Jump to content


Photo
- - - - -

Buduće uređenje BIH


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1496 replies to this topic

Poll: Buduće uređenje BIH (231 member(s) have cast votes)

Kako vidite buduće uređenje BIH

  1. Unitarna BIH (33 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  2. BIH sa entitetima sa simboličnim ovlašćenjima (46 votes [23.23%])

    Percentage of vote: 23.23%

  3. BIH sa 2 ili 3 jaka entiteta i slabom centralnom vlašću (119 votes [60.10%])

    Percentage of vote: 60.10%

Vote

#1486 gemini

gemini
  • Members
  • 2,701 posts

Posted 06 January 2008 - 20:37

I eto, posto gemini naravno nije shvatio o cemu mu "dolenajugu" govori, dodjosmo do fudbala.
Znam, cyber SrBine, da ti nije lako u "Herceg Bosni" i da ti internet odlicno dodje da svom potisnutom srBstvu das malo oduska, ali ipak imaj malo obzira prema drugima. Ne moras bas stalno, iz posta u post, da sa svojim frustracijama i glupostima zapisavas ovu i skoro svaku drugu temu na B92.



Sve sam ja vrlo dobro shvatio.

Odavno te nije bilo na ovoj temi!

Kakvim frustracijama i glupostima? O čemu to ti?

#1487 tornjak

tornjak
  • Members
  • 4,038 posts

Posted 07 January 2008 - 11:34

Zašto prije svega u Republici Srpskoj? U FBiH ne treba mijenjati sistem vrijednosti?

@tornjak

U kojem smjeru je potrebno promijeniti zakon o javnim servisima BiH?

Možda nema kontrole iz samo jednog centra? Ili je potreban kanal na trećem jeziku u BiH. Meni nikako nije jasno zašto Bošnjacima smeta kanal na hrvatskom jeziku. Stalno se govori o ljudskim pravima. Zar oni nemaju pravo da se informišu na svom jeziku?


Svima su puna usta evropskih pravila ali niko izgleda ne zna objasniti šta to konkretno znači.

S obzirom da nam stalno govore kako s u EU prava ljudi veoma bitna pogotovo u multietničkim sredinama onda je najbitnije da svi budu zadovoljni. Kada je u pitanju javno informisanje onda je logično da sva tri naroda imaju pravo na javno informisanje na svom jeziku s obzirom na 3 konstitutivna naroda i 3 jezika.


E stvarno genijalan si! De ti meni reci sto smeta Lajcaku Hrvatski kanal? Sta si se uhvatio Bosnjaka ko pijan plota?
I Lajcak ti ga odbija!
A ono "Zar oni nemaju pravo da se informišu na svom jeziku?" ti je nevidjena suplja!
Pravilo EU-a je da mediji nesmiu biti ovisni o politickim grupacijama!
Sta znaci Hrvatski kanal. Ako je javni onda je sam po sebi apsurd!
Ustavom je je zagarantovano pravo jezika. Da li bi ja kao Bosnjak imao pravo da radim u toj ustanovi ako ne govorim Hrvatskim? Nebi? Jel to krsenje ustava? Jeste? Ako nesto nije u redu sa FTV-om onda mijenjaj.
Koliko hrvatske stranke kukaju, a nista ne mjenjaju. Zasto ne napuste koaliciju? Zasto nekazu da nisu ustanju da obezbjede ono zasto se zalazu i zasto su ih njihovi glasaci birali?
Dajte vise prestanite sa tom supljom o razlici jezika. Jezici su potpuno isti i nijedan ozbiljni lingvistik iz inostranstva, uf pardon inozeemstva, nece ti reci nista drugo! Razlika je samo u dijalektima, a gramatika 100% ista!
I usput "Hvala ti Vuce za gramatiku! Da si bogdom sa Geteom reformirao onomad i NJemacku nebi vac tri godine mjenjali pravila, sada nako sad vako! Ja bolan neznam koja su gramaticka pravila u Njemackoj aktuelna.

