Jump to content


Photo

Putovanje sa HR pasosem


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
56 replies to this topic

#46 guimaraes

guimaraes
  • Members
  • 592 posts

Posted 29 April 2007 - 20:42

QUOTE(Thanatos @ 29 Apr 2007, 21:23)
****** uskoro ce biti vise vlasnika putovnice izvan HR, nego u samoj HR  innocent.gif
Da me se krivo ne shvati. Nemam nista protiv da dobije putovnicu tko god moze i da ju iskoristi sto vise moze (naravno, tu ocekujem da se ponasa korektno u inozemstvu, kada vec putuje s njom), ali mi je situacija prilicno 'zanimljiva'  smile.gif .


Kad smo vec kod toga ima i ovih:
QUOTE
Nedavna uhićenja srpskih mafijaša i procjene tamošnjih policajaca potvrdili su da se krivotvorenim ili legalno izdanim i naknadno prepravljenim hrvatskim putovnicama i dalje aktivno koriste ponajprije pripadnici srpskog podzemlja. No, hrvatski dokumenti zanimljivi su i ruskim, bugarskim i rumunjskim mafijašima, a krivotvorine su imali i domaći kriminalci, kojima su u dobivanju nelegalnih papira pomogli neki od vodećih hrvatskih odvjetnika, bivših policajaca i pripadnika tajnih službi.
Legija postao Vlado

Iako je poznato da su hrvatske putovnice bile omiljene Zemunskom klanu, posebice Miloradu Lukoviću Legiji, kojemu je putovnica na ime Vlado Vukmanić bila izdana u veljači 2000. godine, naši dokumenti sve su traženiji i među novouspostavljenim srpskim podzemljem. Prema podacima srpske policije u Beogradu postoji čak 13 moćnih mafijaških grupa, a hrvatske dokumente, pretpostavlja se, posjeduju svi najvažniji pripadnici unutar tih grupa. Tako hrvatske putovnice imaju zloglasni članovi moćnog Surčinskog, Voždovačkog, Miljanovačkog, Novobeogradskog klana, te pripadnici Bežanijske grupe - sve odreda okrutni ubojice, krijumčari cigareta, heroina, kokaina. Srpski mafijaši skrivali su se i u Hrvatskoj, poput nedavno uhićenog narkobossa Andrije Draškovića, a plaćeni ubojica Veselin Vukotić s orginalnom, ali prepravljenom hrvatskom putovnicom je uhićen u Madridu prošle godine. Pretpostavlja se da trenutačno u rukama hrvatske dokumente ima na desetke kriminalaca na Balkanu.
Šetaju srpski mafijaši

Mile Novaković, bivši načelnik Uprave krim-policije MUP-a Srbije, u nekoliko je navrata za "Slobodnu" potvrdio da je naša policija bila upozorena na kretanja kriminalaca iz Srbije na području Hrvatske, ali, dodao je on, ne zna kakve su bile reakcije našeg MUP-a na te obavijesti. "S Hrvatskom putovnicom nema toliko prepreka kao sa srpskom, niti trebaju vize za zemlje koje su nužne za srpske građane", kaže Novaković koji je tijesno surađivao s hrvatskim kolegama, poput poznatoga hrvatskog kriminalista Dubravka Klarića koji je dugo vremena surađivao s Novakovićem.
"Prije je bilo zlouporaba izdavanja hrvatskih dokumenata unutar samoga sustava, ali danas je to rijetkost jer se putovnice centralizirano proizvode, pa i one iz ambasada u inozemstvu dolaze na izradu u Zagreb. Druga je stvar krivotvorenje dokumenata izvan Hrvatske, ali i tada je rizik od otkrivanja takvog korisnika velik", kaže nam Klarić.
Krajiški papiri

"Kriminalne skupine su pronašle druge modalitete nabave naših dokumenata, pa tako kupuju legalno izrađene dokumente od srpskih izbjeglica iz tzv. Krajine, koji su zatražili hrvatske papire, a onda su oglasili njihovu prodaju", ističe Klarić. Dodaje da je takve kriminalce teže otkriti pošto onaj koji je prodao putovnicu ne prijavljuje njezin gubitak, pa je ona "živa" u sustavu, a cijene im se kreću, sudeći po oglasima, između dvije i četiri tisuće eura.


