Jump to content


Photo

Gradnja kuce.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
43 replies to this topic

#16 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 17 May 2007 - 19:12

zahvaljujem na odgovoru milenag

zapravo mi bila je zelja jos jednom pojasniti Don quihote-u , nakon njegove zamolbe

QUOTE(Don quihote @ 2 Apr 2007, 16:30) <{POST_SNAPBACK}>
Molim da me neko ko vec ima iskustva sa gradnjom kuce savetuje
Pa pomozite



da sa cijenom od 400 € po m² treba srediti prvo one stvari koje vi nabrajate pod - plac, projekat, porezi, priključci
a sa ostatkom novca treba sagraditi manji dio kuce (koju jednom mozda i dovrsi), s obaveznim podrumom i taj dio bi mogao bit' sagradjen od, kako navodite - kvalitetnih materijala.

takav nacin gradnje ( isprva samo 1/3 kuce npr.) se da ukomponirati u projekat i kasnije kad "nas" Don quihote dodje do nedostajucih 300 €, moze nastaviti graditi.


gdja milena pozdrav i ako imate kakav novi projekat u izgledu bit' ce mi drago vidjeti ga na vasoj stranici.

*
QUOTE
Situacija sa zemljištem u Srbiji nije nimalo jednostavna.


sumnjam da je gora no u Hrvatskoj smile.gif (narocito u Istri i Dalmaciji)

no stvari se mijenjaju na bolje (hocu rec', od moje prve izgradjene 2001 do danas stvari su se kud i kamo poboljsale)

#17 milenag

milenag
  • Members
  • 14 posts

Posted 18 May 2007 - 09:27

Hvala Slaven, uskoro ćemo imati vesti o novom projektu.

I evo da pružim još nekoliko informacija Don Quihotu.
Jasno je da za pojedinca sva ta procedura oko kupovine placa, registracije, dobijanja građevinske dozvole, izgradnje kuće nije nimalo laka. Bez predhodnog iskustva vrlo je verovatno da to neće ići baš glatko.

Prvo, nemojte puno verovati nikome. Kroz ovaj celi proces imaće priliku da se sretnete sa nepoštenim ljudima, pa čak i oni koji su dobronamerni mogu nehotice da naprave gršku i previde neke stvari. A to znači da najsigurniji način za Vas, što se tiče cele procedure izgradnje kuće, je da steknete dovoljno znanja da možete sve da razumete i na vreme prekontrolišete.

Morate da naučite bar osnovno o zakonu i pravilima kada kujete plac, da dobro razmislite o planu i orjentaciji kuće, da se razumete makar površno u materijale i tehnike i da sarađujete sa ljudima u koje imate poverenja. Ako je moguće uvek odaberite kompanije ili ljude sa odličnom reputacijom koji su u svom biznisu dovoljno dugo i mogu Vam pokazati svoje reference.

Drugi važan aspekt je da podelite izgradnju kuće po fazama i da napravite kontrakt sa izvođačem radova uvek za samo jednu fazu. Faze se mogu podeliti otprilike ovako:
- priprema terena
- izlivanje temelja
- osnovni zidovi
- krov
- stolarija
- izolacija + fasada
- električne instalacije
- vodoinstalaterski radovi
- grejanje
- keramičarski poslovi
- postavljanje parketa
- krečenje itd….

Možete se odlučiti da Vi birate pojedinačne firme za ove poslove ili da imate kontakt sa jednom firmom koja sve organizuje.

U slučaju rešenja “kjuč u ruke” sa istom firmom opet se definišu faze kao na primer:
- osnova kuće
- zidovi + krov
- ugrađena stolarija
- interijer

Onda potpišete za uvek samo jednu fazu i odvojite novac samo za tu fazu (znači platite određeni procenat unapred a ostatak po završetku faze).
Na ovaj način imate mnogo više kontrole. Ako stvari krenu pogrešno možete zaustaviti saradnju sa tom firmom i odabrati drugu.

