Jump to content


Photo

Kupuju li ili otimaju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#1 Majutak

Majutak
  • Members
  • 28 posts

Posted 16 May 2007 - 16:27

"kupiše" BIGZ, predratna, najveća, štamparija u centru Balkana... "kupiše jeftino" ...novi "gazda" još nije našao za shodno da isplati plate i nikom ništa... muž direktorke ugovarao zakup za višestruko manju kvadraturu od one koju zakupci koriste, a razlika ...pa u džep...nije dao u dobrotvorne svrhe... niko nije pokrenuo krivičnu prijavu...niko mu nije dao otkaz, a radnici...ono sto je moglo da se odnese odneli, a oni koji za to nisu imali stomak ostadoše i bez plate i bez BIGZ-a.
Svi ćute...ćute radnici...ćuti sindikat...ćute direktori...ćuti novi gazda, a ćute i novine. mad.gif mad.gif mad.gif
Samo da se jednom više završi ta "privatizacija" (čitaj OTIMAČINA) pa da idemo kući...

#2 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 20 May 2007 - 18:18

QUOTE(Majutak @ 16 May 2007, 17:27) <{POST_SNAPBACK}>
"kupiše" BIGZ, predratna, najveća, štamparija u centru Balkana... "kupiše jeftino" ...novi "gazda" još nije našao za shodno da isplati plate i nikom ništa... muž direktorke ugovarao zakup za višestruko manju kvadraturu od one koju zakupci koriste, a razlika ...pa u džep...nije dao u dobrotvorne svrhe... niko nije pokrenuo krivičnu prijavu...niko mu nije dao otkaz, a radnici...ono sto je moglo da se odnese odneli, a oni koji za to nisu imali stomak ostadoše i bez plate i bez BIGZ-a.
Svi ćute...ćute radnici...ćuti sindikat...ćute direktori...ćuti novi gazda, a ćute i novine. mad.gif mad.gif mad.gif
Samo da se jednom više završi ta "privatizacija" (čitaj OTIMAČINA) pa da idemo kući...


Pa da... sta ces, svi cute o lopovluku, ali zato laprdaju nasiroko o premetanju vojne zgrade u Deligradskoj, viznim olaksicama, skupstini i drugim tricama i kucinama.

Evo malopre sam nesto citao o Jovici Stefanovicu Niniju i njegovoj mutljavini oko Jugoremedije, Medele i Mente. I nikom nista. Sud je presudio da su mali akcionari bili u pravu, a doticni ne znam da li je snosio ikakve posledice. Navodno samo treba da vrati akcije (?!). Zamisli da nekog uhvate u kradji banke recimo i onda mu samo uzmu pare i vrate banci, a on i dalje ostaje na slobodi da rovari na drugim mestima....

#3 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 20 May 2007 - 20:25

CIA snajka... CIA...

#4 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 21 May 2007 - 02:13

QUOTE(Majutak @ 16 May 2007, 17:27) <{POST_SNAPBACK}>
"kupiše" BIGZ, predratna, najveća, štamparija u centru Balkana... "kupiše jeftino" ...novi "gazda" još nije našao za shodno da isplati plate i nikom ništa... muž direktorke ugovarao zakup za višestruko manju kvadraturu od one koju zakupci koriste, a razlika ...pa u džep...nije dao u dobrotvorne svrhe... niko nije pokrenuo krivičnu prijavu...niko mu nije dao otkaz, a radnici...ono sto je moglo da se odnese odneli, a oni koji za to nisu imali stomak ostadoše i bez plate i bez BIGZ-a.
Svi ćute...ćute radnici...ćuti sindikat...ćute direktori...ćuti novi gazda, a ćute i novine. mad.gif mad.gif mad.gif
Samo da se jednom više završi ta "privatizacija" (čitaj OTIMAČINA) pa da idemo kući...

A ti si da pogodim: radnik BIGZ-a?

#5 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 21 May 2007 - 02:16

QUOTE(Uran @ 20 May 2007, 19:18) <{POST_SNAPBACK}>
Pa da... sta ces, svi cute o lopovluku, ali zato laprdaju nasiroko o premetanju vojne zgrade u Deligradskoj, viznim olaksicama, skupstini i drugim tricama i kucinama.

Evo malopre sam nesto citao o Jovici Stefanovicu Niniju i njegovoj mutljavini oko Jugoremedije, Medele i Mente. I nikom nista. Sud je presudio da su mali akcionari bili u pravu, a doticni ne znam da li je snosio ikakve posledice. Navodno samo treba da vrati akcije (?!). Zamisli da nekog uhvate u kradji banke recimo i onda mu samo uzmu pare i vrate banci, a on i dalje ostaje na slobodi da rovari na drugim mestima....

