Jump to content


Photo

Pomoć


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
7 replies to this topic

#1 Phil

Phil
  • Members
  • 1,629 posts

Posted 29 March 2007 - 21:59

Poštovani forumaši,
može li neko da mi odgovori koliko košta korektura i lektura teksta po autorskom tabaku? Sve dodatne informacije ću posebno ceniti...

#2 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 29 March 2007 - 23:55

Čekaj, zašto sam ja mislila da se ti baviš nečim sličnim? unsure.gif

Prvo, za korekturu nemam pojma. Nikad nisam radila.
Drugo, što se lekture tiče, cene su toliko različite da ne znam vredi li uopšte da dam srednju vrednost.
Zavise od:
izdavačke kuće
broja strana
"kvaliteta originalnog teksta"
reputacije samo lektora (i lektori su ti nešto kao kurve wink.gif ), itd.

I da ceo post ne bi bio potpuno bezvredan, izneću samo neke cifre*:
Neke moje drugarice (ja se time više ne bavim) naplaćuju od 0,8 evra (čak i manje za knjigu (posebno kad se radi za neku izdavačku kuću kao što je "Laguna" (stalno traže lektore, ali bedno plaćaju)) do 5 evra (ako je manje od 20 strana).
Ako je tekst, koji se lektoriše, neka apsolutna katastrofa od prevoda, gde će lektorske intervencije biti tolike da će se na kraju svesti na ponovno prevođenje, obično se plaća drugačije (čitati: dodatno).

*Cifre uzeti sa rezervom zbog svega navedenog + nisu najsvežije.

P.S. Ako se niko ne javi sa boljim, svežijim i korisnijim informacijama do sutra, detaljnije ću se raspitati i po potrebi posuti se pepelom.

edit: nepotrebne informacije

Edited by reddwarf, 29 March 2007 - 23:57.


#3 smorenko

smorenko
  • Members
  • 69 posts

Posted 30 March 2007 - 00:05

Firma u kojoj radim placa lektora za dva citanja 100 dinara po strani (1800 karaktera) - i lektura i korektura, mi ubacujemo ispravke, tj, ja sad.gif . ta cena vazi vec nekoliko godina, jos od kad je evro bio 65.

#4 Phil

Phil
  • Members
  • 1,629 posts

Posted 30 March 2007 - 00:33

QUOTE(reddwarf @ 30 Mar 2007, 00:55)
Čekaj, zašto sam ja mislila da se ti baviš nečim sličnim?  unsure.gif

Prvo, za korekturu nemam pojma. Nikad nisam radila.
Drugo, što se lekture tiče, cene su toliko različite da ne znam vredi li uopšte da dam srednju vrednost.
Zavise od:
izdavačke kuće
broja strana
"kvaliteta originalnog teksta"
reputacije samo lektora (i lektori su ti nešto kao kurve  wink.gif ), itd.

I da ceo post ne bi bio potpuno bezvredan, izneću samo neke cifre*:
Neke moje drugarice (ja se time više ne bavim) naplaćuju od 0,8 evra (čak i manje za knjigu (posebno kad se radi za neku izdavačku kuću kao što je "Laguna" (stalno traže lektore, ali bedno plaćaju)) do 5 evra (ako je manje od 20 strana).
Ako je tekst, koji se lektoriše, neka apsolutna katastrofa od prevoda, gde će lektorske intervencije biti tolike da će se na kraju svesti na ponovno prevođenje, obično se plaća drugačije (čitati: dodatno).

*Cifre uzeti sa rezervom zbog svega navedenog + nisu najsvežije.

P.S. Ako se niko ne javi sa boljim, svežijim i korisnijim informacijama do sutra, detaljnije ću se raspitati i po potrebi posuti se pepelom.

edit: nepotrebne informacije


Pa bavim se, ali u dnevnim novinama. Pošto se od tezgi živi, a ja nisam ranije radio knjige, eto me pred dilemom koliko da naplatim, kako da merim a kako da sečem.
Imao sam i ja kontradiktorne informacije, ali sam hteo da mi neko kaže postoji li jasan sistem.

#5 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 30 March 2007 - 00:59

Dobro, onda je ceo moj prethodni post bezvredan jer su informacije suviše uopštene.
Ne znam da li postoji sistem.
Raspitaću se bar za trenutne cene.

edit: (Da ne pišem novi post.)
U proseku je 0,7 evra samo za lekturu, 0,3 samo za korekturu, pa zajedno izađe oko evro po strani.*

*Važi za sledeće izdavače: Laguna (posipam se peplom, podigli su cene), Kreativni centar, Mladinska knjiga i Mono & Manjana.

Edited by reddwarf, 30 March 2007 - 13:12.


#6 Miss Archer

Miss Archer
  • Members
  • 41 posts

Posted 01 April 2007 - 20:02

moje iskustvo kaze evro po strani za lekturu & korekturu.

#7 Phil

Phil
  • Members
  • 1,629 posts

Posted 01 April 2007 - 23:07

QUOTE(reddwarf @ 30 Mar 2007, 01:59)
Dobro, onda je ceo moj prethodni post bezvredan jer su informacije suviše uopštene.
Ne znam da li postoji sistem.
Raspitaću se bar za trenutne cene.

edit: (Da ne pišem novi post.)
U proseku je 0,7 evra samo za lekturu, 0,3 samo za korekturu, pa zajedno izađe oko evro po strani.*

*Važi za sledeće izdavače: Laguna (posipam se peplom, podigli su cene), Kreativni centar, Mladinska knjiga i Mono & Manjana.


Hvala ti, koleginice wink.gif

#8 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 01 April 2007 - 23:21

Nema na čemu. smile.gif