Jump to content


Photo

Dajte neki recept za pilav


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#16 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 18 April 2007 - 12:37

QUOTE(Billy Mahony @ 18 Apr 2007, 00:45)
Prašina iz pirinča pravi lepak, narodski rečeno štirak, pa je pirinač lepljiv a ne suvo rasut...

I mene su tako naučili... ako hoćeš da ti se pirinač rasipa po tanjiru, treba ga isprati, i to doobro! Ako spremaš rizoto, ala 'talijanski, anda ne treba ispirati.

#17 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 18 April 2007 - 12:42

Ne videh ovo odma':
QUOTE(Mama_mia @ 18 Apr 2007, 10:27)
I pitala sam te majstore u cemu je tajna - kazu da rizu ne treba potapati da stoji u vodi nego pre pripremanja - pirinac ispirati hladnom vodom i to 9 puta.

Da, znači, u vodi koja ne teče, pa tek kad voda u kojoj je pirinač pran ostane potopuno bistra - spreman je za kuvanje. Ovo sam naučila od jedne vijetnamske domaćice.

Edited by Dubravka, 18 April 2007 - 12:42.


#18 Maya Order

Maya Order
  • Members
  • 518 posts

Posted 18 April 2007 - 12:43

QUOTE(Mama_mia @ 18 Apr 2007, 09:27)
kazu da rizu ne treba potapati da stoji u vodi nego pre pripremanja - pirinac ispirati hladnom vodom i to 9 puta.


e ovo je vec opsesivno kompulsivno ponasanje! mad.gif

u svakom slucaju, pogledacu neki od ovih recepata koliko vec sutra, danas ionako moram spremati sampinjone da se ne ukvare

#19 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 18 April 2007 - 13:57

QUOTE(Mama_mia @ 18 Apr 2007, 10:27)
Pilav na nas nacin je mozda ok ali meni uvek ima ukus preostale supe i kasast je. Nisu nase domacice experti za to.

Medjutim kad sam probala paelju, rizoto,  arapsko- turski i kineski nacin spremanja rize... vidim, to je vec nesto sasvim drugo...to je majstorski pirinac.

I pitala sam te majstore u cemu je tajna - kazu da rizu ne treba potapati da stoji u vodi nego pre pripremanja - pirinac ispirati hladnom vodom i to 9 puta.
Kazu toliko je potrebno da se izbistri skrob ili sta je vec i da riza samo tada moze da bude rastresita i ne gnjecava ko kacamak. (tajna istocnih domacica koje su pirinac dovele do perfekcije)

Mojoj mami je i dan danas riza sva slepljena, a moja kad se udostojim kuvanja - ko sa slike... cool.gif


9 x ko macici laugh.gif

Ma ljudi sta vam je bre sa tim potapanjem & ispiranjem pirinca smile.gif. Ispiranje se primenjuje kada dobijes lomljeni 'prljavi' pirinac. Bilo nekada, danas je sve to sterilno i masine kalibriaju pre pakovanja. Ne znam da to ovde neko radi. Cera je radila kod kineza pa sam gledao [skidao fore]. Znam dosta Iranaca i njih cesto davim za recepte, ni oni ne ispiraju. Bas cu da pitam?

Ako volis pirinac gde je svako zrno baska, imas takav pirinac gotov da kupis koji se ne kasi zove se "Parboiled Rice" Ima i u BG u Merkatoru da se kupi. Svako zrnce baska, i tesko mozes da ga prekuvas.

Meni to nije dobar pirinac za pilav [paelja ok] ikao se za paelju koristi malo specificniji pririnac lokalni spanski [druga prica]

Italijanski pririnac za rizoto nije 100% non-glutinous rice, niti treba da bude. Japanci koriste glutinous rice za susi [short round grain] zamisli slican nasem kochanskom. Njima bas treba taj stirak [za susi]. Kinezi koriste long grain tip pirinca, koji se ne ispira, basmati, tai jasmin .... i ovi se sigurno ne ispiraju.
Rastresitost dobijes nacinom spremanja. To so zove fryed rice u woku. Pre toga je on relativno lepljiv.

White long grain je siroko primenjiv pirinac i koristi se za orijenatalne pilave takodje, gde ne treba da bude bas svako zrnce baska, on ima malu lepljivost koja je i potrebna. Ja koliko znam potapaju se da nabubre braon tipovi pirinca & japanski round short grain koji treba da se kasi.