Slobodna

#47 YAO

YAO
  • Members
  • 747 posts

Posted 29 April 2007 - 20:53

Kad smo kod toga,jel se zna cena Hrvatske putovnice na crnom trzistu kod nas?

#48 tomo777

tomo777
  • Members
  • 154 posts

Posted 29 April 2007 - 21:04

Pazi da ne kupiš muda pod bubrege. Već godinama se putovnice izdaju samo na jednom mjestu (u Zagrebu), a nedavno je uvedena i elektronska kontrola istih na granicama ...

#49 YAO

YAO
  • Members
  • 747 posts

Posted 29 April 2007 - 21:07

QUOTE(tomo777 @ 29 Apr 2007, 23:04)
Pazi da ne kupiš muda pod bubrege. Već godinama se putovnice izdaju samo na jednom mjestu (u Zagrebu), a nedavno je uvedena i elektronska kontrola istih na granicama ...


Pa putovnice se izdaju i u Beogradu smile.gif

#50 tomo777

tomo777
  • Members
  • 154 posts

Posted 29 April 2007 - 21:18

QUOTE(YAO @ 29 Apr 2007, 22:07)
Pa putovnice se izdaju i u Beogradu smile.gif

Razlikuj dva pojma; zaprimanje zahjeva i izdavanje putovnica (odnosno izrada). Zahtjevi se zaprimaju u policijskim postajama, veleposlanstvima, možda još negdje (ne znam), odobravaju se i izrađuju u Zagrebu (ovo izrađuju u Zagrebu shvati doslovno, a ono drugo ... više ili manje), te dopremaju natrag u policijske postaje odnosno veleposlanstva... Novije putovnice su puno bolje zaštićene, imaju bar code i lako ih je provjeriti na granici ...

#51 rink

rink
  • Members
  • 1 posts

Posted 06 June 2007 - 22:28

Evo ako moze da pomogne sta su meni pre nekoliko dana rekli na granici!
Posto sam trebao samo da izadjem iz zemlje i ponovo da udjem, sluzbenik na granici mi je rekao da ne moze da mi udari izlazni pecat iz Srbije u putovnicu jer nemam ulaz u zadnjih 6 meseci, i zbog toga mi je trazio i nas pasos. Pretpostavljam da sam imao neki pecat koji nije stariji od 6 meseci, da bih bez problema izasao iz zemlje samo sa putovnicom!

A da li neko zna, posto sam ja izvadio putovnicu u Beogradu, na osnovu toga sto mi je otac rodjen u Hrvatskoj, da li postoji nacin da ja izvadim novu putovnicu sa nekom adresom u Hrvatskoj. Da li bi morao da idem u Hrvatsku i da se tamo prijavim , ili bi mogla da se napravi neka kombinacija i odavde?

I ako bi neko mogao da mi napise Ovlascenje na hrvatskom jeziku, potrabno mi je da bih izvadio domovnicu!!

Hvala

#52 rudlavibizon

rudlavibizon
  • Members
  • 83 posts

Posted 11 June 2007 - 00:08

QUOTE(YAO @ 29 Apr 2007, 22:07) <{POST_SNAPBACK}>
Pa putovnice se izdaju i u Beogradu smile.gif


YAO, koliko si dugo cekao putovnicu? Ja sam podneo zahtev krajem maja, ali zbog frke oko fotografija ne stigoh da pitam sluzbenicu koliko vremena treba da stigne iz Zagreba. Neki ljudi u redu za podnosenje zahteva su mi rekli mesec do tri meseca ali u tom redu vlada toliki pesimizam pa se nadam da nece bas cela tri meseca da bude. I jos nesto, da li moras licno da odes po nju i u nekom tacno odredjenom terminu. Ajde, srecan put...

Edited by rudlavibizon, 11 June 2007 - 00:10.