#18 bisenic

bisenic
  • Sleepers
  • 23 posts

Posted 18 May 2007 - 11:04

QUOTE(milenag @ 17 May 2007, 18:37) <{POST_SNAPBACK}>
Samo da napomenem da kvalitet ne znači uvek mnogo skuplje. Nekada je to pitanje dobrog izbora. Na primer, gradnja sa POROTHERM-om ne košta više nego klasični zid ozidan sa giter blok+ toplotna izolacija+opeka, ali je mnogo bolji. Krov sa Decra-Octava nije mnogo skuplji od klasičnog krova ali je mnogo bolji. I tako dalje….

bez zamerke, ja bih se uzdrzao od ocene sta je bolje, a narocito od komentara "mnogo bolje".
posebno ako je rec o materijalima iz vaseg programa

#19 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 18 May 2007 - 13:21

QUOTE(bisenic @ 18 May 2007, 12:04) <{POST_SNAPBACK}>
bez zamerke, ja bih se uzdrzao od ocene sta je bolje, a narocito od komentara "mnogo bolje".
posebno ako je rec o materijalima iz vaseg programa



"mnogo bolji" se odnosilo (kako sam ja shvatio) na materijale koje Don quihote moze nabaviti - bilo gdje.

tako da, ono sto se moze pronaci na stranici , od materijala, jest kvalitetom "zlatna sredina" i kao takvo- zadovoljava odnos kvaliteta/cijena.



*posebito za nekoga tko gradi SAM kucu sa kalkulacijom 400 € po m² - ti materijali su - ok. smile.gif

#20 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 18 May 2007 - 13:44

QUOTE(milenag @ 18 May 2007, 10:27) <{POST_SNAPBACK}>
Drugi važan aspekt je da podelite izgradnju kuće po fazama i da napravite kontrakt sa izvođačem radova uvek za samo jednu fazu. Faze se mogu podeliti otprilike ovako:
- priprema terena
- izlivanje temelja
- osnovni zidovi
- krov
- stolarija
- izolacija + fasada
- električne instalacije
- vodoinstalaterski radovi
- grejanje
- keramičarski poslovi
- postavljanje parketa
- krečenje itd….

Možete se odlučiti da Vi birate pojedinačne firme za ove poslove ili da imate kontakt sa jednom firmom koja sve organizuje.

U slučaju rešenja “kjuč u ruke” sa istom firmom opet se definišu faze kao na primer:
- osnova kuće
- zidovi + krov
- ugrađena stolarija
- interijer

Onda potpišete za uvek samo jednu fazu i odvojite novac samo za tu fazu (znači platite određeni procenat unapred a ostatak po završetku faze).
Na ovaj način imate mnogo više kontrole. Ako stvari krenu pogrešno možete zaustaviti saradnju sa tom firmom i odabrati drugu.



A ko bi Don Kihotu u ovom slučaju dao garanciju za zgradu? Ovo je ubedljivo najbolje uputstvo kako da brzo i lako ostane bez para.

#21 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 18 May 2007 - 13:57

QUOTE(alberto.ascari @ 18 May 2007, 14:44) <{POST_SNAPBACK}>
A ko bi Don Kihotu u ovom slučaju dao garanciju za zgradu? Ovo je ubedljivo najbolje uputstvo kako da brzo i lako ostane bez para.



kako tko bi ti dao garanciju za zgradu?


pa svaka firma (izvodjac radova) za pojedinacno zavrsene radove ti daje garanciju, zar ne?

ne znam koliko to u Srbiji iznosi, uobicajeno je 5% od brutto sume racuna na 5 godina i 3 mjeseca.

#22 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 18 May 2007 - 14:06

QUOTE(Slaven @ 18 May 2007, 14:57) <{POST_SNAPBACK}>
kako tko bi ti dao garanciju za zgradu?
pa svaka firma (izvodjac radova) za pojedinacno zavrsene radove ti daje garanciju, zar ne?

ne znam koliko to u Srbiji iznosi, uobicajeno je 5% od brutto sume racuna na 5 godina i 3 mjeseca.



Svakako, kad popuca pod u kupatilu, pokida se izolacija na njemu i puknu na kraju pločice. Ko daje garanciju?

Ili se zalepe parketi na mokar beton, šta je u pitanju, previše vlage u podu ili nekvalitetan i sirov parket.

Ovo je put u pakao.

Samo glavni izvodjač i dobar ugovor. I naravno žive pare (5%) umest retention bonda.

