Jump to content


Photo

Preminuo Dušan Prelević


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
79 replies to this topic

#46 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 02 August 2007 - 00:21

QUOTE
Zajednicko svima pomenutima je da su bili moralni smradovi od iskona, ali da se to nije moglo ranije detektovati, nego kad su se „stekli uslovi“


Niko nije moralni smrad "od iskona" vec od onda dok se tako ponasa. Sta sad, ja ukradem bicikl i onda sam "lopov od iskona", a ne od tog momenta kad sam ukrao?

#47 Stanarevic

Stanarevic
  • Members
  • 53 posts

Posted 02 August 2007 - 02:14

QUOTE(Corkscrew @ 1 Aug 2007, 01:05) <{POST_SNAPBACK}>
Da ali je i bio bunkerisan i tretirao je "vucibatine" kroz politicku temu udbaskih likvidatora i gotovo je dokumentarni.Postujem kulturu debate i drago mi je da uzvracas duhovit pocetak pasusa, veruj mi da smo sa "iste" strane, mozda si me samo pogresno razumeo, ja sam te neke ljude i neke dogadjaje video i iz neke druge perspektive, pa i pokojnika licno, a tvoj stav je tipicno gradjanski i civilizovan sto takodje postujem. Recimo da i sebe smatram takvim, samo nije sve crno-belo, a sta sam mislio pod pojmom "urbano" i "intelektulac"...jbg sad,nisam mislio na geografsku odrednicu vec beg od socrealisticke kinematografije, sto taj film de facto jeste, a takodje i da scenario ni u jednom trenutku(bar ja nisam tako shvatio)ne velica "vitezove asfalta" i takav nacin zivota vec naprotiv-salje poruku da se sve to ne isplati i put je u samo jednom pravcu.To je i pokojnik u raznim intervjuima kao negativan primer navodio svoj nacin zivota i zivotnu pricu njemu slicnih(vitezova asfalta).
Da ne bih poceo da zvucim kao Dimitrije Vojnov, a i zbog postovanja prema pocivsem THE END.


Hmm, pa dobro, sada kapiram da je za tebe taj "Udbaski" kontekst primaran. OK, verovatno jeste prvi film koji je otvoreno zagrebao po toj hrdji, ali budimo realni - krajem 80-ih to vise i nije bio toliki taboo. Ja sam, iskreno, na te momente u filmu i zaboravio, nisu mi bili sustinski bitni. Ono sto jeste sam vec detaljno secirao i, iako zakljucak filma implicira da se kriminalne delatnosti fatalno zavrsavaju, ja sam tokom cele radnje osecao fon koji posrednim metodama glorifikuje takav stil zivota. A to smatram nedopustivim.
Inace, hvala na civilizovanoj diskusiji, tako neuobicajenoj za ovaj forum...

Edited by Stanarevic, 02 August 2007 - 02:14.


#48 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 02 August 2007 - 09:35

QUOTE(Stanarevic @ 2 Aug 2007, 03:14) <{POST_SNAPBACK}>
... Ono sto jeste sam vec detaljno secirao i, iako zakljucak filma implicira da se kriminalne delatnosti fatalno zavrsavaju, ja sam tokom cele radnje osecao fon koji posrednim metodama glorifikuje takav stil zivota. A to smatram nedopustivim.
Inace, hvala na civilizovanoj diskusiji, tako neuobicajenoj za ovaj forum...


bold - to je i pre filma bio trend, a sam film i slicne medijske aktivnosti su od beogradskih kriminalaca stvorile mit.

Slusao sam jednog coveka smile.gif koji je glede tog mita o zestokim momcima sa beogradskog asfalta rekao da samo decak u pubertetu moze da se primi na te vrednosti i da ih, sazrevajuci, nedugo zatim odbaci.

#49 Corkscrew

Corkscrew
  • Members
  • 135 posts

Posted 02 August 2007 - 09:57

De, de momci... Vi u svemu vidite samo losiju stranu, gde je malo romantike, ono kao, bosonogo detinjstvo kraj Save, kesanje na tramvaj, jedno odelo na 3 druga na istoj igranci... Ako tako krenemo mozemo i kod Mome Kapora da natrcimo na zestoke momke u najavi... blink.gif
Ja sam se samo trudio da opisem jednu romanticnu stranu koju sam se trudio da vidim u pokojniku bez obzira na njegov tezak karakter i nasilnu prirodu (verovatno intenziviranih invaliditetom), mnogo je jeda bilo poslednjih 15 god. pa ja vezbam da malo stvari gledam sa vedrije strane laugh.gif

Iskren pozdrav postovanim diskutantima

#50 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 02 August 2007 - 10:21

QUOTE(Grazia @ 1 Aug 2007, 15:54) <{POST_SNAPBACK}>
Odvojite umetničko, od vanumetničkog. Ne dajte ta vam vanumetničko pomuti umetničko!


ne zaboravi da i njegovo "stvaralastvo" u kuriru spada u njegov opus.

