Jump to content


Photo

Sin Fejn slavi jubilej...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
9 replies to this topic

#1 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 26 July 2007 - 18:09

15 godina DSS-a
26. jul 2007. | 15:09 -> 17:28 | Izvor: Beta
Beograd -- Svečanom akademijom u centru Sava večeras će biti obeležena 15-godišnjica Demokratske stranke Srbije, govoriće i lider Vojislav Koštunica.


Na istom mestu pre 15 godina osnovana je stranka, koju su pojedini mediji, u Miloševićevo vreme, proglašavali najperspektivnijom strankom na srpskoj političkoj sceni. Za 15 godina DSS je je prešao put od - kako su je mnogi nazivali - "kombi-stranke", do stranke koja je, posle promena 5. oktobra 2000, skoro šest godina bila na vlasti.

90-ih godina DSS je sebe predstavljao kao principijelnu stranku, koja je, pored svoje umereno desne političke orijentacije, gajila jasnu antimiloševićevsku poziciju.

Analitičari su, međutim, podeljeni po pitanju doslednosti te stranke nakon petooktobarskih promena i dolaska na vlast.

"DSS je, u stvari, uvek SPS gledala kao stranku na čije glasače ona računa, kao da su za te glasače oni rezervna stranka", smatra novinar Dragan Bujošević.

"Zato su posle 5. oktobra bili manje uvredljivi prema Miloševiću i funkcionerima SPS-a, nego što su bili prema Vuka Draškoviću, Vesni Pešić i Zoranu Đinđiću", kaže Bujošević.

Međutim, analitičar Slobodan Antonić smatra da je DSS bio i ostao dosledan svojim političkim stavovima i pre i posle 5 oktobra. "Oni su se menjali samo zato što se menjala politička situacija u zemlji i to je normalno, ali nisu bili skloni političkim vratolimijama kao neke druga stranke", smatra on.

Ipak, DSS je sada jedina parlamentarna stranka u Srbiji koja ne samo što već 15 godina ima istog lidera stranke, već čiji lider nikada nije ni imao protivkandidata na stranačkim izborima.

"Jednostavno, DSS je Vojislav Koštunica. Dok Koštunica bude imao snage, volje i želje da se bavi politikom i da gura stranku, do tada će DSS participirati u vlasti ili bar postojati na političkoj sceni", kaže Dragan Bujošević.

"Zaista ne vidim ko bi iz te stranke mogao da ga zameni na tom mestu, ko bi bio toliko politički potkovan za sve što je on u stanju da uradi", kaže Bujošević.

Antonić se slaže da je to liderstvo veliki problem za DSS. "Pogotovo što Koštunica ulazi u šestu deceniju zivota i ta stranka bi morala da razmisli kako da se pozabavi tim problemom", kaže on.

Od tzv. elitističke stranke salonskih intelektualaca iz 90-ih, DSS je postala populistička stranka koja je sposobna da pravi koalicije sa Demokratskom strankom, ali i sa Velimirom Ilićem, Draganom Markovićem Palmom i po potrebi sa Miloševićevim socijalistima i Šešeljevim radikalima.

"I SRS je demokratska stranka"


Potpredsednik Demokratske stranke Srbije Aleksandar Popović izjavio je da Srpsku radikalnu stranku smatra - demokratskom.

"Ne prihvatam podele na demokratske i nedemokratske stranke. Sve one stranke koje učestvuju u demokratskoj utakmici za mene su demokratske", rekao je Popović za novosadski Dnevnik.

Prema njegovim rečima, dve najjače demokratske stranke u Srbiji su, sudeći po broju glasova, SRS i Demokratska stranka.

On je rekao da su "prirodni partneri" DSS-a stranke s kojima je ta partija izašla u koaliciji na prethodnim izborima: Nova Srbija, Srpski demokratski pokret obnove i Jedinstvena Srbija.

Popović je rekao da između DSS-a i DS-a, iako se ponekad zbližavaju a ponekad udaljavaju, postoje "bitne i suštinske razlike".

Na pitanje da li su te dve stranke "zakopale ratne sekire" zbog učešća u vladi, potpredsednik DSS-a je kazao da ne govori o "ratnim sekirama", već o različitostima i sličnostima.

"U nekim stvarima postoje sličnosti, u nekim razlike, i ne verujem da se bilo šta smanjilo ili povećalo zbog ove koalicije", rekao je Popović.

Upitan šta znači "tvrda politika" u rešavanju statusa Kosova, on je kazao da oko "osnovnih nacionalnih i državnih pitanja nema popuštanja".