#23 milenag

milenag
  • Members
  • 14 posts

Posted 18 May 2007 - 14:18

QUOTE(bisenic @ 18 May 2007, 12:04) <{POST_SNAPBACK}>
bez zamerke, ja bih se uzdrzao od ocene sta je bolje, a narocito od komentara "mnogo bolje".
posebno ako je rec o materijalima iz vaseg programa


Kao što Slaven reče, ja sam samo korisnik ovih materijala koje možete kupiti bilo gde kod distributera. Rekoh mnogo bolje, jer smo kao firma ocenjivali više opcija i izabrali ove materijale zbog njihovog sopstvenog kvaliteta.

U izgradnji, sve je “tradeoff” između cene i kvaliteta. Rešenja koja sam predložila nude bolji kvalitet za otprilike istu cenu koju biste platili za klasičniju gradnju.

#24 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 18 May 2007 - 14:37

QUOTE(alberto.ascari @ 18 May 2007, 15:06) <{POST_SNAPBACK}>
Ili se zalepe parketi na mokar beton, šta je u pitanju, previše vlage u podu ili nekvalitetan i sirov parket.


alberto ovdje pricamo u kontekstu 400 € kalkulacije po m² tako da mi se cini kako je milenino razmisljanje - jako dobro.

uz pravilan odabir firmi i stalnu prisutnost na gradilistu dosta se toga moze ustedjeti.

#25 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 18 May 2007 - 14:45

QUOTE(Slaven @ 18 May 2007, 15:37) <{POST_SNAPBACK}>
alberto ovdje pricamo u kontekstu 400 € kalkulacije po m² tako da mi se cini kako je milenino razmisljanje - jako dobro.

uz pravilan odabir firmi i stalnu prisutnost na gradilistu dosta se toga moze ustedjeti.



Ne slažem se, ali neka vam bude. Da taj sistem funkcioniše, ne bi postojale velike organizacije glavnih izvodjača i project management firme, ne za gradnju zgrade.

Za šupu ili vikendicu OK.

#26 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 18 May 2007 - 14:55

QUOTE
Primorani smo na kljuc u ruke sistem zbog kredita, ali imamo mogucnost da sami nabavljamo materijal preko racuna gradjevinske kompanije.
Da li je jeftinije viskoko potkrovlje ili sprat (zbog izolacije)?
Dobili smo ponudu za 400 eura po kvadratu kljuc u ruke zajedno sa projektom, gradjevinskom dozvolom itd, nas je samo plac - da li je to mnogo?



alberto, ma ima on to sto ti nazivas - Samo glavni izvodjač i dobar ugovor.

nego mi to vise - poradi - ustede unutar 400 € (iako mi se ta cifra zbilja cini vrlo malom za neku znacajniju kvalitetu)

#27 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 18 May 2007 - 15:08

QUOTE(Slaven @ 18 May 2007, 15:55) <{POST_SNAPBACK}>
alberto, ma ima on to sto ti nazivas - Samo glavni izvodjač i dobar ugovor.

nego mi to vise - poradi - ustede unutar 400 € (iako mi se ta cifra zbilja cini vrlo malom za neku znacajniju kvalitetu)



OK, to je bilo i moje mišljenje, to je strašno malo para, ne mogu ni da zamislim da od toga nešto može da se uštedi. (a da ne bude budženje sa kumom preko vikenda tipa uradi sam)

#28 bisenic

bisenic
  • Sleepers
  • 23 posts

Posted 18 May 2007 - 19:52

QUOTE(Slaven @ 18 May 2007, 14:21) <{POST_SNAPBACK}>
"mnogo bolji" se odnosilo (kako sam ja shvatio) na materijale koje Don quihote moze nabaviti - bilo gdje.

"bilo gde" se mogu nabaviti cigle, giter-blokovi, pvc folije, mineralna vuna, stiropor, drvena gradja i crepovi
porotherm zidovi i decra-octava krovovi ne znam sta su, ali ih sigurno nema na obliznjem stovaristu, niti znam koje cu majstore da zovem da ih ugradi

milena, na osnovu cega predlozena resenja nude bolji kvalitet od klasicne gradnje ?
voleo bih da to obrazlozite malo detaljnije od " jer smo kao firma ocenjivali više opcija i izabrali ove materijale zbog njihovog sopstvenog kvaliteta ", zato sto ovo, slozicete se, zvuci kao " jer ja tako kazem ".

