Jump to content


Photo
- - - - -

povratak...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
249 replies to this topic

#1 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 24 May 2007 - 08:18

Projekat za povratak stručnjaka
23. maj 2007. | 17:36 | Izvor: Beta
Beograd -- Ministarstvo za dijasporu Srbije pokrenuće projekat privremenog povratka stručnjaka u Srbiju.

Ministarstvo je danas potpisalo Memorandum o razumevanju sa Međunarodnom organizacijom za migracije (IOM) o saradnji u realizaciji tog projekta. U saopštenju Ministarstva se navodi da je tim programom planirano da se 25 visokoobrazovanih stručnjaka srpskog porekla, koji u Holandiji imaju dozvolu stalnog boravka ili holandsko državljanstvo, privremeno vrati i radi u Srbiji.

Oni bi se privremeno vratili u Srbiju kako bi svojim znanjem i radom u privatnom i javnom sektoru dali doprinos razvoju zemlje, dodaje se u saopštenju.

Pilot faza projekta trajaće do aprila 2008, a stručnjaci koji budu učestvovali u njemu, mogu da se vrate u Srbiju na period do šest meseci.

Zainteresovane institucije iz Vladinog i nevladinog sektora obraćaće se Ministarstvu za dijasporu ili kancelariji IOM-a u Beogradu kako bi se informisali o potencijalnim kandidatima i njihovim kvalifikacijama, ali i o potrebama za kadrovima koje kao poslodavac imaju.

Poslodavci neće imati nikakve troškove za stručnjaka koga budu primili na rad u Srbiji, jer će troškove njihovog avio-prevoza, plata i boravka u Srbiji snositi holandsko ministarstvo spoljnih poslova.

Međunarodna organizacija za migracije sprovodi projekat privremenog povratka stručnjaka u nekoliko zemalja regiona, uključujući BiH i Crnu Goru.

#2 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 24 May 2007 - 08:20

da li je ovo dobro rešenje i za nas i za vas?
ili je bolje da sredimo zemlju, pa da svi žele da se vrate, a ne da dolaze u sopstvenu zemlju na "privremeni rad"?

#3 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 24 May 2007 - 11:04

QUOTE(ohbabyw @ 24 May 2007, 09:18) <{POST_SNAPBACK}>
...

Poslodavci neće imati nikakve troškove za stručnjaka koga budu primili na rad u Srbiji, jer će troškove njihovog avio-prevoza, plata i boravka u Srbiji snositi holandsko ministarstvo spoljnih poslova.
...
nisam ni sumnjala da oni nece imati nikakve troshkove rolleyes.gif

#4 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 24 May 2007 - 12:11

poslodavci neće ustvari imati uopšte veze sa tim...
gledaće da što pre prođe privremeni rad nekih pametnjakovića koje su mu poslali da se muvaju tu i govore mu šta da radi i kako je bolje...
or i'm wrong... unsure.gif

#5 weltact

weltact
  • Members
  • 42 posts

Posted 24 May 2007 - 14:42

a sta ako ovi strucnjaci odbiju ? smile.gif

#6 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 24 May 2007 - 15:03

pa ja to i pitam... smile.gif
ovi su super smislili... ali, da li će neko da prihvati takve uslove?

#7 hajleselasije

hajleselasije
  • Members
  • 142 posts

Posted 24 May 2007 - 16:10

Bice interesantno videti da li ce ijedan strucnjak prihvatiti ovu ponudu. Ja bih smeo da se kladim da nece. Verovatno ce se pojaviti nekoliko "strucnjaka" (obratiti paznju na navodnike) i probati da prodaju m**a za bubrege.

#8 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 25 May 2007 - 11:59

QUOTE(ohbabyw @ 24 May 2007, 09:20) <{POST_SNAPBACK}>
da li je ovo dobro rešenje i za nas i za vas?
ili je bolje da sredimo zemlju, pa da svi žele da se vrate, a ne da dolaze u sopstvenu zemlju na "privremeni rad"?


rolleyes.gif
pah... pitanje mi je nekako i suvisno. sto bi se neko vracao privremeno u srbiju i time prekidao boravak u zemlji gde vec ima sigurnu i trajnu egzistenciju itede.
na ovako nesto mogu da pristanu samo ljudi koji nisu dovoljno dugo napolju i/ili koji nemaju sredjeno stanje tamo pa kao da probaju nesto u srbiji.

nije dobro resenje ni za "nas" ni za "vas" tj. mirise mi na neku "zamku" tj. pokusaj reklame timpa "vracaju se strcnjaci".

bilo bi lepo kad bi se srbija sredila pa da ko zeli da se vrati ima i gde da se vrati.