#1488 gemini

gemini
  • Members
  • 2,701 posts

Posted 07 January 2008 - 14:08

E stvarno genijalan si! De ti meni reci sto smeta Lajcaku Hrvatski kanal? Sta si se uhvatio Bosnjaka ko pijan plota?
I Lajcak ti ga odbija!
A ono "Zar oni nemaju pravo da se informišu na svom jeziku?" ti je nevidjena suplja!
Pravilo EU-a je da mediji nesmiu biti ovisni o politickim grupacijama!
Sta znaci Hrvatski kanal. Ako je javni onda je sam po sebi apsurd!
Ustavom je je zagarantovano pravo jezika. Da li bi ja kao Bosnjak imao pravo da radim u toj ustanovi ako ne govorim Hrvatskim? Nebi? Jel to krsenje ustava? Jeste? Ako nesto nije u redu sa FTV-om onda mijenjaj.
Koliko hrvatske stranke kukaju, a nista ne mjenjaju. Zasto ne napuste koaliciju? Zasto nekazu da nisu ustanju da obezbjede ono zasto se zalazu i zasto su ih njihovi glasaci birali?
Dajte vise prestanite sa tom supljom o razlici jezika. Jezici su potpuno isti i nijedan ozbiljni lingvistik iz inostranstva, uf pardon inozeemstva, nece ti reci nista drugo! Razlika je samo u dijalektima, a gramatika 100% ista!
I usput "Hvala ti Vuce za gramatiku! Da si bogdom sa Geteom reformirao onomad i NJemacku nebi vac tri godine mjenjali pravila, sada nako sad vako! Ja bolan neznam koja su gramaticka pravila u Njemackoj aktuelna.



Džukac, hrvatski kanal znači da postoji kanal na hrvatskom jeziku. Danas to ne postoji ni u FBiH a ali ni na BHT-u gdje se čak forsira bosanski u odnosu na ostala dva jezika. Primjer: Jučer za vrijeme prenosa ski skokova na BHT u ćirilicom je bilo ispisano utrka. Na srpskom je trka ne utrka. Utrka je bosanskom i hrvatskom jeziku. Ako se već ćirilica odnosi na srpski red bi bio da se piše srpskim a bosanskim odnosno hrvatskim jezikom ili općina i to ćirilicom.

Pravilo EU-a je da mediji nesmiu biti ovisni o politickim grupacijama! - Hoćeš reći da ne postoji politički uticaj iz Sarajeva na FTV i RTRS iz Banja Luke?

Ti si baš onda poseban slučaj!


Kada smo kod gramatike piše se ne bi umjesto nebi. Pridjev hrvatski piše se malim slovom.

#1489 tornjak

tornjak
  • Members
  • 4,038 posts

Posted 07 January 2008 - 14:54

Džukac, hrvatski kanal znači da postoji kanal na hrvatskom jeziku. Danas to ne postoji ni u FBiH a ali ni na BHT-u gdje se čak forsira bosanski u odnosu na ostala dva jezika. Primjer: Jučer za vrijeme prenosa ski skokova na BHT u ćirilicom je bilo ispisano utrka. Na srpskom je trka ne utrka. Utrka je bosanskom i hrvatskom jeziku. Ako se već ćirilica odnosi na srpski red bi bio da se piše srpskim a bosanskim odnosno hrvatskim jezikom ili općina i to ćirilicom.

Pravilo EU-a je da mediji nesmiu biti ovisni o politickim grupacijama! - Hoćeš reći da ne postoji politički uticaj iz Sarajeva na FTV i RTRS iz Banja Luke?

Ti si baš onda poseban slučaj!


Kada smo kod gramatike piše se ne bi umjesto nebi. Pridjev hrvatski piše se malim slovom.

Uredu kad hoces da se vrijedjas, bujrum!
Hajvanu mutavi, ni na jednu opasku nisi odgovorio!
Zasto Lajcak ne dopusta Hrvatski kanal?
Nisi odgovorio da li to znaci da u tome HTV-u mogu samo da rade oni koji govore Hrvatski?
Ako da, onda objasni kako je to spojivo sa ustavnim zakonom? Mo meni je to diskriminacija!
"Hoćeš reći da ne postoji politički uticaj iz Sarajeva na FTV i RTRS iz Banja Luke? "
Gdje sam to rekao, ups kazao? Hocu reci napisao? Gdje? Nigdje!!
Naveo sam samo da EU trazi reformu javnih medija, sto znaci da vakav nije u redu!
Ali i to sto si napisao pokazuje kakva je tvoja logika.
Pored toga sto zlocin nad jednim opravdavas zlocinom nad drugim, sada se vidi cime opravdavas osnivanje HTV kanala!
Naime , ne radi se o informisanju na jednome jeziku, nego se radi o degenerisanom shvatanju ravnopravnosti.
"Vidite postoje dva sranja, pa de da napravimo jos jedno!" Sranja kod nas nikada dosta!
Tvoj primjer o trci ili utrci samo pokazuje apsurdnost svega toga! Nazor se nastoji pronaci neka razlika.
Prodji Hrvatskom pa vidi kako govore Istani, Dalmatinci, Zagrebcani, slavonci itd....
Nepostoji austrijski jezik. Nepostoji americki! Ali zato postoje Njemacki i Engleski!

