Jump to content


Photo

Lončar - radostan?! Šta ga je obradovalo?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
315 replies to this topic

#1 memetic

memetic
  • Members
  • 158 posts

Posted 25 August 2007 - 09:07

"Raduju me đaci zbog veronauke"
24. avgust 2007.

Zoran Lončar kaže da mu je "posebno zadovoljstvo" što se sve više dece opredeljuje za veronauku kao izborni predmet u školi.

QUOTE
"Iz godine u godinu imamo sve veći broj đaka koji se opredeljuju za veronauku i tim pre je i obaveza države da podstiče duhovnu obnovu čitave naše države, pogotovo u crkvenom životu", rekao je ministar prosvete novinarima u Sremskim Karlovcima.

Lončar je danas u Sremskim Karlovcima sa ministrom za trgovinu i usluge Predragom Bubalom razgovarao sa vladikom sremskim Srpske pravoslavne crkve Vasilijem o obnovi zgrade u kojoj će biti smešteni crkvena arhiva i muzej.
Ministar prosvete Zoran Lončar, koji je takođe učestvovao u razgovorima, izrazio je nadu da će proces vraćanja imovine crkvi i fizičkim licima biti okončan "što je pre moguće".
"Samim tim, crkva će zaista i u materijalnom smislu imati mesto koje je odavno zaslužila da ima u našem životu", ocenio je Lončar.
Vladika sremski Vasilije izjavio je danas da od Vlade Srbije očekuje da započne proces vraćanja crkvene imovine.
Ministar trgovine i usluga Predrag Bubalo, posle razgovora sa vladikom Vasilijem, kazao je da će proces restitucije započeti kada budu formirane revizorska komisija i nadležna agencija.
Na pitanje u kakvoj su vezi resori na čijem su čelu ministri trgovine i prosvete sa obnovom Svetosavskog doma u Sremskim Karlovcima, ministar Lončar je kazao da su on i Bubalo još u prošlom mandatu, na Badnje veče ove godine, obećali da će zgrada biti obnovljena.
"Bubalo i ja smo pre svega članovi Vlade Srbije, a ovo su sredstva Vlade Srbije i ta sredstva sam ja lično obezbedio kao ministar (za lokalnu samuopravu i državnu upravu) u prethodnom mandatu", kazao je Lončar.
Dodao je da pripada onoj političkoj opciji (Demokratskoj stranci Srbije), za koju "važi da je reč - reč", odnosno da data reč podrazumeva i obavezu da se obećanje ispuni.
"Ovo danas je najbolji dokaz jedne takve politike. Nema očuvanja države bez očuvanja sopstvenih korena i bez duhovne obnove našeg naroda, u čemu poseban značaj imaju SPC i Sremski Karlovci", dodao je Lončar.
Prema njegovim rečima, postoje sredstva za obnovu svih crkava u Srbiji, uključujući i crkve na Kosovu i taj proces će biti nastavljen.



Iz godine u godinu krije se rezultat opredeljivanja djaka u odnosu na izborne predmete.
Iz godine u godinu marketing oslonjen na tradiciju, istoriju, mega srpstvo i ostale domaće fetiše odvlači djake na onostranu mistiku.
Iz godine u godinu organizuju se posebne ekskurzije za klince - male dogmate, dele se posebne kitnjaste diplomice i sledi gratis nezapisivanje kad šmugnu sa časova ... sve to čini ono klistiranje pameti atraktivnijim od gradjanskog vaspitanja, inače predmet za koji nastavnici neretko sami kupuju flomastere i hartiju, a najdalje što mogu, to je da odvedu decu do SO.
Ova izjava nije samo nipodaštavanje onog drugog ne-tako-bogougodnog izbornog predmeta, niti uvreda za sve one koji rade na drugim nastavnim sadržajima, ili jednostavno ne žele da im deca budu indoktrinirana religijskim naucima: trenutni ministar samo nastavlja drastično "uvlačenje" (guess where) svojih prethodnika mantijama, odnosno, naduvan dss-narodnjačkim vizijama radi ono što Koštuničina vlada čini već toliko godina unazad: klerikalizuje ovu navodno laičku državu; Lončar, ta letnja oluja od čoveka, taj sprovodnik haških vaspitanika od Patrijaršije ka aerodromu, zaboravio je da pomene kakvim se sve načinima favorizovanja verske nastave njegovo i ministarstva vera (a ima li razlike?) bore protiv gradjanskog vaspitanja.
Otkačismo jedva 50-60 godina crvenog zamlaćivanja, koliko predstoji godina crKvenog?