#53 guimaraes

guimaraes
  • Members
  • 592 posts

Posted 11 June 2007 - 21:04

Samo da potvrdim da moze da se putuje sa putovnicom i autom sa SRB tablama, provereno ovaj vikend smile.gif

#54 glick

glick
  • Members
  • 65 posts

Posted 19 June 2007 - 16:10

QUOTE(guimaraes @ 11 Jun 2007, 22:04) <{POST_SNAPBACK}>
Samo da potvrdim da moze da se putuje sa putovnicom i autom sa SRB tablama, provereno ovaj vikend smile.gif


Ne znam da li eventualno moze biti problema sa nekim nadrndanim granicarem, al ja sam izlazio iz zemlje sa HR putovnicom i BG tablama jedno desetak puta otkad mi je istekao SRB pasos i nikad nisam imao nikakvih poteskoca.

#55 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 19 June 2007 - 20:56

QUOTE(glick @ 19 Jun 2007, 17:10) <{POST_SNAPBACK}>
Ne znam da li eventualno moze biti problema sa nekim nadrndanim granicarem, al ja sam izlazio iz zemlje sa HR putovnicom i BG tablama jedno desetak puta otkad mi je istekao SRB pasos i nikad nisam imao nikakvih poteskoca.

Ja sam putovao sa SRB (ustvari SCG) kolima i HR pasosem jedno desetak puta. Problema kod ulaska u Austriju, Slovacku, Cesku i Nemacku (iz Ceske) nisam imao. Jedino je dva puta madjarski carinik na ulasku iz Austrije vrteo glavom, trazio "osobnu kartu", govorio "ez a problem" ali i tada sam prosao bez zadrzavanja samo sa gundjanjem. Problema sa nadrndanim carinicima moze da bude ali ne ozbiljnih.

#56 baader-meinhof

baader-meinhof
  • Members
  • 188 posts

Posted 05 July 2007 - 17:52

QUOTE(Rink @ 6 Jun 2007, 23:28) <{POST_SNAPBACK}>
Evo ako moze da pomogne sta su meni pre nekoliko dana rekli na granici!
Posto sam trebao samo da izadjem iz zemlje i ponovo da udjem, sluzbenik na granici mi je rekao da ne moze da mi udari izlazni pecat iz Srbije u putovnicu jer nemam ulaz u zadnjih 6 meseci, i zbog toga mi je trazio i nas pasos. Pretpostavljam da sam imao neki pecat koji nije stariji od 6 meseci, da bih bez problema izasao iz zemlje samo sa putovnicom!

A da li neko zna, posto sam ja izvadio putovnicu u Beogradu, na osnovu toga sto mi je otac rodjen u Hrvatskoj, da li postoji nacin da ja izvadim novu putovnicu sa nekom adresom u Hrvatskoj. Da li bi morao da idem u Hrvatsku i da se tamo prijavim , ili bi mogla da se napravi neka kombinacija i odavde?

I ako bi neko mogao da mi napise Ovlascenje na hrvatskom jeziku, potrabno mi je da bih izvadio domovnicu!!

Hvala


Da bi dobio putovnicu izdanu u Hrvatskoj moras imati prijavljeno prebivaliste u Hrvatskoj. Ti imas pravo na putovnicu izdanu u Beogradu jer ocito zivis u Srbiji pa ti Hrvatsko veleposlanstvo izdaje taj dokument.

#57 marianne

marianne
  • Members
  • 779 posts

Posted 06 July 2007 - 19:27

QUOTE(rudlavibizon @ 11 Jun 2007, 01:08) <{POST_SNAPBACK}>
YAO, koliko si dugo cekao putovnicu? Ja sam podneo zahtev krajem maja, ali zbog frke oko fotografija ne stigoh da pitam sluzbenicu koliko vremena treba da stigne iz Zagreba. Neki ljudi u redu za podnosenje zahteva su mi rekli mesec do tri meseca ali u tom redu vlada toliki pesimizam pa se nadam da nece bas cela tri meseca da bude. I jos nesto, da li moras licno da odes po nju i u nekom tacno odredjenom terminu. Ajde, srecan put...


ja sam cekala mesec dana. a, znam i nekoliko ljudi koji su cekali po tri meseca.

edit: e, da, i zvali su me telefonom i rekli kad treba da dodjem po putovnicu. moralo se licno doci. to je bilo 2003. ne znam kako je sad.

Edited by marianne, 06 July 2007 - 19:40.