Jump to content


Photo

Haaški tribunal


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
159 replies to this topic

#1 Ephraim Kishon

Ephraim Kishon
  • Members
  • 193 posts

Posted 12 June 2007 - 10:23

QUOTE
Milanu Martiću 35 godina
12. jun 2007. | 07:42 -> 10:30 | Izvor: B92
Hag -- Haški tribunal bivšeg predsednika Republike Srpske Krajine Milana Martića osudio na 35 godina zatvora.

Martić je osuđen za zločine protiv čovečnosti, uključujući ubistva i mučenja civila, i razaranje sela naseljenih Hrvatima. Tužilaštvo je tražilo doživotnu kaznu zatvora, a odbrana oslobađajuću presudu.

Martić, bivši policajac, bio je jedan od najistaknutijih zvaničnika RSK od 1991. do 1995. Tužilaštvo je tvrdilo da je Martić usko sarađivao sa Slobodanom Miloševićem i Radovanom Karadžićem u projektu etničkog čišćenja u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Suđenje je počelo 13. decembra 2005, a završeno 16. novembra prošle godine.

Martić se predao Tribunalu 15. maja 2002, a šest dana kasnije je, u prvom pojavljivanju pred sudijom, izjavio da nije kriv.


Ne znam je li ovo najveca kazna do sada, mislim da niko jos nije dobio dozivotnu...

Edited by Ephraim Kishon, 12 June 2007 - 10:26.


#2 dolenajugu

dolenajugu
  • Members
  • 2,614 posts

Posted 12 June 2007 - 10:28

QUOTE(Ephraim Kishon @ 12 Jun 2007, 11:23) <{POST_SNAPBACK}>
Ne znam je li ovo najveca kazna do sada, mislim da niko jos nije dobio dozivotnu...


Mislim da je Krstić dobio veću, 45 godina, al ne bih se baš zakleo. Usput i Blaškić je prvobitno osuđen bio na 45 godina, da bi kasnije kazna bila smanjena na 9..........

#3 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 12 June 2007 - 11:33

QUOTE(Ephraim Kishon @ 12 Jun 2007, 11:23) <{POST_SNAPBACK}>
Ne znam je li ovo najveca kazna do sada, mislim da niko jos nije dobio dozivotnu...


Krstic je dobio vecu a mislim i jedan od oficira VRS za Sarajevo isto vise.

#4 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 12 June 2007 - 12:32

QUOTE
Dokazi su jasni, Martić je podržavao i delovao na ostvarenju cilja zajedničkog zločinačkog poduhvata koji je postavio Slobodan Milošević, a to je stvaranje ujedinjene srpske države kroz uklanjanje nesrba sa teritorija RSK i činjenje zločina", rekao je Moloto.


Inace da li ste svesni sta ovo znaci za Srbiju,vi Hrvati se ne mesajte?
Evo ja cu da vam pojasnim dolazi odsteta.Pravedno.

#5 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 12 June 2007 - 12:35

QUOTE(No7 @ 12 Jun 2007, 13:32) <{POST_SNAPBACK}>
Inace da li ste svesni sta ovo znaci za Srbiju,vi Hrvati se ne mesajte?


Samo im reci da imaju da ćute na temu o presudi bambusu koji je po njima tukao.

QUOTE
Evo ja cu da vam pojasnim dolazi odsteta.Pravedno.


Jel? A kako si došao do tog pametnog zaključka?

#6 Zacom

Zacom
  • Members
  • 229 posts

Posted 12 June 2007 - 12:42

Milosevic=Srbija? Nikad Jugoslavija. laugh.gif

#7 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 12 June 2007 - 12:43

QUOTE(CTPAX @ 12 Jun 2007, 13:35) <{POST_SNAPBACK}>
Samo im reci da imaju da ćute na temu o presudi bambusu koji je po njima tukao.
Jel? A kako si došao do tog pametnog zaključka?


Vrlo lako Slobodan Milosevic je po presudi stajao iza svega kao organizator.
Ovo o cutanju sam mislio da ovde ne komentarisu razloge za tuzbu protiv Srbije inace u Hrvatskoj se o tome vec raspravlja ako nisi obavesten.

#8 Ephraim Kishon

Ephraim Kishon
  • Members
  • 193 posts

Posted 12 June 2007 - 12:46

presuda opširnije

QUOTE
Haški je sud prvostupanjskom presudom, kojom je bivši vođa krajinskih Srba Milan Martić osuđen na 35 godina zatvora, potvrdio umiješanost JNA i Srbije u zločine u Hrvatskoj počinjene u okviru zločinačke ideje stvaranja jedinstvene srpske države etničkim čišćenjem dijelova Hrvatske.

