Jump to content


Photo
- - - - -

Rečna riba


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
187 replies to this topic

#151 Belgradoholičarka

Belgradoholičarka
  • Members
  • 75 posts

Posted 13 June 2011 - 16:16

eee, bandar... a da ga oočistiš treba ti čelična četka :lol: izuzetno ukusan, kao da je morska riba.


:lol+:

Ja sam se kao gurala kad sam bila mala da pomažem tati u čišćenju, dok je mama "ludela" od pecaroške kulture :D

Bilo kako bilo, sad dolazim u kontakt eventualno sa pastrmkama iz prodavnice, i povremeno raznom morskom ribom, pa mi ovi linjaci, bandari, karaši, štuke...deluju kao nedosanjani san..;)

#152 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 14 June 2011 - 19:10

:lol+:

Ja sam se kao gurala kad sam bila mala da pomažem tati u čišćenju, dok je mama "ludela" od pecaroške kulture :D

Bilo kako bilo, sad dolazim u kontakt eventualno sa pastrmkama iz prodavnice, i povremeno raznom morskom ribom, pa mi ovi linjaci, bandari, karaši, štuke...deluju kao nedosanjani san..;)



Bandara ponekad ima na zemunskoj pijaci rano, a stuke ima uvek.

Zlatnog karasa i linjaka moze samo ponekad na srecu da se upeca po vojvodjanskim kanalima, al retko :ph34r:

Srebrnog karasa iliti babuske zato ima na tone :kece:

#153 Belgradoholičarka

Belgradoholičarka
  • Members
  • 75 posts

Posted 17 June 2011 - 21:26

Bandara ponekad ima na zemunskoj pijaci rano, a stuke ima uvek.

Zlatnog karasa i linjaka moze samo ponekad na srecu da se upeca po vojvodjanskim kanalima, al retko :ph34r:

Srebrnog karasa iliti babuske zato ima na tone :kece:


Da..zlatni karaš je i ranije bio redji :( , kažu jer ga potiskuje sve više srebrni.
U mojoj familiji babuška je još i djene-djene mogla da prodje kad baš nema bolje, ali bela riba nikako - ona se skoro uvek vraćala u vodu..:)

#154 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 17 June 2011 - 22:36

Da..zlatni karaš je i ranije bio redji :( , kažu jer ga potiskuje sve više srebrni.
U mojoj familiji babuška je još i djene-djene mogla da prodje kad baš nema bolje, ali bela riba nikako - ona se skoro uvek vraćala u vodu..:)



Uf, babuška... Omrznuo sam ribu kao mali zbog nje. Ispečena u tiganju, pa ne možeš da odvojiš meso (kojeg ionako nema puno) od kostiju (kojih ima), užas... Nisam se oporavio dok nisam tek na fakultetu probao pastrmku na žaru, tek sam tad skontao da pečena riba ipak može biti dobra. Ako još uz to dodamo traume od "pijanog" šarana Posted Image, dobro je da sam ikad nakon toga okusio nešto sa perajima. Doduše, riblji paprikaš je vadio stvar, ali tu sam ionako više jeo čorbu nego ribu :).



#155 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 18 June 2011 - 03:46

Da..zlatni karaš je i ranije bio redji :( , kažu jer ga potiskuje sve više srebrni.
U mojoj familiji babuška je još i djene-djene mogla da prodje kad baš nema bolje, ali bela riba nikako - ona se skoro uvek vraćala u vodu..:)

Ta riba sa sitnim kostima tipa babuska ili deverika ima dobar ukus ali ti brate treba mikroskop da bi je jeo.Ja od kako sam ocoravio ne bih se usudio da je jedem.Od ribe koju upecam tradicionalno sve ide nazad osim ako ne idemo na soma pa nam onda lokalni kafedzija isece file.Interesantno je da sarana u Americi mozes da nadjes samo po poljskim prodavnicama posto ga ostali ne zarezuju dva posto.Mislim da ga i Kinezi jedu posto su ga oni i doneli na kontinent.

#156 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 18 June 2011 - 09:04

uvek postoji i gore, a to je bucov. :yucky: superatraktivan za lov, predator prelepog izgleda a ovamo....

e da, "recept" za deveriku je prženje na masti. tako bar rade alasi.

nije šaran samo u americi riba trece kategorije. u francuskoj ga smatraju za korov i gotovo niko ga ne jede. iskreno, ni ja nisam oduševljen.

#157 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 18 June 2011 - 11:18

Ta riba sa sitnim kostima tipa babuska ili deverika ima dobar ukus ali ti brate treba mikroskop da bi je jeo.Ja od kako sam ocoravio ne bih se usudio da je jedem.Od ribe koju upecam tradicionalno sve ide nazad osim ako ne idemo na soma pa nam onda lokalni kafedzija isece file.Interesantno je da sarana u Americi mozes da nadjes samo po poljskim prodavnicama posto ga ostali ne zarezuju dva posto.Mislim da ga i Kinezi jedu posto su ga oni i doneli na kontinent.


U Velikoj Britaniji saran se moze kupiti iskljucivo pred Bozic i po nekada na tezgama na bangladesanskoj pijaci na Whitechapelu, ali je to riba, koja mi ne uliva ni malo poverenja.
Ti prodavci nude i dosta recne ribe iz Azije, ali nekoliko ispitivanja pokazalo je da je ta riba vrlo nezdrava, sa velikom sadrzinom teskih metala, pa je nikada ne kupujem.
Nekoliko puta narucio sam sarana u Selfridgesu - cekas ga nedelju dana, obicno je jako velik, a kosta kao da je od zlata. Nabavljaju ga u Belgiji, kad se naruci.

