Jump to content


Photo

Fenomen - navijaci;


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

#16 MP40

MP40
  • Members
  • 1,075 posts

Posted 08 August 2007 - 00:22

QUOTE(KaspeR @ 7 Aug 2007, 21:22) <{POST_SNAPBACK}>
Lupetaš. DOnt miks grendmadrs end frogs. Poredjenje ti je katastrofa. Jednom rečju, nemaš pojma o čemu prićaš, ali želiš da zapljuneš. Bedno. DObro je da nije ovaj topic otvoren na pdf-u sport, jer bi već verovatno dobio specijalnu kafu i ledjnu masažu...


Imam pojma o cemu pricam...

jel sad moram da dokazem svoj muski-street-tribina staz i kredibilitet (Debilitet) da bi imao pravo da primetim da je neko fasistoidna budaletina sa rusilacko-sadistickim tendencijama i plemenskim mentalitetom??? Tesko da postoji desnicarskiji koncept od grupe navijaca. A kad spadnem na pdf sport sam cu se masirati kafom po ledjima i sve ostalo iz tog folklora.

Jednostavno, malo mi je pun penis navijastva i srbovanja ruku pod ruku. Kad prestanu da misle da je sve njihovo i da je ceo svet tribina na kojoj mogu da divljaju i upropastavaju sve sto vide, promenicu iskaz. Ko razbija gay parade? Ko obezbedjuje tribine o Oslobodjenju Srebrenice? Ko terorise sve sto nije po JUSu (SUSu?)?

Da je naziv teme "ljubitelji fudbala" ili tako nesto, drugacije bih govorio... tj. ne bih uopste. Navijaci u Srbiji su druga prica...

#17 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 08 August 2007 - 01:26

QUOTE(Altea @ 7 Aug 2007, 18:49) <{POST_SNAPBACK}>
Ako me godine i sve veca senilnost ne varaju, ova tema jos nije bila. Dakle, jasno mi je da netko voli sport, da se njime bavi, osvaja medalje i novce. Jasna mi je i publika tj. pojedinci koji vole pogledati dobru igru, («kruha i igara») ali mi nisu jasni navijaci koji iz silne ljubavi prema sportu, klubu, igracima, svojim ponasanjem stete spomenutima. Divljanje na stadionima, mrznja povezana s «izmima», mlacenje, alkohol, i sl. Nisu mi jasni ljudi koji sport (iz publike) shvacaju do te mjere ozbiljno, da cupaju kosu, rezu zile ili svima jebu majku – preuzeto sa PDF «Sport» - topic «Partizan». Ti i takvi to rade s toliko zara i posvecenosti kao da su debelo placeni ili im doslovce zivot ovisi o tome.

Ne pratim nogomet, ali povrsno znam da je nogometni klub «Partizan» dobio jednogodisnju zabranu igranja u Kupu UEFE zbog (ako se ne varam) navijackog divljanja. Ili, Dinamo iz Hrvatske igra utakmicu u Austriji, a BBB stignu za njima i demoliraju pola grada, a u najblazem slucaju, citav stadion. I nije to, naravno, nikakav «balkanski fenomen». Mozda su Engleska i neke druge zemlje samo dovoljno poostrile kazne i time sankcionirale divljanja. Medjutim, najvise me zanima sama povijest bolesti i korijeni takvog ponasanja, kao i - kako je moguce da je nekome bukvalno «nogomet (ili neki drugi sport) iz pozicije pasivnog promatraca «najvaznija (sporedna – ovo je mozda i suvisno) stvar na svijetu? S tim sto u svemu nije nebitno da se u najvecem broju slucajeva radi iskljucivo o muskarcima, kao ni to da se kod tezih slucajeva zbog navijackih strasti raspadaju i brakovi, a gdje su iz perspektive glavnih aktera price, krive zene koje se u trenutku utakmice ili bolje receno, citavog prvenstva, nepotrebno setkaju pred malim ekranom; ovo se jasno ne odnosti na sve navijace, cisto da odmah na pocetku ne odemo u off. Mozda netko od vas nesto zna ili ima vlastiti stav o temi?

Izvolite....


