Ministarstvu za dijasporu. "Ljudi moraju da shvate da nije ni tamo toliko dobro koliko se priča. I oni imaju probleme i ljudi moraju tamo da žive da bi videli kako je", kaže on.

"Meni je bilo bolje da napredujem ovde u Srbiji nego negde u inostranstvu", kaže Milošević.

Iako na svim prestižnim svetskim univerzitetima ima studenata ili naučnika iz Srbije, zvanična evidencija o njihovom broju ne postoji, kao ni odgovarajuća saradnja s njima.

Jednu od retkih baza napravila je grupa eksperata koja želi da utiče na napredak Srbije i ona obuhvata listu od oko 5.000 imena.

Polazeći od tih podataka, Ministarstvo za dijasporu pokrenulo je projekat povratka srpskih diplomaca i doktora nauka iz inostranstva.

"Dogovorili smo se da svi oni koji su zainteresovani i žele da se vrate u Srbiju, a imaju znanja, diplome, kvalitetni su, da se uključe u projekte koje finansira Ministarstvo za nauku", kaže Jovan Filipović, državni sekretar u Ministarstvu za dijasporu. "Do sada se prijavilo 12 ljudi za taj program", kaže ona.

Pored mogućnosti da rade na domaćim projektima, u Ministarstvu navode da je u toku i povezivanje uspešnih ljudi iz dijaspore s domaćim institucijama u kojima bi mogli da budu angažovani.

***********************************

Ljudi su ostavili komentare na vestima B92, ali zbog forme komentara i agilnosti moderatora (npr. 90% mojih komentara se ne objavljuje) mislim da tema zavredjuje da se prodiskutuje ovde. Najbolje bi bilo da se u diskusiju ukljuce i ne-standardni diskutanti, kao npr. Simke ("Stoga ili radite za druge, ili stavite prst na celo, osmislite biznis, skupite hrabrosti i krenite u posao ili tamo ili u Srbiji. A ako ne uspete u tom biznisu, zapitajte se da li ste uopste zasluzili diplomu koju posedujete. Ja sam poslodavac u Srbiji, dipl.ing. Zaposljavam 16-toro ljudi i ne bih se menjao ni sa kim od Vas gastarbajtera.") i drugi ...

Zamolio sam i moderatore te vesti da objave moj poziv komentatorima da se prebace na Forum - videcemo kako ce to da prodje ...

#2 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 03 November 2007 - 01:36

... mislim da bi bilo dobro i staviti par korisnih linkova, rekao bih da i ovde na forumu ima ljudi koji razmatraju razne opcije ...

#3 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 03 November 2007 - 07:41

moze li iko u Srbiji ikome van Srbije da garantuje da radikali nece doci na vlast
i rasturiti sve te projekte i firme i mobilisati svu radnu snagu?

Srbija je proletos za dlaku izbegla katastrofu na izborima.
tesko je nagovoriti ljude da prihvate zivot sa takvim rizikom.

#4 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 03 November 2007 - 13:17

srbiji se jos nije formirao cheoni rezzanj. mozzda do kraja veka uspe da se vozdigne iz sira kajmaka rakije i trpachine... do tada.... jbg.... greota one koji imaju o chemu da razmishljaju, zadatke da reshavaju, vizije da materijalizuju, vrachati nazad da oru njivu i smaraju se s veljom i kaldrmisanjem.

#5 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 03 November 2007 - 13:57

moze li iko u Srbiji ikome van Srbije da garantuje da radikali nece doci na vlast
i rasturiti sve te projekte i firme i mobilisati svu radnu snagu?

Srbija je proletos za dlaku izbegla katastrofu na izborima.
tesko je nagovoriti ljude da prihvate zivot sa takvim rizikom.


Ko reskira - dobija!
Ko se vrati i glasa da se zatalasa, pomerice se skazaljka tasa!
Ovako, tesko...

#6 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 03 November 2007 - 14:13

za glasanje je dovoljno uzeti dva slobodna dana.....