Edited by memetic, 25 August 2007 - 09:13.


#2 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 25 August 2007 - 10:33

O tome da je klerikalizacija drustva uzela ozbiljnog maha, verujem, ne treba nikog dobronamernog ubedjivati.
Vera je u Kostunicinoj Srbiji izmestena iz polja gde joj je mesto, a to je domen privatnosti i pokazuje vrlo ozbiljne tendencije da klerikalizuje laicku drzavu. Naravno, ovde se radi samo i iskljucivo o SPC.
S druge strane, tokom svih kriznih godina osamdesetih i devedesetih, ta ista SPC odigrala je krajnje negativnu, reakcionarnu ulogu, u raspirivanju nacionalizma, a ne ogradjujuci se od zlocina, gotovo da ih je odobravala. Uostalom, za to je odlican primer vladika milesevski Filaret, koji je, usprkos svim svojim javnim svinjarijama i dalje vladika SPC. Sam patrijarh se ne jednom ozbiljno kompromitovao, pored ostalog i dizuci svoj glas u odbranu zlocinca, Radovana Karadzica.
Na lokalnom planu, primitivna crkvena agresivnost ocigledna je na svakom koraku, a posebno u skolama.
Medjutim, bojim se da drustvena klima u celini ni ne pogoduje nicem drugom, nego izrazitoj klerikalizaciji drustva, koja, neretko, ide i do klerofasizma ("Dveri", "Obraz", predavanja na Masincu i sl.).

#3 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 25 August 2007 - 10:53

To su sve budale. vece budale su oni koji ih uvazavaju i postuju njihovo misljenje. A stoka ce i tako da sve to zaboravi cim ovi uskoro odu tamo gde im je i mesto, a to je na groblja kod njihovih popova.

#4 KPSrbije

KPSrbije
  • Banned
  • 712 posts

Posted 25 August 2007 - 13:55

Nemam nameru da se uključujem u ovu diskusiju, ali kao pomoć u uspostavljanju rezona, koristiće vam podatak /nije 100% proveren/

Otac ministra Zorana Lončara je rodjeni brat žandarmeriskog narednika Lončara koji je u Beloj Crkci 07.07.1941. godine "izvadio pištolj u nameri da puca iznad glave Žikici Jovanoviću" /prema svedočenju narednikove udovice/ a IZAZIVAČ BRATOUBILAČKOG RATA, ŠPANAC ŽIKICA, nije shvatio namere Lončara, uzvratio je vatru i ubio ga.

Možda otuda Lončarova sklonost da se vozika JAT-om na liniji Beograd - Hag?

#5 xvuk

xvuk
  • Sleepers
  • 23 posts

Posted 25 August 2007 - 15:22

Moram da pitam... ali da me neko ne shvati pogresno...

kad se prica tj. kad se pomene crkva, religija, uloga iste u drustvu (ne samo kod nas, nego uopste u svetu)
da li uvek imate negativan i iskljuciv stav prema religiji uopste, ili je sva ta ignoracija iskljucivo zbog losih iskustava u Srbiji, kad su u pitanju nasi popovi i svestena lica?

Mislim, kakvo misljenje ovde preovladava, da se zivot svodi na borbu za opstanak, iskoriscavanje vremena koje imamo na raspolaganju na sto vise dobre hrane, pica i seksa, ili postoje i neke vise vrednosti... Da li mislite da je smrt kraj price kad jednostavno hemija se ugasi, zakopaju te u zemlju i pojedu te crvi.. ili je to pak nesto drugo? Da li mislite da postoji neka "visa sila" ili "entitet" koji stoji iznad svih nas i uredjuje pravila igre (visa cak i od ljudskog poimanja boga i religije) ili se sve svodi na bum-tras, krsi-lomi? Iz mog ugla jedino je i racionalno objasnjivo i logicno gajiti moralne i eticke vrednosti zbog visih ciljeva.. Sa stanovista obicnog coveka, ako ne postoji ta neka "visa sila" koja sve uoblicava i drzi na gomili, onda nema ni potrebe insistirati na etici i moralu.. Sve se svodi na divljastvo i varvarstvo

Toliko, ko me je razumeo - drago mi je, ko nije - sta da se radi...

#6 KPSrbije

KPSrbije
  • Banned
  • 712 posts

Posted 25 August 2007 - 15:27

Koga si imao pred očima kad si sastavljao inače potpuno smisleno pitanje. Pahomija, Filareta ili Papu lično?