Da, stvarno pederi: Sud lepo i opravdano poništio privatizaciju, oduzeo mu akcije i vratio prvobitnim akcionarima. Policija pribavila dokaze, dala tužilaštvu, koje ga je optužilo za više krivičnih dela. A novine o svemu pisale. Krajnje pederski, stvarno.

#6 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 21 May 2007 - 02:32

QUOTE(Tresko @ 21 May 2007, 03:16) <{POST_SNAPBACK}>
Da, stvarno pederi: Sud lepo i opravdano poništio privatizaciju, oduzeo mu akcije i vratio prvobitnim akcionarima. Policija pribavila dokaze, dala tužilaštvu, koje ga je optužilo za više krivičnih dela. A novine o svemu pisale. Krajnje pederski, stvarno.


Naravno da su pisale, ali moj licni utisak je da se nekim manje bitnim stvarima daje veci publicitet.
Optuzen, odlicno, samo videcemo kolike ce snositi posledice. Nadam se da hoce, da nece biti kao u mnogim stvarima do sada da se vrlo brzo na sve zaboravi...

Evo setih se sad onog Kolesara i onog drugog kako se zvase na J, tako su i oni bili optuzeni? ili mozda cak nisu ni dotle stigli...

#7 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 21 May 2007 - 08:41

QUOTE(Uran @ 21 May 2007, 03:32) <{POST_SNAPBACK}>
Naravno da su pisale, ali moj licni utisak je da se nekim manje bitnim stvarima daje veci publicitet.
Optuzen, odlicno, samo videcemo kolike ce snositi posledice. Nadam se da hoce, da nece biti kao u mnogim stvarima do sada da se vrlo brzo na sve zaboravi...

Evo setih se sad onog Kolesara i onog drugog kako se zvase na J, tako su i oni bili optuzeni? ili mozda cak nisu ni dotle stigli...

Janjušević je osudjen, pravosnažno. Protiv Kolesara se još uvek vodi postupak.

Mislim da je za državu u ovom trenutku mnogo bitnija Vlada, pristup EU fondovima, nego da se svih 8 miliona Srba bavi Ninijem, malim akcionarima, ili Janjuševićem. Jer za to postoje sudovi.

#8 MisMango

MisMango
  • Members
  • 387 posts

Posted 21 May 2007 - 09:19

QUOTE(Tresko @ 21 May 2007, 09:41) <{POST_SNAPBACK}>
Janjušević je osudjen, pravosnažno. Protiv Kolesara se još uvek vodi postupak.

Mislim da je za državu u ovom trenutku mnogo bitnija Vlada, pristup EU fondovima, nego da se svih 8 miliona Srba bavi Ninijem, malim akcionarima, ili Janjuševićem. Jer za to postoje sudovi.



Mislim da neopisivo gresis, i da su Niniji , mali akcionari koje vuku za nos, Janjusevi itd. upravo odraz nase drzave (vlade) sa sve njenim sudovima. Tu zivimo i sa time se suocavamo svakodnevno. Btw. obzirom da nam je vlada na nivou grand parade a sudovi sporiji od puzeva, pitam se dokle cemo vise gutati govna , zatvarati oci i praviti se da su stvari ok. Hocu da zivim u drzavi u kome su moja prava malog akcionara zasticena, gde su moja prava na primanja zagarantovana, gde ne moze da dodje novi gazda kabadahija i da se pravi da radnici ne postoje i postupa sa njima kao sa svojim licnim vlasnistvom. Od nasih "gazda" mi se blago dize zeludac, a oni takvi kakvi jesu i mi koji i dalje zivimo u poricanju stvarnosti velikim koracima idemo ne ka Evropi, vec nazad u feudalizam.

#9 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 21 May 2007 - 09:53

QUOTE(MisMango @ 21 May 2007, 10:19) <{POST_SNAPBACK}>
Mislim da neopisivo gresis, i da su Niniji , mali akcionari koje vuku za nos, Janjusevi itd. upravo odraz nase drzave (vlade) sa sve njenim sudovima. Tu zivimo i sa time se suocavamo svakodnevno. Btw. obzirom da nam je vlada na nivou grand parade a sudovi sporiji od puzeva, pitam se dokle cemo vise gutati govna , zatvarati oci i praviti se da su stvari ok. Hocu da zivim u drzavi u kome su moja prava malog akcionara zasticena, gde su moja prava na primanja zagarantovana, gde ne moze da dodje novi gazda kabadahija i da se pravi da radnici ne postoje i postupa sa njima kao sa svojim licnim vlasnistvom. Od nasih "gazda" mi se blago dize zeludac, a oni takvi kakvi jesu i mi koji i dalje zivimo u poricanju stvarnosti velikim koracima idemo ne ka Evropi, vec nazad u feudalizam.