Vecina pirinca ima 3 grade; prime quality, superb quality and premium quality. I to zavisi od velicine & celosti srna. Sto manje lomljenih zrna to manje prasine i manje lepljivosti. U c-marketu su prodavali neko sranje od pirinca koje se u GR prodaje u stocnim prodavnicama kao hrana za ??? [zivotinje] sitna mala lomljena zrna. Od tog pirinca nista ne mozes da napravis osim kase, prao ga 100x.

Dakle kao prvo treba izbrati dobar i prikladan prinac. Za pilave su dobri:

Long-Grain (white)
Description: Long, polished kernels. Bland and somewhat firm in texture. Yields a drier, fluffy rice. Long grained rice such as the Basmati and Jasmine are also aromatic.
Cooking hints: Bring 1 part rice and 2 parts salted liquid to a boil; lower the heat. Cook, covered, for 15 minutes.
Best Uses

Pilafs
Paella
Stir fry
Salads
Side dishes
Plain boiled white rice

http://www.ricegourm...t_RiceTypes.htm

Jos jedan tip. Ima da se kupe rice cookeri. Strasna spravica samo 20+e. [ima i skupljih naravno]


tako nekako.

Radi po proincipu steemovanja pririnca [orijentalni] princip. Mnogo dobra sprava.
Moj ima jos jedan dodatak gde odozgo mozes da steem [razno povrce] dok se u donjem delu sprema pirinac.

mad.gif slovca

Edited by Hefestus, 18 April 2007 - 14:12.


#20 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 18 April 2007 - 14:06

QUOTE(Dubravka @ 18 Apr 2007, 13:37)
I mene su tako naučili... ako hoćeš da ti se pirinač rasipa po tanjiru, treba ga isprati, i to doobro! Ako spremaš rizoto, ala 'talijanski, anda ne treba ispirati.


Pa za rizoto ne treba thumbsup.gif Taj kocanski koji je nekada jedini bio u prodaji kod nas treba da se ispira [ali ja se toga ne secam]. Secam se da sam morao da kevi trebim kamencice iz njega, i jos ko zna sta smile.gif Taj kocanski je vrlo slican japanskom [susi] lepljivom pirincu. Nije bas toliko lepljiv dry.gif

#21 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 18 April 2007 - 17:47

QUOTE(Maya586 @ 18 Apr 2007, 13:43)
e ovo je vec opsesivno kompulsivno ponasanje!  mad.gif


...tako su mi preneli MAJSTORI...a ja prenela vama ovde...uostalom sigurna sam da imas neki eto npr.arapski restoran u blizini, pa svrati tamo i pitaj...cuces isto!

QUOTE(Hefestus @ 18 Apr 2007, 14:57)
9 x ko macici laugh.gif

Ma ljudi sta vam je bre sa tim potapanjem & ispiranjem pirinca smile.gif. Ispiranje se primenjuje kada dobijes lomljeni 'prljavi' pirinac.



...i macici se ispiraju 9 x pre kuvanja? e ovo nisam znala... biggrin.gif

...a sad bez nadmudrivanja: dobar pirinac se dobija njegovim ispiranjem pre kuvanja a...ne potapanjem...
....zasto bi iko `dobio` lomljeni pirinac ako moze da kupi onakav kakav zeli? cak i najbolji mora da se opere pre upotrebe...

Pricate kao da ga vi ne isperete pre kuvanja....Iz kesice - direktno u serpu? Neshvatljivo!

#22 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 18 April 2007 - 19:07

QUOTE(Mama_mia @ 18 Apr 2007, 18:47)
Pricate kao da ga vi ne isperete pre kuvanja....Iz kesice - direktno u serpu? Neshvatljivo!


Well, mozda u majci smile.gif sa predpranjem. Eno tamo link kako se priprema koja vrsta pirinca. Nigde ne pise o nikavom izpiranju! Potapanje radi bubrenja je druga prica.
But, ako zelis pirinac koji se ne lepi krupis takvu vrstu [Parboiled Uncle Ben's] i kraj balade laugh.gif mislim; predperanje, pranje, centrifugiranje x 9 & to .... wink.gif

http://www.unclebens.com/recipes/

#23 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 18 April 2007 - 19:33

Pa nema nista lakse od pilava, a meni se uopste ne oseca na supu, niti ispadne kasast.