Ako hoces da udjes u svet navijaca uzmi knjigu Kolina Vorda "Zaletanje", opisano je huligansko ponasanje u Engleskoj `70-tih i `80-tih. Ima ih jos kvalitetnih knjiga na tu temu to se u Engleskoj odlicno prodaje a ima i ovde kao npr. knjiga "Soul crew" po navijacima Kardifa jednih od najozlaglasenih na Ostrvu, koja je cak bila i zabranjena.
Imas i filmove poput "ID" ili "Football Factory". Imas i dokumentarce poput "Hooligans" sa BBC ili "Real Football Factorys" na Bravo TV u poslednjem dokumentarcu su se pojavljivali i BBB, Torcida, Grobari.
Navijaci, barem "vodeci" nisu uopste besposlicari ili tako neki kako se zamislja cak sta vise ima ih i koji idu na fakultete naravno da ima olosa i to vecim delom samo nemojte da idealizujete sliku.
U Engleskoj je huliganizam povezan sa fudbalom od samog pocetka stvaranja doticne igre, ako znas kako je nastao fudbal biceti sve jasnije. Fudbal je igra siromasnih i sto se tice tuca one su jos u 19. veku postojale sirom Ostrva kada bi igrali timovi i tukli bi se ne samo tada navijaci vec i fudbaleri a najcesce bi se igralo po siromasnim radnickim kvartovima. Kako je vremenom fudbal sve bio popularni to se i sve vise ljudi skupljalo, radnici, siromasni slojevi, bogati su igrali kriket ili tenis. A period izmedju dva svetska rata je bio prilicno los za radnike a onda dodje vikend pa nastane haos. Tu ce doci i do prve podele klubova na siromasne radnicke poput West Ham-a ili Millwall-a, a jos je bolje znati kako je doslo do bukvalne mrznje izmedju ta dva radnicka kluba. Elem navijaci oba kluba su bili radnici i to lucki na Temzi i jednom je doslo do pobune pri cemu je doslo do podele na one koji zele da ostanu da rade i oni koji su hteli strajk. I tako je nastala neverovatna mrznja izmedju navijaca ta dva kluba koja traje i dan danas. Treba jos reci da su navijaci ta dva kluba bili oduvek poznati po neverovatnom huliganstvu a i danas su. Pak sa druge strane imate Arsenal koji je uvek bio klub kojeg su pratili vislji slojevi narocito ako se uzme da mu je najveci rival Totenham za kojeg su uvek govorili da su Jevreji, naravno pogrdno. Arsenal nikada nije imao ozbiljnu huligansku grupu. Treba istaci da je West Ham bio najpopularniji klub u Londonu, ne znam kakva je situacija sad. A tek je Chelsea posebna prica, klub iz bogatog dela grada za kojeg navijaju mladi iz siromasnih delova, veliki huligani `80-tih poznati po ekstremno desnom delovanju vezivanju za NF ali to je slucaj i sa Millwall-om a i West Ham-om narocito krajem `70-tih i `80-tih kada dolazi veliki broj Azijata a u Britaniji ekonomska kriza.
Ono sto hocu da kazem navijaci se identifikuju sa klubom kroz socijalnu grupu i stalez i veze su izuzetno jake prakticno kao prijateljstva koja se steknu u ratu.
Englezi nisu sprecili huliganizam i dan danas imate huliganske grupe koje se tuku svakog vikenda ali daleko od stadiona, barem sto se tice Premier lige, a u ovim nizim bude i na stadionima. Huliganizam je iskorenjen sa stadiona ne zakonom nego cenom karte, ponovicu ne zakonom nego cenom karte, karte su toliko poskupele za domace utakmice da siromasni slojevi ne mogu da udju na stadion sada su na stadionima lekari, advokati srednji i visi srednji sloj a naravno da tada nece biti tuca. To pak otvara mnoga druga pitanja a vi sada rasudjujte koliko i kako to moze da se primeni kod nas.

Edited by No7, 08 August 2007 - 15:52.


#18 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 08 August 2007 - 06:19

ovo je upravo linkovano na naslovnoj strani cnn.com:

http://sportsillustr...ex.html?cnn=yes

BIJELO POLJE, Montenegro (AP) -- American midfielder DaMarcus Beasley scored his first goal for Glasgow Rangers and was taunted by racist fans during a 1-0 victory over FK Zeta on Tuesday night in European Champions League qualifying.

A small section of fans made "monkey chants" aimed at Beasley and teammate Jean-Claude Darcheville, according to Rangers' Web site.