#7 MP40

MP40
  • Members
  • 1,075 posts

Posted 25 August 2007 - 15:32

QUOTE(xvuk @ 25 Aug 2007, 16:22) <{POST_SNAPBACK}>
Da li mislite da je smrt kraj price kad jednostavno hemija se ugasi, zakopaju te u zemlju i pojedu te crvi..


mislim! I ne vidim zasto bi se potresao oko toga. Nemam ni zelju a ni osecaj da je pravedno da zivim vecno kako to halavi i umisljeni religiozni poslusnici misle.

Ovo drugo ti je jos pokvarenije i gluplje! Znaci, treba biti dobar jer ces se ogrebati o nesto a ne biti los jer ce te kazniti? Tako se dresira pas! Moral je postojao i pre religije. Ja cinim dobro ne zato sto se bojim da ce me neko peci citavu vecnost ako ne cinim.

Edited by MP40, 25 August 2007 - 15:35.


#8 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 25 August 2007 - 15:41

QUOTE(xvuk @ 25 Aug 2007, 16:22) <{POST_SNAPBACK}>
Mislim, kakvo misljenje ovde preovladava, da se zivot svodi na borbu za opstanak, iskoriscavanje vremena koje imamo na raspolaganju na sto vise dobre hrane, pica i seksa, ili postoje i neke vise vrednosti... Da li mislite da je smrt kraj price kad jednostavno hemija se ugasi, zakopaju te u zemlju i pojedu te crvi.. ili je to pak nesto drugo? Da li mislite da postoji neka "visa sila" ili "entitet" koji stoji iznad svih nas i uredjuje pravila igre (visa cak i od ljudskog poimanja boga i religije) ili se sve svodi na bum-tras, krsi-lomi? Iz mog ugla jedino je i racionalno objasnjivo i logicno gajiti moralne i eticke vrednosti zbog visih ciljeva.. Sa stanovista obicnog coveka, ako ne postoji ta neka "visa sila" koja sve uoblicava i drzi na gomili, onda nema ni potrebe insistirati na etici i moralu.. Sve se svodi na divljastvo i varvarstvo



Šta god da postoji ili ne postoji posle "gašenja hemije", ja od vlade i ministara očekujem da se bave jednostavnim, ovozemaljskim stvarima. Zašto bi mi on obezbeđivao išta što je van njegovog mandata. Ako mi je potrebna crkva, sam ću da je odaberem, organizujem izgradim. Ministar prosvete može za početak da okreči poneku školu. Ili mu to nije dovoljno sveto.

#9 xvuk

xvuk
  • Sleepers
  • 23 posts

Posted 25 August 2007 - 15:41

QUOTE(KPSrbije @ 25 Aug 2007, 16:27) <{POST_SNAPBACK}>
Koga si imao pred očima kad si sastavljao inače potpuno smisleno pitanje. Pahomija, Filareta ili Papu lično?


ako je ovo bilo upuceno meni, bojim se da nisam najbolje razumeo pitanje - da bih dao i valjan odgovor?

#10 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 25 August 2007 - 15:48

QUOTE(xvuk @ 25 Aug 2007, 16:22) <{POST_SNAPBACK}>
Da li mislite da je smrt kraj price kad jednostavno hemija se ugasi, zakopaju te u zemlju i pojedu te crvi..


da. ne vidim nista narocito zastrasujuce u tome. a i ako bih bio zastrasen tom cinjenicom-take the pain.

sto se onog drugog tice, i zivotinje medjusobno urede odnose tako da se odrzi zajednica i produzi potomstvo. imaju neka svoja pravila ponasanja itd. isto su uradili i ljudi, pa su u skladu sa razvijenim mozgom uradili isto, usput malo komplikujuci stvar, ali, hey, pa poslali smo na kraju ljude na mesec i zagadili planetu koju guramo ka unistenju, vredelo je, jel? u prvoj aproksimaciji objasnjavanja sveta, smisljali su bogove. ostalo je poznato.

Edited by Zabalujev, 25 August 2007 - 15:49.


