Jump to content


Photo

izostanak sa predavanja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
13 replies to this topic

#1 shunjich

shunjich
  • Members
  • 15 posts

Posted 02 September 2007 - 20:41

interesuje me, kako se opravdavaju izostanci na fakultetu? jel mora da se prisustvuje predavanjima, i da li se na fakultetima u srbiji, konkretnije na fakultetima beogradskog univerziteta, primenjuje pravilo u skladu sa bolonjskom deklaracijom, odnosno da li je istina da su predavanje ne obavezna, ali da redovnost pohadjanja utice na ocenu?

brucos

#2 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 02 September 2007 - 20:56

Nisam studirao po Bolonji. Ali evo kako je to bilo malcice pre Bolonje. Vezbe (tj. prakse) su obavezne kako za redovne, tako i za su (ove su ukinuli) ili samofinansirajuce.

Predavanja zvanicno nisu obavezna, ali se desi da ti neki profa, trazi i pohadjanje istih, sto proverava prozivkom, i upisivanjem pluseva i minusa.

Vezbe si ili mogao da izostanes (ali recimo jednu do dve), ili si morao sve da ih odradis. U suprotnom, ne dobijas potpis i moras da obnovis godinu za taj predmet.

Sto se tice predavanja, iako su neobavezna, redovnost je kod nekih pomagala da se lakse polozi teoretski deo.

I mene zanima kako je to danas po Bolonji?

#3 Joe D

Joe D
  • Members
  • 2,529 posts

Posted 02 September 2007 - 21:07

Vidi ti njega, nije jos ni krenuo na faks, a vec gleda kako ce da opravdava izostanke.

Uglavnom, cini mi se da su i vezbe i predavanja obavezni, samo zavisi od fakulteta koliko ce se to postovati(neki nemaju elementarne uslove da sprovode redovnu nastavu). Opravdanja se uzimaju u studentskoj poliklinici u Krunskoj, to moze da uzme ko hoce.

#4 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 02 September 2007 - 21:30

Sto se tice lekarskih opravdanja. To ti je kod nas vazilo samo kod nekih. Znaci, moras da odradis vezbu u svakom slucaju. Ili ti ostaje minus.

#5 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 02 September 2007 - 21:40

po bolonji, imas pravo da izostanes sa ne znam koliko procenata predavanja, sto ce reci, da, obavezna su, mada ne u onoj meri u kojoj su vezbe obavezne. u praksi, ne znam za veci fakultet koji sprovodi proveru toga ko je prisutan.

#6 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 02 September 2007 - 21:54

QUOTE(tiger @ 2 Sep 2007, 22:30) <{POST_SNAPBACK}>
Sto se tice lekarskih opravdanja. To ti je kod nas vazilo samo kod nekih. Znaci, moras da odradis vezbu u svakom slucaju. Ili ti ostaje minus.


Vazilo je ako ti u brzini, kao sto se meni desilo, osvetoljubiva tzi ne uvali da pokazes opravdanje od ginekologa.

#7 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 11 September 2007 - 17:11

Ja evo polazem ispite iz predmeta sa kojih nisam dobio ni potpis, nego platio 500dinara za overu semestra bez potpisa, tako da prisustvo na vezbama uopste ne mora da bude kriterijum za bilo sta.

Na fizici npr, neophodno je da budes na vezbama, tj da odradis svoj deo vezbi iz eksperimentalne termodinamike kako bi mogao da izadjes na pismeni deo ispita koji se sastoji od zadataka, da bi tek nakon toga, ako polozis navedeno, izasao na usmeni.

na drustvenim fakultetima situacija je lezernija, sto znaci da ne postoji univerzalni odgovor na postavljeno nam pitanje. smile.gif

#8 Chivo D'Arbo

Chivo D'Arbo
  • Members
  • 31 posts

Posted 12 September 2007 - 19:31

Ja evo polazem ispite iz predmeta sa kojih nisam dobio ni potpis, nego platio 500dinara za overu
semestra bez potpisa, tako da prisustvo na vezbama uopste ne mora da bude kriterijum za bilo sta.