"It happened to me a few years ago when PSV played Red Star in Belgrade, and I can't believe racist abuse is still in football," Beasley was quoted as saying on Rangers' Web site.

#19 duma

duma
  • Members
  • 1,673 posts

Posted 08 August 2007 - 10:31

QUOTE(Altea @ 7 Aug 2007, 18:49) <{POST_SNAPBACK}>
Ako me godine i sve veca senilnost ne varaju, ova tema jos nije bila.

Ne pratim nogomet,...

Medjutim, najvise me zanima sama povijest bolesti i korijeni takvog ponasanja, kao i -
kako je moguce da je nekome bukvalno «nogomet (ili neki drugi sport) iz pozicije pasivnog promatraca
«najvaznija (sporedna – ovo je mozda i suvisno) stvar na svijetu?

S tim sto u svemu nije nebitno da se u najvecem broju slucajeva radi iskljucivo o muskarcima,
kao ni to da se kod tezih slucajeva zbog navijackih strasti raspadaju i brakovi,
a gdje su iz perspektive glavnih aktera price, krive zene koje se u trenutku utakmice ili bolje
receno, citavog prvenstva, nepotrebno setkaju pred malim ekranom; ovo se jasno ne odnosti na
sve navijace, cisto da odmah na pocetku ne odemo u off.
Mozda netko od vas nesto zna ili ima vlastiti stav o temi?

Izvolite....

Ljudi totalno mašate temu. Vi svi zapeli o huliganima. MP40 tvrdi da sa su svi navijači huligani (bar 90%). biggrin.gif

Altea je postavila pitanje i pasivnih posmatrača, onih koji i ne idu na stadione, a o tome niko reč da kaže.
Naglasila je da nije nevažno kako su to muškarci, sram ih bilo. Naravno oni zbog toga zapostavljaju svoje žene.
Raspadaju se brakovi. Posle još optuže ženu da je ona kriva.
Po njoj ispade da će svako ženu gađati pivskom flašom kad mu prođe ispred TV-a za vreme utakmice. blink.gif

Mnogi imaju neku svoju najvažniju sporednu stvar na svetu. Za nekog je to fudbal, za nekog pecanje, kuglanje ili heklanje.
Dok je to sporedna stvar to ne bi trebalo da bude problem. Kad nešto od pobrojanog postane najvažnija stvar na svetu,
bez onog sporedna, onda je to već problem. Treba popričati o tome sa njim, možda dotična dama i nije u pravu.
Možda je problem što i ona ne može da propusti omiljenu seriju. Tad bi još jedan TV rešio sve. Uneo idilu u njihov dom. smile.gif
Ako on nju zapostavlja zbog fudbala i ne želi da se menja, bolje da beži od njega. Kad je zapostavio zbog nekog fudbala, šta bi tek uradio da dođe u veće iskušenje.

Edited by duma, 08 August 2007 - 10:33.


#20 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 08 August 2007 - 11:07

QUOTE(duma @ 8 Aug 2007, 11:31) <{POST_SNAPBACK}>


Ako je netko pomijesao temu, ili bolje receno promasio poantu, onda si to ti. Do te mjere, da mi je mrsko da uopce komentiram tvoj post.

#21 duma

duma
  • Members
  • 1,673 posts

Posted 08 August 2007 - 11:36

QUOTE(Altea @ 8 Aug 2007, 12:07) <{POST_SNAPBACK}>
Ako je netko pomijesao temu, ili bolje receno promasio poantu, onda si to ti. Do te mjere, da mi je mrsko da uopce komentiram tvoj post.

Ti si želela da se diskutuje samo o huliganima, ili i o onim koji gledaju fudbal samo na TV-u, ali im je to najbitnije?
Ti nisi pisala o onima kojima je fudbal najvažnija stvar na svetu i to ne sporedna? Nisi pisala o razvodima zbog njega?
Nisam ja uveo priču o brakovima koji se raspadaju, jer on gleda fudbal. Da znaš kako su neki zaluđeni pecanjem. rolleyes.gif

Da li se ti slažeš sa mojim postom, makar on i mašao temu, ili imaš neke primedbe?
Evo ponoviću ti ga:
QUOTE(duma @ 8 Aug 2007, 11:31) <{POST_SNAPBACK}>
Mnogi imaju neku svoju najvažniju sporednu stvar na svetu. Za nekog je to fudbal, za nekog pecanje, kuglanje ili heklanje.
Dok je to sporedna stvar to ne bi trebalo da bude problem. Kad nešto od pobrojanog postane najvažnija stvar na svetu,
bez onog sporedna, onda je to već problem
. Treba popričati o tome sa njim, možda dotična dama i nije u pravu.