Samo se skuva supa (sa pilecim mesom); kad bude gotova, iscedi- meso i povrce iz supe za koje hoces da budu u pilavu iseckaju se na komadice, u samu supu se jos doda pirinac koji se skuva, i to je to. Vodi samo racuna o razmeri supe i pirinca, i nece ostati kasasto. blink.gif

#24 roux senyurt

roux senyurt
  • Members
  • 127 posts

Posted 31 May 2007 - 23:05

evo kako ja pravim pirinac:
na svaku solju pirinca ide solja i po vode.
pirinac dobro isperem i kad mislim da je dobro ispran ja ga jos jednom isperem. posle ga dobro osusim (ostavim ga da se voda iscedi i jos koji minut). u serpicu sipam podosta maslinovog ulja, zagrejem i dodam pirinac (i so po ukusu). pirinac proprzim tri-cetri minute i onda u njega dodam vrelu vodu (po principu: solja pirinca-solja i po vode), smanjim na najslabiju vatru, poklopim delimicno i kuvam otprilike 10-15 minuta, bez dzaranja, mesanja i slicnih stvari. iskljucim vatru, poklopim serpicu (ovaj put u celosti) i ostavim da odlezi 20-ak minuta.
nikad se tu nista ne zalepi, a pirinac bude suv i svako zrno zivi zasebnim zivotom.
pozdrav.

#25 zgembo

zgembo
  • Members
  • 7 posts

Posted 14 July 2007 - 21:48

Evo vegetarijanske varijante pilava: http://www.vegetarij...nima-i-pasuljem

Fora je koristiti neki "lepljivi" pirinač - tako se odstrani potreba za jajetom smile.gif

#26 angelfish

angelfish
  • Members
  • 186 posts

Posted 15 July 2007 - 09:16

Pilav pravim ovako:

Manju glavicu luka poprziti, staviti iseckano pilece meso ( mi volimo belo na kockice), dodati zacine i dinstati dok ne omeksa i bude gotovo.
U drugoj posudi kuvati OPRAN pirinac ( jedna trecina pirinca, dve trecine vode), cim provri poklopiti i skloniti sa vatre da nabubri sam i ostane ceo.Procediti ga kroz cediljku kad popije svu vodu.
Kad je meso gotovo dodati pirinac i kasicicu senfa.

#27 ivicaf

ivicaf
  • Members
  • 454 posts

Posted 15 July 2007 - 09:31

najbolji pilav je indijski

dakle smuckaj nesto od ovih namirnica> pirinac,grasak,sargarepa,sampinjoni,crne maslinke,,na kraju dodas sitno na listice iseckani badem a bas na kraju i persun

cool.gif

ps

oni pilavi sa zaprskom od luka su bljaaaaak

Edited by ivicaf, 15 July 2007 - 09:32.


#28 hansolo

hansolo
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 16 July 2007 - 11:48

Ultimativni comfort food. Pravila u subotu... savrseno, ubili smo se a bilo je i za veceru.

Beli rissotto (zovi ga pilav ako hoces)

Potrebo je;
jedno belo meso od veceg pileta (bez kostiju i iseckano na kockice), 50 gr putera, 2 veca luka, 1 velika sargarepa, 1 mala slatka pavlaka (od 2 dl), 3 dl (jedna veca casa) duguljaste rize, maslinovo ulje, jedna kocka pilece supe, so, biber.

Priprema;
Luk iseckati na listice i sargarepu na kolutove. Staviti puter u dublju serpu sa malo maslinovog ulja. Izdinstati luk i sargarepu na puteru dok luk ne bude staklast, dodati seckanu piletinu pa dinstati uz mesanje dok ne pobeli i pocne polakao da se przi. Dodati opran i ocedjen pirinac pa sve jos malo prziti. Uliti 2-3 dl vode pomesane sa pola slatke pavlake i dodati kocku za supu, osoliti, dodati belog bibera i smanjiti vatru na polovinu (na 3 ako je skala do 6). Cesto mesati. Cim se zgusne dodati jos vode pomesane sa slatkom pavlakom i tako dok se pirinac ne skuva. Pazite samo da ne dodate previse vode.
Napraviti salatu.... i prijatno smile.gif