#11 xvuk

xvuk
  • Sleepers
  • 23 posts

Posted 25 August 2007 - 15:56

QUOTE
mislim! I ne vidim zasto bi se potresao oko toga. Nemam ni zelju a ni osecaj da je pravedno da zivim vecno kako to halavi i umisljeni religiozni poslusnici misle.


neces ni ziveti vecno... Vidis ja svakako nisam agnostik i ateista, ali poimanje sveta ne gledam kroz prizmu hriscanstva, pravoslavlja ili naklapanja parohijskih popova. Imam i ja gomilu primera gde lokalni popovi svojim primerom pokazuju koliko se bozija promisao primila u njima (citaj: nije se primila)... Ali nisam zbog toga odbacio pomisao da na svetu postoje i stvari "koje se ne mogu videti ocima i opipati rukama"

QUOTE
Ovo drugo ti je jos pokvarenije i gluplje! Znaci, treba biti dobar jer ces se ogrebati o nesto a ne biti los jer ce te kazniti? Tako se dresira pas! Moral je postojao i pre religije. Ja cinim dobro ne zato sto se bojim da ce me neko peci citavu vecnost ako ne cinim.


zasto si tako pun srdzbe i besa? Meni nije cilj da udaram na tvoja uverenja kakva god bila, ali pripazi na recnik. Reci nekome da lupa gluposti samo zato sto ima drugacije misljenje nije odlike ni kulture, a jos manje domaceg vaspitanja.. I ne treba biti dobar jer ces se ogrebati o nesto (zasto uvek postoje zadnje namere kod vecine ljudi.. ili jednostavno tumacis stvari iz svog ugla, onako kako ti dozivljavas druge, malo vise objektivnosti molim) Fora i jeste da covek sam shvati zasto je dobro biti posten a zasto je lose biti los. Ljudi kojima ove osnovne stvari treba usaditi silom ili pretnjom (ne kradi, zato sto u suprotnom ides u zatvor, a ne zato sto je to lose) su prica za sebe, slika vrlo niskog duhovnog stanja.. Uostalom po meni, biblija i ne treba da sluzi da bi neko citao bajke jer to bajke i jesu za one koji bukvalno shvataju. Od duhovnih knjiga i biblije covek treba da nauci pre svega da pravilno razmislja i odnosi se prema drugima, da ceni i postuje druge ljude (barem one koji to zasluzuju.. ).. Mudrost zivljenja i poruka zivota u bibliji je upisana u simbolima koji su univerzalni, i mozes ih naci u svim vecim i opste prihvacenim religijama sveta... Cilj je isti, samo su putevi i nacin sprovodjenja razliciti. A onaj ko misli da je bog mudri starac u belom koji se ponasa kao strogi otac koji nagradjuje i kaznjava, dok sa druge strane je djavo crveni jarac sa trozubcem, koji raj zamislja kao oblake a pakao kao vecni oganj - taj treba da se zamisli da li je stvarno i normalan (jer to je sve bajka, nacin da se neukom plebsu barem slikovito nesto i objasni) Ovde treba razumeti sustinu, a ne svadjati se oko forme...

I naravno, svaka kritika nasih popova je dobrodosla, ali ne zato sto vecina onog sto pricaju su gluposti, vec zato sto se sami ne pridrzavaju toga sto govore i zato sto tumace boziju rec na nakaradan nacin, postavljajuci stvari tako da ispada da bog govori samo za srbe, a za ostatak ljudskog roda "ga zabole"... ...

Edited by xvuk, 25 August 2007 - 16:03.


#12 dunno

dunno
  • Members
  • 342 posts

Posted 25 August 2007 - 16:20

QUOTE(xvuk @ 25 Aug 2007, 16:56) <{POST_SNAPBACK}>
Fora i jeste da covek sam shvati zasto je dobro biti posten a zasto je lose biti los.


Sta ce ti religija za ovo?

QUOTE
A onaj ko misli da je bog mudri starac u belom koji se ponasa kao strogi otac koji nagradjuje i kaznjava, dok sa druge strane je djavo crveni jarac sa trozubcem, koji raj zamislja kao oblake a pakao kao vecni oganj - taj treba da se zamisli da li je stvarno i normalan (jer to je sve bajka, nacin da se neukom plebsu barem slikovito nesto i objasni) Ovde treba razumeti sustinu, a ne svadjati se oko forme...


O ovome treba vernici sami da se usaglase. Neverujuci se apsolutno ne bave ovim i slicnim pitanjima.


Pitanje morala nije iskljucivo religijsko pitanje.

Terminologija vise/nize je ok, ali budi svestan da je to religijski diskurs i da van njega ovi pojmovi mogu sadrzati (ili obicno sadrze) neke druge odrednice.

Isto vazi i za olako posezanje sa kvalitativima tipa "vrlo niskog duhovnog stanja.."
Dakle, religijski diskurs nema omniautoritet nad znacenjskim univerzumom.