#9 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 25 May 2007 - 12:56

QUOTE(sta dalje @ 25 May 2007, 12:59) <{POST_SNAPBACK}>
rolleyes.gif
pah... pitanje mi je nekako i suvisno. sto bi se neko vracao privremeno u srbiju i time prekidao boravak u zemlji gde vec ima sigurnu i trajnu egzistenciju itede.
na ovako nesto mogu da pristanu samo ljudi koji nisu dovoljno dugo napolju i/ili koji nemaju sredjeno stanje tamo pa kao da probaju nesto u srbiji.

nije dobro resenje ni za "nas" ni za "vas" tj. mirise mi na neku "zamku" tj. pokusaj reklame timpa "vracaju se strcnjaci".

bilo bi lepo kad bi se srbija sredila pa da ko zeli da se vrati ima i gde da se vrati.

pa da. i ja se bojim da to ne ispadne predizborna kampanja, koju će da finansiraju holanđani.. rolleyes.gif

#10 Isis

Isis
  • Members
  • 513 posts

Posted 25 May 2007 - 15:12

kakav se rezultat moze postici boravkom do 6 mes?

zatim, ko bi bio zainteresovan za povratak? oni koji imaju relevantnog iskustva i dobiju dobru ponudu da rade u srbiji (novac, beneficije), kao sto bi mogli dobiti i za neku drugu zemlju? no, takvi otpadaju jer se toliki novci ne daju iz nekih vladinih izvora, a i takvi se ne vracaju na 6 meseci. mozda studenti u pauzi studiranja ili tokom gap year? ali takvi nisu strucnjaci.

obrni, okreni ja ne vidim koja se tacno grupa targetira ovim programom.

#11 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 25 May 2007 - 15:24

ja sam sigurna da ima ljudi tipa Djelica kojima je u zivot po Evropi u dobrim firmama vec postao dosadan i koji bi otisli na 6 meseci da rade nesto zanimljivo a jos i korisno.
medjutim posto "nisu bili tu kada su padale bombe i samo smaraju kao svi iz dijaspore" nema potrebe da idu - tu ih niko nece, jer je koncentrecija mnogo-pametnih u Srbiji veca nego bilo gde u svetu

#12 Isis

Isis
  • Members
  • 513 posts

Posted 25 May 2007 - 16:16

QUOTE(msmodesty @ 25 May 2007, 15:24) <{POST_SNAPBACK}>
ja sam sigurna da ima ljudi tipa Djelica kojima je u zivot po Evropi u dobrim firmama vec postao dosadan i koji bi otisli na 6 meseci da rade nesto zanimljivo a jos i korisno.


na njih sam i mislila kad sam rekla za one sa relevantnim iskustvom. ali takvi se zaista ne vracaju na 6 meseci, nego kad se vec prihvate neke odgovorne pozicije odakle mogu da donose znacajne odluke i da menjaju stvari, onda gledaju da ostanu onoliko koliko je potrebno za to, a taj period je svakako duze od 6 mes.

mislim, prosto ne mogu da zamislim neku osobu djelicevog formata da napusti posao (i okruzenje, kontakte, centre desavanja...) da bi bio 6 mes na nekakvoj praksi poput studenta. bogami, ni sam djelic se nije vratio (oba puta) na nesto takvo, vec da bi ucestvovao u izvrsnoj vlasti. a to je ono sto se racuna u svetskim korporativnim krugovima, ma koliko zemlja bila mala/ beznacajna i sl.

#13 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 25 May 2007 - 16:51

Kao prvo, o cemu se ovde prica? O strucnjacima. A sta je strucnjak? Vrlo cesto koriscen izraz koji se ne zna sta je. Uobicajeni klise je da je to mitolosko bice koje zna da odgovori na svako naucno-popularno pitanje i da upotrebi svaku formulu. Kao sto znamo takvi ne postoje a i da postoje verovatno kopcaju kosulju odnazad u izvesnoj ustanovi. Mnogo prizemnija definicija strucnjaka je onaj koji zna da obavlja svoj posao a to je kao sto znamo uz dovoljno veliku sargarepu i dovoljno debeo stap svako zivi na planeti.

A kao drugo - ja mislim da u svakom trenutku mozes da nadjes 25 komada sto strucnjaka sto ne-mitoloskih bica koji bi dosli u Srbiju na 6 meseci. Stavise, mislim da je 6 meseci samo mamac jer cenim da ih je vise koji bi dosli privremeno nego da donesu odluku da se vrate. 6 meseci je prvi korak, posle ide drugi, treci...

Ovde se tako olako zaboravlja da se zivotne prilike znaju i promeniti. Danas siguran posao, od sutra pa sest meseci na belom lebu. Da li se prioriteti promene? NARAVNO. Koliko sam samo puta videla da ljudi pakuju kofere i idu nazad za Srbiju jer im ovde vise nije ono sto im je nekada bilo.

I trece - 25 komada strucnjaka je budalastina. Sta je i 25 carobnjaka a ne strucnjaka? What difference does it make?

#14 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 25 May 2007 - 18:48

QUOTE(ohbabyw @ 24 May 2007, 08:18) <{POST_SNAPBACK}>
Poslodavci neće imati nikakve troškove za stručnjaka koga budu primili na rad u Srbiji, jer će troškove njihovog avio-prevoza, plata i boravka u Srbiji snositi holandsko ministarstvo spoljnih poslova.
Međunarodna organizacija za migracije sprovodi projekat privremenog povratka stručnjaka u nekoliko zemalja regiona, uključujući BiH i Crnu Goru.

Jaki su to strucnjaci kad holandsko ministarstvo snosi troskove da bi se otarasilo od njih.

#15 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 26 May 2007 - 12:20

pa ni meni nije jasna ova postavka iz naslovnog posta...
cemu sad to? finansira Holandija... pa sam se nadala da cete vi iz belog sveta da se zaintersujete...