#1490 gemini

gemini
  • Members
  • 2,701 posts

Posted 07 January 2008 - 15:13

Uredu kad hoces da se vrijedjas, bujrum!
Hajvanu mutavi, ni na jednu opasku nisi odgovorio!
Zasto Lajcak ne dopusta Hrvatski kanal?
Nisi odgovorio da li to znaci da u tome HTV-u mogu samo da rade oni koji govore Hrvatski?
Ako da, onda objasni kako je to spojivo sa ustavnim zakonom? Mo meni je to diskriminacija!
"Hoćeš reći da ne postoji politički uticaj iz Sarajeva na FTV i RTRS iz Banja Luke? "
Gdje sam to rekao, ups kazao? Hocu reci napisao? Gdje? Nigdje!!
Naveo sam samo da EU trazi reformu javnih medija, sto znaci da vakav nije u redu!
Ali i to sto si napisao pokazuje kakva je tvoja logika.
Pored toga sto zlocin nad jednim opravdavas zlocinom nad drugim, sada se vidi cime opravdavas osnivanje HTV kanala!
Naime , ne radi se o informisanju na jednome jeziku, nego se radi o degenerisanom shvatanju ravnopravnosti.
"Vidite postoje dva sranja, pa de da napravimo jos jedno!" Sranja kod nas nikada dosta!
Tvoj primjer o trci ili utrci samo pokazuje apsurdnost svega toga! Nazor se nastoji pronaci neka razlika.
Prodji Hrvatskom pa vidi kako govore Istani, Dalmatinci, Zagrebcani, slavonci itd....
Nepostoji austrijski jezik. Nepostoji americki! Ali zato postoje Njemacki i Engleski!


Hajvan si samo ti!

Nepostoji americki! Ali zato postoje Njemacki i Engleski!-Gdje navede ovaj glup primjer matere ti! BiH nije Amerika, niti Njemačka niti Britanija. BiH je država tri (3) ravnopravna (valjda bi to trebalo biti) naroda i tri (jezika). Kontaš li sada tutkume? Ako već pominješ Austriju zašto se onda u BiH ne govori srpsko-hrvatskim kao ranije?

Naime , ne radi se o informisanju na jednome jeziku- Upravo se o tome radi. Na RTRS-u se koristi samo srpski a na FTV-u bosanski. Na BHT-u se forsira bosanski na oba pisma. Onda ti kažeš da ne treba biti političkog uticaja. To nije politički uticaj!

Nisi odgovorio da li to znaci da u tome HTV-u mogu samo da rade oni koji govore Hrvatski?- Na HTV-u mogu raditi i oni koji govore drugi jezik ali mogu koristiti samo hrvatski jezik jer je Hrvatska za razliku od BiH jednonacionalna država tj. nacionalna država Hrvata i svih ostalih narodnosti koji u njoj žive (kako i piše u ustavu Hrvatske).

Zasto Lajcak ne dopusta Hrvatski kanal?
Valjda zbog dva a ne tri entiteta. U sklopu FTV-a bi trebala biti 2 kanala jedan na bosanskom a drugi na hrvatskom s čime se bošnjačke stranke ne slažu. To se zove želja za dominacijom. Ako su već dva naroda onda bi trebalo dijeliti i entitetski javni servis.

#1491 snezna kraljica

snezna kraljica
  • Members
  • 5 posts

Posted 07 January 2008 - 15:29

Jeste! I?
Jel to ona Svetlana Cenić sto predvodi Dodikovu listu nepozeljnih?
Na toj listi su i pored ostalih:
Boris Divjak iz Transparency Inetrnationala
Slobodan Vasković, vlasnik lista Patriot,
Damir Miljević, predsjednik Saveza poslodavaca RS-a
Tanja Topić, politički analitičar i suradnik Fondacije Friedrich Ebert .