.... ako nam je novchanik na kipru, nek nam pamet bude u kanadi.... dovoljni su srbiji organi za varenje i reprodukciju. :rolleyes:

#7 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 03 November 2007 - 14:21

za glasanje je dovoljno uzeti dva slobodna dana.....

.... ako nam je novchanik na kipru, nek nam pamet bude u kanadi.... dovoljni su srbiji organi za varenje i reprodukciju. :rolleyes:


Jes, dobro ti je ovo, ali je F1 jos bolje! :huh:

#8 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 03 November 2007 - 17:36

za glasanje je dovoljno uzeti dva slobodna dana.....

.... ako nam je novchanik na kipru, nek nam pamet bude u kanadi.... dovoljni su srbiji organi za varenje i reprodukciju. :rolleyes:



najvece pare su se na divljem zapadu zaradjivale dok su indijanci jos uvek skidali skalpove ... :huh:

#9 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 03 November 2007 - 20:58

mislim da je cela priča sa "vraćanjem intelektualaca" najobičnija treščina, jer "vraćanje intelektualaca" podrazumeva "budi član partije", whatever, od ovih mejnstrimerskih odvratnih.


niko ne treba da se vraća u srbijet'nu, barem još 10-15 godina.

#10 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 03 November 2007 - 22:46

Niko se i ne vraca a najsmesnije mi je kad oni koji su otisli kukaju kako je tamo lose i tesko, nije kao sto izgleda i vratili bi se sutra ali eto ne mogu da napuste to sto su zapoceli ali nama ovde savetuju da ne idemo nikuda jer nigde nije tako lepo kao u svojoj zemlji!?!
Bas me interesuje koliko bi i kakvih ljudi ostalo kad ne bi postojale otezavajuce okolnosti za odlazak.
Ako bi se sad uozbiljili i krenuli da radimo za 10-15 godina bi situacija postala prihvatljiva ali vec neko vreme sumnjam da ce se to desiti. Verovatnije je da cemo tek tada poceti da se opamecujemo plus period oporavka sto vec izlazi iz moje sfere interesovanja. Znaci pedala :rolleyes:

#11 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 04 November 2007 - 05:25

Beograd -- Mnogi mladi u Srbiji i dalje nameravaju da odu iz zemlje, ali ima i onih koji su se u Srbiju vratili iz inostranstva.

Dugogodišnja kriza i nemogućnost da se nađe adekvatan posao navele su mnoge mlade da kvalitetniji život potraže van granica Srbije. Iako se slažu da se poslednjih godina situacija poboljšala, većina mladih i dalje ovde ne vidi perspektivu i mogućnost da ostvari planove. Neki koji su imali to iskustvo ipak su odlučili da se vrate.

Dušan Milošević živeo je u Torontu 13 godina, gde je završio fakultet političkih nauka.

Iako je imao uslova da ostane tamo, vratio se prošle godine u Srbiju i već dva meseca volontira u Ministarstvu za dijasporu. "Ljudi moraju da shvate da nije ni tamo toliko dobro koliko se priča. I oni imaju probleme i ljudi moraju tamo da žive da bi videli kako je", kaže on.

"Meni je bilo bolje da napredujem ovde u Srbiji nego negde u inostranstvu", kaže Milošević.

Iako na svim prestižnim svetskim univerzitetima ima studenata ili naučnika iz Srbije, zvanična evidencija o njihovom broju ne postoji, kao ni odgovarajuća saradnja s njima.

Jednu od retkih baza napravila je grupa eksperata koja želi da utiče na napredak Srbije i ona obuhvata listu od oko 5.000 imena.

Polazeći od tih podataka, Ministarstvo za dijasporu pokrenulo je projekat povratka srpskih diplomaca i doktora nauka iz inostranstva.

"Dogovorili smo se da svi oni koji su zainteresovani i žele da se vrate u Srbiju, a imaju znanja, diplome, kvalitetni su, da se uključe u projekte koje finansira Ministarstvo za nauku", kaže Jovan Filipović, državni sekretar u Ministarstvu za dijasporu. "Do sada se prijavilo 12 ljudi za taj program", kaže ona.