#13 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 25 August 2007 - 16:26

QUOTE(xvuk @ 25 Aug 2007, 16:56) <{POST_SNAPBACK}>
I naravno, svaka kritika nasih popova je dobrodosla, ali ne zato sto vecina onog sto pricaju su gluposti, vec zato sto se sami ne pridrzavaju toga sto govore i zato sto tumace boziju rec na nakaradan nacin, postavljajuci stvari tako da ispada da bog govori samo za srbe, a za ostatak ljudskog roda "ga zabole"... ...



Vaše popove kritikujte u vašim crkvama.
Ovde je pitanje zašto je naš ministar prosvete radostan. Zato što je lični obezbedio sredstva za obnovu tog nekog doma. Ili zato što su obezbeđena sredstva za obnovu svih crkava. Ili zato što sve više đaka bira veronauku kao izborni predmet.

Znači, pitanje je čemu se raduje ministar prosvete.


Nemojte, molim vas, još jedan topik o religiji.

#14 djordje geprat

djordje geprat
  • Members
  • 1,455 posts

Posted 25 August 2007 - 16:31

Još jedna potvrda da Srbija klizi ka prvoslavnom fundamentalizmu. A imamo i pravoslavne talibane i vehabije.

#15 xvuk

xvuk
  • Sleepers
  • 23 posts

Posted 25 August 2007 - 16:58

Sudeci po stavovima koje imate, meni se cini da je vama Komunizam kao oblik drustvenog uredjenja mnogo blizi nego demokratija tj. neo-kapitalizam (mislim na danasnjicu, jelte)


Na kraju krajeva, bolje biti iskreni nevernik, nego lazni vernik...

A ti popovi nisu nasi ni vasi.. Oni sami se predstavljaju kao srpski.. Problem je sto u srbiji, u kulturi vecine ljudi, religiozna uverenja nisu stvar izbora vec se dobijaju po automatizmu (ma sta to znacilo, tj. ne mora potencijalni vernik ni da zeli ni da razume bilo sta vezano za religiju - dovoljno je sto je rodjen ovde da bi bio pravoslavac, a ako nisi onda "s' tobom nesto nije u redu". Govorim kako drugi misle, ovo nije moj stav...).. U modernim zapadnim drustvima, religija je stvar izbora pa ti budi ako hoces i musliman, i budista, i katolik - tvoja stvar. Samo se u zaostalim kulturama veroispovest i naklonjenost istoj podrazumeva odnosno.. samo kod primitivaca jedna crkva ima monopol na duse ljudi...

I po merilima pravoslavlja, pa ni hriscanstva, ja nisam dobar vernik - ustvari nisam nikakav vernik... Ja samo pokusavam da stvorim siru sliku o tome od onog sto obican covek moze da cuje ili procita...

A cela prica o povezanosti religioznih shvatanja i pogleda na svet sa etickim i moralnim normama je mnogo dublji nego sto izgleda... Kod coveka koji veruje da je zivot samo jedan i da je sve crno-belo dum-tras krsi-lomi pa kako se ko snadje, mnogo je veca mogucnost da takav covek u svakodnevnom zivotu i odnosu sa drugima nekoga povredi, nekoga pokrade ili ucini nesto generalno lose jer njihov sistem vrednosti ce uvek naci nacin da umiri savest "jer vazno je uspeti u zivotu, pa ako neko i najebe zbog toga to je njegov problem". LJudi koji imaju siru sliku od toga (ne mislim na one sto veruju u crvene jarceve i starca u belom, nego istinski siru sliku) nece u zivotu ciniti lose stvari cak ni onda kad zaista i mogu, jer im se moralni i eticki kodeks zaista i sjedinio sa karakterom i njihovim bicem, a nije samo gomila pravila koje drustvo propisuje (i za koje, ako se postaramo da niko ne sazna a mi ih prekrsimo - onda nema veze jer je "kao da se nije ni desilo")...

Jos jednom kazem, obican covek koji misli da je zivot samo put od tacke A do tacke B gde je A=rodjenje a B=smrt, jednostavno ne moze da razume znacenje ljubavi i postovanja prema drugim ljudima, kao ni svrhu moralnih i etickih normi.. On to moze da prihvati jer mu drustvo to namece kao model ponasanja, ali uvek ce se truditi da to prekrsi kad oceni da moze a da niko ne sazna (da bi izbegao zatvor, moralnu osudu)...