Eto Dodik ih ujedinio na zajednickom spisku!
No nije mi jasna tvoja replika na moj komentar?
Jel zelis da kazes da informacije koje su u komentaru iznjete nisu tacne zbog Slobodana Vaskovića?
Te informacije su potvrdjene iz vise izvora.
Nesto o novinarima.
Rijetko koji novinar je 100% neovisan. Vecina ih ima svoju pristrasnost iz ideoloskih ili materijalnih pobuda.
To neznaci da je informacija netacna, nego samo moze da znaci da o drugoj strani neizvjestava isto tako.
Sto se tice videa odgledao sam ga!
Vidimo Slobodana u Srebrenici. Nevidim ga da je pucao ili cinio nesto slicno!
Mala prica.
Fotoreporter iz Srbije, nebi zelio da piseo njegovo ime, jer je stvarno OK, bio je tokom rata u BiH i izvjestavao.
Jednom prilikom udje u kafanu i poruci pivu! Konobarica ga upita jel se upisao.
Pita on sta je to! Ajd vamo, izvede ga neki bradonja pred kafanu!
Pred kafanom minobacac 80mm i pored sanduk sa municiom.

Uzmes granatu spustis u cijev i upisao si se. I tako se on upisa. Kaze da nije htio, al da se usro od straha od ostalih te je to i uradio!
I sta da radis sa njim?
Nigdje ja nisam tvrdio da je covjek cvijecka te mi tvoja replika stvarno nije jasna!



Replika je proizasla iz narodne poslovice.
NE GLEDAJ STA TI KAZE, NEGO KO TI KAZE.
Zbog toga je veoma vazna za shvatanje iznesenih teza.
Inace ne volim informacije "iz izvora" to su one za manipulaciju. Imas dokument ili nemas, ako imas neka narod sam zakljuci ko je lopov.
A nije mi jasno o kom spisku govoris. Ko je dobio taj spisak. Je li ga neko vidio.
Ili je to opet "iz izvora".

#1492 tornjak

tornjak
  • Members
  • 4,038 posts

Posted 07 January 2008 - 16:10

Hajvan si samo ti!

Nepostoji americki! Ali zato postoje Njemacki i Engleski!-Gdje navede ovaj glup primjer matere ti! BiH nije Amerika, niti Njemačka niti Britanija. BiH je država tri (3) ravnopravna (valjda bi to trebalo biti) naroda i tri (jezika). Kontaš li sada tutkume? Ako već pominješ Austriju zašto se onda u BiH ne govori srpsko-hrvatskim kao ranije?

Naime , ne radi se o informisanju na jednome jeziku- Upravo se o tome radi. Na RTRS-u se koristi samo srpski a na FTV-u bosanski. Na BHT-u se forsira bosanski na oba pisma. Onda ti kažeš da ne treba biti političkog uticaja. To nije politički uticaj!

Nisi odgovorio da li to znaci da u tome HTV-u mogu samo da rade oni koji govore Hrvatski?- Na HTV-u mogu raditi i oni koji govore drugi jezik ali mogu koristiti samo hrvatski jezik jer je Hrvatska za razliku od BiH jednonacionalna država tj. nacionalna država Hrvata i svih ostalih narodnosti koji u njoj žive (kako i piše u ustavu Hrvatske).

Zasto Lajcak ne dopusta Hrvatski kanal?
Valjda zbog dva a ne tri entiteta. U sklopu FTV-a bi trebala biti 2 kanala jedan na bosanskom a drugi na hrvatskom s čime se bošnjačke stranke ne slažu. To se zove želja za dominacijom. Ako su već dva naroda onda bi trebalo dijeliti i entitetski javni servis.