Pored mogućnosti da rade na domaćim projektima, u Ministarstvu navode da je u toku i povezivanje uspešnih ljudi iz dijaspore s domaćim institucijama u kojima bi mogli da budu angažovani.

***********************************


zanimljivo bi bilo da ovaj milošević iz vesti kaže u koju se partiju učlanio da bi bio primljen (volonterski [?!]) u vladu.

drugo, vlada očigledno ima interes da zavrbuje ljude koji će joj potom biti od administrativne koristi. ne vidim neki preterani interes "za očuvanje srpske inteligencije", već samo striktno za očuvanje državnog aparata. zanimljivo je da vlada cilja na ljude koji su se već afirmisali u inostranstvu, njih pet hiljada [?!], dakle sa svojim vezama i reputacijom, da investiraju u jednu tako nestabilnu kompaniju kakva je Država Srbija? šta je sa još 400 000 ljudi, ili koliko se već procenjuje da ih je otišlo? ili su ovih 5000 procenjeni kao zgodni za serbian xxi century leadaship?

sve u svemu, jedna najobičnija interesdžijska, "bakijevska" inicijativa od strane vlade, kao i mnogo šta drugo što se preduzima u srbijet'ni - čast retkim i časnim izuzecima koji se zaista trude da preduzmu nešto što je za opštu dobrobit i progres, ali i takvi su verovatno na nekoj margini i čine možda 2-5% ovog društva.

u svakom slučaju, ljudi,
ne nasedajte na prazne priče iz vlade srbije,
ovde se ništa nije promenilo (u stvari, jeste, utoliko se promenilo što se uopšte ne oseća kao da smo živeli period od 5.x 2000. do 12. iii 2003. uzlaznom putanjom; taj period je, dakle, dezintegrisan), i verovatno se neće ni promeniti uskoro, a ukoliko ode još 400 000 ljudi dobi 25-35 godina (a nemaju nikakvih razloga da sede u jednom ovakvom stagnirajućem društvu), verovatno se neće promeniti nikad. ova priča je puki interes državnog aparata ka samo-održanju.

Vlado R., ne reče ti kakvi su tvoji stavovi, osim da su te moderatori brisnuli tamo.

Edited by srdjanf., 04 November 2007 - 06:08.


#12 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 04 November 2007 - 05:37

moze li iko u Srbiji ikome van Srbije da garantuje da radikali nece doci na vlast
i rasturiti sve te projekte i firme i mobilisati svu radnu snagu?

Srbija je proletos za dlaku izbegla katastrofu na izborima.
tesko je nagovoriti ljude da prihvate zivot sa takvim rizikom.


to ne može niko da garantuje, a srbija je ionako već više ili manje bakijevska (možda samo Bg, i još par vojvođanskih i gradskih sredina u centralnoj srbiji nisu). uglavnom je sve već bakijevsko, radikalsko - nazvali to kako god; uključujući i mentalitet ljudi.