Dakle, gazda i privatizacija ima svakakvih, i to ne samo u Srbiji. Znači, i drugde se dešavaju svakakve pizdarije.

U Srbiji ne postoji "Vlada i njeni sudovi". U podeli vlasti, što je sistem u Srbiji(kao i u većini zemalja u Evropi), postoje tri vlasti: Zakonodavna(Parlament), Sudska(sudovi), i izvršna (Vlada). Znači, Vlada nije vlasnik sudova.

Ono što je zadatak Vlade u privatizaciji, i ekonomiji uopšte(budući da se Srbija opredelila za tržišnu ekonomiju), je da odredi pravila igre, i da stvori Zakonski ambijent da se ta pravila poštuju.

U privatizaciji, i ekonomiji generalno Včada Srbije je prepisala ogroman broj Zakona koji se primenjuju u EU, medju kojima su i Zakoni koji se odnose na privatizaciju i zaštitu prava malih i uopšte akcionara.

Zaštita se sprovodi preko Sudova.

Ono što akcionari u Srbiji treba da shvate, je da ne mogu za sve da traže od Vlade da rešava. "Vlada mora da mi obezbedi posao, Vlada mora da mi štiti akcije, Vlada ovo, Vlada ono..........."

Akcionari imaju na raspolaganju sredstva da štite svoja prava, i treba to da rade.

Ono što moraju da shvate je da biti akcionar ne znači samo privilegije, već povlači i obaveze, ali nekad znači i troškove(kad preko suda moraš da štitiš svoja prava). Znači, angažuj advokata i štiti svoja prava.

Siguran sam da bi akcionari u Srbiji počeli i da kenjkaju i da se bune, kad bi Skupština akcionara, odlučila da poveća kapital društva, i kad bi ih zatim sasvim legalno pozvala, da svi u skladu sa procentom svojih akcija uplate kapital na račun društva. Verovatno bi se i ti bunio.

E, to je problem srpskih akcionara. Oni akcije vide samo kao pravo na dividendu, i da se pitaju. Ali, obaveze: eeeee, to ne.

#10 stratmen

stratmen
  • Members
  • 3 posts

Posted 21 May 2007 - 10:23

QUOTE(Tresko @ 21 May 2007, 09:53) <{POST_SNAPBACK}>
U Srbiji ne postoji "Vlada i njeni sudovi". U podeli vlasti, što je sistem u Srbiji(kao i u većini zemalja u Evropi), postoje tri vlasti: Zakonodavna(Parlament), Sudska(sudovi), i izvršna (Vlada). Znači, Vlada nije vlasnik sudova.


He, he. Ovde se jasno vidi poguban uticaj boravka pojedinca u normalnoj zemlji u vidu gubljenja mogućnosti shvatanja kako stvari funkcionišu u nenormalnoj.

S druge strane, vlada nam je onakva kakvu je zaslužujemo. Kao fuj politika, to je za "one" korumpirane i svakojake. I onda oni lepo dođu na vlast da bi rešili svoje, a ne naše životne probleme. "Ako se ti ne baviš politikom, ona se bavi tobom".

S treće stratne, ni radnici ni sindikati nisu osposobljeni za učestvovanje u novoj igri koja se odvija na relaciji poslodavci - država - radnici.

#11 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 21 May 2007 - 10:32

QUOTE(stratmen @ 21 May 2007, 11:23) <{POST_SNAPBACK}>
S treće stratne, ni radnici ni sindikati nisu osposobljeni za učestvovanje u novoj igri koja se odvija na relaciji poslodavci - država - radnici.

A nedaj bože da se radnici osposobe za učestvovanje u igri, jel? To bi trebalo za njih da uradi neko drugi?

Ne daj bože da se upoznaju sa svojim pravima, ali i obavezama? To ne.................

Tvoj post je tipična posledica življenja u sredini gde se uvek sve očekuje od nekog drugog, pa čak i rešavanje problema koje bi mogao sam da rešiš uz minimalno angažovanje.

Zato, kakva god da bude Vlada, Srbija će tapkati u mestu. Jer čak i da Vlada ima 500 ministarstava, oni neće stići da idu svakog jutra od vrata do vrata, i pitaju gradjane Srbije dali bi blagoizvoleli da saopšte šta im danas treba. dry.gif

#12 Isis

Isis
  • Members
  • 513 posts

Posted 21 May 2007 - 10:35

QUOTE(Tresko @ 21 May 2007, 09:53) <{POST_SNAPBACK}>
Ono što moraju da shvate je da biti akcionar ne znači samo privilegije, već povlači i obaveze, ali nekad znači i troškove(kad preko suda moraš da štitiš svoja prava).