Ej moj ugursuze!
Nis ti ne kontas. Nema veze koliko naroda zivi u BiH! Razlika izmedju bosnjackoga, hrvatskoga i srpskoga jezika je toliko mala da bi se moglo govoriti o posebnim jezicima!
Stoga moje poredjenje sa USA i Engleskom, odnosno Austiom i Njemackom. Sve je to stvar dijalekta!
Evo jedan link pa da znas sta ljudi vani misle o tim glupostima!
http://www.eurasisch...ikelID=20061210
Dalje!
Meni je najvaznije da dobijem informaciju koja je tacna i da je razumijem!
Tebi je njavaznije(tako izgleda, a mozda se i varam, mada cisto sumljam) , da dobijes informaciju iz usta pripadnika tvoga naroda bez obzira dal bila tacna ili ne! Sto se tice utrke, da mi nisi rekao ne bi ni znao da je tako na bosnjackom kaze! Vazda sam govorio trka, a nesjecam se da je iko u Tuzli govorio utrka!
Kao sto rekoh, ljudi nemaju pojma cija je cija rijec, a primorani su da nazor izgovaraju tako da bi se obavezno razlikovali!
NTVKNHJUFBiH -ovo za ubuduce da se nebi pobrkao. Naime kada sam napisao HTV mislio sam na
Novonastali TV kanal na hrvatskome jeziku u federaciji BiH.
Stoga probaj odgovoriti ponovo na pitanje, ali ne da se povlacis na HTV nego na NTVKNHJUFBiH!
Inace ti je primjer hrvatske i naroda pravo dobar. Ako se nevaram donedavno su i Srbi u Hrvatskoj bili narod, no neko izmjeni ustav pa postadose narodnost! Pa mogli bi to i u BiH uraditi kada ti toliko godi!
Sva tvoja razmisljanja vode ka stvaranju uslova koji bi podspjesili diskriminaciju!
Zasto hrvatski TV u FBiH? Zasto ne u RS-u? Hrvati su, pored Srba i Bosnjaka, kako u RS-u tako i u FBiH, konstriktuivni!
Po tvojoj degenerik logici trebali bi da imamo:
Kanal na bosnjackome jeziku u RS-u.
Kanal na bosnjackome jeziku u FBiH.
Kanal na hrvatskom jeziku u RS-u.
Kanal na hrvatskom jeziku u FBiH.
Kanal na srpskom jeziku u RS-u.
Kanal na srpskom jeziku u FBiH.
I sada ono najvaznije. Ko po kojem zakonu mozes nekoga prisiliti da iskljucivo govori jednim jezikom ako je sloboda koristenja jezika ustavom zagarantovana? Po kojem? Samo ako imas jedan diskriminirajuci zakon!

#1493 tornjak

tornjak
  • Members
  • 4,038 posts

Posted 07 January 2008 - 16:31

Replika je proizasla iz narodne poslovice.
NE GLEDAJ STA TI KAZE, NEGO KO TI KAZE.
Zbog toga je veoma vazna za shvatanje iznesenih teza.
Inace ne volim informacije "iz izvora" to su one za manipulaciju. Imas dokument ili nemas, ako imas neka narod sam zakljuci ko je lopov.
A nije mi jasno o kom spisku govoris. Ko je dobio taj spisak. Je li ga neko vidio.
Ili je to opet "iz izvora".

Uredu. No izjave su davali Dragomir Babic i Boris Divjak!
Dokumente je nedavno prilozio TI BiH ciji je presednik Boris Divjak!
Tacno Slobodan Vaskovic jeste napravio taj prilog. Dal sam ili ne, to neznam, ali informacije stizu od drugih.
Sto se tice liste, tacno je to je lista iz "izvora", ako se nevaram iz Slobodne Bosne!
No ta lista i nije problem. Vecina sa te liste govori da im je pristum javnim medijima u RS-u onemogucen!