#13 vikica

vikica
  • Members
  • 56 posts

Posted 05 November 2007 - 12:02

Ja mislim da je to sve dosta uzaludan posao. Ima jedna velika grupa ljudi koja zivi na Zapadu koja je gutala suzavac, organizovala demonstracije protiv Milosevica, studentske proteste i uopste postarala se da nista sto je taj rezim uradio ne bude uradjeno i u nase ime. E, mi smo zavrsili u emigraciji kao cenjeni i dobro placeni intelektualci ... imamo nove porodice, nasa deca idu u odlicna obdanista/privatne skole i uopste nam ne pada na pamet da se vratimo u domovinu. Iskreno receno. Meni je divno u poseti Beogradu prva tri dana - cetvrtog pocnem da citam novine i najezim se. Ja zaista ne mogu da sedim u Beogradu gde realno niko nece da me ceni, postuje, i placa kao ovde i da se nerviram sto stvari nisu onakve kakve smo sanjali da ce biti. Zaista. Tuzno je to. Borili smo se od malih nogu i nismo pobedili jer ovo u Srbiji nije pobeda nego veliki poraz. I mnogo mi je zao zato sto u Srbiji zive neki divni ljudi koji rade divne stvari ali ... dzaba. Ja to zaista mislim. Svakih par godina procitam neki text slicam ovome na B92 i samo pomislim da sam u jednom trenutku posle 5. oktobra razmisljala da se vratim (iz tada zaista privremenog zivota u inostranstvu) i danas zahvaljujemo providjenju sto me je sprecilo. Eto iskreno ... I uzasno se osecam sto to kazem zato sto ja mislim da ja zaista spadam u velike patriote koji nisu i nacionalisti. Ja volim svoju zemlju i sa punim pravom svi mogu da mi kazu "vrati se da pomognes majci srbiji - najlakse je sve pljuvati iz inostranstva" i bili bi u pravu ali zao mi je, sebicna sam, sad sam vec i matora i ne mogu.

#14 Vlada R.

Vlada R.
  • Members
  • 240 posts

Posted 05 November 2007 - 19:04

Vlado R., ne reče ti kakvi su tvoji stavovi, osim da su te moderatori brisnuli tamo.



Naviknut da mi se postovi i komentari brisu, malo sam oklevao :rolleyes:

Ja sam pratio posetu ministarke Americi i komentarisao prikladno. Ponovio sam vise puta, da ako zaista postoji zelja da se kontaktiraju nasi ljudi u USA (ljudi koji zaista mogu biti od koristi Srbiji i Srbija (konacno) njima) - da se mane Cikaga, cetnika, Svesrpskog kongresa i iseljenika godista 1915-1925 koji samo zele da im savest bude mirna kad uskoro umru, pa bi da zavestaju neke pare Srbiji. Jeste, oni ce Srbiji dati cash (zna se sta Srbija ceni) ali ja sam mislio da ministarstvo ima malo bolju viziju i pametnije planove.

Nikakvi experti nisu kontaktirali nikoga koga poznajem, to znaci da postoji ne 5 nego 50 hiljada strucnjaka samo u USA. Primer tog Milosevica je smesan - koga ce to da motivise? Ko su "uspesni" i "kvalitetni" (ocena cesto koriscena za volove) ljudi po definiciji ministarstva?

Ovu sam temu pokrenuo da bih cuo i ljude iz Srbije koji su "uspesni" i koji imaju zamerke za "gastarbajtere". Da bih cuo ministarstvo za dijasporu (ili kako li se vec zovu) i njihova objasnjenja za tako diletantsko organizovane akcije - da li oni ne zele (zamazivanje ociju) ili ne umeju da rade svoj posao (ovde gde zivim to ne pravi razliku ali u Srbiji pravi).

Ne bih dalje, toliko za sad ...

#15 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 05 November 2007 - 19:38

Što bi ti neko brisao post, potpuno je na mestu :rolleyes: ...nije problem u ministarstvu za d., nego je problem na nivoou vlade (ili društva u celini, kako god ko hoće), jer se na tom nivou ne oseća potreba za dovođenjem ljudi koji su nešto tamo naučili. Meni je svaki poziv za povratkom smešan ako mi se posle toga kaže da mogu da sa sobom donesem bez carine i poreza imovine vredne 5000 evra. Pa ako nešto vredim, valjda je pretpostavka da sam nešto više stekao baveći se (uspešno) svojom profesijom. Ili neko misli da je to dobar način da se popuni budžet (ja ne mislim). Druga stvar koja bi me odbila je birokratski aparat koji nostrifikuje diplome, sertifikate i slične dokumente (i to za sve članove porodice). Posle toga dolazi niz pitanja koji su vezani za hijerarhiju, implementaciju znanja, prilagođavanje standardima i još hiljadu stvari koje su vezane za praktične aspekte profesije.

(a ako stvarno misliš da će ovde da ti odgovori neko ko donosi odluke, ima da se načekaš :huh: )