Možda je problem što i ona ne može da propusti omiljenu seriju. Tad bi još jedan TV rešio sve. Uneo idilu u njihov dom. smile.gif
Ako on nju zapostavlja zbog fudbala i ne želi da se menja, bolje da beži od njega. Kad je zapostavio zbog nekog fudbala, šta bi tek uradio da dođe u veće iskušenje.


Malo sam samo sledio stereotip koji si ti uvela po kome je on taj kome je fudbal najvažniji. To bih možda promenio.

Edited by duma, 08 August 2007 - 11:37.


#22 KaspeR

KaspeR
  • Members
  • 356 posts

Posted 08 August 2007 - 11:44

A ti misliš da na pdf-u Sport samo navijači postuju?

#23 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 08 August 2007 - 16:15

QUOTE(duma @ 8 Aug 2007, 12:36) <{POST_SNAPBACK}>
Ti si želela da se diskutuje samo o huliganima, ili i o onim koji gledaju fudbal samo na TV-u, ali im je to najbitnije?


Sto god da sam zeljela, za tebe je to ocito visa matematika. Ajde molim te ne trudi se vise i prestani sa diletantskim pokusajima slobodne interpretacije mog posta. Ako ti je tema preteska, ili ne razumijes o cemu se radi, pronadji nesto lakse, idi na chit chat.

Cao.

Edited by Altea, 08 August 2007 - 16:16.


#24 radele

radele
  • Members
  • 610 posts

Posted 08 August 2007 - 17:14

QUOTE(Altea @ 7 Aug 2007, 20:01) <{POST_SNAPBACK}>
Pa sad, to ti mozda mislis. I u redu je sto mislis, ali nisam sigurna da si u pravu. Dapace.
Pa ne, nego kad si se vec javio na temu (a sto je sasvim ok), bi mozda bilo dobro da prepricas film, tj. poruku koju ocito sadrzi. Ovako, sad bih ti, kad bih ti, ne pomaze diskusiji. Nimalo.
Ne bi bilo lose da zbog eventualne daljnje diskusije, naglasim da to "setanje" ne treba shvatiti bukvalno.

ok,moracu da odgledam o5 film jer sam ga gledao pre par godina,pa cu sve lepo da ispisem.al dzaba kad ce se o5 naci neki pametni i sve to sto napisem shvatiti kao gresku itd...ok,zbog tebe ako nizbogcega drugog biggrin.gif

#25 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 08 August 2007 - 18:03

@No7

QUOTE
se identifikuju sa klubom kroz socijalnu grupu i stalez


Identifikacija da, ali manje s klubom, a vise sa grupom. Tamo gdje ne postoje organizirane navijacke grupe nema ni izgreda - ne sjecam da sam npr. ikad vidjela da se na Formuli 1 navijaci Ferarija nakon utrke mlate s fanovima Mclarena zato sto je netko od njih prvi stigao na cilj. Ili da na teniskom igralistu dodje do prekida mecha zbog navijackog divljanja ili rasistickih ispada. Istina, za ove sportove su nesto skuplje ulaznice, ali ne bih rekla da je to u ovom slucaju bitno.

#26 Spiritchaser

Spiritchaser
  • Members
  • 148 posts

Posted 13 August 2007 - 01:38

QUOTE(Altea @ 8 Aug 2007, 17:15) <{POST_SNAPBACK}>
Sto god da sam zeljela...


sta god da si zelela, nisi se lepo izrazila - stoga sva prava dumi sto je osporio pravac kretanja teme.

odlican post N07, samo bih dodatno ilustrovao da je fudbal (u Engleskoj-neznamveckom veku) u svom najranijem stadijumu zaista bio primitivna anarhicna zabava najnize slojeve (maltene ono sto je huliganizanam danas), bez skoro ikakvih pravila gde bi se samo skupila grupa od 50-tak ljudi i bukvalno prebijala da bi poentirali nekako loptom.

bio je dokumentarac o tom na b92 nedavno.