#1494 gemini

gemini
  • Members
  • 2,701 posts

Posted 07 January 2008 - 22:52

Ej moj ugursuze!
Nis ti ne kontas. Nema veze koliko naroda zivi u BiH! Razlika izmedju bosnjackoga, hrvatskoga i srpskoga jezika je toliko mala da bi se moglo govoriti o posebnim jezicima!
Stoga moje poredjenje sa USA i Engleskom, odnosno Austiom i Njemackom. Sve je to stvar dijalekta!
Evo jedan link pa da znas sta ljudi vani misle o tim glupostima!
<a href="http://www.eurasischesmagazin.de/artikel/?artikelID=20061210" target="_blank">http://www.eurasischesmagazin.de/artikel/?artikelID=20061210</a>
Dalje!
Meni je najvaznije da dobijem informaciju koja je tacna i da je razumijem!
Tebi je njavaznije(tako izgleda, a mozda se i varam, mada cisto sumljam) , da dobijes informaciju iz usta pripadnika tvoga naroda bez obzira dal bila tacna ili ne! Sto se tice utrke, da mi nisi rekao ne bi ni znao da je tako na bosnjackom kaze! Vazda sam govorio trka, a nesjecam se da je iko u Tuzli govorio utrka!
Kao sto rekoh, ljudi nemaju pojma cija je cija rijec, a primorani su da nazor izgovaraju tako da bi se obavezno razlikovali!
NTVKNHJUFBiH -ovo za ubuduce da se nebi pobrkao. Naime kada sam napisao HTV mislio sam na
Novonastali TV kanal na hrvatskome jeziku u federaciji BiH.
Stoga probaj odgovoriti ponovo na pitanje, ali ne da se povlacis na HTV nego na NTVKNHJUFBiH!
Inace ti je primjer hrvatske i naroda pravo dobar. Ako se nevaram donedavno su i Srbi u Hrvatskoj bili narod, no neko izmjeni ustav pa postadose narodnost! Pa mogli bi to i u BiH uraditi kada ti toliko godi!
Sva tvoja razmisljanja vode ka stvaranju uslova koji bi podspjesili diskriminaciju!
Zasto hrvatski TV u FBiH? Zasto ne u RS-u? Hrvati su, pored Srba i Bosnjaka, kako u RS-u tako i u FBiH, konstriktuivni!
Po tvojoj degenerik logici trebali bi da imamo:
Kanal na bosnjackome jeziku u RS-u.
Kanal na bosnjackome jeziku u FBiH.
Kanal na hrvatskom jeziku u RS-u.
Kanal na hrvatskom jeziku u FBiH.
Kanal na srpskom jeziku u RS-u.
Kanal na srpskom jeziku u FBiH.
I sada ono najvaznije. Ko po kojem zakonu mozes nekoga prisiliti da iskljucivo govori jednim jezikom ako je sloboda koristenja jezika ustavom zagarantovana? Po kojem? Samo ako imas jedan diskriminirajuci zakon!


Po tvojoj degenerik logici trebali bi da imamo:
Kanal na bosnjackome jeziku u RS-u. Zar jezik nije bosanski? Ustvari ti si jedini koji si realan što se toga tiče jer se jezik ne naziva po teritoriji već po narodu.
Kanal na bosnjackome jeziku u FBiH. Već postoji!
Kanal na hrvatskom jeziku u RS-u. nepotrebno jer u RS-u u vrh glave ima 20 hiljada (20000) Hrvata.
Kanal na hrvatskom jeziku u FBiH. ne postoji a trebao bi postojati u okviru FTV-a.
Kanal na srpskom jeziku u RS-u. Postoji već.
Kanal na srpskom jeziku u FBiH. Nepotrebno bacanje novca! Srba u FBiH skoro pa nema. Malo ko u FBiH zna čitati a kamoli pisati ćirilicu .

To je realnost u BiH. Nisam ja to izmislio ja sam je samo prihvatio jer se ne može više gubiti vrijeme ispravljajući krive Drine. Valjda treba malo gledati i u budućnost.


Ko po kojem zakonu mozes nekoga prisiliti da iskljucivo govori jednim jezikom ako je sloboda koristenja jezika ustavom zagarantovana? To nigdje nisam spomenuo. Ja sam koristim sva tri službena jezika u BiH.


Inace ti je primjer hrvatske i naroda pravo dobar. Ako se nevaram donedavno su i Srbi u Hrvatskoj bili narod, - Bili su narod ali tamošnja "demokratska" vlast ih izbrisala. Čudi me da si uopšte to spomenuo. Rijetkost je da se toga neko uopšte sjeti.
no neko izmjeni ustav pa postadose narodnost! Pa mogli bi to i u BiH uraditi kada ti toliko godi! - Ko će uraditi Lajčak silni ili Hare "silni". U BiH to se jednostavno ne može uraditi jer Bosna i Hercegovina bez Srba ne može postojati. To će reći svaki iole realan političar. Takođe srpska konstitutivnost u BiH nikada ne može biti dovođena u pitanje jer oni taj status imaju odavno.

Ne znam da li si znao ali Hrvati su u BiH postali konstitutivni tek krajem 60-tih godina prošlog vijeka.