#158 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 19 June 2011 - 03:50

U Velikoj Britaniji saran se moze kupiti iskljucivo pred Bozic i po nekada na tezgama na bangladesanskoj pijaci na Whitechapelu, ali je to riba, koja mi ne uliva ni malo poverenja.
Ti prodavci nude i dosta recne ribe iz Azije, ali nekoliko ispitivanja pokazalo je da je ta riba vrlo nezdrava, sa velikom sadrzinom teskih metala, pa je nikada ne kupujem.
Nekoliko puta narucio sam sarana u Selfridgesu - cekas ga nedelju dana, obicno je jako velik, a kosta kao da je od zlata. Nabavljaju ga u Belgiji, kad se naruci.


a što ga ne upecaš, crnjo? u britaniji ih ima koliko i vrabaca jer ih retko love. kad sabereš, jeftinije ti je da kupiš motke&mašinice, platiš uredno dozvolu i zezaš se u slobodno vreme, dok si živ. :D

najgora je stvar kod šarana što su ga dokone kretenčine "naučile" da jede kojekakve gluposti jer smatraju da je gospodin završio sve fakultete. na kraju ne možeš da ga makneš ni na kukuruz (njegovu hranu od pamtiveka, kao keder za štuku) jer mu to više ne odgovara. kao medved - kad se ostrvi, otišao na meso i nema povratka......

#159 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 20 June 2011 - 08:47

Kad smo kod ribe, juče na Paliću pojedoh riblju čorbu :hail: Odavno nisam probao bolju... Doduše i cena je bila malo bezobrazna, ali nisam zažalio...

#160 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 20 June 2011 - 21:20

Kad smo kod ribe, juče na Paliću pojedoh riblju čorbu :hail: Odavno nisam probao bolju... Doduše i cena je bila malo bezobrazna, ali nisam zažalio...


Moja preporuka je da svratiš jednom prilikom i do Baračke kod Bezdana, ima jedna čarda koja zaslužuje pažnju. Verujem da Vladan zna o čemu je reč ;).

#161 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 20 June 2011 - 21:41

Pikec?

#162 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 20 June 2011 - 21:46

Pikec?


:thumbs:

#163 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 20 June 2011 - 22:02

E, to je pravi paprikaš :+1:.

#164 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 21 June 2011 - 14:54

a što ga ne upecaš, crnjo? u britaniji ih ima koliko i vrabaca jer ih retko love. kad sabereš, jeftinije ti je da kupiš motke&mašinice, platiš uredno dozvolu i zezaš se u slobodno vreme, dok si živ. :D

najgora je stvar kod šarana što su ga dokone kretenčine "naučile" da jede kojekakve gluposti jer smatraju da je gospodin završio sve fakultete. na kraju ne možeš da ga makneš ni na kukuruz (njegovu hranu od pamtiveka, kao keder za štuku) jer mu to više ne odgovara. kao medved - kad se ostrvi, otišao na meso i nema povratka......


Nije bas sve tako kao sto kazes.
Tacno je da ih u UK ima koliko hoces ali se uglavnom nalaze po jezerima u privatnom posjedu i u 99.99% slucajeva se nakon izvlacenja na obalu dozvoljeno samo slikati sa lovinom i odmah vratiti nazad u vodu. Pecanje se placa i sada je izmedju £10 i £20 dnevna karta (od izlaska do zalaska sunca) + Environmental Agency Rod Licence. I uopste nije rijetko. Samo slatkovodno pecanje (coarse fishing) u UK je business koji generise vise od 300 miliona funti godisnje. Ovih privatnih jezera i vodotoka u UK ima blizu 20 000 registrovanih.

Inace, slatkovodna riba, osim pastrmke je klasifikovana kao trecerazredna i ne jede je skoro niko. Cesto sam nalazio po pecaroskim magazinima (Angler's Mail, Angling Times, Carp Fishing, etc) kuknjavu i zalopojke, pa skoro i pozive na linc jer pecarosi porijeklom iz istocne evrope trpaju sarane u torbe i nose ih kuci da ih jedu. To je predstavljeno skoro kao da je kanibalizam u pitanju, toliko je gnusanje prema tome bilo. Prosle godine je neki tip upecao rekordni primjerak Dace od 300tinjak grama, ne znam koja je to riba na "nasem" jeziku, koja mu je uginula. Njemu bilo zao da je baci pacovima i pojede je i to objavi u magazinu. Reakcije su bile strasne; od -ubico, ljudozderu do kretenu i siledzijo. Mislim, uopste nije preporucljivo uzeti stap i udicu i bilo gdje gdje nije regulisano da se moze, pokusati sebi upecati rucak. Na moru, da. Jezera i rijeke-nix.

Bilo je nekih stidljivih pokusaja da se saran promovise (Hugh Farnley Wittingstall u jednoj od njegovih emisija) ali nije bas sazivjelo. Cak je jezero bilo extra cisto, hrana prirodna itd.

Ovo sarane sto prodaju po ribarnicama, kupuju Poljaci i Kinezi i malo ko jos.

Saran je odlicna riba za sportsko pecanje, bori se k'o blesav i stvarno je uzivancija pecati ga. Ja uglavnom idem na sarana i na zadnjem pecanju, prije 20ak dana, izvadio sam 6 komada od po 4-5 kg u prosjeku. Naravno, nakon fotografisanja, uredno vracen u jezero.

#165 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 22 June 2011 - 17:51

Fenomen zvani riblja čorba