"Dokazi su pokazali da je Slobodan Milošević prikriveno namjeravao stvoriti srpsku državu. Ta se država trebala stvoriti uspostavom paravojnih jedinica i izazivanjem incidenata kako bi se stvorila situacija da JNA može intervenirati. Prvotno je JNA intervenirala radi razdvajanja strana no kasnije kako bi osigurala teritorije koji su trebali biti dio buduće srpske države", navodi se u obrazloženju presude.

To je potvrđeno dokazima na terenu gdje je do 26. kolovoza 1991. JNA razdvajala snage, navode suci i ističu da je "napad na Kijevo označio prekretnicu u ulozi koju je JNA imala u sukobu u Hrvatskoj i od tog trenutka JNA sudjeluje u napadima na većinska hrvatska područja i sela zajedno sa snagama MUP-a SAO krajine i TO".

Od kolovoza 1991. do početka 1992. godine ove združene snage napale su većinska hrvatska sela i područja uključujući Hrvatsku Kostajnicu, Cerovljane, Hrvatsku Dubicu, Baćin, Saborsko, Poljanak, Lipovaču, Škabrnju i Nadin.

Dokazi pokazuju, kako je utvrdilo Vijeće, da su napadi izvršeni radi povezivanja srpskih sela i područja preko nesrpskih područja te da su tijekom tih napada nad nesprskih stanovništvom počinjeni zločini ubojstva, razaranja, pljačke, zatočenja, mučenja i okrutnog postupanja.

"Dokazi jasno pokazuju da je čelništvo SAO Krajine i RSK-a, uključujući Milana Martića, podržavalo viziju Slobodana Miloševića o stvaranju države pod srpskom dominacijom".

Plan povezivanja srpskih sela i područja nastavljen je tijekom cijele 1992. godine s oružanim sukobima i napadima uključujući takozvanu operaciju koridor, odnosno vojnu operaciju s ciljem povezivanja hrvatske i bosanske krajine sa Srbijom. U toj su operaciji sudjelovale snage RSK-a pod zapovjedništvom, između ostalih i Milana Martića.

Vijeće je istaknulo da su se napadi odvijali po obrascu po kojem su hrvatska sela prvo granatirana, zatim su u njih ušle snage a potom je došlo do ubijanja i nasilja, pljačke i paljenja i na kraju do iseljavanja stanovništva.

"Vijeće je zaključilo da iseljavanje Hrvata i nesrba nakon tih napada nije bilo posljedica vojne akcije nego primarni cilj", navodi se u obrazloženju u kojem se ističe da su Vijeću podneseni značajni dokazi o progonu nesrpskog stanovništva.

"Raspravno vijeće utvrdilo je van razumne sumnje da je zajednički cilj udruženog zločinačkog pothvata bio uspostava etničkog srpskog teritorija iseljenjem Hrvata i drugog nesrpskog stanovništva".

"Dokazima je utvrđeno da je čelništvo SAO Krajine i RSK-a, a posebno Milan Martić, tražilo i dobilo značajnu financijsku, logističku i vojnu pomoć iz Srbije. Ta je podrška dolazila iz MUP-a i Službe za državnu sigurnost Srbije, JNA i Republike Srpske u BiH".

"Potpora iz Srbije trajala je tijekom čitavog razdoblja koje obuhvaća optužnica", navode suci koji ističu da je jedan svjedok opisao vojsku tzv. RSK i JNA kao jedinstvenu organizaciju raspoređenu na dva različita mjesta.

Vijeće je utvrdilo da da su među ostalima "Blagoje Adžić, Milan Babić, Radmilo Bogdanović, Veljko Kadijević, Radovan Karadžić, Slobodan Milošević, Ratko Mladić, Vojislav Šešelj, Franko 'Frenki' Simatović, Jovica Stanišić i kapetan Dragan Vasiljković sudjelovali u ostvarivanju zajedničkog cilja udruženog zločinačkog pothvata


QUOTE
Martićeva kazna među najvišima izrečenim na Haškom sudu
Kazna od 35 godina zatvora na koju je Haški sud osudio Milana Martića među najvišima je koje je do sada izrekao Haški sud.