Svi narodi BiH su konstitivni na cijelom prostoru države BiH. Međutim to je samo na papiru. U stvarnosti to još uvijek nije zaživjelo a teško da će ikada zaživjeti. U realnosti Srbi su konstitutivni samo u RS-u. Bošnjaci na svom području FBiH i jednom dijelu Bosne gdje su Hrvati u većini. Hrvati su konstitutivni samo na području gdje su u većini. To je stvarnost! Drugačije neće biti. Srbi su nakon rata totalna manjina na području FBiH i nijedan zakon u skupštini BiH neće omogućiti da imaju ista prava na većinskim hrvatskim odnosno bošnjačkim teritorijama. Isto se odnosi na Hrvate u RS-u i na dobrom dijelu teritorija sa bošnjačkom većinom. Jedino se možda Bošnjaci bore više za svoje ali isto tako se nedovoljno bore da to isto omoguće drugim narodima na teritorijama u FBiH gdje su u većini. Teško da će se sve ovo promijeniti u skorije vrijeme. Možda za 50 godina! Možda ni tad se značajno ne promijeni.

Mostar je zvanično ujedinjen grad još od kada je Ashdown bio na funkciji visokog predstavnika za BiH.

To je papir! Papir zaista sve trpi! Činjenično stanje da nikada se grad neće ujediniti. I da obnove ruševine na nekadašnjoj liniji razdvajanja uvijek će se znati dokle je čije.

Uzimam primjer Mostara jer stanje u Mostaru najbolji pokazatelj stvarnog stanja u Bosni i Hercegovini.

Budi realniji kada govoriš o BiH! To o čemu ti govoriš je neostvarivo od 1995. a kako stvari stoje još će mnogo vode proteći Neretvom da bi bilo malo bolje. Drugim riječima ne vjerujem da ću ja to i doživjeti iako mi je tek 26 godina.

Edited by gemini, 07 January 2008 - 22:53.


#1495 master__PP_033

master__PP_033
  • Members
  • 4 posts

Posted 07 January 2008 - 23:35

Ja bih možda i navijao ali nakon utakmice BiH - SCG u Sarajevu nema šanse. Da ja navijam a da do mene neko sjedi i dere se "ubij četnika" ili "imamo 200 hiljada razloga da vas mrzimo" ne dolazi u obzir.


To se desava i Bosnjacima u Srbiji,pa ipak to ne sprecava da navijamo za Srbiju,odnosno Partizan ili C.Zvezdu....

Znam par primera da su vredjali i psovali mater tursku,balijsku,ubij,zakolji,i ostale pretnje i uvrede,a samo zbog toga sto u timu ima par Bosnjaka/Muslimana....

I sam sam isao par puta na stadion JNA da navijam za partizan,a i jedna grupa navijaca iz Novog Pazara je otisla na jug da podrzi Partizan u utakmici protiv Real Madrida....

Edited by master__PP_033, 07 January 2008 - 23:36.


#1496 gemini

gemini
  • Members
  • 2,701 posts

Posted 08 January 2008 - 00:00

To se desava i Bosnjacima u Srbiji,pa ipak to ne sprecava da navijamo za Srbiju,odnosno Partizan ili C.Zvezdu....

Znam par primera da su vredjali i psovali mater tursku,balijsku,ubij,zakolji,i ostale pretnje i uvrede,a samo zbog toga sto u timu ima par Bosnjaka/Muslimana....

I sam sam isao par puta na stadion JNA da navijam za partizan,a i jedna grupa navijaca iz Novog Pazara je otisla na jug da podrzi Partizan u utakmici protiv Real Madrida....



Na utakmice se danas i ne ide upravo iz tih razloga. Nekada se i išlo na utakmice da bi se uživalo u igri. Danas na utakmicam čovjek može uglavnom primjetiti likove koji na stadionima liječe svoje lične frustracije nezadovoljni sveopštim stanjem u zemlji.

#1497 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 08 January 2008 - 00:03

poštovani diskutanti, posle 100 strana razgovora o budućem uredjenju Bosne i Hercegovine, došli ste do prebrojavanja procenata, tv programa i fudbalskih utakmica, iz čega se da zaključiti da je tema iscrpljena i da diskutanti nemaju novih argumenata na raspolaganju. iz istog razloga, ova tema se zaključava.

hvala na razumevanju.