#51 DRUGA strana...

DRUGA strana...
  • Members
  • 137 posts

Posted 02 August 2007 - 11:07

QUOTE(Baka Staka @ 1 Aug 2007, 23:07) <{POST_SNAPBACK}>
Cek cek, sta je to pevao u cemu bljuje zlo? Ja ne znam.
O pokojniku sve najlepse pa ovom prilikom ne bih da govorim sta mislim o njemu, ali me je u par navrata kupio izjavama da se ovde kod nas sada slave ljudi koji su u njegovo vreme bili pljuvani kao najgori olos, i da dilemu onog cuvenog junaka romana "Kad su cvetale tikve"(zaboravih mu ime, a ne secam se ni kako se poveo razgovor o tome) u danasnjoj Srbiji vise niko ne bi ni razumeo.

Ljuba Vrapče, kasnije Ljuba Šampion ( ako se i ja dobro sećam )... smile.gif

#52 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 02 August 2007 - 17:51

QUOTE(Zverilla @ 2 Aug 2007, 11:21) <{POST_SNAPBACK}>
ne zaboravi da i njegovo "stvaralastvo" u kuriru spada u njegov opus.

A što vi stalno "mašite" poentu?

Kakvo, crno "stvaralaštvo" u "kurviru"? Nemojte stalno podmetati to.

Ja sam odavno napisala, vrlo jasno, šta o tome mislim, kao i o svemu ostalom u vezi s Prelevićem, što nije muzika.


Ja ovde, sada, govorim samo o - PEVANJU D. Prelevića. Njegovim MUZIČKIM izvedbama.

I da je to radio - odlično.


Po svemu sudeći, mnogi ga nisu ni slušali, ili nisu dovoljno pažljivo, pa kako onda mogu davati sud.


Ili hoćete reći da su Bata Kovač, ili Mira Trailović bili budale?

#53 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 02 August 2007 - 19:21

QUOTE(Grazia @ 2 Aug 2007, 18:51) <{POST_SNAPBACK}>
Ja ovde, sada, govorim samo o - PEVANJU D. Prelevića. Njegovim MUZIČKIM izvedbama.

U, bre, što si dosadna sa tim pevanjem, jedan sasvim prosečan promukao vokal, takvih imaš na sve strane. Čovek koji se očigledno slučajno bavio muzikom, jer ništa u stvaralačkom smislu iza sebe nije ostavio, i nije nastavio i predao se muzici, već je postao zamlata.

QUOTE
I da je to radio - odlično.

Kao i milioni drugih, pa?

QUOTE
Po svemu sudeći, mnogi ga nisu ni slušali, ili nisu dovoljno pažljivo, pa kako onda mogu davati sud.

Kao i milione drugih, pa?

QUOTE
Ili hoćete reći da su Bata Kovač, ili Mira Trailović bili budale?

Kakve to veze ima, bio im je potreban takav u tom trenutku i ništa više. Možda je postojala procena da je imao dovoljno dobar image, što nema veze sa pevanjem.
Uostalom, kada mi definišeš pojam "budala", ja ću ti odgovoriti na ovo zadnje pitanje.

#54 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 02 August 2007 - 19:25

QUOTE(Grazia @ 2 Aug 2007, 18:51) <{POST_SNAPBACK}>
A što vi stalno "mašite" poentu?

Kakvo, crno "stvaralaštvo" u "kurviru"? Nemojte stalno podmetati to.

Ja sam odavno napisala, vrlo jasno, šta o tome mislim, kao i o svemu ostalom u vezi s Prelevićem, što nije muzika.

nesto sto nije stampano u tehnickoj formi dnevnika/nedeljnika/mesecnika, etc., vec ima makar brosirani povez, ne mora biti automatski knjizevnost. isto tako, vokalno-instrumentalni ispad snimljen na plocu/kasetu/disk nije po pravilu pevanje/sviranje/muzika, sta god izvodjac i eventualni slusaoci bez sluha mislili o tome.
to sto ovde svaka nadobudna, ali zato isprazna blesa koja nema sta da kaze (ali zato to mora da objavi svetu) zeli da bude umetnik, pa su standardi umetnosti (kao i svega ostalog) skroz shizofreni i nakaradni, ne znaci da se vise ne zna sta je umetnost.

meni i dalje nije jasno zasto ovaj topic pusta korenje na ovom pdf-u?! blink.gif

#55 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 02 August 2007 - 20:32

Očito, ne vredi, s vama, ZASLEPLJENIM, i OPSEDNUTIM nekim drugim stvarima, sem umetnosti, raspravljati.