Od Martića su na Haškom sudu na veće zatvorske kazne do sada osuđena petorica optuženih. Bivši zapovjednik Romanijskog korpusa Stanislav Galić za opsadu Sarajeva osuđen je 2003. nepravomoćno na 20 godina zatvora, ali mu je Žalbeno vijeće kaznu uvećalo 2006. na doživotni zatvor.

Bivši čuvar srpskih logora u Bosni Goran Jelisić osuđen je 1999. na 40 godina zatvora i Žalbeno vijeće tu je presudu kasnije potvrdilo.

General vojske bosanskih Srba Radislav Krstić osuđen je zbog zločina u Srebrenici 2001. na 46 godina zatvora, a Žalbeno vijeće kasnije mu je kaznu umanjilo na 35 godina zatvora.

Prijedorski liječnik Milomir Stakić osuđen je 2003. nepravomoćno na doživotni zatvor, a Žalbeno vijeće kasnije je kaznu umanjilo na 40 godina zatvora.

Bivši zapovjednik Operativne zone Središnje Bosne Tihomir Blaškić nepravomoćno je 2000. bio osuđen na 45 godina zatvora, ali mu je Žalbeno vijeće kaznu umanjilo na devet godina zatvora


#9 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 12 June 2007 - 12:50

QUOTE(Ephraim Kishon @ 12 Jun 2007, 13:46) <{POST_SNAPBACK}>
presuda opširnije


Bas tako.Izgleda da u Srbiji i dalje nisu svesni jacine presude.

#10 quaid22

quaid22
  • Members
  • 505 posts

Posted 12 June 2007 - 13:01

Presuda je pravedna.
A što se tiče odštete, neće je biti. Ja mislim da bi je trebalo biti, i to samo simbolične, jer nikome nije u interesu dotući Srbiju. Ali to bi puno značilo kao gesta.

#11 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 12 June 2007 - 13:05

QUOTE(quaid22 @ 12 Jun 2007, 14:01) <{POST_SNAPBACK}>
Presuda je pravedna.
A što se tiče odštete, neće je biti. Ja mislim da bi je trebalo biti, i to samo simbolične, jer nikome nije u interesu dotući Srbiju. Ali to bi puno značilo kao gesta.


Jel' si ti lud pa posle ovoga kao na izvolte je dosla.E sada ako moze Hrvatska ja pitam zasto onda nije dobila BiH kada su pocinjeni veci zlocini?

#12 quaid22

quaid22
  • Members
  • 505 posts

Posted 12 June 2007 - 13:10

Pa rekao sam da je neće dobit, al mislim da bi trebale i Hrvatska i BiH, i to simboličnu. Niti će se to dogodit, niti će ratni zločinci na svim stranama biti osuđeni, nažalost.

#13 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 12 June 2007 - 13:14

QUOTE(quaid22 @ 12 Jun 2007, 14:10) <{POST_SNAPBACK}>
Pa rekao sam da je neće dobit, al mislim da bi trebale i Hrvatska i BiH, i to simboličnu. Niti će se to dogodit, niti će ratni zločinci na svim stranama biti osuđeni, nažalost.


A ti mislis da ce neka tajna sila iz mraka pomoci Srbiji,kako ono englezi saveznici Srbije,da ne bude osudjena.Pa procitaj presudu jos jednom pa ovo je vise presuda protiv Srbije gde su ljudi u Krajini prakticno samo iskorisceni.
I stasno zameram medijim sto se prave prigluvi a znali su kakva je optuznica protiv Martica zasto to niste objavili kao u Hrvtaskoj kada je u pitanju njihov zlocinacki poduhvat.Sta vi stalno krijete?Cega se bojite?Sta je u vasim glavama?

Edited by No7, 12 June 2007 - 13:38.


#14 quaid22

quaid22
  • Members
  • 505 posts

Posted 12 June 2007 - 13:19

QUOTE(No7 @ 12 Jun 2007, 14:14) <{POST_SNAPBACK}>
Sta vi stalno krijete?Cega se bojite?Sta je u vasim glavama?

MI smo ZLO!

#15 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 12 June 2007 - 13:25

QUOTE(quaid22 @ 12 Jun 2007, 14:19) <{POST_SNAPBACK}>
MI smo ZLO!


Ko tebe sta pita?Vidis da prozivam medije koji ni rec o ovome nisu rekli pre izricanje presude.Kod vas se svaki dan prica o sudjenju za zlocinacki poduhvat cak ste hteli da kao drzava budete prijatelj suda.Ja kritikujem nase medije a znam i zasto.

Edited by No7, 12 June 2007 - 13:25.