#29 milenag

milenag
  • Members
  • 14 posts

Posted 18 May 2007 - 22:34

QUOTE(bisenic @ 18 May 2007, 20:52) <{POST_SNAPBACK}>
"bilo gde" se mogu nabaviti cigle, giter-blokovi, pvc folije, mineralna vuna, stiropor, drvena gradja i crepovi
porotherm zidovi i decra-octava krovovi ne znam sta su, ali ih sigurno nema na obliznjem stovaristu, niti znam koje cu majstore da zovem da ih ugradi

U pravu ste kada kažete da ne možete naći ove proizvode na obližnjem stovarištu.
Wienerberger POROTHERM se uveliko koristi u Hrvatskoj, Poljskoj, CZ, pod drugim imenom je poznat u zapadnoj Evropi (biomur) i to je relativno nov proizvod u Srbiji. Već neko vreme se uvozi iz Hrvatske a Wienerberger je otvorio svoje predstavništvo u Srbiji i takođe planiraju proizvodnju u Srbiji. Samo je pitanje vremena kada će ovi blokovi biti više prisutni. Motivisani majstor može lako naučiti da zida sa ovim blokom, ali se slažem da u ovom momentu može biti problem naći građevinsku firmu spremnu za takavu gradnju.

Što se tiče krova, Decra-Octava se uvozi iz Slovenije i glavni distributer u Srbiji je firma COPA. Možete ga kupiti od njih. Oni imaju tim za montažu ali daju i seminare profesionalcima koji žele naučiti montažu ovakvog krova.

#30 milenag

milenag
  • Members
  • 14 posts

Posted 18 May 2007 - 22:38

QUOTE(bisenic @ 18 May 2007, 20:52) <{POST_SNAPBACK}>
milena, na osnovu cega predlozena resenja nude bolji kvalitet od klasicne gradnje ?
voleo bih da to obrazlozite malo detaljnije od " jer smo kao firma ocenjivali više opcija i izabrali ove materijale zbog njihovog sopstvenog kvaliteta ", zato sto ovo, slozicete se, zvuci kao " jer ja tako kazem ".

Kada rekoh da je ovo rešenje bolje, to je bazirano na usporedbi karakteristika ovih materijala u odnosu na druge. Ne mogu dati sve detalje u jednom postu ali evo nekoliko osnovnih.
Kada se ocenjuje dato građevinsko rešenje moraju se uzeti u obzir sledeći faktori:

- Performansa pri upotrebi i rok trajanja
Performansa materijala kada ga instalirate i njeno pogoršavanje tokom vremena. Podložnost faktorima koji pogoršavaju performansu uključujući vlagu, pomeranje i kompresiju i napad štetočina.

- Uticaj na dizajn zgrade i cenu
Izbor materijala za konstrukciju imaće veliki impakt na dizajn zgrade ( širina zida, način postavljanja izolacije, lakoća nadogradnje itd.)

- Lakoća upotrebe i sigurnost
Koliko je lako ili teško raditi sa materijalom pri gradnji. Kako postići toplotni integritet. Koji su zahtevi za paropropusnost da bi se zadržala performansa. Da li se lako oblikuje na željenu veličinu i oblik. Koji su zdravstveni i bezbednosni rizici za izvođača radova.

- Komfor i zdravlje
Kakav je komfor unutar kuće: ujednačena sobna temperatura, toplota zimi i svežina u leto. Da li materijal diše: kapacitet da propusti paru i spreči kondenzaciju. Kakav je kvalitet vazduha u unutrašnjosti kuće. Da li postoji rizik po zdravlje vezan za potencijalne additive u izolacionom materijalu.

- Cena
Ako dobijete 5% bolju performansu za 30% veću cenu, to nije dobro rešenje. Ako, u protivnom, dobijete 30% bolju performansu za 5% veće ulaganje, to je mnogo bolji kompromis. Na primer, argonom punjeno duplo staklo nudi mnogo bolje performanse nego ono sa vazduhom za malo veću cenu. I to je dobro rešenje.

Na primer, ako uporedite kuću napravljenu sa POROTHERMOM i kuću napravljenu sa standardnim giter blokom + 5cm mineralna vuna + opeka i uzmete u obzir gore navedene faktore videćete da je mnogo bolje rešenje. To ne znači da je najbolje na zemlji. Ali danas, u Srbiji, ovo rešenje je ubedljivo bolje od onog što je klasično u upotrebi.