Jump to content


Photo
- - - - -

80 proof minimum


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
49 replies to this topic

#31 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 19 November 2007 - 21:16

Армањак не само да се производи у другој покрајини, и да се користи друга сорта грожђа (та чињеница је више нужда настала због заштите имена коњак) него се и сама производња, технолошки гледано, унеколико разликује, таман довољно да армањак има битно другачији карактер од коњака.
Вино за армањак се не однегује до краја, као за коњак, него се дестилише још у фази рампоша. Друга битна карактеристика армањака је да се дестилише на 55%, за разлику од коњака који је 70%.
И ово управо даје огромну разлику!
Армањак је, у поређењу са коњаком, неупоредиво богатији етеричним уљима и естерима из грожђа што је у првом реду последица начина дестилације а не сорте грожђа или квалитета вина (иако и ова два дају свој допринос укупном ефекту).
Армањак многи описују као савршенство хармоније међу грожђаним дестилатима.

#32 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 19 November 2007 - 21:22

Potice iz pokrajine Armanjak, na jugu Francuske, severno od Pirineja.

#33 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 21 November 2007 - 04:04

Interesantan proizvod veceras, Knob Creek 9 year aged, small batch, sa sve navostanim cepom...lepo, ali i malo cudno - prilicno balansiran buke ali sa ipak nesto izrazenijom slatkastom notom... i jak, 100 proof, al se ne oseca mnogo, taman, rekao bih...

Posted Image

#34 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 21 November 2007 - 12:05

Слично је и са ракијом од дуње.

Lepu dunju pih pre desetak godina na Palicu. Bas lepu.

#35 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 21 November 2007 - 12:07

Lepu dunju pih pre desetak godina na Palicu. Bas lepu.


И јел била јака?
Хајде подржи ме мало!

#36 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 21 November 2007 - 12:25

Lepu dunju pih pre desetak godina na Palicu. Bas lepu.


Осим тога, да си ми јавио на време, могли смо је заједно пити јер сам и ја пре дестак дана био на Палићу.

#37 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 22 November 2007 - 11:31

И јел била јака?
Хајде подржи ме мало!

Nije bila jaka, sve je bilo u funkciji bukea.

Осим тога, да си ми јавио на време, могли смо је заједно пити јер сам и ја пре дестак дана био на Палићу.

Pre desetak godina, Mile, ne desetak dana. :rolleyes: Ali smo mogli, da sam bio u blizini.

#38 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 22 November 2007 - 11:50

Nije bila jaka, sve je bilo u funkciji bukea.


Pre desetak godina, Mile, ne desetak dana. :rolleyes: Ali smo mogli, da sam bio u blizini.


Ето шта се догађа кад се чита фотогенично!

Нарочито је за виљамовку важно да није прејака. Буке ове крушке је изузетно леп, али и изузетно нежан, и већ 40% алкохол га доста покрије. Мислим да се код виљамовке иде на 35%, али нисам сигуран.
Дуња, што се мене тиче, сме до 38%, 40% ми је апсолутна граница.

#39 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 22 November 2007 - 20:12

Evo jedno zestoko pica za dame:

Marc de Muscat
Eau de vie de Frontignan 40% vol.

Vrlo prijatna tako reci sladunjava loza sa vrlo jakom aromom muskata.
Prvi gutljaj je bar za mene bio malo neprijatan jer zbog izrazite aromaticnosti izgleda kao da je slatka.
Vec drugi gutljaj je bio za divljenje. :rolleyes:

#40 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 22 November 2007 - 22:30

Evo jedno zestoko pica za dame:

Marc de Muscat
Eau de vie de Frontignan 40% vol.

Vrlo prijatna tako reci sladunjava loza sa vrlo jakom aromom muskata.
Prvi gutljaj je bar za mene bio malo neprijatan jer zbog izrazite aromaticnosti izgleda kao da je slatka.
Vec drugi gutljaj je bio za divljenje. :rolleyes:


Нисам никад пробао али се чини интересантним!
Ако ни због чега другог онда због тога што крши прво правило за грожђане дестилате а које гласи, отприлике, овако:

- не користити мускатне сорте грожђа :huh:

#41 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 24 November 2007 - 10:13

Нисам никад пробао али се чини интересантним!
Ако ни због чега другог онда због тога што крши прво правило за грожђане дестилате а које гласи, отприлике, овако:

- не користити мускатне сорте грожђа :rolleyes:

Nisam cuo za to pravilo mada verovatno nije izmisljeno bez osnove.
Imao sam jos jednom jedno prijatno iskustvo sa muskatnom lozom pre jedno 6 godina u Bugarskoj.
I prica je vrlo interesantna:
Bio sam u jednom malom turistickom mestu na juznom delu bugarskog primorja. Normalno odmah sam primetio dosta dobro snadbevenu prodavnicu vina i drugih alkoholnih pica. Razgledao sam ponudu i primetio da nemaju vino koje sam pio pre par meseci. Pitao sam prodavacicu da li imaju to vino. Ona izade u dvoriste i viknu: "Mitko ela njakoj iska mavrud ot Suhin dol."
Dosao je njen suprug i objasnjavao mi da takvo vino ne postoji. U svakom skucaju preporucio mi je par vina koje sam sa zadovoljstvom kupio, a kasnije i popio.Posle nekoliko dana prolazim pored iste prodavnice i gazda izlazi pozdravlja me i kaze da sam ipak bio u pravu i da takvo vino postoji.Ipak to dolazi iz vinograda pored Asenovgrada gde je Suhindolski podrum pre dve godine kupio jedan manji podrum. Pitam ja onda njega da li ima neku dobru lozu. Pogleda po rafovima i rece pa sve dobre su preko 10 leva ali nisu vredne tih para. Ovda on izadje u dvoriste i viknu: "Milke da dadem li od nasta stara muskatova na edin gospodin?". I bese to Muskatova jos iz Todorovih vremena koja ni u to vreme nije izlazila u prodavnice.
A bila je super.

Edited by slepa_koka, 24 November 2007 - 10:24.


#42 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 24 November 2007 - 10:36

Добра прича!
Нарочито добро зачињенина цитатима на бугарском :rolleyes:
И ја сам пио у Бугарској домаћу лозу. Није била мускатна а била је одлична. Понео сам пар флаша кући а продавацу је било скоро неугодно што ми мора рећи да тражи 5 лева за боцу. Дао сам му 10 (кад је бал нека је бал!)

Маврут, не знам да ли је суводолски, али био је неки архивски, пио сам такође, и понео кући пар боца. Био је скупљи од лозе. И шта да кажем: врло, врло тешко вино. Један деци у чашу, и доста.
Иначе, једва сам га нашао. Стално ми нудили Мерло. Ма нећу, бре, мерло, кажем им, дај ми нешто аутентично бугарско. И тек тад се сете маврута.
Слично је било и за јогурт. Бугарски јогурт је појам за јогурт на Западу а Бугари тврде да тако шта не постоји. Нудили ми све могуће сорте из послуге и како сам свеједнако остајао незадовољан неко од домаћина се сети да нечија стара мајка прави нешто од млека, па можда, рекоше, то тражим. Кад су донели видим то је то!

#43 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 24 November 2007 - 22:22

Mile nadam se da neces da se naljutis ako ponovo spomenem jednu lozu koja je jaca od 40 %.

U stvari bilo bi kriminalno ne spomenuti je.
To je grappa koju proizvodi Romano Levi.
Romano Levi je najpoznatiji proizvodjac grape u Italiji a samim tim i na svetu.
Romano Levi je kultna licnost, on je jos za zivota postao legenda.
Trenutno ima oko 75 i jos uvek prizvodi lozu.
Levieva grappa je jacine od 45 do 60%. On je pravi prema svom ukusu.
Pece je nekoliko puta i ako nije zadovoljan on je jos jednom destilise tako da ispadna jacina koja ispadne.
Nije lako doci do levieve grappe. Citiracu njegove reci:
„Ko zeli da kupi moju grapu mora licno da dodje kod mene“.
Ali to nije bas sasvim jednostavno; jednog dana nema inspiraciju , sutradan je zauzet, prekosutra moze ali samo rano ujutru. Ako je dobijete iz prve onda ste imali srece.
I kada najzad klimne glavom, ulazite u njegov atelje i on pocinje assemblage vase unikatne grappe. Etiketu, koja je u stvari glavna stvar on crta unikatno, cesto ako je raspolozen unosi detalje koje vi zelite.
Na zalost malo koji kupac Levieve grappe ikada proba tu grappu.
To je umetnicko delo jednog ekscentricnog tipa, a to je steta piti.

Attached Files

  • Attached File  levi.jpg   161.04KB   49 downloads


#44 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 24 November 2007 - 22:44

Не, лоза мора бити јача!
Па то сам рекао.
Ја јесам поборник мекшег јаког пића али и моја лоза је 46%.

Романо Леви је типични екстравагандни Италијан! Али у дизајну су, ваљда управо због те екстраваганције, најбољи!
(под дизајном сматрам и дизајнирање пића)

#45 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 24 November 2007 - 23:24

Mile nadam se da neces da se naljutis ako ponovo spomenem jednu lozu koja je jaca od 40 %.

„Ko zeli da kupi moju grapu mora licno da dodje kod mene“.
Ali to nije bas sasvim jednostavno; jednog dana nema inspiraciju , sutradan je zauzet, prekosutra moze ali samo rano ujutru. Ako je dobijete iz prve onda ste imali srece.
I kada najzad klimne glavom, ulazite u njegov atelje i on pocinje assemblage vase unikatne grappe. Etiketu, koja je u stvari glavna stvar on crta unikatno, cesto ako je raspolozen unosi detalje koje vi zelite.
Na zalost malo koji kupac Levieve grappe ikada proba tu grappu.
To je umetnicko delo jednog ekscentricnog tipa, a to je steta piti.


pa dobro, zar ne mogu da se kupe dve flase i jedna od njih proba - i jel' to sve iz licnog iskustva? Ako jeste, ne bi bilo zgoreg jos malo elaboriranje price...

Edited by Mr.Smith, 24 November 2007 - 23:24.