Iju! Kakav javasluk! 500 dindzi da zamenjuje citav semestar pohadjanja nekog predmeta?! Shokantno! Stvarno ne vidim ko bi blesav tokom ta 3-4 meseca odvajao vreme od zezanja, od sove, od... seksa, da bi se smarao na nekakvim vezbama?! :huh: I onda, kad pocnu da sviraju Q o korumpiranim profesorima, dodje mi da :rolleyes:*** Zar ima (jos uvek?) potrebe za korupcijom, pored ovakvog legalizovanog sistema prolazenja kroz fakultet kao kroz MAXI?! Platis i izadjes... (To se zove reforma, je l' tako bese?) Sledeci korak: vrsi se pritisak na profesore da spuste kriterijume, jer ministarstvo finansira fakultete na osnovu broja prvoupisanih na godinu (pa, ako se budu drzali kriterijuma kao pijan plota: manje studenata - manje para), a zatim i studenti, od ustapa do ustapa, spremno uskacu sa peticijama za dupliranje svakog roka, jer ce popadati godine ("hehe - a sU cim cete onda pred Ministarstvo, braco profani?") pa od 10 izlazaka godisnje, jednom ubodu i tih 50% za prolaz (nekad bilo 60...) - ako prethodno pirnu u indeks, kao kad predaju tiket u kladionicu. :)
Kontrolise li vam ko indexe na ispitu, ili je i to sve diglo ruke od edukacije? 0:)

*** San svakog studenta (cast onom 1% izuzetaka, koji su svim ovim intervencijama najostecenija strana) je da prodje kroz fax (fucks) sa sto manje truda. Kako to postici? Pa, kao i sve u zivotu - novcem. Znaci, zgodno dodje platiti i ne uciti, to biti dobro. Ali ako profesor uzme tu kintu, onda je on korumpiran i to biti lose. Da moral nije tako rastegljiva kategorija, u zavisnosti od strane ulice, to placanje ispita, potpisa i ostalog, moglo bi 'ladno da se podvede pod prostituciju (samo ne fizicku)...pa da raspravljamo i o njenoj legalizaciji. Uostalom, u danasnje vreme, eto, na sve moze da se prilepi deklaracija i nalepnica sa cenom. Cemu prava ljubav, kad postoje prostitutke? Cemu pravo znanje, kad imamo tarifu (jos malo pa?) legalizovano? Tamo u KG-u po'apsise silne profesore, uz pompu i fanfare. Da je kojim cudom bila rec o prostitutkama, tekli bi potoci sazaljivih suza. Pa, pobogu, one samo pruzaju malo zadovoljstva za neku cenu. Jadnice, podvrgnute su maltretiranjima, a imaju i makroe. Well, i ovi isto. Pruzaju malo zadovoljstva koje ce nekome priustiti neko parce papira (kako vreme odmice - sve irelevantnije!) ;) Napaceni su i maltretirani i oni, trebalo je pisati sve te doktorate... Ipak su ti profani nevaljaliji, jer oni smaraju, a droce ... ovaj, dovode do orgazma. Ovo me podseti na onu drugu temu, o legalizaciji prostitucije, tako da odoh sad tamo!

P.S. @SHUNJICH, Ne moras na predavanja. Ne moras na vezbe. Ne moras na fakultet. Ne moras ni da radis. Znam neke ljude od po 45 godina koji jos uvek zive sa roditeljima, od njihovih penzija. Ni oni nisu morali nista u zivotu. :D

#9 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 12 September 2007 - 20:04

Zalba ti jeste osnovana, da bi svi trebali da pohadjaju obavezne vezbe.

Ali nije ti dobar primer sa prostitutkama. Jeste da za lovu i one pruzaju zadovoljstvo i profani u (i)legalnim aktivnostima. Ali u ovom drugom slucaju je rec o edukaciji. A za edukaciju moraju da vaze drugaciji kriterijumi.

Slozicu se da i prostitutke mogu da edukuju nekog nevinog decka, ali opet ni ovo nije dobar primer, s obzirom da im edukacija nije primarna.

Edited by tiger, 12 September 2007 - 20:05.


#10 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 12 September 2007 - 20:37

Iju! Kakav javasluk! 500 dindzi da zamenjuje citav semestar pohadjanja nekog predmeta?! Shokantno! Stvarno ne vidim ko bi blesav tokom ta 3-4 meseca odvajao vreme od zezanja, od sove, od... seksa, da bi se smarao na nekakvim vezbama?! :huh: I onda, kad pocnu da sviraju Q o korumpiranim profesorima, dodje mi da :rolleyes:*** Zar ima (jos uvek?) potrebe za korupcijom, pored ovakvog legalizovanog sistema prolazenja kroz fakultet kao kroz MAXI?! Platis i izadjes... (To se zove reforma, je l' tako bese?) Sledeci korak: vrsi se pritisak na profesore da spuste kriterijume, jer ministarstvo finansira fakultete na osnovu broja prvoupisanih na godinu (pa, ako se budu drzali kriterijuma kao pijan plota: manje studenata - manje para), a zatim i studenti, od ustapa do ustapa, spremno uskacu sa peticijama za dupliranje svakog roka, jer ce popadati godine ("hehe - a sU cim cete onda pred Ministarstvo, braco profani?") pa od 10 izlazaka godisnje, jednom ubodu i tih 50% za prolaz (nekad bilo 60...) - ako prethodno pirnu u indeks, kao kad predaju tiket u kladionicu. :)
Kontrolise li vam ko indexe na ispitu, ili je i to sve diglo ruke od edukacije? ;)