"To ne znači da se ide 'glavom kroz zid', već da su na našoj strani pravo i argumenti. To nije nikakva iracionalnost i histerija, već gradimo svoju poziciju pred međunarodnom zajednicom na osnovu prava i činjenica", rekao je potpredsednik DSS-a.

#2 Nelica

Nelica
  • Members
  • 2,870 posts

Posted 26 July 2007 - 18:21

Kakva uvreda Sinn Fein-u! rolleyes.gif

#3 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 26 July 2007 - 18:24

QUOTE
Antonić se slaže da je to liderstvo veliki problem za DSS. "Pogotovo što Koštunica ulazi u šestu deceniju zivota i ta stranka bi morala da razmisli kako da se pozabavi tim problemom", kaže on.


Ako je ovo reko pre 15 godina, onda tu ima istine.

#4 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 26 July 2007 - 18:24

QUOTE(Nelica @ 26 Jul 2007, 11:21) <{POST_SNAPBACK}>
Kakva uvreda Sinn Fein-u! rolleyes.gif

Vala bas

#5 mathematician

mathematician
  • Members
  • 555 posts

Posted 26 July 2007 - 18:42

Nisam razumeo poredjenje...

#6 faramir

faramir
  • Banned
  • 208 posts

Posted 26 July 2007 - 18:46

Zar nije SRS najuspesniji projekat u Srbiji (glede procenata glasalisca)?
Nesrecnim sticajem okolnosti njihovih 10% (u jednom trenutku i samo 7%) se racuna kao vise, ali nikome nije gorela do zore.

#7 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 26 July 2007 - 19:04

QUOTE(faramir @ 26 Jul 2007, 19:46) <{POST_SNAPBACK}>
Zar nije SRS najuspesniji projekat u Srbiji (glede procenata glasalisca)?
Nesrecnim sticajem okolnosti njihovih 10% (u jednom trenutku i samo 7%) se racuna kao vise, ali nikome nije gorela do zore.

Dugo sam i sam sebi postavljao to pitanje, ali ne, odgovor je "ne, nije".
Zasto?
Zato sto SRS nema taj "kameleonski" potencijal, nikad ih Evropa nije gledala kao "demokratsku" stranku, njeni lideri nisu nagradjivani titulama "Drzavnika godine", osnazivani im kadrovski potencijali iz medjunarodnih fondova...na kraju krajeva, nikad SRS nije vrsio vlast u Srbiji posle 2000. Mnogo je veca steta izazvana Srbiji zaustavljanjem demokratskih reformi (imas 2,3 takve sanse u veku...ako te bas kenja), izjednacavanjem "lustracije" i "revansizma", "saucesnistva" i "legalizma", kao i "fasizma" i "nacionalno odgovorne politike"...nego sve sto je SRS uradio u '90tim. Jednom recju: spreceno je da se to sto je SRS i rezim radio osudi, a mi kao drustvo distanciramo. Da se uspostavi neki zdrav sistem vrednosti (mada iskreno mrzim ovu floskulu).

"Kad nije uspeo da bude baj pas na Milosevicevom srcu, DSS je to postao na Seseljevom." (copy: ja, ovde, sad cool.gif )

ps. izvinjavam se irskim republikancima na metafori, ali jasna vam je simbolika. Hamas mi je bio ok, ali je isto ime i pokreta i politickog krila...ovi su ipak poznatiji. No harm intended.

#8 dontcare

dontcare
  • Members
  • 254 posts

Posted 26 July 2007 - 21:43

QUOTE
Antonić se slaže da je to liderstvo veliki problem za DSS. "Pogotovo što Koštunica ulazi u šestu deceniju zivota i ta stranka bi morala da razmisli kako da se pozabavi tim problemom", kaže on.


Mislim da ljigavi pokusava da ubaci laznu dilemu...

Edited by dontcare, 26 July 2007 - 21:44.


#9 harambasa

harambasa
  • Members
  • 4,057 posts

Posted 26 July 2007 - 21:57

QUOTE(Div @ 26 Jul 2007, 19:24) <{POST_SNAPBACK}>
Ako je ovo reko pre 15 godina, onda tu ima istine.


thumbsup.gif Бољи си математичар од свих ових заједно... нико ништа није укапирао

#10 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 26 July 2007 - 22:00

QUOTE(harambasa @ 26 Jul 2007, 22:57) <{POST_SNAPBACK}>
thumbsup.gif Бољи си математичар од свих ових заједно... нико ништа није укапирао

Cini mi se da jedino ti nisi ukapirao laugh.gif

edit:procitaj jos jednom pazljivo i razumeces, objasnio bih ti ja, ali mrzi me.

Edited by COMMANDANTE, 26 July 2007 - 22:01.