Siguran sam da bi akcionari u Srbiji počeli i da kenjkaju i da se bune, kad bi Skupština akcionara, odlučila da poveća kapital društva, i kad bi ih zatim sasvim legalno pozvala, da svi u skladu sa procentom svojih akcija uplate kapital na račun društva. Verovatno bi se i ti bunio.

E, to je problem srpskih akcionara. Oni akcije vide samo kao pravo na dividendu, i da se pitaju. Ali, obaveze: eeeee, to ne.


u kojoj to zemlji akcionari imaju obavezu da ucestvuju u dokapitalizaciji? koja prava i obaveze? nije korporacija poljoprivredna zadruga.

u slucaju dokapitalizacije, postojeci akcionar ne da nema obavezu da investira dodatna sredstva, vec u slucaju emitovanja akcija uz pravo prece kupovine, on ima mogucnost da pravo koje ne zeli da realizuje proda na trzistu.

obaveza dodatnog investiranja od strane postojecih akcionara je u suprotnosti sa osnovnim konceptom korporacije kao oblika ekonomskg organizovanja. motiv korporativne organizacije je mogucnost sirenja investitorske baze i na tim osnovama obezbedjivanje diversifikovanih izvora finansiranja.

da, frizerski salon zavisi od toga koliko ce njegov osnivac uloziti dodatno novca u njega. korporacije ne. al' u korporativizmu na socijalisticki nacin razlika se izgleda ne pravi.

#13 skarabej

skarabej
  • Members
  • 76 posts

Posted 21 May 2007 - 10:36

QUOTE(Majutak @ 16 May 2007, 17:27) <{POST_SNAPBACK}>
"kupiše jeftino" ...


Ако је било јефтино, зашто нисте ви купили?

#14 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 21 May 2007 - 11:12

QUOTE(Isis @ 21 May 2007, 11:35) <{POST_SNAPBACK}>
u kojoj to zemlji akcionari imaju obavezu da ucestvuju u dokapitalizaciji? koja prava i obaveze? nije korporacija poljoprivredna zadruga.

u slucaju dokapitalizacije, postojeci akcionar ne da nema obavezu da investira dodatna sredstva, vec u slucaju emitovanja akcija uz pravo prece kupovine, on ima mogucnost da pravo koje ne zeli da realizuje proda na trzistu.

obaveza dodatnog investiranja od strane postojecih akcionara je u suprotnosti sa osnovnim konceptom korporacije kao oblika ekonomskg organizovanja. motiv korporativne organizacije je mogucnost sirenja investitorske baze i na tim osnovama obezbedjivanje diversifikovanih izvora finansiranja.

da, frizerski salon zavisi od toga koliko ce njegov osnivac uloziti dodatno novca u njega. korporacije ne. al' u korporativizmu na socijalisticki nacin razlika se izgleda ne pravi.

A emitovanje akcija na tržištu je jedini način dokapitalizacije? dry.gif
A šta ako akcionarsko društvo ne može da ponudi akcije na tržištu?
Dotle nisi još stigao na on-line priručniku za korporativne genije?

#15 Isis

Isis
  • Members
  • 513 posts

Posted 21 May 2007 - 12:06

QUOTE(Tresko @ 21 May 2007, 11:12) <{POST_SNAPBACK}>
A emitovanje akcija na tržištu je jedini način dokapitalizacije? dry.gif
A šta ako akcionarsko društvo ne može da ponudi akcije na tržištu?
Dotle nisi još stigao na on-line priručniku za korporativne genije?


tresko, pojma nemas.

emitovanje akcija jeste ono sto se naziva dokapitalizacija, a ne jedan od njenih vidova. i jedan od dva osnovna vida korporativnog finansiranja (equity & debt). mozda ti je u pokusaju pamcenja gotovih fraza tu nesto promaklo, pa si to pomesao.

verujem da u srbiji postoji neko cudo poput akcionarskog drustva bez emitovanih akcija ili drustva koja iz nekog razloga iste ne mogu ponuditi na trzistu, te ti je iz tog razloga takav slucaj poznat. sto ih onda nazivate akcionarskim drustvima?

u uslovima kolektivnog neznanja, svakakvi nadrilekari isplivaju na povrsinu. puni price, strucnjaci za sve, bukom i napadom maskiraju sopstveno neznanje. buduci da nemam ni respekta, ni vremena za takve, ostaj pozdravljen, zajedno sa ovim topikom.