U pitanju je Fakultet politickih nauka, predmet Filozofija. Na vezbama sam shvatio da je besmisleno ih pohadjati, i da je produktivnije uciti filozofiju kod kuce nego slusati profesorove kontemplacije o Jednom, Bivstvu, Bivstvujucem i Bitku.

Sto se mene tice, u situaciji u kojoj moram da radim da bih imao od cega da zivim a popodne da ucim, a moram, sa zadovoljstvom cu dati 500 dinara za potpis, umesto da provodim 2 sata na fakultetu.

Ostalo sto si napisala mi je zaista tesko da dovedem u vezu sa temom.

#11 Chivo D'Arbo

Chivo D'Arbo
  • Members
  • 31 posts

Posted 12 September 2007 - 20:58

Ih, bre, sto ste striktni! Malo stilskih figura ukrasava temu, nadam se ;)... Hiperbola je ovde u cilju skretanja paznje na opstu plutokratiju u narastanju. Sta cete, tranzicija... Rezime: nema bas sve cenu iskazanu u novcu! :rolleyes:
A ti, @pacey, sto ne rece odmah da si bjazao s filozofije?! :huh: :)

#12 loshmmee

loshmmee
  • Members
  • 1,037 posts

Posted 13 September 2007 - 01:47

...


Bilo bi dobro kad bih se setio mudrih Chef-ovih reči sada, mislim, da ih baš citiram. Uglavnom, svodi se na to da je fakultet pravo mesto za eksperimentisanje sa drogama, seksom... Djevojko u sutonu tihom, predlažem ti gorepomenute eksperimentizacije.


@ Postavljač teme - Idi i na predavanja i na vežbe, nemoj da izgubiš trip...

#13 Chivo D'Arbo

Chivo D'Arbo
  • Members
  • 31 posts

Posted 13 September 2007 - 11:18

Cekaj, more! Ti impliciras da ne mora da se odvaja od seksovlja, da bi se bilo na fuckultetu? Ohoho, pa vidis, u pravu si, ali... seksa u smislu (mentalnih) s/m aktivnosti: student/(m)ucitelj i vice versa. Nasiroko upraznjavam, hehe :rolleyes:. A droga? Pa duHanimo. I pijemo odvratne kafe iz automata, od cega imamo halucinacije reforme...

#14 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 13 September 2007 - 13:15

Ja evo polazem ispite iz predmeta sa kojih nisam dobio ni potpis, nego platio 500dinara za overu semestra bez potpisa, tako da prisustvo na vezbama uopste ne mora da bude kriterijum za bilo sta.

Na fizici npr, neophodno je da budes na vezbama, tj da odradis svoj deo vezbi iz eksperimentalne termodinamike kako bi mogao da izadjes na pismeni deo ispita koji se sastoji od zadataka, da bi tek nakon toga, ako polozis navedeno, izasao na usmeni.

na drustvenim fakultetima situacija je lezernija, sto znaci da ne postoji univerzalni odgovor na postavljeno nam pitanje. :rolleyes:


eh, mi tehnicki imamo te silne lab vezbe, bez njih nista...

kod nas na faxu je uvek problem prostor, pa ni sada po bolonji ni nekada nikome nije padalo na pamet da belezi prisustvo na predavanjima i vezbama. ali, da bi izasao na ispit iz kojecega, trebaju ti plusici iz lab vezbi, pa da ti lepo setuju neki flag u bazi podataka kako bi mogao da prijavis ispit...

gradjevinci, s druge strane, imaju belezenje prisustva, mada potpis, koliko cujem, zavisi od profesora...

inace, i pre bolonje je bilo tesko ljudima da rade i studiraju, sada mi se cini i nemogucim. A vecina fakulteta je zakljucana preko vikenda, pa vidite... jako lose, jako lose...