Pogotovo, kad, u nedostatku argumenata, po starom metodu, posežete za pukim - vređanjem sagovornika.

To je samo vama na čast i savest.

Stoga, na vaše zlonamerne postove više neću odgovarati, ne vredi, šteta izgubljenog vremena.

Bila sam naivna kad sam poverovala da se s vama može normalno diskutovati.

Slabi ste, niste u stanju da se izdignete iznad dnevne politike.


(A, o izvesnim , čak fašisoidnim opaskama, neću ni da govorim).

Dakle - addio!

#56 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 02 August 2007 - 20:34

P. S.

Pun mi je kufer (sm)radikala svih boja i fela!

#57 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 02 August 2007 - 20:47

QUOTE(Grazia @ 2 Aug 2007, 21:32) <{POST_SNAPBACK}>
Očito, ne vredi, s vama, ZASLEPLJENIM, i OPSEDNUTIM nekim drugim stvarima, sem umetnosti, raspravljati.

Aman, o ukusu ne vredi raspravljati, to što se tebi (ili nekom ko te naložio) svidja kako je Prelević pevao ne daje ti za pravo da ga proglašavaš jednim od naših najboljih pevača, jer ta odrednica niti šta znači niti moramo da se svi slažemo sa njom.

QUOTE
Pogotovo, kad, u nedostatku argumenata, po starom metodu, posežete za pukim - vređanjem sagovornika.

Za razliku od tebe, čiji je argument "rekao mi rođak, izuzetno talentovan muzičar, član BGD filharmonije", i "Prele je bio najjači", i koja ne vređaš sagovornike:

QUOTE
Pun mi je kufer (sm)radikala svih boja i fela!


QUOTE
To je samo vama na čast i savest.

Meni je savest mirna, on je bio jedan bezvezan lik i osrednji pevač.

QUOTE
Stoga, na vaše zlonamerne postove više neću odgovarati, ne vredi, šteta izgubljenog vremena.

Idi slušaj Korni grupu.

QUOTE
Bila sam naivna kad sam poverovala da se s vama može normalno diskutovati.

Baš vala.

QUOTE
Slabi ste, niste u stanju da se izdignete iznad dnevne politike.

A šta je ovde konkretno dnevna politika? Počela si da ga kuješ u zvezde, i ljudi su ti jednostavno rekli da nemaju svi takvo mišljenje o njemu. Valjda nemaju svi rođake, talentovane muzičare, članove BGD (!!!) filharmonije.

Uostalom, Sid Vicious je tata za njega, mogao je istovremeno da povraća i da peva.

QUOTE
(A, o izvesnim , čak fašisoidnim opaskama, neću ni da govorim).


ohmy.gif

Eto, čim nema Uroša na forumu, fašisti se razmile na sve strane.

#58 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 02 August 2007 - 22:44

@Grazia:

ovo je, recimo, muzika i ujedno sve sto je preostalo da vam saopstim glede svega na sta ste se iakda na ovom forumu osvrnuli:



over & out.

#59 April

April
  • Members
  • 1,314 posts

Posted 03 August 2007 - 16:34

QUOTE(Porucnik Vasic @ 1 Aug 2007, 20:17) <{POST_SNAPBACK}>
Бог да му душу прости.Као и Мика Оклоп био је један од оних заштитних знакова урбаног Београда( ма шта то значило) са краја 60-тих и почетка 70-тих.


Haloo

Miku Oklopa ne mesaj u ovo. Rahmetli Preletu svaka cast, ali on nije bio Mikina kategorija.

#60 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 04 August 2007 - 01:23

QUOTE(Zlica od Opaka @ 2 Aug 2007, 23:44) <{POST_SNAPBACK}>
@Grazia:

ovo je, recimo, muzika i ujedno sve sto je preostalo da vam saopstim glede svega na sta ste se iakda na ovom forumu osvrnuli:



over & out.

Tipični "argumenti" onoga ko prave argumente nema.

A, inače, vi to, očito, razgovarate - sami sa sobom.

U šta vam se ja, naravno nemam namere dalje mešati.

Addio.