#27 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 13 August 2007 - 05:56

QUOTE
sta god da si zelela, nisi se lepo izrazila


Jao, uzas. Sram me bilo. Nego trebala sam poceti sa "dragi, slatki, divni navijaci, vi koji unistavate vlastite klubove i vandalizirate citav sport" dry.gif


QUOTE
stoga sva prava dumi sto je osporio pravac kretanja teme.


A koji je bio pravac kretanja teme?

#28 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 13 August 2007 - 06:13

QUOTE(Altea @ 8 Aug 2007, 19:03) <{POST_SNAPBACK}>
@No7
Identifikacija da, ali manje s klubom, a vise sa grupom. Tamo gdje ne postoje organizirane navijacke grupe nema ni izgreda - ne sjecam da sam npr. ikad vidjela da se na Formuli 1 navijaci Ferarija nakon utrke mlate s fanovima Mclarena zato sto je netko od njih prvi stigao na cilj. Ili da na teniskom igralistu dodje do prekida mecha zbog navijackog divljanja ili rasistickih ispada. Istina, za ove sportove su nesto skuplje ulaznice, ali ne bih rekla da je to u ovom slucaju bitno.


Kad bi se trka F1 održavala u Beogradu, nisam siguran da nebi bilo tuče. smile.gif smile.gif
Pre tridesetak godina igralo se finale kupa šampiona između Ajaksa i Juventusa u Beogradu. Bilo je lepe tuče među navijačima iz Beograda. Mada, slažem se sa tobom, i to je identifikacija sa grupom, makar ona bila ad hok formirana.

#29 Mister No

Mister No
  • Members
  • 423 posts

Posted 13 August 2007 - 12:29

QUOTE(Altea @ 8 Aug 2007, 19:03) <{POST_SNAPBACK}>
@No7
Identifikacija da, ali manje s klubom, a vise sa grupom. Tamo gdje ne postoje organizirane navijacke grupe nema ni izgreda - ne sjecam da sam npr. ikad vidjela da se na Formuli 1 navijaci Ferarija nakon utrke mlate s fanovima Mclarena zato sto je netko od njih prvi stigao na cilj. Ili da na teniskom igralistu dodje do prekida mecha zbog navijackog divljanja ili rasistickih ispada. Istina, za ove sportove su nesto skuplje ulaznice, ali ne bih rekla da je to u ovom slucaju bitno.


A zaboravila si Australian open prošle godine.
Doduše, to su bili hrvatsko-srpski susreti generacija i druženja u tuđini.

#30 Spiritchaser

Spiritchaser
  • Members
  • 148 posts

Posted 13 August 2007 - 14:13

QUOTE(Altea @ 13 Aug 2007, 06:56) <{POST_SNAPBACK}>
Jao, uzas. Sram me bilo. Nego trebala sam poceti sa "dragi, slatki, divni navijaci, vi koji unistavate vlastite klubove i vandalizirate citav sport" dry.gif
A koji je bio pravac kretanja teme?


iskljucivo rasprava o huliganizmu.

u tvom prvom postu ti nedvosmisleno otvaras pitanje I "pasivnog posmatraca" (pored huliganizma) kao socio-psiholoskog fenomena, stoga - stvarno ne znam sta ti nije jasno:

QUOTE(Altea @ 7 Aug 2007, 18:49) <{POST_SNAPBACK}>
Medjutim, najvise me zanima sama povijest bolesti i korijeni takvog ponasanja, kao i - kako je moguce da je nekome bukvalno «nogomet (ili neki drugi sport) iz pozicije pasivnog promatraca «najvaznija (sporedna – ovo je mozda i suvisno) stvar na svijetu? S tim sto u svemu nije nebitno da se u najvecem broju slucajeva radi iskljucivo o muskarcima, kao ni to da se kod tezih slucajeva zbog navijackih strasti raspadaju i brakovi, a gdje su iz perspektive glavnih aktera price, krive zene koje se u trenutku utakmice ili bolje receno, citavog prvenstva, nepotrebno setkaju pred malim ekranom; ovo se jasno ne odnosti na sve navijace, cisto da odmah na pocetku ne odemo u off. Mozda netko od vas nesto zna ili ima vlastiti stav o temi?

Izvolite....